Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.sambudrol.pl/blog/wp-content/uploads/2021/06/mapa-pelletu.png

sprawdziłem pierwszego z brzegu producenta certyfikowanego pelletu z tej mapy

tona 1250 z dostawą, 1100 na miejscu. Cena na dzisiaj.

W Castoramie po 1200 tona, również z dzisiaj cena.

Ekogroszek z Castoramy 1500 z tonę.

Jeszcze co do tej jakości pelletu, to nie ma co się rzucać na "okazje" bo potem cała instalacja cierpi razem z wkładem kominowym no i coś o czym w filmie od kolegi Puławiaka tylko trochę wspomnieli, mianowicie ten dym z tego chlorowanego pelletu nie zniknął i pewnie nie mało się tej trucizny na wdychali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Puławiak napisał:

Eliks testował różne i nie tylko Eliks. Tu nie chodzi o to czym palisz tylko tak naprawdę o podejście serwisu. Z tego co wiem to Bartek jest bardzo rygorystyczny w tym temacie - w sumie to może to i słusznie. Najlepiej zapytaj u źródła jak podejdą do sprawy palenia pelletem a2 lub palenia peletem no name.

Wiesz producent ma prawo poprosić Cię o okazanie certyfikatu paliwa i odrzucenia reklamacji jeśli takiego kwita nie posiadasz. 

To zmienia trochę mój punkt widzenia i jest argumentem za Laguną, bo rozumiem, że Edilkamin nie wymaga certyfikatu na pellet w okresie gwarancyjnym. Tak w ogóle to ile lat jest gwarancji na Lagunę i co obejmuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, w każdym kotle w DTR masz wpisaną klasę pelletu A1/C1, czy będzie to Edilkamin, Defro czy kocioł z Kipim. 

 

Ja u siebie testowałem już wszystko. Od A1 po przemysłowy, zresztą na przemysłowym była Laguna nawet odpalana. Paliłem również 8mm jakimś gównem wzbogacanym uranem, zreszta @Puławiak wie o czym mówię. Ale to takie początki jak badałem nasz rynek, teraz 4ty sezon idzie porządnego A2 z Libero Smile Pellet i tutaj nie ma żadnego problemu a firmę mam 15km od siebie. Generalnie Laguna nic sobie nie robi z gorszego pelletu czy takiego który będzie zostawiał figurki w palniku, ale szkoda kotła. 

Tak wygląda czyszczenie 

https://drive.google.com/file/d/17OBfhy6xerZ3p_DV-aTIl-7elKlD6_ig/view?usp=drivesdk

 

A tak płomień, jak widzisz wygląda jak by się zawijał i tak jest w rzeczywistości. Ten kosz jest odpowiednio napowietrzony a górne kanały są nawiercone pod kątem. 

https://drive.google.com/file/d/1el-gXXSU-L10L5Z4oU4rjvvJgR78ZK8m/view?usp=drivesdk

 

 

 

 

 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za informacje. Jesteście takim Wikipelletem, z wiedzą praktyczną :)

Swoją drogą, czy któryś z Was pomyślał o napisaniu poradnika w formie książki np. "Kotły i pellet - bez tajemnic " :)

Wróżę sukces rynkowy.

Czyli sprawa się wyjaśniła. W czasie okresu gwarancyjnego i tak będę musiał kupować pellet certyfikowany a za 2-3 lata po gwarancji, rynek się nasyci producentami i już pewnie ten certyfikowany będzie w korzystniejszych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super !

Właśnie dobrze zainwestowałem 139 zł :)

Dzięki za linka.

Swoją drogą to na Pelletmont trafiłem na samym początku mojej przygody z pelletem ale mam do nich 120 km a oni działają w obrębie 60 km tylko.

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromna skarbnica wiedzy https://www.pelletmont.pl/

 

Zastanawia mnie tylko ten przelicznik:

image.thumb.png.0fe3758de29bc868ed9a663faa5f4a03.png

na zimę mi schodzi 5 ton węgla plus tona na cwu latem, z ciepławłaściwego wyszło mi zapotrzebowanie w średni zimowy dzień na 4-5kw i planuję zakup kotła 10kw.

Ale według tej tabeli powinienem kupić 20kw kocioł ?

Czy czegoś tu nie rozumiem do końca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, latem grzałem cwu ekogroszkiem. To znaczy że kocioł był większość czasu w podtrzymaniu. Miesięczne spalanie 125kg węgla 24MJ/kg. Żeby spalić tonę, to lato musiałoby trwać 8 miesięcy. Fajna perspektywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mkwapisz napisał:

Wiesz co, latem grzałem cwu ekogroszkiem. To znaczy że kocioł był większość czasu w podtrzymaniu. Miesięczne spalanie 125kg węgla 24MJ/kg. Żeby spalić tonę, to lato musiałoby trwać 8 miesięcy. Fajna perspektywa.

no rozumiem i szanuję.

Mi natomiast w starym piecu zasypowym, latem na cwu schodzi ok 10 kg dziennie. No i masz , tona jak z bicza strzelił.

28 minut temu, Trener40 napisał:

Autor czym wiecej czyta, tym "glupieje" - bez urazy. 

spoko, nie gniewam się :)

na razie czytam, analizuję, dociekam, pytam, krytycznie myślę.

Kupował będę dopiero jak to wszystko ogarnę :)

37 minut temu, Kriss12 napisał:

Wszyscy czytelnicy tej "skarbnicy wiedzy" siedzą teraz na tym forum z problemem przewymiarowanego kotła

polecam zamiast ironizować, odwiedzić https://www.pelletmont.pl/ i dopiero potem ocenić :)

bo poza tą tabelką samo złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marcincastus napisał:

 

Mi natomiast w starym piecu zasypowym, latem na cwu schodzi ok 10 kg dziennie. 

 

W większości jak się czyta na forum, to pelletowcy spalają ok 4/5 kg/ dobe na samo CWU. Jest to oczywiscie możliwe,ale  to zalezy od wielu czynnikow( a w szczególności od zużycia cieplej wody) , ale nawet gdyby to bylo nawet 6/7 kg/dobe, to nie ma dramatu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcincastus napisał:

Ogromna skarbnica wiedzy https://www.pelletmont.pl/

 

Zastanawia mnie tylko ten przelicznik:

image.thumb.png.0fe3758de29bc868ed9a663faa5f4a03.png

na zimę mi schodzi 5 ton węgla plus tona na cwu latem, z ciepławłaściwego wyszło mi zapotrzebowanie w średni zimowy dzień na 4-5kw i planuję zakup kotła 10kw.

Ale według tej tabeli powinienem kupić 20kw kocioł ?

Czy czegoś tu nie rozumiem do końca ?

To są wartości szacunkowe i tak należy je traktować z moich obserwacji np wynika ze tyle ile klienci spalali ekogroszku tyle też spalają pelletu. To taka bardziej prognoza pogody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to długoterminowa. Jest masa czynników które wpływają na spalanie. Od temperatury w domu przez jego energochłonność po usytuowanie domu, rejon Polski czy owiewany dom na wzgórzu. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle zasypowym spalałem 3 tony węgla (orzech) w okresie grzewczym paląc "metodą od góry". W Lagunie spalam niecałe 3,5 tony palletu ale w całym roku (latem grzeję CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalanie w głównej mierze  zależy od zapotrzebowania budynku , ja mam kocioł 20 kw a w 3.5 tonach się mieszczę .

moc kotła dobiera się do zapotrzebowania budynku ,a nie do ilości spalanego wcześniej węgla w śmieciuchu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.