Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Ktoś Palił Lub Pali Owsem ???


centur

Rekomendowane odpowiedzi

@dany

A może masz za duży nadmuch i płomień wydmuchuje węgielki owsa? U mnie co prawda dmuchawa na 40%, ale przesłona jest całkowicie zamknięta, jak widać na zdjęciu. Popiołu z 200 kg zboża mam pół wiaderka.

 

@157

Średnica samego ślimaka to zazwyczaj 8 cm, a obroty 1 - 1,5 na minutę.

 

Też miałem sam coś konstruować, ale doszedłem do wniosku, że niewiele zaoszczędzę, a bez doświadczenia ryzyko pomyłek duże, wiec kupiłem gotowca i nie żałuję.

dzięki za dane przekładnie taka posiadam silnik1370 obr 180W a reduktor 600:1 czyli wyjdzie gdzieś okolo 2.3 obr na minute ale to da się na sterowniku ustawić który posiadam ślimak mam 88mm czyli też powinien być dmuchawa też jest tylko przysłonę trzeba dorobić bo strasznie dmucha nawet jak na sterowniku zmniejszę moc .Palenisko trzeba dorobić tylko jaka średnica ile tych otworów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kpaluch

Mało uważnie czytałeś mój poprzedni post. Od rusztu do górnej krawędzi mam 15 cm i w tych 15 cm musiałem się zmieścić. A efekt tego jest taki, jak widać na zdjęciach.

 

Ale najważniejsze, że przy -25 na dworze w domu miałem 22 stopnie.

 

post-14181-1263496286_thumb.jpg

post-14181-1263496339_thumb.jpg

post-14181-1263496382_thumb.jpg

post-14181-1263496449_thumb.jpg

@rumcajs czyli mam rozumiec ze otwor masz 15x15 jak duzo wystaje palnik w srodku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kpaluch

Wysokość mam 15 cm, natomiast szerokość ponad 20 cm, dokładnie nie pamietam.

 

Nie mierzyłem, ile wystaje wewnątrz kotła, jednak o te 5 cm jest krótszy (grubość płaszcza). Ale to nie problem, bo można palenisko przedłużyć kawałkiem blachy, jeśli okaże się za krótkie.

 

@kufcio

To się nazywa przedpalenisko. Pomysł, hmm, taki sobie, tylko byś musiał to przedpalenisko porządnie zaizolować. Jednak te 10 cm to raczej za mało. Bez cięcia płaszcza raczej się nie obędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az z ciekawosci zadzwonilem:) faktycznie przeginaja z ceną.. 5000zl netto ale szybko sie chwali ze jest to cena o poowe mniejsza jak szwedzkich palników:)

Witam, czy przeginam sprawdzisz Kolego sam jak będziesz chciał coś zbudować. Mnie kosztowało to ok 6 lat siedzenia w warsztacie i przed kotłem, kupę wyrzuconego złomu i dużo kasy na formy do odlewu, wykonanie ceramiki itp. Kolega tomek_krakerss liczył koszty w swoich poprzednich postach i jeśli dodasz do tego rzeczy które zepsujesz przy okazji i nie trafisz właściwie z zakupem to wcale nie wyjdzie niższa kwota. Nie masz przecież przymusu kupowania czegokolwiek, zawsze można zrobić samemu, ale do kogo mieć pretensje jak wysiłek pójdzie na marne?

Pozdrawiam. cetnar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vernal

Nie wiem, jak u ciebie, ale u mnie zapalarka nie ma sensu. Miesiąc temu rozpaliłem kawałkiem rozżarzonego węgielka drzewnego, pali się do tej pory i jak nic szczególnego się nie wydarzy, będzie się paliło aż do wiosny. Więc zapalarka wraz z jej zamontowaniem, by użyć raz do roku, mija się z rozsądkiem.

 

Tylko nie wiem, jak chcesz kontrolować proces palenia się, gdy zamontujesz w górne drzwiczki. Jest takie powiedzenie: jak się popieści, to się zmieści. Trzeba więc coś kombinować.

 

No fakt, miło sie patrzy jak się ogień pali, hehe.

Nie po to jednak masz kocioł z podajnikiem, żeby kontrolować proces palenia :)

Myślę wręcz, że częściej sie będzie go rozpalać niż z jakiejś praktycznej przyczyny kontrolować...

On ma się palić tak, żeby była na nim nastawiona temperatura. Gorzej jak zgaśnie albo trzeba będzie go wyczyścić.

Tak na oko to dolne drzwiczki mam na jakieś 12 cm. Pójdę je chyba trochę popieścić :)

Ale tak czy owak masz zupełną rację - trzeba dotąd próbować aż się uda.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadzam się z Tobą Cetnar. Masz 100 % racji. Ja gdyby nie moja natura na pewno bym kupił. To prawda że jest przy tym sporo wyrzeczeń, pracy, kosztów. Nie ma nic za darmo. Kto chce robi (albo lubi jak ja albo z oszczędności bo go nie stać). Nie oszukujmy się koszt materiału około 2,5 tyś. A gdzie praca ? Pomyślcie ile byście w tym czasie który poświęcicie na zbudowanie czegoś takiego mogli zarobić. Ładnie to się pisze. Czasami robi ale na samym początku. Palnik jaki by nie był jest stokroć bardziej złożony niż nie jeden kocioł. Jak w życiu wszystko potrzebuje swego. Jeśli chodzi o zagadnienie kosztów na pewno nie opłaca się robić palnika jeśli ktoś ma zamiar palić tylko owsem( ewentualnie peletem). Kto śledzi moje posty wie doskonale że zamysłem budowania palnika było spalanie wielu paliw stąd prototyp i kolejne palniki. Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś w tym jest.

Ale tak: dolny otwór 15 cm i za nic w świecie nie da sie dopieścić. Ale właśnie wpadłem na pomysł, żeby na tę okazję (zobaczenia palnika) wykombinować skądś peryskop. Albo coś takiego jak ma dentysta - lustro na kiju!

I go od dołu oglądać.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy przeginam sprawdzisz Kolego sam jak będziesz chciał coś zbudować. Mnie kosztowało to ok 6 lat siedzenia w warsztacie i przed kotłem, kupę wyrzuconego złomu i dużo kasy na formy do odlewu, wykonanie ceramiki itp. Kolega tomek_krakerss liczył koszty w swoich poprzednich postach i jeśli dodasz do tego rzeczy które zepsujesz przy okazji i nie trafisz właściwie z zakupem to wcale nie wyjdzie niższa kwota. Nie masz przecież przymusu kupowania czegokolwiek, zawsze można zrobić samemu, ale do kogo mieć pretensje jak wysiłek pójdzie na marne?

Pozdrawiam. cetnar

 

 

Witam

Zgadzam się z Tobą Cetnar. Masz 100 % racji. Ja gdyby nie moja natura na pewno bym kupił. To prawda że jest przy tym sporo wyrzeczeń, pracy, kosztów. Nie ma nic za darmo. Kto chce robi (albo lubi jak ja albo z oszczędności bo go nie stać). Nie oszukujmy się koszt materiału około 2,5 tyś. A gdzie praca ? Pomyślcie ile byście w tym czasie który poświęcicie na zbudowanie czegoś takiego mogli zarobić. Ładnie to się pisze. Czasami robi ale na samym początku. Palnik jaki by nie był jest stokroć bardziej złożony niż nie jeden kocioł. Jak w życiu wszystko potrzebuje swego. Jeśli chodzi o zagadnienie kosztów na pewno nie opłaca się robić palnika jeśli ktoś ma zamiar palić tylko owsem( ewentualnie peletem). Kto śledzi moje posty wie doskonale że zamysłem budowania palnika było spalanie wielu paliw stąd prototyp i kolejne palniki. Pozdrawiam Tomasz

 

 

Spokojnie. Kto mówi że będę sam robil taki palnik? pisze że są tańsze oferty. Mozę i ten produkt jest lepszy ale cena na 100% nie jest adekwatna do teoretycznie wyższej sprawności.

 

W tej chwili zboża są tanie i na pewno przez następne 2 lata będą tanie (w porównaniu do węgla) Kupując palnik za 5000netto przerabiając piec pod niego musiałbym mieć gwarancje ze zboże utrzyma cene przez min 10lat.

 

Póki co kupie tańszy zestaw, mniej bólu będzie jak przyjdzie z niego zrezygnować po 2 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vernal

Domyślam się, że te 15 cm to wysokość. A jaką masz szerokość otworu? Jeśli jest co najmniej 22 cm, to się zmieści. Od góry jest możliwość nieco przyciąć palnik, ale z szerokością nic nie zrobisz.

 

A z tym peryskopem czy lustrem na kiju to może być niewypał: za małe pole widzenia. To już lepiej dorobić do podajnika jakiś wózek na kółkach, by bezproblemowo odpowiednio wysuwać z otworu w celu rozpalania i kontroli palenia. Widziałem takie coś na youtube, tyle że to był palnik rurowy samoróba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie a co powiecie o tym by ten palnik zamontowac w popielniku pod rusztem u mnie jest wodne a odleglosc od spodu do ruszt wynosi 45 cm wiec tak sobie obliczylem ze od palnika do nich byloby okolo 10 cm czy nie za blisko no i problem z zapalaniem

 

No i co 2 - 3 dni wyciągać całe ustrojswo, żeby wybrać popiół. /: Poza tym ruszt wodny znacznie obniży temperaturę płomienia i będziesz miał kupę sadzy. 10 cm to zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie a co powiecie o tym by ten palnik zamontowac w popielniku pod rusztem u mnie jest wodne a odleglosc od spodu do ruszt wynosi 45 cm wiec tak sobie obliczylem ze od palnika do nich byloby okolo 10 cm czy nie za blisko no i problem z zapalaniem

mam moderatora ktory podniesiony jest na trzech ceglach a dolne drzwiczki se wieksze tylko co z ta odlegloscia od ruszt czy nie za mala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kpaluch

Przez pierwsze dni paliłem samym owsem, bo mieszanka z żytem jakoś mi nie chciała się palić. Z owsa płomień jest bardzo intensywny. Potem nauczyłem się palić i z żytem, bo mam sporo tego zboża, a we wsi nikt nie chciał się zamienić choćby na mieszankę owies-jęczmień. Przy mieszance z żytem płomień jest mniejszy i nie porywa niedopalonych węgielków, i tym samym nie zanieczyszcza tak wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jęczmienia samego nie mam, ale słyszałem, że lepiej się pali od żyta. Jednak w główniej mierze zależy wszystko od wilgotności. Ostatnio kupiłem pół tony mieszanki owies-jęczmień mocno zachwaszczonej i lekko wilgotnej, mieszam ze swoim żytem i też się pali, co widać na moich wczorajszych zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 rumcajs01

 

@vernal

Domyślam się, że te 15 cm to wysokość. A jaką masz szerokość otworu? Jeśli jest co najmniej 22 cm, to się zmieści. Od góry jest możliwość nieco przyciąć palnik, ale z szerokością nic nie zrobisz.

 

Szerokość jest spoko bo 30 cm. Wysokość to 15 ale z zewnątrz, tak więc dziura ma 14 cm. Na ile da się to przyciąć?

 

2 tomek_krakerss

 

Jeszcze pytanie - jak wysoki jest płomień, a dokładniej ile trzeba miejsca nad nim. Bo przy próbie instalacji go w górnych drzwiach robi się niebezpieczna odległość do górnej półki z wodą. Obawiam się niekorzystnych zjawisk polegających na zbytnim zagrzaniu miejscowym kotła (nie wiem czy tam się nie zacznie gotować albo się w tym miejscu szybciej zużyje...). Co Wy na to?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

@heso

Moim zdaniem ziarna są niedopalone - przesyłam zdjęcia popiołu, paleniska i owsa :D

 

 

 

@rumcajs01

Nie wiem będę sprawdzał na mniejszym nadmuchu, generalnie problem w tym, że nie mam przesłony na wylocie pieca do komina :D.

Nie mam też żadnej nasadki kominowej, ani nie mam dwóch obiegów połączonych rozdzielnikiem ciepła: wewnętrzny pieca (wyższa temperatura) i zewnętrzny na ogrzewanie (niższa temperatura) - może to ma aż takie znaczenie ... hmm nie wiem. Co myślicie?

 

Z góry dzięki!

Dany

post-13731-1263571507_thumb.jpg

post-13731-1263571521_thumb.jpg

post-13731-1263571534_thumb.jpg

post-13731-1263571558_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

@heso

Moim zdaniem ziarna są niedopalone - przesyłam zdjęcia popiołu, paleniska i owsa :D

 

Tak, zgadza się, niedopalone.

Za niska temperatura w palenisku. Możliwe, że za mało powietrza (za słaby przedmuch), ale sam musisz dojść, dlaczego nie dopala. Być może sama konstrukcja palnika ma jakieś błędy. Jest o co walczyć, bo w tych małych zwęglonych kawałkach jest jeszcze sporo energii.

Ponawiam swój opis popiołu z owsa:

"Popiół musi być w całości szaro biały, jakby skrystalizowany - jak na zdjęciu":

 

post-94-1263572888_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.