Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Ktoś Palił Lub Pali Owsem ???


centur

Rekomendowane odpowiedzi

chałupa 200m temp. 20C na dworzu mróz a owsa spala 20 kg. na dobę :huh:

 

w to to chyba nikt nie uwierzy.

jesli chodzi co tyle kosztuje to jest tak: odpowiedni sterownik, silnik, motoreduktor, podajnik, stal no i oczywiscie sam pomysl i juz sie uzbiera ciekawa suma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapraszam do dyskusji jednocześnie wskazując swoją osobę jako "pioniera" na tym forum w spalaniu owsa .... "pioniera" bo w swoim pionierskim palniku ( ludzi palili owsem jak w tetrze latałem pod stołem). Szukajcie w moich tematach są zdjęcia i sporo informacji. Dla osób uważnych praktycznie kawa na ławę co i jak. Spalam na dziś około 35 kg owsa pomieszanym z trociną o tej samej objętości. Ogólnie około 50 kg mieszanki. Jest bardzo tanio więc aptekę sobie daruję. Mam 140 metrów do ogrzania słabo ocieplonego mieszkania. W domu 22-23 stopnie. Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do owsa do starych kotłów polecam palnik samoczyszczący Komstera. Może ma nieco niższą sprawność od retorty lub palnika rurowego, ale jest za to tani, łatwy w obsłudze i uniwersalny. Owies też jest tani.

 

A polecam dlatego, że sam w nim palę i wreszcie w domu mam ciepło jak za komuny, gdy węgla było pod dostatkiem za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , czy ten podajnik na owies samoczyszczacy ze znanego portalu zakupiles i jak ci sie sprawuje mam moderatora ale nie mam mozliwosci zamontowania go z boku [uklad kotlowni] natomiast w drzwiczkach mam za mala wysokosc zeby mi sie zmiescil .Mam pytanie jaka jest srednica rury na zewnatrz w ktorej jest slimak w podajniku do ktorej przykrecona jest glowica palnika .Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupiłem na Allegro.

 

Ja też mam za małe drzwiczki i musiałem przyciąć po 1 cm skrzydła osłaniające ogień, więc i tak palnik nie siedzi cały w kotle, a co za tym idzie, nie wykorzystuję jego pełnej mocy i możliwości. Ale ma to też i plusy: więcej miejsca na popiół i mogę zajrzeć przez górne drzwiczki, jak się pali. Palnik leży bezpośrednio na ruszcie wodnym z ruchomym przegrzebaczem. Mimo to pali się dobrze, z komina zero dymu. Dom 100 m2, nie ocieplony, stare okna, stara instalacja grawitacyjna. Zużycie przy obecnych mrozach 60 - 70 kg zboża na dobę. W takich warunkach uważam, że jest przeciętnie.

 

Wyślij maila do Komstera z prośbą o wymiary, to przyślą ci dokładny schemat z wymiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az z ciekawosci zadzwonilem:) faktycznie przeginaja z ceną.. 5000zl netto ale szybko sie chwali ze jest to cena o poowe mniejsza jak szwedzkich palników:)

 

No to czekam na Wasze próby.. ja chyba nie dam rady bo moj Warmet jest za mały do przeróbki.. w srodku palenisko ma 30x29cm a palnik montazowego 32cm plus min 10cm na płomień..

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

 

tu są wymiary tego palnika samoczyszczącego

 

Wymiary_podajnik_w.pdf

 

pozdrowienia

rumcajs mam pytanie a czy daloby sie przyciac z gory bo u mnie drzwiczki maja wymiar szerokosc 220mmxwysokosc 165mm czyli wedlug wymiarow o 25mm za malo chyba ze sie myle odczytujac rysunek i ile jest centymetrow od kolnierzado ktorey przykreca sie do pieca w strone palnika tej odlanej rury palnika bo drzwiczki maja glebokosc przez plaszcz wodny 100mm i pewnie bedzie malo wystawal jak mozesz to zrob zdjecie od strony palnika interesuje mnie czy jest od strony slimaka jakis nadmuch powietrza dzieki czesc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam namiary na goscia ktory robi palniki z rury @160mm i sie zastanawiam czy nie polaczyc ich obu w calosc chodzi mi polaczenie samego palnika od tego goscia z kompletem z allegro RUMCAJS czy ogien idzie z tego palnika poziomo czy w gore pionowo bo mam piec moderator z hajnowki i jak idzie w gore to bedzie migrzal same drzwiczki zasypowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kufcio

Niech ci facet nie wciska kitu. Szwedzkie palniki są w podobnej cenie, może ciut droższe.

 

@kpaluch

U mnie wysokość otworu od rusztu wodnego w górę to ok. 15 cm, więc musiałem przyciąć od góry skrzydła ok. 1 cm. Tego grubego korpusu przy kołnierzu mocującym nie ruszałem. Drzwiczki zdemontowałem całkowicie razem z futrynką (przykręcona dwiema śrubami), więc długość roboczą palnika mam krótszą tylko o grubość płaszcza wodnego (ok. 5 cm). Ale to nie problem, bo u mnie przedłużeniem palnika jest popiół, którego poziom staram się utrzymywać na równi z palnikiem. Wtedy żar, który nie zdąży wypalić się na palniku, dopala się doskonale na popiele. Mieszam owies z żytem, wtedy zamiast palić się silnym płomieniem, więcej się żarzy.

 

Płomień niestety idzie do góry pionowo, ale żyto sprawia, że ten płomień jest mały. W twoim przypadku przydałby się jakiś deflektor, który przekieruje płomień, jeśli chcesz palić samym owsem.

 

PS. Zdjęcia będą nieco później, na razie ładuję akumulatorki do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

 

Czy po wmontowaniu tego "nawęglacza" w drzwiczki nie ma problemu z zapalaniem? (Jak się rozpala owies?) Jak się zmieści w dolne, to można górnymi się dostać, ale jak się zamontuje w górne (bo dolne za małe na ten przykład) to co? Wyciągamy całe ustrojstwo żeby zapalić?

Może zastosować taką zapalarkę do pelletu za 85 zł, jak kolega Ansu podał w którymś poście?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vernal

Nie wiem, jak u ciebie, ale u mnie zapalarka nie ma sensu. Miesiąc temu rozpaliłem kawałkiem rozżarzonego węgielka drzewnego, pali się do tej pory i jak nic szczególnego się nie wydarzy, będzie się paliło aż do wiosny. Więc zapalarka wraz z jej zamontowaniem, by użyć raz do roku, mija się z rozsądkiem.

 

Tylko nie wiem, jak chcesz kontrolować proces palenia się, gdy zamontujesz w górne drzwiczki. Jest takie powiedzenie: jak się popieści, to się zmieści. Trzeba więc coś kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów :)!

 

Trochę z innej beczki :)

Posiadam piec zębiec 25kw (z podajnikiem ślimakowym), dziś mija trzeci dzień jak palę owsem - generalnie piec przez trzy dni spalił 100kg owsa. Dom w którym mieszkam to stary wyremontowany budynek częściowo docieplony, z wymienionymi oknami o powierzchni 86m2. Temperatura jaką mam na kotle to obecnie po zwiększeniu ustawień 44 stopnie - trudno jest mi uzyskać lepszą - w domu mam ok 21 stopni.

Obecne nastawy pieca: czas przerwy 25sekund, czas podawania 5sekund, dmuchawa 30%. Przy wcześniejszych ustawieniach takie same tylko czas podawania 3sekundy nie mogłem wyjść ponad 41 stopni na piecu.

W instalacji mam jeden obieg - tzn. z pieca pompa podaje do zbiornika z wodą 120litrów i na dom i powrót do pieca. Każdego dnia musiałem wyrzucać ponad węglarkę popiołu (resztek po spaleniu). Czytałem wcześniej na forum, że ilość popiołu i spalanie zależy od jakości owsa. Z tego co się orientuję to wiem że jest owies oczyszczony i nieoczyszczony, a czy są jeszcze jakieś odmiany które mają lepsze spalanie? Czy może mam źle ustawiony piec?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów :)!

 

Każdego dnia musiałem wyrzucać ponad węglarkę popiołu (resztek po spaleniu).

 

Witaj !

Czy w tych resztkach są widoczne zwęglone (czarne) ziarenka owsa ? Jeżeli tak, to są niedopalone. Popiół musi być w całości szaro biały, jakby skrystalizowany - jak na zdjęciu:

 

post-94-1263498394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az z ciekawosci zadzwonilem:) faktycznie przeginaja z ceną.. 5000zl netto ale szybko sie chwali ze jest to cena o poowe mniejsza jak szwedzkich palników:)

 

No to czekam na Wasze próby.. ja chyba nie dam rady bo moj Warmet jest za mały do przeróbki.. w srodku palenisko ma 30x29cm a palnik montazowego 32cm plus min 10cm na płomień..

pozdr

 

czy przeginaja... nie wiem.

uzytkuje palnik Bioterm 25. mimo trwajacych 4 lata rozwazan nt ZA i PRZECIW oraz zrobic czy kupic, wybralem to drugie.

po pierwsze, kazdy swoj pomysl ceni wiec co do tego, nie ma chyba sensu zagladac komus do kieszeni. zawsze wolno sprobowac samemu.

faktem jest jednak, ze moj palnik ma kilka elementow elektronicznych, czujek i fotokomorek. sterownik do tego. reduktorek na slimaku podajacym. reduktorek zasilajacy palnik.

kilka elementow toczonych itd. badzmy szczerzy. wykonanie tez sie liczy wiec nie wiem czy w tym jest az taki wielki zarobek. jesli bedziesz chcial zrobic to w jakosci "fabrycznej" prawdopodobnie nie zaoszczedzisz strasznie wiele. tym bardziej, kazda pomylka bedzie cie kosztowac nowy element, robocizne itd.

palnikowi z Biotermu wystarczy otwor minimum bodaj 19x19cm wiec powinienes sie wpasowac. z Term-Softu ma jakas nakladke szamotowa i ta chyba powoduje wieksze gabaryty otworu.

grzeje dom gdzie teraz jest wlaczone jakies 180 m2. wewnatrz mam 23-23,5 stopnia. dom stary ale ocieplony z wymienionymi oknami. instalacja starego typu, zeliwiaki.

przy obecnych warunkach (ponizej -10 st) zuzycie wychodzi mi ok 50kg na dobe. w okresie kiedy temp zblizala sie do 0st zuzycie wynosilo o 50% mniej.

jedynym problemem jaki spotkalem po drodze, jest to ze nie jestem w stanie utrzymac prawidlowej temp na kotle. dzis. mam 50 co powoduje ze w domu jest 23. kaloryfery sa poprzykrecane na 1/3. gorzej jest w czasie kiedy jest cieplej. wtedy 50 na kotle jest za duza wartoscia. a to juz nie zdrowo dla pieca. musze rozwazyc zamontowanie mieszacza.

z komina zero dymu praktycznie. przy duzym mrozie lekkie mglawienie dostrzegalne. zapach, czego sie balem, wyczuwalny rzadko (delikatny piekarniany) i to przy bardzo sprzyjajacych warunkach wietrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dany

A może masz za duży nadmuch i płomień wydmuchuje węgielki owsa? U mnie co prawda dmuchawa na 40%, ale przesłona jest całkowicie zamknięta, jak widać na zdjęciu. Popiołu z 200 kg zboża mam pół wiaderka.

 

@157

Średnica samego ślimaka to zazwyczaj 8 cm, a obroty 1 - 1,5 na minutę.

 

Też miałem sam coś konstruować, ale doszedłem do wniosku, że niewiele zaoszczędzę, a bez doświadczenia ryzyko pomyłek duże, wiec kupiłem gotowca i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

detonacyjnym spalaniu

 

robilem rozne proby z owsem. przy spalaniu malych ilosci i odpowiednim napowietrzeniu nie powinno byc problemu. natomiast przy spalaniu duzych ilosci, np, zaladowanym piecu na ruszt, bywalo roznie.

generalnie niezle rezultaty osiagalem przy spalaniu metoda tradycyjna i kotle odpalonym od gory. w moim przypadku, stalopalnosc calego paleniska do 5 godzin. wtedy jednak pojawial sie problem--- uzupelnienie paliwa. zasypanie kotla generowalo niesamowite dymienie o bardzo malo przyjemnym zapachu i faktycznie pojawialy sie strzelania gazow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.