Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Na to pytanie ci nie odpowiem bo nie wiem. Jak projektowałem własną instalację, to np. Afriso w swoich propozycjach miało raz tak a raz siak. Tutaj na forum raz dostałem odpowiedź, że przyłączenie obiegu CWU za sprzęgłem to błąd i taka instalacja nie będzie działała dobrze. Nie wiem, nie znam się, ale u mnie działa i to bardzo dobrze.

Te rysunki nie obejmują także sytuacji np. gdzie masz 2 obiegi i CWU > 220L. W kotle jest pompa która generuje przepływ przez sprzęgło. Może dla jakiegoś standardowego sprzęgła, założonego dla pompy przepływu i różnicy temperatur stwierdzili że przy tych parametrach sprzęgło nie uciągnie więcej mocy? Albo prościej i bardziej prawdopodobnie, że nie będą w stanie zrównoważyć przepływów dla 3 pomp za sprzęgłem przez tę pompę co jest w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w jeszcze jednej firmie instalatorskiej w mojej okolicy. Montują praktycznie wszystko. Tak z czystej ciekawości pokazałem im swoją listę faworytów na której były : Laguna 18, Lazar SM 11, RED selecta i Blackstar. Pochwalili, że wiem czego chcę bo wybrałem te najmądrzejsze - odpowiedziałem , że to dzięki pomocnym gościom :) z forum.info-ogrzewanie.

Powiedziałem, że najbardziej by mi leżała Laguna ale serwis daleko i dofinansowania tylko 6 tysi. Na to sprzedawca uświadomił mnie , że jest coś równie dobrego ( twierdził, że nawet lepszego ?) od Laguny, i ma serwis w mojej okolicy i dofinansowanie wyższe bo 9 tysi. 

Windhager biowin lite 10kw. Nie ma tylko automatycznego zbierania popiołu.

Już gadałem z teściem :) i chyba da się przekonać bo w sumie niewiele drożej wyjdzie od Lazara.

Brać tego Windhagera ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba najwyższa półka. Tylko cena też adekwatna.
Ja myślałem o tych kotłach ale cena mnie zabiła. Wybrałem kocioł polski i prosty. Na pewno mniej ekonomiczny ale o połowę tańszy.
Szybciej kocioł się skończy zanim wypalę różnicę ceny w pellecie.






  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcincastus napisał:

że jest coś równie dobrego ( twierdził, że nawet lepszego ?) od Laguny

Nie lepsze bo nie ma odpopielania 😉

A tak na serio to szacun że znają marki powyższych kotłów. Jak masz możliwość i chcesz, bierz oczywiście Windhagera. Zorientuj się jednak jak wygląda montaż. Oni wymagają ich zestawów hydraulicznych, żeby Cię tutaj cenowo nie zabiło. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcincastus napisał:

KrisW, a z ciekawości , ile taki pellux na te 280 metrów ci spala ?

Cwu też masz latem z tego kotła ?

Na cały zeszły sezon poszło 3300 kg. Poprzedni 3500 kg, Pierwszy 4200 kg. Przy temp poniżej 0 spala ok 17 kg/dobę, a przy -10 spala ok 25 kg. Przy +3 spala ok 12-15kg. Latem nie grzeję wody bo szkoda mi zapalarki, już 2 wymieniałem. Temp w domu 22 stopnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2022 o 19:07, eliks napisał:

Nie lepsze bo nie ma odpopielania 😉

A tak na serio to szacun że znają marki powyższych kotłów. Jak masz możliwość i chcesz, bierz oczywiście Windhagera. Zorientuj się jednak jak wygląda montaż. Oni wymagają ich zestawów hydraulicznych, żeby Cię tutaj cenowo nie zabiło. 

Widziałem kilka zdjęć w sieci na których był windhager bez ich grup pompowych. Więc chyba nie wymagają.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był u mnie dzisiaj instalator na oględzinach, do końca tygodnia dostanę oferty na trzy kotły o które prosiłem, Windhager, Laguna i Blackstar. Oerty będą obejmowały montaż kotła, podłączenie do obecnego bojlera na cwu i również montaż wkładu kominowego. Zobaczymy czy różnice będą jakieś ogromne. Mam stosunkowo niską kotłownię, 185 cm. Z Windhagerem nie ma problemu ale już Laguna ponoć potrzebuje 230 cm wysokości "serwisowej", gdyby trzeba było coś tam z środka wyjmować w razie awarii. Nie wiem jak jest z Blackstarem na wysokość.

Sprzedawca sprawdził i twierdzi, że Laguna łapie się na podwyższone dofinansowanie ?

Generalnie to "urabiam" teścia :), widzę, że zaczyna mięknąć :)

Tak że żadna z opcji na dzień dzisiejszy nie jest wykluczona. Okaże się, jak dostanę wyceny.

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.0f173fbb287dcc420413becbfbb011cf.png

To był sprzedawca i wnioskował to pewnie z instrukcji instalacji, ale powiedział, że dopyta instalatorów czy to jest obligatoryjne.

A co do tego wyższego dofinansowania to właśnie już nie wiem. Ty mówisz, że nie łapie się , gość w sklepie spojrzał w papiery i stwierdził, że się łapie. A w tym linku

https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2018/07/Badania-laguna-P.pdf

jest , że przekracza ale na obniżonej mocy.

Dlatego pytałem, czy urzędnicy biorą pod uwagę moc nominalną czy obniżoną też ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz się zastanawiam co będzie lepsze, jeśli się okaże że cena tańszej Laguny ale z 6tyś dotacją wyjdzie na to samo co droższy Windhager ale z 9 tyś dotacją. Jak wyjdzie na to samo to co brać ?

Nie interesują mnie softy i bajery. Potrzebuję niskie spalanie i spokój. Popielnik opróżnić to nie problem.

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, michalwa napisał:

Widziałem kilka zdjęć w sieci na których był windhager bez ich grup pompowych. Więc chyba nie wymagają.

To pokaż te zdjęcie Windhagera na zaworze 4d. 

Znajomy wysłał mi film z montażu Windhagera Biowin 15 w pełnej wersji i zobacz co leży na stole. 

Screenshot_2022-01-12-09-33-45-88_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

 

Screenshot_2022-01-12-09-35-03-64_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpgScreenshot_2022-01-12-09-35-14-36_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpgScreenshot_2022-01-12-09-34-37-17_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

Dlatego mówię że trzeba wszystko przemyśleć a co masz wybrać to już sam decyduj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie oferty:

Windhager - 22,000

Blackstar - 23,000

Laguna - 23,400

dodatkowo montaż wkładu kominowego 8 m, części i robocizna - 17,000

Wszystko policzone na gotowo z 8% vatem

Czyli Windhager 39,000

Blackstar 40,000

Laguna 40,400

Wkład kominowy z montażem to 3800 z tych 17000.

Myślałem, że różnice będą większe a tu wychodzi na jedno.

Jak to u was cenowo wygląda Panowie ?

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile za montaż wkładu kominowego z robocizną w końcu? Bo raz piszesz 17tyś.a raz 3,8tyś.
Za stalowy wkład kominowy 8m z robocizną 17tysięcy?
Ok, już widze części i robocizna: wkład kominowy i podłączenie kotła do instalacji z osprzętem.
Już myślałem że ich kompletnie "popieściło" z tymi cenami za wkład rury do komina.
A swoją drogą to chyba dużo za podłączenie kotła z osprzętem do instalacji, 13tyś?









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wkład kominowy z montażem to 3800 z tych 17000."

montaż wkładu 3800, i ta kwota jest zawarta w tych 17000 czyli gdyby było bez wkładu to montaż kotła by wyniósł

17000 - 3800 = 13200 

2 minuty temu, Puławiak napisał:

Ta Laguna na 8 % to w wersji pozłacanej. 

no tak mi się też wydaje, że na siłę mi chcą tego windhagera sprzedać.

Bez wkładu kominowego, montaż Laguny :

23,400 + 13,200 = 36,600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.