Skocz do zawartości

marcincastus

Stały forumowicz
  • Postów

    115
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez marcincastus

  1. Witam Wszystkich :) tak jak obiecałem, odpisuję. W końcu po wielu perturbacjach mam zainstalowany mój upragniony nowy "piec". Jak to mówią - powiedz Bogu, że masz plany to się nieźle uśmieje :) Więc nie przedłużając, oto moja bestia a raczej Estia, Toshiba Estia : Pozdrawiam
  2. Umowa podpisana :) Laguna będzie instalowana w czerwcu. Wrzucę potem jakieś foty z instalacji dla zainteresowanych. Na razie WIELKIE DZIĘKI wszystkim za pomoc, cenne porady , wyrozumiałość i cierpliwość :) Pozdrawiam.
  3. Wie ktoś z Was, co to może znaczyć ? chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/viewer.html?pdfurl=https%3A%2F%2Fpiecepolska.pl%2Fdata%2FUserFiles%2FImage%2FlagunaP_instrukcja.pdf&clen=10870096&chunk=true strona 17 manual do Laguny.
  4. no małe sprostowanie 😞 Z treści wynika to : Czyli, że spytałem i schemat dostałem..... A moje pytania odnośnie umiejscowienia zaworu przełączającego 3D wzięły się z tego, że widziałem instalację Laguny w której to ten zawór był na powrocie a nie jak na tym schemacie z manuala - na zasilaniu. Tak jak Eliks pisał, 90% problemów i pytań na tym forum bierze się ze złej instalacji. Nie jestem fachowcem, dlatego jak widzę 3D przełączający na powrocie, w kotle który zamierzam kupić, rodzi się w mojej głowie wątpliwość/pytanie czy umiejscowienie tego zaworu na powrocie jest lepszym rozwiązaniem niż umiejscowienie go na zasilaniu ? Czy może nie ma to znaczenia czy jest ten zawór na zasilaniu czy na powrocie a to gdzie go fachowiec założy , zależy tylko i wyłącznie od tego gdzie jest wygodniej to zrobić.
  5. :) no miał szczęście, że trafił na Ciebie. Gorzej jakby trafił na jakiegoś partacza to wtedy " Puławiak z muratora" mógłby mu uratować instalację.
  6. ok, nie mam zamiaru nikogo irytować. Chcę tylko się upewnić, że te 35 tysięcy jest wydane jak najlepiej. Są różni instalatorzy więc lepiej trzymać rękę na pulsie. Wiedza nie boli :) więc pytam fachowców takich jak Ty. Skoro twierdzisz, że to od nich zależy czyli z naukowego punktu widzenia jest to obojętne. Dzięki :)
  7. czyli z hydraulicznego punktu widzenia, nie ma znaczenia czy 3D przełączający jest na zasilaniu czy na powrocie ? Z Twojej odpowiedzi wnioskuję, że jest to obojętne. Zgadza się ? Sory, że tak dopytuję ale nie mogę polegać na zaufaniu do tej ekipy bo ich zwyczajnie nie znam. To nie znaczy , że są do bani, muszę się tylko upewnić , że będą to robić dobrze a do tego potrzebna jest mi jakaś tam wiedza :) Pytam Ciebie bo zjadłeś zęby na Lagunach. W każdym razie dzięki za dotychczasowe wsparcie. Bardzo mi kolego Puławiak pomogłeś i w sumie to dzięki Tobie i kilku innym kolegom z tego forum, instaluję Lagunę :)
  8. U mnie będzie jednak bez mieszacza. Tylko zawór na ciepły powrót i zawór przełączający 3D. Ten zawór przełączający 3D to lepiej dać na zasilaniu czy na powrocie ?
  9. czyli jak jest na powrocie to teoretycznie jest zwiększona jego żywotność, o to chodzi ? Jeśli tak to się zastanawiam dlaczego Włosi o tym nie pomyśleli bo ten schemat wyżej jest z manuala do Laguny.
  10. Edilkamin Laguna ten zawór trójdrogowy przełączający ma być tak jak na tym schemacie czyli na zasilaniu ? Pytam bo widziałem dwie instalacja w których ten zawór był na powrocie.
  11. ok, w piątek będę z nimi gadał to zapytam. Ciekaw jestem czy Laguna może pracować w układzie otwartym. Nie chodzi mi o zaoszczędzenie na przeróbce tylko o skutki zamknięcia starego układu otwartego. Czy taki stary układ pod ciśnieniem będzie bezpieczny ?
  12. Laguna 21050 części 4650 zamknięcie układu 850 przyłącze kominowe 400 robocizna 4000 wszystko na 8% wkład kominowy i zetka po mojej stronie.
  13. W końcu wywalczyłem jakąś normalną wycenę na Lagunę z mojej okolicy :) Kit - R dostanę " w gratisie " Poprosiłem o schemat i dostałem coś takiego jest to oczywiście taki schemat z grubsza, bez szczegółów ' układ będzie zamknięty. Tu są składowe instalacji: Pytanie dla kolegów doświadczonych w Lagunach - czy logika podłączenia i składowe instalacji mogą tak zostać , czy raczej zasugerować tym moim majstrom coś innego ?
  14. Chodzi mi jeszcze po głowie sama instalacja. Mam teraz układ otwarty. Obawiam się że zamknięcie układu spowoduje jakieś wycieki pod ciśnieniem. Tak w ogóle to co daje zamknięcie układu otwartego, oprócz tego, że wody nie trzeba uzupełniać bo nie paruje i czy ma na to wpływ wybór kotła peletowego tzn Laguna czy Windhager czy Blackstar ?
  15. Mam kilka pytań odnośnie tego skręcenia na 3,2: 1. czy to ma wpływ na gwarancję ? 2. czy przez to skręcenie będzie obniżony górny zakres mocy ? 3. czy jest to czynność zarezerwowana dla jakiegoś "hakera kotłowego" czy raczej każdy instalator może to zrobić ? Dzięki :)
  16. Taka ciekawostka tona pelletu w USA kosztuje 310 USD To 1200 zł , przy płacy minimalnej jaką chce Biden wprowadzić na poziomie 15 USD/h U nas tona pelletu średnio też można przyjąć 1200 zł ale przy płacy minimalnej na poziomie 4,5 USD/h Czyli płacimy za pellet 3 razy więcej od Amerykanów.
  17. :) no wiadomo, trzeba się streszczać, max do końca stycznia na podjęcie decyzji.
  18. Temat jest rozwojowy, Chciałem Windhagera jakiś czas temu ale non stop kopię i szukam, zbieram oferty itd. 40 000 drogą nie chodzi :) Druga sprawa jest taka, że za każdym razem jak piszę do handlowca w sprawie Windhagera, to cena rośnie. Raz zaciągnęło starą cenę katalogową, drugi raz zapomnieli o doliczeniu jakichś niezbędnych gratów do instalacji itd. Rozpatruję różne opcje, po prostu.
  19. Mi powiedzieli na infolinii z czystego powietrza, że dofinansowanie jest tylko wtedy jak kocioł jest zainstalowany przez osobę/firmę z uprawnieniami. Czyli jak sam zamontuję kocioł to dofinansowania nie ma.
  20. nie sam kocioł, tylko razem z usługą pierwszego uruchomienia, w tej samej firmie która mi sprzeda kocioł. Czy ktoś przyjedzie uruchamiać kocioł i mnie szkolić, czy lutować rurki, wydaje mi się że i to i to jest usługą.
  21. no właśnie byłem ciekaw czy to "pierwsze uruchomienie" kotła można by podciągnąć pod instalację. W końcu to jest usługa a jak jeszcze kupię kocioł z tą usługą pierwszego uruchomienia to może całość można jako usługę potraktować i na 8% sprzedać na jednej fakturze. Tak tylko przemyślam sobie :)
  22. Wiecie może czy jest możliwy zakup kotła w jakiejś firmie na 8% vat ale tylko z pierwszym uruchomieniem i szkoleniem ? Tzn. kupuję od firmy kocioł, jeśli się da to razem z wszystkimi potrzebnymi do instalacji zaworami, mieszaczami itp, sam go instaluję a firma potem przyjeżdża i robi pierwsze uruchomienie. Dostaję od firmy na całość fakturę na 8% żeby skorzystać z dofinansowania na czystepowietrze. Instalację robię z wytycznymi firmy od której kupiłem kocioł i która przyjedzie na odbiór. Firmie odpalam oczywiście jakąś kasę za wytyczne, jeśli będzie potrzeba. Wilk syty i owca cała. Firma sprzeda kocioł i zrobi uruchomienie, ma coś kasy z kotła i kasę za przyjazd na uruchomienie. Ja ogarniam instalację we własnym zakresie, na spokojnie, gwarancja tylko na kocioł,z wyłączeniem instalacji. Jest takie coś możliwe ?
  23. Ale kolega Olejek odnosił się w tym poście konkretnie do mnie a nie do wszystkich :) Mi właśnie chodzi o prostą instalację, tylko grzejniki i cwu. Bez podłogówki i innych rzeczy których nie mam. szukałem i nie widzę nigdzie jakiegoś serwisu na Polskę. Na alledrogo jest nawet wersja z samoczyszczącym rusztem https://allegro.pl/oferta/kalor-compact-16kw-premium-kociol-na-pellet-11647173677 https://www.kalorstufe.com/en/boilers/self-cleaning/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.