Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Dobiera się w rożny sposób nie ma jednej uniwersalnej tabelki i jak to eliks wcześniej napisał jest dużo elementów które nalezy przyjąc do doboru ( dużo zmiennych) a w kotłach o odpowiednim zakresie modulacji można spokojnie dobrac odrobinę wiekszy bo i tak sie dostosuje. A kocioł o mniejszej mocy w wielu sytuacjach staje się problematyczny - wielu producentów nie zaleca " doboru na styk" ze względu na pracę pod dużym obciązeniem i duzo szybsze zuzycie elementów kotla  - paleniska, zawirowywacze i inne tym podobne elementy.  

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając Twoje spalanie nie kupił bym słabszego kotła niż 13kW. Chyba że to był słaby węgiel spalany w górniaku i paliłeś od dołu.

Jak się zastanawiasz między tymi dwoma to polecam 15-tkę

Zapas mocy jakiś musi być minimum te 10-15%

Bo trafi Ci się jakiś gorszy pellet, lub w mrozy nieplanowany przestój i później będziesz gonił temperaturę w domu.

Przy kotle z modulacją nie będziesz mieć żadnego problemu. W okresach przejściowych kocioł może pracować od termostatu, jak będzie chłodniej będzie modulować i już.

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" wiem ze Bartek woli żeby urządzenia były mniejszej mocy. "

trochę mnie irytują :) takie sprawy w których ktoś coś "woli" zamiast polegać na fizyce.

No i skoro już wiemy , że Bartek może się czasami mylić to po co mu zawracać głowę :)

Druga sprawa to wszyscy wiemy jak to jest z tymi sprzedawcami ( nie wszystkimi i nie zawsze )

jak mają więcej 15stek akurat na stanie to dostaniesz 15stkę, przecież nikt przez to nie umrze.

A to, że ty będziesz potem więcej przepalał to już nie jest dla nich takie istotne.

Bardziej mnie jednak interesują argumenty kolegi Puławiaka o większym zużyciu kotła :

"A kocioł o mniejszej mocy w wielu sytuacjach staje się problematyczny - wielu producentów nie zaleca " doboru na styk" ze względu na pracę pod dużym obciązeniem i duzo szybsze zuzycie elementów kotla  - paleniska, zawirowywacze i inne tym podobne elementy. "

Pytanie zasadnicze, czy u mnie 10kw to jest na styk skoro według ciepłowłaściwe.pl , większość zimy będę potrzebował

4-5kw, a ponoć jeszcze w Windhagerze jest tak , że mocy potrzebnej na grzanie cwu nie dodaje się do mocy z c.o. bo Windhager gdy trzeba dogrzać cwu, przełącza się na grzanie cwu i w tym czasie nie grzeje c.o. 

Taki mały bajer, którego nie ma u konkurencji, jak to powiedział sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😁😁😁 Jaki bajer, to już chyba mają wszystkie sterowniki "Priorytet bojlera" 😁😁😁

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym kotle w sterowniku masz możliwośc wyboru czy CWU grzejesz razem z CO , przy CWU mm mieć priorytet.

Jeśłi ustawisz priorytet CWU to w trakcie grzania CWU wyłaczy pompę CO.

Żaden bajer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) a to gadzina ten mój handlowiec :)

No ale widzicie teraz sami, jak tu być mądrym. 

Mówicie, że zdecydowana większość kotłów to ma, a nawet na ciepłowłaściwe.pl doliczają kilowaty na grzanie cwu .

U każdego sprzedawcy co byłem dotychczas, było pytanie, czy będę grzał też cwu, bo jak tak to trzeba mocniejszy kocioł brać.

O co tu chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Puławiak napisał:

He he he he he he he he No faktycznie sprzedawca ma bajer - nie wiem jak u innych sprzedawców ale u mnie takiego bajeru to nie ma. Z tego co sie orientuję to ZDECYDOWANA wiekszość kotłow ma priorytet cwu i to już od dawna - nie jest to jakieś przełomowe odkrycie. 

Mam nadzieję że te "bajer" to  była tylko  świadoma próba "zareklamowania" produktu przez tego sprzedawcę, GORZEJ jeśłi wynikała z jego niewiedzy i nie znajomości rynku - to juz wtedy dramat .Ja wtedy podziekowałbym temu panu za doradzctwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, marcincastus napisał:

Pytanie zasadnicze, czy u mnie 10kw to jest na styk skoro według ciepłowłaściwe.pl , większość zimy będę potrzebował

Podeślij link z wynikami z ciepła właściwego

Poza grubością izolacji znaczenie ma również dokładność wykonania, zawilgocenie ścian fundamentów itd.

Jak pod izolacją będziesz miał przewiewy, konwekcję to izolacja przestaje spełniać swoje zadanie.

Ja mam wynik z ciepła właściwego 9-9,5 kW a 5 ton węgla bym nie dał rady spalić. Tyle że ja palę węglem mocnym 29-30mJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jak to jest - grzejesz wodę w priorytecie - całą dostępną mocą , więc czas grzania jest w miarę krótki np 1h, ale jak będziesz grzał tą samą ilość wody równolegle z grzaniem domu to czas grzania się wydłuży kilkakrotnie co np przy kąpieli dla kilku osób , jedna za drugą może być kłopotliwe.

Reklama dźwignią handlu zawsze była i będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kult5 napisał:

Podeślij link z wynikami z ciepła właściwego

Poza grubością izolacji znaczenie ma również dokładność wykonania, zawilgocenie ścian fundamentów itd.

Jak pod izolacją będziesz miał przewiewy, konwekcję to izolacja przestaje spełniać swoje zadanie.

Ja mam wynik z ciepła właściwego 9-9,5 kW a 5 ton węgla bym nie dał rady spalić. Tyle że ja palę węglem mocnym 29-30mJ

https://cieplo.app/wynik/nrw2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcincastus napisał:

🙂 a to gadzina ten mój handlowiec 🙂

No ale widzicie teraz sami, jak tu być mądrym. 

Mówicie, że zdecydowana większość kotłów to ma, a nawet na ciepłowłaściwe.pl doliczają kilowaty na grzanie cwu .

U każdego sprzedawcy co byłem dotychczas, było pytanie, czy będę grzał też cwu, bo jak tak to trzeba mocniejszy kocioł brać.

O co tu chodzi ?

Jeśli dopasujesz moc kotła tylko do potrzeb CO , to wtedy jeśłi bedziesz chciał aby woda  CWU w miarę szybko się nagrzewała to wtedy ustawiasz priorytet grzania zbiornika CWU.

Przy "normalnych" temperaturach zimowych nie powinno być problemu z wychładzaniem pomieszczeń podczas grzania CWU.

Natomiast   przy dużym zapotrzebowaniu na moc ( silne , długo utrzymujące się mrozy i dodatkowo np. słaba izolacja budynku) może okazać się że zanim kocioł dogrzeje CWU to wychłodzi Ci się dom.

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Pomyśl jak to jest - grzejesz wodę w priorytecie - całą dostępną mocą , więc czas grzania jest w miarę krótki np 1h, ale jak będziesz grzał tą samą ilość wody równolegle z grzaniem domu to czas grzania się wydłuży kilkakrotnie co np przy kąpieli dla kilku osób , jedna za drugą może być kłopotliwe.

Reklama dźwignią handlu zawsze była i będzie. 

no ale z tego co zdążyłem się tu już od Was nauczyć, to wodę w bojlerze się dogrzewa a nie grzeje za każdym razem od zera. Więc takie dogrzanie wody cwu na priorytecie, chyba nie zajmuje 1 godziny ( 200 litrów )

A skoro jest kocioł z priorytetem grzania cwu to po co grzać cwu równolegle i czekać dużo dłużej ?

W każdym razie dzięki za wiedzę :)

Jeszcze trochę i będę robił szkolenia dla "handlowców" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten kocioł ma w sobie zawór przełączający na CWU jak w gazowce? Nie sądzę żeby ten handlowiec świadomie popełni takie faux pas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, arthek napisał:

 silne , długo utrzymujące się mrozy

Rozumiem.

No ale to już zależy od podejścia do życia :

Jedni wolą 345 dni w roku wywalać kasę przez komin po to żeby te 20 dni w największe mrozy chodzić w majtkach po domu a inni wolą się cieplej ubrać przez te 20 dni w roku a za zaoszczędzone pieniądze zabrać rodzinę na fajną wycieczkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcincastus napisał:

no rozumiem i szanuję.

 

Wiesz, bardziej mi chodziło o zwrócenie uwagi że na pewno nie będzie to tona na cały okres letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuj oszczędności po wyborze mniejszego kociołka, to nie pompa ciepła. 

Zapotrzebowanie masz tak gdzieś w połowie

Jak zaizolujesz podłogę albo dach to wtedy może zauważysz oszczędności i jechać na wakacje.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, marcincastus napisał:

no ale z tego co zdążyłem się tu już od Was nauczyć, to wodę w bojlerze się dogrzewa a nie grzeje za każdym razem od zera. Więc takie dogrzanie wody cwu na priorytecie, chyba nie zajmuje 1 godziny ( 200 litrów )

Wszystko zależy od tego jak masz ustawioną histerezę na CWU. Przy dużym zbiorniku można poszaleć, ale automatycznie należy się wtedy liczyć z dłuższym czasem nagrzewania. U mnie kocioł 12 KW z palnikiem ustawionym na 10 KW z jednoczesnym grzaniem domu z profilu potrzebuje około 2 godzin by zagrzać 300 litrów wody z temperatury 25 stopni do 55 stopni. Zadana na kotle 60 stopni. 

W poprzedniej iteracji ciepłowłaściwie przy podaniu 3-4 osób w gospodarstwie domowym sugerowało doliczanie 3-4 KW na CWU. W nowej wersji jest to zdecydowanie zmniejszone wraz z podaniem wytłumaczenia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mkwapisz napisał:

Wiesz, bardziej mi chodziło o zwrócenie uwagi że na pewno nie będzie to tona na cały okres letni.

no ale u mnie to jest właśnie co najmniej tona:

"Mi natomiast w starym piecu zasypowym, latem na cwu schodzi ok 10 kg dziennie."

ok 300 kg na miesiąc. - stary piec zasypowy, bez podajnika, na zwykły wegiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kg węgla przy ilu odpaleniach? Plus kartony i drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.