Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy na salony zawitał nowy król ?


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

A1 czy C1 potrafi się gorszy trafić i wówczas zrobi spiek. Jak zmienisz na płytkę od eg to masz inne i większe otwory i elegancko się to spali. Jak ktoś wybiera z drugą płytka, to moje prywatne zdanie jest takie, że zapiąć płytkę od eg i na niej palić. Szerszy zakres paliw, święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Na początku chciałbym się przywitać jako nowy na forum. Dzień dobry :-) Czytuję forum od kilku miesięcy i w końcu przyszedł czas, żeby się odezwać.

Ten sezon grzewczy rozpocząłem z nowozainstalowanym kotłem na pellety firmy Sekom Tecchnix PEL 15kw z palnikiem sv200pel i sterownikiem Argos Black. Instalacja z zaworem 4d na grzejniki (z głowicami), podłogówki brak, zasobnik CWU o poj. 300l z osobną pompą CWU. 

Jako, że jak piszecie Black praktycznie niczym się nie różni (poza wyświetlaczem) od Max v1 więc ośmielam się odezwać. 

@majterkovitz - w Black sterowanie zaworem działa dobrze, z tym, że mylące jest nazywanie kierunków lewo/prawo zamiast np. otwórz/zamknij. Akurat w mojej instalacji zawór zainstalowany jest inaczej i po testach lewo/prawo było poprawnie, a po odpaleniu kotła zamykał zamiast otwierać. Impulsowe sterowanie zaworem jest świetnym pomysłem i w stanie ustalonym sprawdza się super. Niestety przy wytrąceniu z równowagi długo dochodzi do stabilnej pozycji kręcąc zaworem tam i z powrotem.

@jolal - dokładnie z tym samym problemem walczę od jakiegoś czasu. Z obserwacji zachowania się sterownika można wywnioskować, że ma on ustawioną histerezę + - 5st C na temperaturze kotła. Przekroczenie temp. zadanej o 5stC powoduje wygaszenie kotła, a potem kiedy temp. kotła spadnie o 5stC poniżej temp. zadanej następuje rozpalenie kotła. Pomysł całkiem fajny na okres przejściowy kiedy odbiór ciepła przez instalację jest za mały. Niestety ogromnym problemem jest skok co kilka minut modulacji mocy z minimalnych 20% na 50%. Kocioł pracuje przez ok 2 min na 50% z dużo większą nastawą dmuchawy niż "normalne" 50% (to jakiś przedmuch). Następnie zaczyna powoli schodzić z modulacją mocy, ale czasem zanim zdąży dojść do minimalnej to już załącza się skok na 50% i znowu podgrzewa kocioł. Takimi skokami powoduje podgrzanie kotła do temp. wygaszania. Potem kocioł się wychładza do temp. rozpalania i znów jest przegrzewany tymi skokami ponad temp. zadaną. Częstotliwość tych skoków jest dla mnie całkowitą zagadką. Zdarzają się co 2 do nawet ponad 20 minut. Zauważyłem, że kiedy nie występują wystarczająco długo to sterownik ładnie reaguje zwiększając płynnie moc i stabilizując temp. kotła w okolicy temp. zadanej. Niestety przeważnie skoki na 50% są zbyt częste i kocioł się przegrzewa :-( Gdyby ktoś ogarnął ten problem proszę o podpowiedź.

@Pieklorz - z tego co widzę na stronie to jest dostępny skzp-04P i jest on dedykowany do pellet. Obsługuje zapalarkę i odpopielanie. Nie wiem czy zostało tam jakoś rozwiązane sterowanie dwoma podajnikami i czujnikiem pojemnościowym? Wspomniałeś wcześniej o tych cechach zestawu sv200pel+argos (tzn. drugi podajnik+separacja paliwa+czujnik pojemnościowy) Zgodzę się z tym, że jest to świetny pomysł ale uważam, że da się go obsługiwać każdym sterownikiem do pellet. Trzeba napięcie zasilające główny podajnik doprowadzić także do styku przekaźnika, a później z przekaźnika zasilić pomocniczy podajnik. Natomiast sygnałem z czujnika pojemnościowego zasilić cewkę przekaźnika. Musi to być podpięte (kwestia NO/NC) tak, żeby przy pełnym "buforze" odcinać zasilanie podajnika pomocniczego, a przy pustym "buforze" przepuszczać napięcie sterujące głównym podajnikiem też na zasilanie podajnika pomocniczego. To samo robi sterownik Technix'a. Problemem w moim mniemaniu jest obsługa przez sterownik dwu paliw. 

Mam pytanie do ludzi obeznanych. Pomijając drugi podajnik i czujnik pojemnościowy. Czy da się tak ustawić sterownik do ekogroszku (np. taki skzp-04 z zapalarką) żeby palił dobrze pellet w palniku sv200? Jeśli tak to co by trzeba zmodyfikować w ustawieniach żeby to osiągnąć?

Pisałeś też, że podoba Ci się prowadzenie kotła przez sterownik Argos, a (jak wynika z jego postu to) @jolal i mnie też, właśnie to przeszkadza. Szczególnie dokuczliwe jest to przy niskiej mocy, a ostatnio większość zimy jest taka, że kocioł pracuje bliżej minimum. Nie do końca jest to problem złej instalacji, bo w sytuacji kiedy nie występowały skoki mocy do 50% to wszystko było OK. Niestety przeze 90% czasu te skoki się pojawiają.

@smigllo - spaliłem "już" 2t pelletu bezklasowego. Czy jest to A2 czy jeszcze inny to nie wiem, ale na pewno nie jest A1. (możliwe, że jest z mebli, bo mam wrażenie, że czasem wewnątrz są kawałki laminatu) Na początku strasznie się spiekał. Wyciągałem z palnika "płytkę" spieku grubości ok 2cm, przypominającego konsystencją pumeks. Pomimo tego palnik dawał sobie radę. Wysuwał tę "płytkę" do popielnika. Potem zacząłem regularnie co pełny zasyp kosza otwierać drzwiczki i pogrzebaczem wyciągać z palnika ten spiek. Kombinacje mocą dmuchawy nic nie pomagały (myślałem, że mam za dużo powietrza i dlatego spieka). Rozwiązaniem akceptowalnym okazało się skrócenie czasu podawania i pauzy o połowę. Tzn jak wcześniej miałem 10s podawanie i 20s pauza, to ustawiłem 5s podawanie i 10s pauza. Moc teoretycznie ta sama, podajnik dostaje bardziej w d...e, ale spieków mniej o 90%. Do tej pory paliłem na płytce do pellet, ale teraz spróbuję na tej do ekogroszku (dzięki za podpowiedź Pieklorz), zobaczymy czy będzie lepiej.

Przepraszam za przydługawy post, mam nadzieję, że nie zanudziłem na śmierć :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boortek Z tego co zauważyłem, to
1. sterowanie zaworu w tym posranym sterowniku nie ma na stałe zdefiniowanego kierunku zamknij czy otwórz, tylko podłącza się to na pałę, a sterownik w teorii sam się uczy w którą stronę daje cieplejsze a w którą zimniejsze. Ale jak zawór pojedzie już w martwe pole na końcu, albo instalacja się za bardzo nagrzeje i powrót jest powyżej zadanej, to kaput sterownik durnieje i jebią mu się kierunki, usiłując zamknąć zawór przez 10 albo i dłużej minut go otwiera. Potem wszystko jest wchooj nagrzane to nawet już jak zacznie w dobrą stronę kręcić to i tak nie zdąża się wszystko wystudzić przez następne 10 minut, i znów zaczyna otwierać. Jedyny sposób w takiej sytuacji to iść do piwnicy przełączyć zawór na ręczne sterowanie poczekać aż zacznie kręcić w dobrą stronę i przymknąć. Ze 2 razy mi się to zdarzyło, ale jakoś się uspokoił i przeszła mi chęć na walkę z tym u technixa.

Co do podbijania mocy do 50%, podbija tak długo jak temperatura rośnie, przestaje jak zacznie spadać. Sterownik kiepsko sobie radzi z bezwładnością kotła, chyba w założeniu ma przewidzianą pompę  kotłową włączoną na stałe do gniazdka, bo o wyjściu na nią nie pomyśleli. Możliwe, że masz trochę przesadzony kocioł w stosunku do potrzeb, szczególnie przy takiej zimie. Pomoże przycięcie mocy skróceniem podawania albo dłuższą przerwą.

W sumie jak już tu piszę, to jeszcze pytanie do @Pieklorz jest opcja na skrócenie albo nawet wyłączenie dopalania? Bo się żar cofa za daleko i kopci, jak ręcznie od razu dam dmuchawę na 100, to ładnie gaśnie. Tak wiem, że wywalę niedopałki do popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem tych sterowników jest taki - że użytkownik nie ma dojścia do opcji, tylko są one ustawione na sztywno przez programistę.
Pisałem już o tym.

Sterowanie zaworu - lepiej, żeby go nie było, a było sterowanie buforem / pompą kotłową.
Co do sterowania czujnikiem pojemnościowym - nie jest to wielka filozofia, jest to raczej do ogarnięcia na innym sterowniku.
Może tak się trzeba będzie ratować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio tak przed sylwestrem? Chyba się Wam nudzi. Od świąt trafiają się różne pomysły, to ktoś aktualizację walnie w SKZP zawiecha i problem. To komuś pomysły na przeróbki. Ten fenomen zastanawia mnie od paru lat. Święta, nowy rok, inwentury to zawsze przerwa w tej branży a z drugiej strony ludziom się nudzi i zaczynają kręcić, kombinować, wiercić, rozkręcać, zaklejać. Cholera cały rok jest na to, gdzie jest dostępny w razie czego sklep elektryczny, serwis, hurtownie , to nie trzeba teraz...

 

Odpowiadam zaczynając od:

Tak, możesz na zwykłym SKZP 02 czy 05 z zapalarką palić pelletem jak kosz szczelnie zamknięty i wszystko z napowietrzeniem kotłowni OK.

 

Majsterkowicz

Coś się zdarzyło dwa razy i twierdzisz, że działa. Skoro działa, to nie komentuję.

 

2. Podbijanie do 50%mocy to test płomienia, nie wnikam jakim opałem palisz, ale owe podbicie jest wówczas, gdy sterownik daje więcej dmuchawy i paliwa a temperatura spalin nie przyrasta. Wchodzi w test płomienia. Wymiennik za duży do zapotrzebowania, dziwny pellet, w każdym razie tak robi, jak brak przyrostu spalin na podanie większej ilości paliwa i powietrza.

Zmień umiejscowienie czujnika spalin i po problemie będzie.

 

3. Skrócenie dopalania masz w oknie dmuchawy. Domyślnie 600sekund a ustaw ile potrzebujesz.

4. Zawór trzeba dobrze podłączyć, masz menu testowe do sprawdzenia kierunku. Fakt, że się uczy. W sofcie była poprawka aby po rozpalaniu nie szukał na nowo kierunku otwierania, ale warunek taki, że musi być dobrze podłączony. (Na początku szukał, bo soft od tego z węgla przeniesiony i tam nikt tego nie zgłaszał)

 

5 wstawiam fotę, gdzie możesz dziurkę machnąć i czujnik przełożyć.

 

 

received_180242027181596.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Pieklorz napisał:

Majsterkowicz

Coś się zdarzyło dwa razy i twierdzisz, że działa. Skoro działa, to nie komentuję.

Raz przy uruchomieniu grzania, zawór zamknięty na full, sam bez pomocy nie dał rady z martwą strefą. I raz jakoś w październiku mu się poebało, chyba boiler grzał i za bardzo się otworzył i sie potem zamknąć nie potrafił. Mamy koniec grudnia więcej razy temperatura na grzejniki nie uciekła. Jakbym miał podłogówkę to bym wymienił na V2.

3. Nie chodzi o czas wygaszania, tylko o czas od podnia ostatniej dawki paliwa, do włączenia dmuchawy na maxa. Ze stoperem nie stałem, ale skracanie ma wpływ chyba tylko jak długo kręci się wentylator na max obrotach.

Co do kierunku zaworu to mam podpięte czerwona strzałka otwiera. Nie wiem jak to w blaku jest, na czuja podłączyłem, choć powinni to napisać w manualu, a nie jakieś pierdy że w prawo czy w lewo. U mnie na opak zawrór jest założony i w lewo się otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwony otwiera 

Niebieski zamyka.

 

Co do modulacji, jak spaliny nisko wychodzą, to soft wykonuje test płomienia i sprawdza czy się pali. Przełożenie czujnika spalin niżej, aby czytał szybciej wyższe temperatury sprawę załatwia. Tak serwis Technixa zaleca gdy taka sytuacja się powtarza. W ramie tych górnych drzwiczek. Zamontuj tak czujnik spalin i zobacz.

 

Dopalanie, tu wkleje fotkę z menu. Ten czas to długość cyklu dopalenia jak ma się wygasić. Domyślnie 600sekund.

(Czas wygaszania palnika)

 

 

IMG_20201129_214740423.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat odżył :-)

Dziękuję za porady w sprawie przeniesienia czujnika, sprawdzę. Zastanawia mnie tylko tłumaczenie tego zjawiska przez serwis. Przecież przy przekroczeniu temp. zadanej przez kocioł trzeba zmniejszać dawkę paliwa i dmuchawy. I tak się dzieje, a nie zwiększać, więc dlaczego wchodzi w test płomienia? Fakt, że temperatura spalin spada, no ale jak ma nie spadać skoro chcemy schłodzić kocioł?

Paliwo mam kiepskie, a wymiennik za duży... ale jak dobrać wymiennik skoro poprzedni kocioł zasypowy od Kostrzewy miał 18,5 kw i był za duży, wg cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na moc to 10kw + 4kw na CWU. Kupiłem podajnikowy 15kw licząc na to, że uda się zejść z mocą. Na dawce mam ustawiony palnik na ok. 6kw... i gdyby nie te skoki do 50% to by świetnie działało :-(

Myślę, że w czasie świąt i kolejnych dni ludzie mają więcej wolnego, więc obserwują co się w kotłowni dzieje... A gdzie się schować przed żoną w czasie świątecznych przygotowań jak nie w kotłowni :-) Ja akurat walczę już od jakiegoś czasu, a do napisania na forum sprowokowała mnie odpowiedź serwisu Technix'a.

U mnie na Black po zamianie polaryzacji zawór pracuje poprawnie jeśli chodzi o kierunki, bo długo wychodzi z oscylacji. Tak samo z wygaszaniem, dosyć głęboko w stronę ślimaka wypala się opał. Zdarzyło się, że nie udało się rozpalanie bo maksymalna dawka przy rozpalaniu (200s) okazała się za mała. (ręczne podanie nieco pellet i rozpalanie się udało) Myślałem że u mnie to efekt bardzo małej mocy palnika ustawionej na dawce/przerwie.

Mam jeszcze inne spostrzeżenie, czy u Was działa to inaczej? Krzywa grzewcza. W sterowniku są opcje podania trzech punktów pracy: dla +10, 0 i -10 st. C. Przy załączonym czujniku temperatury zewnętrznej wydawało mi się, że sterownik będzie ustawiał temperaturę za zaworem mieszającym w punkcie na prostej (krzywej) aproksymowanej dzięki tym podanym punkom pracy. Bardzo się zdziwiłem kiedy okazało się, że jest inaczej. Jeszcze bardziej się zdziwiłem kiedy nie potrafiłem zrozumieć idei działania tej funkcji. Nie mam dokładnych notatek dlatego będę posługiwał się określeniem "około". Nastawy zaworu mieszającego przebiegają mniej więcej tak: dla temperatury zewnętrznej powyżej +10 st.C i do około +7st.C nastawa wynosi tyle co ustawione dla punktu "+10" - tu jest OK. Kiedy temperatura na zewnątrz znajduje się w przedziale od około +7 st.C do około 0 st.C nastawa zaworu wynosi tyle co dla punktu "0 st.C" - tu już jest dziwnie. Natomiast kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0 st.C nastawa zaworu jest jak dla punktu "-10" - dlaczego?. Potrafię zrozumieć, że może to być sterowanie z progami, a nie aproksymowana krzywa, ale dlaczego takie dziwne zachowanie przy niższych temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie na sterowniku, Argos Max Pid v2, sterowanie pogodowe też tak działa, tylko że umnie jest + 15,0, - 10.Przy +15 wyłącza obieg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boortek, zlituj się, i trochę krócej pisz, bo zanim się doczyta do końca, to nie wiadomo co na początku było.

 

Wszystkiego dobrego w nowym roku życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Przepraszam za długość postów...

Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok!

ps. wystarczająco krótko? 

ps2. Przełożyłem czujnik temp. spalin we wskazane miejsce (na razie przez uchylone drzwiczki). Efekt natychmiastowy i bardzo pozytywny. Nie ma jednak związku z dawkami i dmuchawą. Reaguje na temp. spalin... jak spada poniżej 77-78 stC to załącza te nieszczęsne 50% aż temp. podskoczy do ~88 stC. Potem grzecznie czeka na ochłodzenie spalin do wspomnianego progu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boortek@boortek masz Termostat pokojowy? Umnie jak grzeje kocioł, obieg co to kocioł się nie wygasza, grzeje tak długo, dopuki Termostat go nie wyłączy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blacku też jest ustawiany czas dopalania, skróć go wg swoich potrzeb.

 

Pogodowy. Tu programista chyba nie zrozumiał , co miał zrobić. Dopiero ostatnie softy mają krzywą opadającą a nie punkty temperatur.

Co do wyłączenia obiegów, to owszem +15 je wyłącza.

Jak kolega miał zasypowy 18,5kW to myślę, że przy podajniku pelletowym opedzil by to wlasciwie kotłem 10kW. Można przyjąć że takie normalnie ocieplone 140mkw 10kW pelleciak ogarnia. 15ka pelletowa Technix ma jednak duży wymiennik wodny, to tak fajnie pracuje na ocieplonych 170-200mkw. W sumie może by to właśnie ożenić z termostatem pokojowym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś ochrona powrotu jest planowana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie z termostatem fajnie to pracuje, tu histereza kotła nie ma znaczenia. 

Umówiłem się z Grzegorzem na wymianę ale lipa narazie, sterownik domnie nie dotarł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij mu się koło 11.01

Hurtownie, producenci, dostawcy w tej branży od 24.12 najczęściej do 11.01 pracują na ćwierć gwizdka lub mają zamknięte. Po świętach do ok 6.01 to są inwentury i liczenie towaru. Tak jest co roku.

 

Chłopaki jak twierdzicie, że wypala przy wygaszaniu za mocno pellet, to jak mówię. Skrócić ten czas lub druga opcja jest taka, że zagięło Wam wężyk i dlatego samoczynnie się cofa i wypala przez ciąg kominowy. Zwróćcie uwagę czy kosz szczelny i wężyk nie zagięty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin ma wpływ na modulację. Chodzi o spokojnieszą pracę kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej dałem fotkę gdzie można przenieść czujnik.

Ważna jest szczelność i paliwo. Sam lisciasty albo jak te wg normy 70%liscia i 30%sosny, to wówczas można ciut slabiej dmuchać i nie ma kondensatu a sama sosna trzeba mocniej i musi być szczelnie, tj wężyk, kosz, drzwiczki i samo podłączenie komina aby tam szczelin nie było.

 

Odezwijcie się panowie w poniedziałek do Technix, w pracy będą. Jak macie mocniej stare softy to można się umówić na wysyłkę i zamianę jakaś.

Nowe softy to m.in. poprawione w czujniku pogodowym zachowanie.

Poprawione sprawy z szukaniem pozycji zaworu (to co mówiłem wcześniej )

Poprawka z ustawianą mocą minimalną na jednym pellecie może być 20% a na inny warto ustawić 30 czy 35...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z kim kontaktować się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Maxem tak źle nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamretro - nie mam termostatu pokojowego, mam na wszystkich grzejnikach głowice termostatyczne. Obawiam się montować pokojowy, bo jak mi ktoś zakręci głowicę przy wietrzeniu i zapomni odkręcić to może mi kocioł zagotować, a pokojowy nie zadziała.

@Pieklorz - masz rację, na stronie cieplowlasciwie.pl wychodziło mi 10kw. Ale się trochę bałem - 190m2, dom poniemiecki, lata 30te, ocieplony 8cm styropianu i 20cm wełny na dachu. Niby okna plastiki ale z drugiej strony podłoga praktycznie w ogóle nie ocieplona. Wężyk  - masz na myśli ten między palnikiem a koszem? (tzw. dosuszanie?)

@jolal - na małej mocy kocioł odbiera za dużo ciepła od spalin i czujnik spalin umieszczony w czopuchu pokazuje temperaturę która zaburza pracę sterownika. Przeniesienie czujnika bliżej palnika powoduje, że tam jeszcze nie zdążyły się schłodzić spaliny i sterownik nie szaleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.