Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Chińczyki już zacierają łapki. Im więcej restrykcji będzie w UE, tym wyższe ceny będą sobie żądać za sprzęt. To nie jest głupi naród. Najpierw przejęli większość strategicznej produkcji z całego świata, a teraz pomału dźwigają ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać tego o czym piszesz. Obecnie ceny powoli, ale jednak spadają w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

To nie jest głupi naród. Najpierw przejęli większość strategicznej produkcji z całego świata

Ogólnie wiadomo kto  popchał nas w takie rozwiązania które w przyszłości przyniosą tylko kłopoty o reszcie nie wspomnę bo już chyba wszyscy się pokapowali na czym obecnie stoi świat i kto nas zaprowadził w ślepą uliczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak komuś coś proponuję do kupienia, to jest to polskiej produkcji. Wiem, zaraz wszyscy powiedzą, że w środku jest wszystko made in china. Ale składane jest w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ropa idzie w górę po decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia, jedyna nadzieja to w polskim wynglu:
https://energetyka24.com/gaz/analizy-i-komentarze/moskwa-dla-e24-mniej-gazu-i-wiecej-wegla-az-do-atomu-relacja

Ciekawe co niemiaszki wykombinują żeby nam nie było lekko? Niczym asa w rękawie mają regulacje dot. metanu. 
https://www.wnp.pl/tematy/metan,2990.html 

Ktoś kto planuje dalej ogrzewać wynglem niech robi pomału zapasy bo różnie może być za pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak długo tę zapasy starczą? Co później? Nie lepiej już teraz te pieniądze zainwestować w stabilniejsze źródełko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz co masz dostępne w swoim rejonie i jak mógłbyś dołożyć kolejne źródło ciepla. Wtedy możesz wybierać w tym co daje mniejsze koszty. Każdy będzie miał inne możliwości techniczne lub fimansowe, jednak trzymanie się uparcie jednego rozwiązania może być zgubne. Ja wiem że łatwo o tym pisać, ale widać jak dynamicznie i nieprzewidywalne zachowuje się rynek energetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bioly napisał(a):

To w co obecnie warto zainwestować, bo obecnie nic nie jest pewne

W to co nie zalezy od kogos.

Przyklad panele PV offgrid z magazynem, wlasne drewno, mikro elekrownia wodna (to jest najlepsze ale i najtrudniejsze w realizacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV offgrid z magazynem? A jakiej pojemności ów magazyn? Żebyś całą zimę na tym pojechał ogrzewaniem na prąd? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym magazynem to ostrożnie. Na razie koszty budowy są niewspółmierne do uzysków. Panele i korzystanie na maxa z produkowanego prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że rozmawiamy o ogrzewaniu. W zimę z paneli za dużo się nie napędzi 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok samo ogrzewanie na offgrid nie pojdzie (chyba ze uzupelnienie) ale tyle co oszczedzisz na prad z sieci od wiosny do jesieni to przeznaczysz na cos innego (niech bedzie ze kupisz opal na zime)

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to już jest dobra koncepcja. Dopóki nam te łosie na górze nie rozwalą tego, co jest jakąś szybką ustawą. Samo wejście w rozliczanie godzinowe na nowych zasadach może mocno popsuć. Ale nie ma co gdybać. Za półtora roku się okaże. Obym się mylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyny beztak beda konieczne,tylko podrožaja,bo rynek zareaguje.Poki jescze macie možliwosc sprzedawac godzinowo drogo,to dužy magazym daje možliwosc szybczejszego zwrotu.W watku victron web kolega @gbbsoft tu DARMOWO zrobil apke do wykorzystania tego uzardzienia.Taka "implementacja" ktora robi z "niczego" kase u nas kosztuje big money i powrot magazynu zwielokrotnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc co się dzieje, też jestem już nastawiony na montaż PV, ale solo bez magazynu. Za drogi gips w stosunku do zalet i faktu, że te akumulatory stosunkowo szybko zdechną. Mam tylko nadzieję, że zakończę sprawy sądowe z domem, ogarnę dach na budynku gospodarczym, gdzie taka instalacja ma docelowo być zamontowana. Celuję w coś stosunkowo niedużego w okolicy 5-6 KWp. Nie będę dawał więcej, bo obecny stan z ceną sprzedaży energii po dobrych stawkach długo nie potrwa, a potem w szczycie cena sprzedaży będzie kiepska patrząc na to co dzieje się na zachodzie. Maksymalna autokonsumpcja i tyle. Kasę za oszczędzony prąd w sezonie letnim pójdzie na ogrzewanie zimą. Mam nadzieję, że zdążę z wnioskiem do piątej edycji programu dopłat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn naprawde kosztuje tak samo,jak komplet zestaw foto.Ale poki dotacja 50%,to juž jest do dumania.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ma być nowy podatek dla osób grzejących węglem i gazem.

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/bedzie-nowy-podatek-od-ogrzewania-pomysl-o-wymianie-kotla-jesli-masz-na-wegiel-lub-gaz-2027-aa-nocf-3NLF-mpW1.html

Cytat

Parlament Europejski chce drastycznego zaostrzenia zasad wykorzystywania tzw. gazów fluorowanych w produkcji sprzętu chłodzącego. Stawia to pod wielkim znakiem zapytania inwestycje w produkcje pomp ciepła, które promują same unijne władze.

https://www.rp.pl/biznes/art38253791-unijny-cios-w-pompy-ciepla-moga-byc-nieserwisowalne

 

Węgiel be

Drewno be

Gaz be

Zaraz jeszcze pompy be...

 

Czy ich tam już doszczętnie poj...ło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy tu o ETS2 przecież. Na razie drewno jeszcze ok, ale już czytałem, że będą chcieli zabronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem to technologia pomp ciepła będzie się przedawniać co około 5-10 lat jeśli nie szybciej. Wchodzą nowe normy, wprowadzają nowe przepisy i z marszu nasza inwestycja w dom za 50-100k złotych idzie w diabły, bo oderwani od rzeczywistości oficjele z parlamentu EU doszli do wniosku, że trzeba pobudzić rynek do działania. Gdybyśmy tak jeszcze zarabiali tak jak na zachodzie to pół biedy. A my nie dość, że mamy znacznie trudniejsze warunki zimowe od zachodniej Europy, to jeszcze zarabiamy kilkukrotnie mniej od nich, a przepisy mamy niby podobne. Tylko u nich wydatki mogą ograniczać się często do wymiany stolarki, założenia fotowoltaiki oraz klimatyzatora i tyle. A u nas trzeba to robić gruntownie i kompleksowo. Remont elewacji, remont dachu, docieplanie przegród, likwidacje przecieków, wymiana stolarki, wymiana instalacji CO, wymiana źródła ogrzewania. Zanim na to wszystko pozbiera przeciętna rodzinka środki, to już 3 razy zmieni się władza zarówno krajowa jak i Brukselska, a przepisy zmienią się do tego czasu pięciokrotnie. W międzyczasie też trzeba za coś żyć.

Mimo wszystko to i tak lepsza sytuacja niż pobudzanie rynku budowlanego do intensywnej pracy, poprzez wywołanie wojny. Także może nie ma co aż tak narzekać. Choć szczerze mówiąc jak patrzę ile muszę wydać pieniędzy na wymianę instalacji i kotła, to już mi się odechciewa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W.tym tygodniu przyjechało do mnie 10mp sosny S4 od leśniczego....

Zamawianie tam drewna to męczarnia bo trwało to chyba od lutego/marca ale ostatecznie za 1000zl i 400 transport mam połowę opału potrzebnego na zimę.

Planuje jeszcze dokupić 8mp zrzyn tartacznych (700zl + 200 transport) bo są idealne do przepalania i rozpalania.

Zatem koszt ogrzewania na sezon to 2300.

Jeszcze 2lata temu tyle płaciłem za węgiel, przy którym nie miałem żadnej pracy przy przygotowaniu.

 

Z poprzednich sezonów mam jeszcze, 1,5t ekogroszku z PGG, 300kg orzecha ruska, 4mp wysezonowanej osiki i 2mp sosny.

Więc na styk wychodzi mi zapas na dwie zimy do przodu.

 

Ps. Węgiel na OLX s lokalnych składach jest już po 1700zl, zjechało z 3400zl.

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.