Skocz do zawartości

EdAlox

Forumowicz
  • Postów

    99
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez EdAlox

  1. Pracuję w branży stolarki okiennej PVC i aluminium. Zgodnie z wytycznymi wszystkich producentów profili okiennych, to właśnie profile w ciemnych kolorach oklein lub lakierów mają mieć zastosowane większe wzmocnienia wewnątrz ze względu na nagrzewanie i ryzyko wypaczeń materiału. Także jest różnica w nagrzewaniu się powierzchni w zależności od ich koloru. Cała Ziemia (inne planety również) mają taki współczynnik zwany albedo, dosyć istotny dla ich atmosfer i ich potencjalnej przyjazności do życia. Sam również kiedyś się rozglądałem za papą w białym kolorze ale nie znalazłem do tej pory. Były ciemno szare czy czerwone ale białych nie. Stropodach kryty czarną papą potrafi się solidnie nagrzewać latem. Gdyby był kryty białą papą temperatura latem byłaby znacznie niższa. Taki sam proces można zauważyć w samochodzie z białym lakierem i ciemnym lakierem.
  2. W mojej okolicy zakaz sprzedaży miału węglowego (wnoszę, że również użytkowania jego najgorszych odmian) wszedł niby w życie gdzieś około 2019/2020 roku. Efekt tego był taki, że składy WĘGLA zmieniły tylko nazwę miał na odsiew i sprzedawały go dalej jakby nigdy nic się nie wydarzyło. Może pojawiło się więcej miału bez flotów czy mułów, które często były w ten sposób utylizowane. Wahania cenowe niestety rozkręciły się już na dobre. Jeszcze przed 2020 rokiem spokojnie miał można było zakupić w cenie poniżej 600 złotych, nawet taki wysokokaloryczny. Obecna cena w okolicy to jakieś 1200-1400 złotych za tonę ww. czarnego specyfiku. Znacznie lepiej niż przed rokiem ale i tak o +100% +150% czy +200% więcej niż przed kilkoma laty. Nawet jeśli wprowadzą podatek od CO2 to uderzy on nie tylko w ceny węgla, gazu ziemnego czy oleju opałowego ale również w prąd bo jak wiemy, w jakichś ponad 80% jest on wytwarzany w naszym kraju z węgla kamiennego. Energetyka jądrowa nie zanosi się, żeby miała powstać w ciągu dekady, może powstanie jakiś reaktor na potrzeby przemysłu, najwcześniej w przeciągu 15-20 lat powstanie reaktor komercyjny, który wyprodukuje prąd dla obywateli we w miarę konkurencyjnej cenie. Konkurencyjna będzie ona dopiero wtedy gdy obecna cena prądu pójdzie o jakieś przynajmniej +50% w górę, a pójdzie znacznie bardziej do góry przez ten czas. Co gorsza nie przyniesie ten podatek efektu odwrotu od źródeł wysokoemisyjnych w ogrzewnictwie, bo połowy obywateli naszego kraju może nie być nawet stać na wydatek 200 złotych na nowe buty raz w miesiącu. Nie mają oni z czego odłożyć na modernizacje takiego kalibru we własnym domostwie. Paradoksalnie dla ekologii więcej zrobi sama demografia i biologia niż starania nielicznych, których jeszcze stać na takie inwestycje. Pragnę tylko przypomnieć taki trafny cytat: Złoto to waluta królów, srebro to waluta dżentelmenów; barter jest walutą chłopów, ale dług to waluta niewolników. Więc branie kredytu czy pożyczki by spełnić wydumane wymagania ludzi oderwanych od rzeczywistości i hipokrytów latających między swoimi posiadłościami prywatnymi eurojetami - jest idiotyzmem na niespotykaną skalę.
  3. Mnie tam na początku roku taki Kotłospaw 12kw Slimko na pellet, policzyli z podłączeniem do istniejącej instalacji 24-26 tysięcy, zależy jeszcze od tego jaki zbiornik CWU do tego dobrać. Kolega hydraulik też robił wyliczenia i ze Stalmarkiem na pellet + bufor też tyle wychodziło. Gdybym jeszcze chciał zmienić stalową instalację na pex i biorąc pod uwagę konieczność stosowania wkładu kominowego, to spokojnie wybulę ponad 40 tysięcy złotych tylko po to, żeby zadowolić ustawodawców, którzy mój obywatelski interes i możliwości - zignorowali. Mój samochód, którym poruszam się codziennie do pracy, nie jest wart nawet 1/10 tej kwoty, a oni wymagają ode mnie władowania kilkudziesięciu tysięcy w zapewnienie sobie bezproblemowego ciepełka na zimę. Z tego może zwrócą 30% przy dobrych wiatrach. Jak już wcześniej mówiłem, kiedyś stać mnie było na ekologię bez dopłat - bo dom ociepliłem, wymieniłem wszystkie okna i drzwi, zbierałem kasę na dalsze poprawki ale przyszli dobroczyńcy socjaliści z PiSu i "naprawili" całą sytuację.
  4. Spokojnie da sobie radę, moc średnia i maksymalna potrzebna do ogrzania pomieszczeń w kalkulatorze ciepło właściwe jest podawana dla odpowiednio niskich średnich temperatur jakie obecnie występują w Polsce i pokrywa się to z realiami. Na dobrą sprawę więc nie potrzebujesz większego kotła jak 6kW do maksymalnie 8kW (to już z dużym zapasem ale mniejszych kotłów za bardzo nie ma, jedynie automatyczne). Im mniejszy kocioł tym jest on też wstanie spalać mniejszą ilość opału i utrzymywać bardziej optymalną temperaturę. U mnie wychodziły podobne wyniki zapotrzebowania (nie spalam więcej rocznie jak 2,0-2,5 tony miału). O ile ten kocioł ma tylko odpowiednio dużą komorę załadunkową, nadającą się na dłuższe szczapy drewna to nie będzie to zły wybór. Znajdziesz sporo na temat tego kotła na naszym forum, bo jest cały dział poświęcony MPMom. Nadmiar mocy będzie musiał być oddawany do bufora, a jego praca winna się odbywać na dużej mocy (tylko wtedy tak naprawdę te kotły osiągają odpowiednie wyniki czystości spalin). Więc pamiętaj o doborze prawidłowej wielkości buforu ciepła. Każdy producent podaje co innego ale z grubsza na każdy 1kW mocy kotła należy przyjąć bezpieczną pojemność buforu w przedziale między 40 a 60 litrów. Pewnie i tak kocioł nie wygrzeje całego buforu na jednym załadunku ale bez niego zrobiłby saunę w domu lub pracował na zbyt niskiej mocy - nie spełniając automatycznie norm. Zwróć jeszcze uwagę na zapis uchwały antysmogowej w Wlkp. bo może być tak, że ani nie dostaniesz na niego dotacji (węgiel ale jednak zasypowy), ani nie zostanie on uznany za kocioł odpowiedni do stawianych w uchwale wymagań (no bo zasypowy a uchwała mówi o automatycznych lub zasypowym na drewno-zgazowujący) Chociaż od 1 stycznia zakaz niby jest w Wlkp. ale ciekawe kto go będzie egzekwował i weryfikował? Zmuszą ludzi do przestania ogrzewania się? To jest równoznaczne ze skazaniem ich na marznięcie, pogorszenie stanu zdrowia i w efekcie może nawet śmierć. Dziwna sprawa, że zakaz nie wchodzi w życie np z początkiem wiosny 2024 i miało by to większy sens. Oprócz tego, jest obecnie mnóstwo gospodarstw, których już nie stać na wywalenie kilkunastu tysięcy złotych na nowy kocioł (często dużo więcej), a gdzie jeszcze dostosowanie instalacji i nabycie opału typu pellet czy wysuszone drewno. Dotacja w wielu przypadkach jest przyznawana po rozpoczęciu jak nie ukończeniu inwestycji i to zaledwie w 3/10 poniesionych kosztów. Mam wrażenie, że ta zima nie będzie jeszcze taka krytyczna pod względem ścigania nieprzestrzegających tych przepisów. Większy problem będą mieli mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych bo tam odczuwalność smogu jest znaczna, więc i donosy na sąsiadów będą się pojawiały częściej. Pojedyncze domki rozrzucone na wsi - już jest to dużo mniej zauważalne.
  5. Dotacja 30% w podstawowej wysokości dostępna jest dla każdego kto nie przekracza 100 tys. złotych zarobków w ciągu roku. Warunkiem w Wielkopolsce jest jednak też instalacja kotła albo zasypowego ale na drewno albo automatycznego. Nie liczyłbym więc na dotację na zasypowca typu "pod drewno" z okazjonalnym spalaniem węgla, to raczej nie przejdzie bo mogą się odbywać późniejsze kontrole u beneficjentów, które tego typu akcje będą pewnie chciały penalizować. Chociaż moim zdaniem kotły obecne można by ucywilizować za połowę kosztów dodając bufory i modernizując instalacje, no ale u nas w kraju jak zwykle wszystko od d... strony. Sam mam bardzo podobną sytuację, z wyjątkiem starej instalacji z rur stalowych i po wycenach w tym roku stwierdziłem, że odkładam tą jakże praco, czaso i koszto chłonną inwestycję na później, bo mam dużo innych wydatków i dzięki inflacji oraz rządom PiSu przez ostatnie 8 lat - już mnie nie stać na ekologię. Choć jeszcze w 2014 roku miałem wielkie plany na przyszłość, z czego udało się wykonać jedynie część z nich (ocieplenie ścian, nowe okna i drzwi ale na ogrzewaniu utknąłem jeszcze na jakiś czas właśnie przez koszmarne wzrosty cen)
  6. Z takim podejściem to technologia pomp ciepła będzie się przedawniać co około 5-10 lat jeśli nie szybciej. Wchodzą nowe normy, wprowadzają nowe przepisy i z marszu nasza inwestycja w dom za 50-100k złotych idzie w diabły, bo oderwani od rzeczywistości oficjele z parlamentu EU doszli do wniosku, że trzeba pobudzić rynek do działania. Gdybyśmy tak jeszcze zarabiali tak jak na zachodzie to pół biedy. A my nie dość, że mamy znacznie trudniejsze warunki zimowe od zachodniej Europy, to jeszcze zarabiamy kilkukrotnie mniej od nich, a przepisy mamy niby podobne. Tylko u nich wydatki mogą ograniczać się często do wymiany stolarki, założenia fotowoltaiki oraz klimatyzatora i tyle. A u nas trzeba to robić gruntownie i kompleksowo. Remont elewacji, remont dachu, docieplanie przegród, likwidacje przecieków, wymiana stolarki, wymiana instalacji CO, wymiana źródła ogrzewania. Zanim na to wszystko pozbiera przeciętna rodzinka środki, to już 3 razy zmieni się władza zarówno krajowa jak i Brukselska, a przepisy zmienią się do tego czasu pięciokrotnie. W międzyczasie też trzeba za coś żyć. Mimo wszystko to i tak lepsza sytuacja niż pobudzanie rynku budowlanego do intensywnej pracy, poprzez wywołanie wojny. Także może nie ma co aż tak narzekać. Choć szczerze mówiąc jak patrzę ile muszę wydać pieniędzy na wymianę instalacji i kotła, to już mi się odechciewa.
  7. Witam, Czy ktoś stosował podobny materiał do ocieplenia stropu? U mnie chodzi o strop nad nieogrzewaną piwnicą, bo izolacji brak kompletnie. Spośród materiałów izolacyjnych oraz stopnia ich skomplikowania płyty PIR wydają się być najmniej uciążliwe. Nie jestem tylko pewien czym to się klei? Myślę nad grubością 80-100mm (tyle powinno się zmieścić między stropem a rurami, a piwnica i tak jest już niska), to dość znacznie pozwoli ograniczyć straty ciepła na parterze bo ciepło ucieka do piwnicy i dalej do gruntu (fundament nie jest ocieplony, jedynie ściany piwniczne na jakieś 3/4 wysokości)
  8. Tak znam tego Pana, mieszka sobie jednak na ciepłym półwyspie Iberyjskim więc ma zupełnie inną perspektywę na takie sprawy. Jemu wystarczy klimatyzator do pokoju kupiony za 600 dolarów. Jestem sceptyczny co do jego entuzjazmu jak i tego o czym opowiada ale jakieś informacje przekazuje. Sam mieszkałem rok w Portugalii i to niebo a ziemia jeśli chodzi o warunki klimatyczne oraz skalę problemu oraz wyzwania dotyczące ogrzania własnego budynku tu i tam. Nie jest więc wcale tak hop siup jak twierdzi ale obecne ceny za kotłownie i różne ich warianty tak czy tak uważam za bandyckie. Tym bardziej, że co rusz UE wymyśla kolejne sposoby na uszczęśliwienie nas na siłę i zrobienie utopii za pieniądze, których jeszcze nawet nie mamy i nawet nie wiadomo czy zarobimy. Branie zaś kredytów na to by wydać 10 razy więcej, uzależnić się od elektrowni i zadowolić chore przepisy ekologiczne uważam za nielogiczne. Choć sam już nie wiem co oni chcą tak naprawdę osiągnąć. Słyszałem już o tym, że wraz z certyfikatami emisyjności budynków będą wzrastać wymagani. Póki co gnębią nowo budujących, zaczną też modernizujących, mają też objąć certyfikatami emisji wszystkich obywateli a nie jak dotąd emitentów hurtowych. Plany są co najmniej niepokojące i będą nam mocno ciążyć w przyszłości, szczególnie finansowo.
  9. Słyszeliście już o nowości w PC? Akustyczna pompa ciepła, czasem zwana też membranową. Chyba warto poczekać jeszcze rok bo to może być game changer. Choć wiele zależy też od tego jaka będzie cena dla konsumenta u nas w Europie. Bo już obecnie bardziej opłaca się sprowadzić PC z Chin niż płacić bandyckie ceny idące w kilkadziesiąt tysięcy za samo urządzenie w kraju. Francuska firma Equium pracuje już nad prototypami. Najciekawsze zalety z punktu widzenia tych, którzy szukają modernizacji a nie źródła ciepła dla nowego budynku - temperatura zasilania nawet 80 stopni przy COP podobnym do obecnie najlepszych spotykanych. Czyli brak konieczności przewymiarowywania grzejników, bądź modernizacji instalacji na niskotemperaturowe typu podłogówka. Z powodzeniem te pieniądze można przeznaczyć na izolację albo na stolarkę okienno czy drzwiową. https://www.gramwzielone.pl/trendy/109745/francuzi-testuja-termoakustyczna-pompe-ciepla-do-zastosowan-domowych
  10. Optymalnie pellet z vat 5% - 8% i uwzględnieniu inflacji powinien kosztować nie więcej niż 1000 złotych za tonę. Przy powrocie do 1-2% inflacji i jako takiej stabilności płacowo cenowej - ten koszt będzie do zaakceptowania i można się spodziewać wzrostu a później stabilnego korzystania z tego źródła ogrzewania. Niestety nasza wspaniała klasa polityczna z dyktatorem Jarosławem na czele nadrukowała nadmiar gotówki więc tak szybko nie wrócimy do normalności. Ocenia się, że od początku kadencji towaru na rynku przybyło +3,5% a gotówki +35%. Doliczmy do tego niestabilność rynkową, odbicia pocovidowe, wojnę, uchodźców, pazerność tych, którzy towar mają i ogólną nerwowość zakupów - efektem są błyskawiczne zwyżki niektórych dóbr o kilkaset procent. Więc wzrost cen był nieunikniony i dojście do normalności zajmie co najmniej tak długo, jak długo nam to eldorado absurdu urządzali. Co gorsza zduszenie inflacji będzie dla konsumentów nieprzyjemne bo opiera się na odebraniu im nadmiaru pieniędzy. W czym banki też nie będą pomagać bo zależy im na pompowaniu długów w społeczeństwie poprzez kreację pieniądza z powietrza.
  11. Tak wiem, że dodanie jeszcze 8-10cm grafitowego styro byłoby idealne, szczerze żałuję, że wtedy nie dałem 15cm wszędzie zamiast tylko 10cm. Testowałem swoją instalację pod tym względem i obecnie daje radę nawet na zasilaniu wodą o temp 40 stopni, przy plusowych temperaturach jest całkiem w porządku. Noszę się więc z takim zamiarem aby dodać ocieplenia kiedyś ale nie wiem czy będą na to środki w najbliższym czasie. Trudno teraz coś odłożyć przez sytuację z inflacją a jednak za darmo nikt ocieplenia nie robi (a ja tego nie potrafię, nie mam czasu ani też ochoty na ocieplanie prawie 300m2 ścian samodzielnie, bo i tak mam aż za dużo zajęć w domu i pracy) Na ten moment mam jeszcze inne prace, jak kilka cm styro na stropie piwnicy, balkony, ściana pod schodami wejściowymi i parę małych okienek oraz drzwi. Jak skończę to zobaczymy efekty w postaci jakiejś tam pewnej ilości opału. Jeśli będzie za dużo to będę dalej docieplał ściany i dach.
  12. Kiedyś liczyłem te zapotrzebowania bo zastanawiałem się nad wymianą kaloryferów na nieco większe i niskotemperaturowe, no ale ceny jednak przyhamowały moje plany. Instalacja jak na swoje lata jest w niezłym stanie a kaloryfery mają niezłą wydajność jak na swój rozmiar. Wychodziło mi, że zapotrzebowanie przeciętnego jednego pokoju to jakieś 1000W (obecnie po zmianie okien na 3 szybowe jest jeszcze pewnie ze 20% lepiej) a potrafiły ogrzać dom nawet nieocieplony z czterokrotnie większym zapotrzebowaniem na ciepło i nieszczelny. CO prawda nie było temperatur nie wiem jakich, raczej na więcej niż 20 nie było co liczyć i 5-6 ton węgla szło w powietrze. Więc te stare stare kaloryfery nie są takie złe i jeśli wszystko działa - lepiej nie tykać za bardzo. Obecnie przy nastawach na kotle na miał węglowy, wynoszących 55-57 stopni C na rurze zasilającej, kiedy nie było zbyt zimno (tak -5 do +5) to spokojnie wystarczało, a pokoje na piętrze osiągały bez trudu 24 stopnie, czyli już za ciepło jak dla mnie i trzeba było już wietrzyć. Niestety niżej niż 55 nie nastawiałem przez ostatnie lata bo inaczej powrót był za zimny. Wada instalacji bez mieszaczy czy termostatów. Przy niższych temperaturach na zewnątrz ustawiałem 58-60 stopni C na kotle a w pokojach na piętrze było dalej komfortowe 21-22 stopnie. Mimo braku bufora i tym samym słabej wydajność takiego procesu spalania węgla (50-60%), można spokojnie przepalić zasyp co drugi dzień, czasem co trzeci i jest spoko. Nikt nie zmarzł, wilgotność w granicy 40% do 60%, zależy jak wietrzyć. W pokoju gdzie pracuję przy komputerze, to nawet on sam, generujący jakieś 300W ciepła plus moja obecność, wystarczają na dogrzanie powietrza do jako takiego komfortu, nawet po wygaśnięciu. Ocieplenie ścian to więc naprawdę dobry krok, wręcz konieczny. To też dobra inwestycja z punktu widzenia gorącego lata. Dom się nagrzewa i oddaje to ciepło do wewnątrz aż do samego rana, co utrudnia przecież sen. Szczerze mówiąc to nawet czekam aż opracują białe pokrycia dachowe na stropodachy, bo to też by pomogło pod tym względem ale jak dotąd nie widziałem papy termo w białym kolorze 😁
  13. Mam podobny dom pod opieką jak autor tematu, więc dorzucę swoje 3 grosze. Różnica tylko taka, że w Wielkopolsce a w bryle budynku mam 3 balkony oraz wiatrołap, więc ogrzewane jest 90m2 - 100m2 maks. Swój dom ociepliłem własnymi środkami (bez dotacji) pod koniec 2017 roku. Wtedy było jeszcze sporo taniej ale same prace z tym związane pochłonęły około 15-20 tysięcy złotych z robocizną + jeszcze inne kwestie jak balkony, parapety, nowe schody, komin. Styropian grafit 10 cm i miejscami 8 cm by wyrównać ściany, siatka i klej. Tak pozostało póki co. Dach to styropapa 10cm zakładaną trochę ponad dekadę temu i dodatkowe warstwy papy. W zeszłym roku wymieniłem też okna na 3 szybowe Zapotrzebowanie na ciepło spadło do 1/3 może nawet 1/4 pierwotnego sprzed lat (11k kWh CO + CWU na rok zamiast ponad 40k kWh). Na zużywanie opału przekładało się to tak, że kiedyś 5-6 ton węgla to było akurat, a obecnie wystarczają 2 tony, czasem niepełne i trochę drewna na rozpałki. Po poprawie drożności instalacji CO, dociepleniu ostatniego miejsca i wymianie okien w piwnicy - 5kW kocioł z powodzeniem mi wystarczy na najgorsze mrozy nawet. Także zdecydowanie warto, bo ocieplenie elewacji to też remont wizualny, są środki to trzeba je inwestować, bo inaczej prędzej czy później stracą swoją wartość i nie zostaną wykorzystane albo zapłacicie je w rosnących rachunkach. Bądź co bądź pieniądze tylko do tego służą, by coś za nie w odpowiednim momencie nabyć i warto to robić regularnie oraz z głową. W kwestii zmiany ogrzewania, ja mam na oku w zasadzie wyłącznie pellet lub drewno kawałkowe spalane w kotle zgazowującym. Koszty instalacji podobne, może z lekką przewagą dla pelletu ale droższe paliwo. Należy jednak pamiętać, że własna praca przy drewnie to też czas oraz pieniądze. Rodzice nie są już młodzikami zapewne, więc lepiej by myśleli też o wygodzie i komforcie łatwej obsługi. Instalacja pewnie nie jest konieczna do wymiany bo takie rzeczy nie niszczeją przez dekady, wystarczy płukanie co najwyżej i drobne przeróbki pod wyposażenie typu automatyka, zawory itp.
  14. Łódzkie/Wielkopolskie początek października, cena węgla odsiew aka miał węglowy ~23-25MJ - cena 2600 na składzie. W maju/czerwcu kupowałem jeszcze poniżej 2000. Na szczęście brakuje mi mniej niż tonę, a dodatek o ile wpłynie (jeszcze czekam) pokryje ten koszt. Tej zimy się nie obawiam tak bardzo jak kolejnej. Głównie dlatego, że trzeba zmienić źródło ogrzewania, a do końca nie wiem jak będzie z sytuacją w następnym roku. Sądzę, że równie źle o ile nie gorzej. A co do limitu na prąd, również popieram opinię, że ktoś nas dyma na pieniądze. Marża zakładów energetycznych jest w planach aby wzrosła z kilku procentowej na kilkudziesięcioprocentową albo kilkuset procentową. Gdzieś widziałem wyliczenie, że jakiś zakład produkujący prąd z taniego opału miał zarobek z marży na poziomie 51 złotych a ma mieć 1250 złotych. Gdyby takim doniesieniom wierzyć to jest 25 krotnie większa marża. Ktoś usiłuje zdusić inflację wydzierając obywatelom z rąk każdy możliwy grosz. Szkoda tylko, że nie używamy tego do transformacji, gdyby tylko od 15 lat pracowano już rzetelnie nad budową energetyki atomowej i nowymi liniami przesyłowymi - to bym przebolał. A tak miliardy każdego roku jak nie miesiąca rozpływają się w powietrzu. W 2000kWh spokojnie się zmieszczę, a nawet gdyby nie, to zdaje się, że tylko nadmiar ponad limit będzie liczony po cenach rynkowych, prawda? Tylko co w następnych latach? Atomówki buduje garstka w Europie, gazówek jest sporo ale gaz hamerykański choć w Stanach jest 7 razy tańszy niż w Europie, to dla Europy nie będzie wcale tani. Nie wiem jak będą wyglądać dostawy z innych kierunków. Na Nigerię bym nie liczył, na Norwegię bardziej ale nie będzie tanio. Z węglem już widzimy co robią, wydzieramy sobie ochłapy resztek surowców bez myślenia o przyszłości. To się źle skończy, a w szczególności dla Europy. Ciekawe, że jakoś Orlen nie ma problemu z produkcją paliw płynnych z ruskiej ropy z rurociągu Przyjaźń, gdzie posadowił swoją tłustą rafinerię w Płocku. Ja tu widzę jakiś układ a przynajmniej wielką hipokryzję. Nam węgla taniego niet ale ruska ropa dla Orlenu da? Całe szczęście, że jeszcze to działa bo inaczej byśmy mieli zapaść totalną bez paliw a tak jeszcze mamy relatywnie najtańsze paliwa w Europie - bo z ruskiej ropy. Panie Areczku ropa jest dla zarządu dla Pana jedynie mokry chrust z lasu.
  15. Witam, Również chętnie posłucham więcej opinii i obejrzę więcej zdjęć z pracy (kiedy będą dostępne) tego. Cena jest jak na inne konstrukcje HG w miarę przyzwoita. Czy można prosić jeszcze o foto dolnej komory?
  16. Słyszeliście już o tym? https://spidersweb.pl/bizblog/zamiennik-ekogroszku-guma-slonecznikowy-pellet-muly/
  17. Ludzie nie dadzą się wykończyć, więc szybciej wyjdą na ulicę. Tylko co to rozwiąże, ten ewentualny przewrót pod przymusem? Mam dziwne wrażenie, że ONZ, Unia, główni sojusznicy i wierzyciele prywatnej partii PiS czyli Stany Zjednoczone, o bankach udzielających kredytów na ten cały burdel nie zapominając - oni wszyscy stoją po stronie PiS i demokratycznego wyboru jakiego dokonał chodzący na wyboru suweren narodu polskiego. Gdyby tylko chcieli podciąć "jaszczębiom" skrzydła to by to zrobili w przeciągu kwartału. To już może popadanie w wiarę w teorie spiskowe ale wygląda mi to na celowe działania, jakie nam tutaj serwują w tym naszym zakątku Europy. W dodatku bardziej śmierdzi mi to wykorzystywaniem nas przez sojuszników zza oceanu czyli Stany Zjednoczone, niż wewnętrzne knucie Niemców i Rosjan przeciwko nam. Oceniam to w ten sposób, patrząc na konsekwencje dla nas i zyski dla USA. My tu się zmagamy z gigantycznymi podwyżkami rzędu 900%, a niektóre firmy i gospodarki cisną na rekordy naszym kosztem. Przemysł i produkcja europejska się zwija, zmuszeni będziemy sprowadzać podstawowe surowce do produkcji rolnej i wiele innych. To całe trójmorze czy międzymorze to projekt USA pchający nas do opozycji wobec Unii oraz przejęcia kontroli nad ewentualnym szlakiem lądowym prowadzącym z Chin do Europy. My mamy nie mieć nad tym kontroli, nie korzystać z tego - chyba, że za poręczeniem i pośrednictwem (oraz sowitym zyskiem) wuja Sama. Niestety to sojusznik zza oceanu namieszał w głowach Ukraińcom a oni płacą teraz własną krwią i życiem za te niespełnione obietnice. Rosja jest pełna nie lepszych ludzi, bo są do tego stopnia zindoktrynowani i puknięci, że nawet dzieciom kupują śpioszki na wzór ich maskałatów i mundurów. Nie podoba mi się, że rozwiązują problem najazdem na swoją jak twierdzą, byłą kolonię bo to wcale o nich nie świadczy dobrze. Nawet jeśli jak twierdzą, do najazdu zostali sprowokowani nacjonalizmem i wojowaniem Ukrainy w stronę separatystów. Zamiast zaprzęgnąć do roboty dyplomację, wzięli się za łby. Nie należy ich naśladować, jeśli nie chcemy skończyć tak samo. Tak więc mam wrażenie, że nie ma zezwolenia na oddolne obalenie obecnej władzy przez obywateli naszego kraju. Chyba, że przy okazji zniszczymy sobie doszczętnie kraj a złość i nienawiść przeniesiemy na działania wojenne za pan brat z Ukrainą i zaatakujemy sąsiadów ze wschodu. Do czego mam nadzieję nie dojdzie ale jeszcze 2-3 lata takiego wariactwa i kariera w wojsku będzie wielu ludziom wydawać się atrakcyjna. Szczerze wątpię, że przejdzie bez problemów ewentualny zamach stanu i wywożenie politykierów na taczkach (na co nawiasem mówiąc sowicie sobie już zasłużyli). W zasadzie jesteśmy w sytuacji bez dobrych wyjść, zapędzeni w róg i dociskani co raz mocniej butem. Jak nie zareagujemy to będą nas dociskać dalej aż tchu zabraknie, a jak zareagujemy to już mogą nie ściskać ale podpalą cały pokój.
  18. Być może coś źle przeczytałem ale obiła mi się o uszy informacja, że wypłacanie tej "dotacji" na węgiel ma leżeć po stronie gminy. Ciekawe skąd przeciętna (raczej biedna) gmina weźmie dość czasu, pracowników oraz funduszy by porozdawać dużej większości mieszkańców (szczególnie na wsiach) po trzy tysiące złotych na gospodarstwo czy też na źródło ciepła w zasadzie, do początku jesieni. Chyba, że gminy mają zająć się tylko zbieraniem wniosków, wysyłaniem ich do bazy danych, a "dotacje" będzie posyłać organ centralny czy też wojewódzki. Byłoby śmiesznie dostać przelew z "dotacją" od WFOŚiGW z tytułem przelewu "Dotacja na węgiel od Morawieckiego" - parodia. Nawet jeśli środki będą nadrukowane to efekt jest tylko na tą jedną najbliższą zimę a koszt gigantyczny, zaleczanie urwanej w pół uda nogi plasterkiem i dumne odtrąbienie sukcesu przez premiera. Ma głęboko gdzieś to, że skutkiem ubocznym będzie po pierwsze znaczny wzrost ceny każdego rodzaju węgla, a po drugie wpłynie na inflację. Wydrukowanie pieniędzy nie równa się przyrostowi ilości towaru na rynku. Nie powinniśmy na coś takiego w ogóle pozwalać, ubóstwo energetyczne należało rozwiązać systemowo ale przy takiej władzy jest to chyba nie do zrobienia. Nikt nic nie mógł zrobić na autorytarną decyzję rządu, że z dnia na dzień ucinamy kontakty handlowe, bez przygotowania. Rozumiem, że chciano utrudnić rywalom zbrodnicze działania ale przy okazji bez zabezpieczenia własnego interesu, albo raczej interesu krajowego - wywrócono do góry nogami życie jakichś 80% populacji kraju. Tym politykierom zależy tylko na zyskach jakie uzyskują z zasiadania w spółkach skarbu państwa i radach nadzorczych. Wszystko oczywiście solidnie okraszone powszechnym wśród polityków nepotyzmem. Rejon łódzkie/wielkopolskie: Tydzień temu kupiłem 1150kg miału z polskich kopalni za 2000 złotych. Obecnie jest już ponad 2000 zł za tonę a około grudnia kiedy będę zmuszony dokupić kolejną +/- tonę szacuję, że będzie bliżej 3000 zł, szczególnie przy tej "dotacji", która podniesie ceny. Generalnie dotacja mnie cieszy bo za węgiel zapłacę finalnie podobne pieniądze co rok temu ale co z tego, skoro kolejny sezon to ruska ruletka zarówno z cenami węgla jak i wszystkiego innego.
  19. Dlatego Europę może uratować tylko i wyłącznie energetyka jądrowa 4 generacji. Podniesie to też znacznie jej konkurencyjność i wartość gospodarczą. W Polsce najlepiej zacząć od kilku reaktorów typu HTGR (high temperature gas cooled reactor) być może z paliwem w stosie typu pebble bed (usypany z paliwa w kulach typu TRISO). Osiągają wysokie temperatury i oferują też ciepło techniczne co istotne jest dla naszych ośrodków produkcyjnych ale też dla ciepłownictwa. Te reaktory jednak nadal działają na paliwie uranowym a to wciąż poważny mankament. Docelowo cała Europa w tym też Polska absolutnie musi przejść na rozszczepianie pierwiastka zwanego torem. Najlepiej w reaktorach pracujących pod ciśnieniem atmosferycznym i pracujących na paliwie ciekłym w postaci roztopionej soli toru. A oto kilka powodów dlaczego: - Tor nie rozpuszcza się w wodzie w odróżnieniu od uranu, jest go też 3 razy więcej w jednostkach ppm - Tor znajduje się w każdej kopalinie w tym również na hałdach ale także w glebie, całość naturalnego toru jest gotowa do wrzucenia do reaktora i będzie działać bez jakiejkolwiek specjalnie drogiej obróbki technologicznej - Tor nie nadaje się do produkcji bomb atomowych, można go upakować w dowolnej ilości bo samoczynnie nie osiągnie masy krytycznej potrzebnej do wywołania reakcji łańcuchowej i uwolnienia energii w postaci wybuchu jądrowego (To swoją drogą powód, dla którego rozwijano badania nad uranem a nie nad torem - potrzebowano broni a nie czystej, wydajnej i bezpiecznej elektrowni. To wiele mówi o nas jako ludziach i naszych priorytetach życiowych) - Cykl paliwowy tor-uran może działać w spektrum neutronów szybkich i termalnych co pozwala takim reaktorom powielać i produkować własne paliwo z dostarczanego toru-232 osiągając ekonomiczność blisko 50 razy lepszą niż przy najlepszych konstrukcjach na paliwo uranowe - Z racji wyższej częstości występowania toru mamy zapas na kilkaset tysięcy lat działania i rozwijania się gospodarek świata, w odróżnieniu od uranu jakiego mamy na najwyżej kilka tysięcy lat działania (większość paliwa jest marnowane) - Charakterystyka przemian cyklu paliwowego Th-232 na U-233 pozwala osiągać wydajność wypalania niemal 100% z bardzo małymi ilościami odpadów transuranowych typu pluton, neutron, kiur, kaliforn itp. (paskudne, zabójcze i bardzo problematyczne) - Wspomniane na wstępie reaktory pracujące na roztopionym już paliwie mają swoje bardzo pozytywne aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Niskie ciśnienie wyklucza konieczność budowania kosztownych zbiorników ciśnieniowych, paliwo płynne ma ogromny zasób cieplny jaki może w sobie przechowywać zanim ulegnie przejściu w stan gazowy. Płynne paliwo pozwala też na łatwe wyciąganie z niego pierwiastków niepotrzebnych i odpadowych. Jedyny problem to potencjalna korozja, co jest jak najbardziej do rozwiązania. - Ocenia się, że prawidłowe wykorzystanie 1 tony toru w reaktorze jest ekwiwalentem spalenia 200 ton uranu lub 3 500 000 ton węgla (trzech i pół miliona ton węgla) Cały więc nasz obecny problem z niedoborem węgla, załatwiłoby kilka ton toru w reaktorach i pompy ciepła w domach. Dziękuję za uwagę jeśli ktoś zechciał przeczytać i zrozumieć ekonomiczne konkluzje.
  20. Po wymianie okien myślę, że opękam tą zimę na 2 tonach węgla, z czego jedną już zakupiłem. Tanio nie było i już raczej nie będzie, choć mimo wszystko taniej niż workowany ekogroszek. Do czasu wykorzystania tego co mam, zdążę kupić kolejną tonę. Gazu w butlach używam tylko do gotowania i mam takie dwie na własność. Jedna zawsze pełna a druga używana na bieżąco i tak na zmianę. W zasadzie wyleczyłem się już z marzeń o pellecie, stawiam na drewno, którego mi nie brakuje ani nie brakuje go w okolicy, a jest znacznie taniej niż obecnie stoi węgiel czy pellet. Pokupiłem narzędzi, przygotowuję miejsce na suszenie i jest dobrze. Pogodziłem się z koniecznością dodatkowego wysiłku przy paleniu i przygotowaniu drewna ale już mniej brudno i nieprzyjemnie niż z węglem w zasypowcu. Tylko szkoda, że te wszystkie modernizacje tyle kosztują. Wkład, bufor, kocioł zgazowujący i instalacja tego wszystkiego wyjdzie mnie drożej niż samochód jakiego używam. Ocieplając dom chyba więcej zyskał na wartości niż wyposażając go w kocioł, który jednak nie jest bezobsługowy. Poważnie obawiam się niedoborów prądu, więc pompa jeszcze nie teraz. Zbudują atomówki to wtedy można pomyśleć ale to minimum 10-15 lat.
  21. Najbardziej w tej sytuacji uderza mnie jedno - jak Unia Europejska z Brukselą na czele; która wyciera sobie gębę rzekomym dbaniem o ekologię, dopuszcza do sytuacji, w której jest pogodzona z tym, że jeden z jej członków musi importować węgiel z antypodów. Co prawda uprzednio naciskała na tego członka swojego stadka, aby zaczął poważnie podchodzić do transformacji energetycznej, edukacji, budował elektrownie i niezależność energetyczną jak najlepiej potrafi. Jak wyszło? To chyba widać, zawdzięczamy to niestety wszystkim politykierom od czasów powojennych poprzez okrągłostołowe aż po Premiera Morawieckiego. Absolutnie nie zapominajmy czyja to zasługa i podziękujmy im kopem w dupę w czasie wyborów. Można było stopniowo od lat budować atomówki, edukować ludzi, modernizować ich domy, inwestować w geotermię i prawdopodobnie konflikt jak ten na Ukrainie nie wpłynąłby na nasz kraj bardziej niż wzrostem cen żywności i koniecznością niesienia pomocy uchodźcom. A tak, zbliża się lato a my rwiemy sobie włosy z głowy (jeśli ktoś jeszcze je ma) jak tutaj przygotować się do zimy z opałem. Aby nie być gołosłownym, że najwyraźniej według naszego rządu bardziej się opłaca węgiel z dalekiego importu niż węgiel z Rosji albo ewentualnie węgiel polski oraz budowanie atomówek: - Gdynia i Baranquillo w Kolumbii, odległość ~9300km, dostawa morska pewnie do 10000km - Gdynia i Kapsztad w RPA, odległość ~9800km, dostawa morska pewnie ponad 11000km - Gdynia i Perth w Australii zachodniej, odległość ~13300km, dostawa morska pod 20000km zapewne A więc żeby ogrzać tutaj w Polsce nasze domy jakimś tam węglem 25-30MJ/kg, transportujemy spalając cenne paliwa, najbardziej dziadowski opał z drugiego końca planety. Czy tylko dla mnie wygląda to jak totalny absurd? Tylko człowiek może wpaść na coś tak absurdalnego. Ktoś uwielbia wręcz zarabiać na kryzysach bo jest z tym obeznany i ma dostęp do tego co ludziom potrzebne. Jak dla mnie Unia jest sterowana z zewnątrz, przez jakąś grupę czy think tank w stylu Friends of Europe (Amerykańce, można sobie sprawdzić bo mają stronę nawet) i rządy europejskie wykonują ich polecenia, tak by ciągnąć Europę na dno i zyskiwać naszym kosztem. Mamiąc oczywiście, że robią to dla Ziemi i inne takie. Ziemia ma nas w dupie, jeśli coś robimy dbając o dobro publiczne to robimy to wyłącznie dla siebie. Inaczej to ja nie widzę jaki sens ma to udawanie, że to wszystko dla naszego zdrowia. To nie dla zdrowia tylko dla pieniędzy, zysków i niesłabnących wpływów oraz kontroli. Patrząc na to z czystego punktu widzenia matematyki i fizyki - zamieniamy energię wartą jakieś 40MJ na kg (bo statki nie są już ożaglowane) żeby uzyskać z nich te 25-30MJ na kg. Czy to czasem nie jest jakiś celowy sabotaż? Bo z logiką to nic wspólnego nie ma. Najpierw zrujnować kontakty, spalić mosty a później z dumą ogłosić, że jesteśmy honorowi, a to, że obywatele za to zapłacą to już szczegół nie wart rozgłosu, po co to komu. Wpieprzyli nas w głęboki kanał swoim olewactwem od dziesiątek lat i teraz czekają tylko na dobry moment, żeby wejść cali na biało i dostarczyć nam czarne złoto pod sztandarem Pisu i polskości. Wszystko oczywiście pod wybory. Tylko co dalej? Jakieś plany żeby znowu nie wejść w to samo gówno w sezonie 2023/2024? Zbudują 5 atomówek w rok? A pompy skąd weźmiemy i za co? Nawet Gierek nie miał takiej bujnej wyobraźni. Bo wiadomo, Polska węglem stoi, Pan Duda tak nawijał na ostatnim COP24 w Katowicach, nawet kopalnioki rozdawał, pewnie dlatego teraz brakuje węgla na hałdach. Człowiek złoto, tak jak i cała nasza scena polityczna, która uczciwą pracą się nie skalała.
  22. Czy tak podstawowych kwestii to nie powinni czasem ustawić instalatorzy i poinstruować w obsłudze takiego kotła? To ich obowiązek. Instalacja, pierwsze rozpalenie, instruktaż użytkownika i to raczej wcale nie w pakiecie premium.
  23. Obawiam się, że to jedno z tych urządzeń z rodzaju perpetum mobile i jego skuteczność jest dyskusyjna
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.