Skocz do zawartości

gbbsoft

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  171
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O gbbsoft

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  mazowieckie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 220m2
 • Instalacja
  Grzejniki, jeden obwód
 • Kocioł
  Buderus GB192i

Ostatnie wizyty

397 wyświetleń profilu
 1. NIe, on jest na kablu. Wersja bezprzewodowa nazywa się RC200RF i wymaga jeszcze RMF200 (nadajnik). Niedostępne oficjalnie w Polsce, do kupienia w Niemczech. RC200RF to odpowiednik RC200, a nie RC300/RC310. Najlepiej mieć jako główny RC300/310, a ten jako dodatkowy (można nawet dla pierwszego obwodu).
 2. No to kryzowanie jest złe. Skoro (a) temperatura powrotu dochodzi do temperatury zasilania (b) woda nie przechodzi ciepła przez kaloryfery, to musi ci ta woda gdzieś bokiem przechodzić. Woda najchętniej idzie tam, gdzie ma najmniejszy opór. Czyli problem hydrauliczny. Idź po przewodzie doprowadzającym wodę powrotną do pieca i badaj, którymi rurami woda najcieplejsza wraca...
 3. Ja będę ogrzewał piecem 24kW ponad 400m2, a ty chcesz nim ogrzać 70m2? Nie ma siły, aby nie taktował... Po prostu nie ma co zrobić z nadmiarem energii i się wyłącza... (no chyba, że okna pootwierasz). Teraz, jak ogrzewam 200m2, to taktuje mi gdy na zewnątrz jest ponad 10stC (i pracuje na 11% mocy, czyli 2,64kW) > Temperatura powrotu szybko przybliża się do zasiilania To właśnie świadczy o tym, że nic nie odbiera wyprodukowanej energii. PS. Wymień piec na mniejszy.
 4. Do ograniczenia grzania powyżej pewnej temperatury zewnętrznej , to służy ustawienie "lata". Ustaw na 10stC, wtedy powyżej tej temperatury piec w ogóle się wyłączy. O "obniżeniu" poczytaj tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Co+to+jest+tryb+obniżenia Ustaw na "Tryb ograniczony" i przestań się przejmować.
 5. Wpływ pomieszczenia: jest tak jak piszesz. Jak przegrzewa o 1stC, to obniża temperaturę zadaną (!) o 1stC (dla kaloryferów o 3stC). Czy piec się wyłączy, czy nie, to już inna bajka. W lecie pewnie się wyłączy, w mroźnej zimie raczej nie. :-) Krzywa grzania: Punkt początkowy, to temperatura, gdy na dworze jest +20stC (a temperatura w pomieszczeniu ustawiona na 21stC). Razem z punktem końcowym (czyli temperaturą dla 'minimalnej temperatury na dworze', np: -15stC lub -20stC) tworzą pewną prosta (pochyloną), z której wyliczana jest (proporcjonalnie) temperatura dla danej temperatury na zewnątrz. Jeżeli masz ustawioną 'temperaturę minimalną na zewnątrz" na -20stC, a na dworze jest 0stC, to temperatura wyliczona z krzywej grzania jest prostą średnią temperatury początkowej i końcowej. W innych przypadkach wzór jest bardziej skomplikowany, ale nie ma to nic wspólnego z temperaturą, od której piec ma grzać. Teoretycznie: jak ustawisz 'temp. zadana w pomieszczeniu' na 21stC, wyłączysz 'wpływ pomieszczenia' to temperatura zadana nie powinna spaść poniżej 'temperatury początkowej' krzywej ani przekroczyć 'temperatury końcowej' krzywej.
 6. A dlaczego miałby nie grzać, skoro temperatura zasilania (33,7stC) jest tylko troche wyższa niż zadana (32stC)? Pamiętaj, że między temperaturą z krzywej a temperaturą zadaną są jeszcze dwa "modyfikatory": (1) różnica między temperaturą zadaną pomieszczenia a 21stC (o ciebie akurat temp. zadana = 21stC, więc ta różnica wynosi 0stC) oraz (2) różnica między temperaturą zmierzoną w pomieszczeniu a zadaną w pomieszczeniu (a tego już na zdjęciu nie widać).
 7. Powrotu? A nie zasilania? Moim zdaniem jak temperatura zasilania jest o 6stC wyższa niż zadana, to się wyłącza.
 8. Sterowanie mocą się ustawia jak masz sprzęgło. Jak nie masz to p1 do p3, to jest sterowanie ciśnieniem. P3 to większe ciśnienie niż p1. Wysłane przy użyciu Tapatalka
 9. A nie ma obok drugiego pionu kominowego, aby tam podpinać kolejne piece? :-)
 10. Może tak jak kolega: - dwa mieszacze z pompami, każdy na jeden obwód, - sterownik MM100 do każdego mieszacza, - drugi sterownik (np: RC200) dla drugiego obwodu, - sprzęgło (podłączone do jednego z MM100)
 11. Tak, jak przesuniesz 'min.temp.zewnetrzna' to krzywa się wypłaszczy. PS. Zawsze możesz wrócić do sterowania 'wg temp. pomieszczenia'
 12. Jeżeli teraz cały system działa ci w miarę stabilnie, możesz obniżać krzywą. Ale przed ostateczną decyzją, że jest OK musisz zbadać całość jak działa przy -15 (tak ma być w piątek w nocy) jak i przy +5 (tak może być w przyszłym tygodniu w dzień). Po zmianach czekaj kilka dni nim zrobisz następne zmiany, aby nie wyciągać fałszywych wniosków.
 13. A... I porównuj zużycie przy podobnych warunkach, np: temperatury na zewnątrz, komfortu cieplnego w środku, wiatru itp. A nie jest tak, że teraz masz cały czas ciepło, a przedtem miałeś huśtawki? A może teraz spokojnie można obniżyć temperaturę w domu o 0.5stC lub o 1stC, a komfort cieplny na tym nie ucierpi? Teraz powinieneś precyzyjniej móc sterować temperaturą w każdym z obwodów.
 14. Najpierw poczekaj aż Ci się całość ustabilizuje. Wysłane przy użyciu Tapatalka
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.