Skocz do zawartości

gbbsoft

Stały forumowicz
 • Zawartość

  163
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O gbbsoft

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  mazowieckie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 220m2
 • Instalacja
  Grzejniki, jeden obwód
 • Kocioł
  Buderus GB192i

Ostatnie wizyty

357 wyświetleń profilu
 1. gbbsoft

  Wymina Kotła Turbo Na Kondensacyjny

  A nie ma obok drugiego pionu kominowego, aby tam podpinać kolejne piece? :-)
 2. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  Może tak jak kolega: - dwa mieszacze z pompami, każdy na jeden obwód, - sterownik MM100 do każdego mieszacza, - drugi sterownik (np: RC200) dla drugiego obwodu, - sprzęgło (podłączone do jednego z MM100)
 3. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  Tak, jak przesuniesz 'min.temp.zewnetrzna' to krzywa się wypłaszczy. PS. Zawsze możesz wrócić do sterowania 'wg temp. pomieszczenia'
 4. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  Jeżeli teraz cały system działa ci w miarę stabilnie, możesz obniżać krzywą. Ale przed ostateczną decyzją, że jest OK musisz zbadać całość jak działa przy -15 (tak ma być w piątek w nocy) jak i przy +5 (tak może być w przyszłym tygodniu w dzień). Po zmianach czekaj kilka dni nim zrobisz następne zmiany, aby nie wyciągać fałszywych wniosków.
 5. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  A... I porównuj zużycie przy podobnych warunkach, np: temperatury na zewnątrz, komfortu cieplnego w środku, wiatru itp. A nie jest tak, że teraz masz cały czas ciepło, a przedtem miałeś huśtawki? A może teraz spokojnie można obniżyć temperaturę w domu o 0.5stC lub o 1stC, a komfort cieplny na tym nie ucierpi? Teraz powinieneś precyzyjniej móc sterować temperaturą w każdym z obwodów.
 6. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  Najpierw poczekaj aż Ci się całość ustabilizuje. Wysłane przy użyciu Tapatalka
 7. gbbsoft

  sterowanie ogrzewania podłogowego

  Lepiej obniż krzywą
 8. Gdybyś zszedł z restartami pieca do 2-3 dziennie, to byś zużywał jeszcze mniej gazu. Dla punktu 6 właśnie proponuję wyłączenie "wpływ pomieszczenia" w RC300. Wysłane przy użyciu Tapatalka
 9. jak wyłączysz "wpływ pomieszczenia" to kocioł nie dostanie informacji, że w pomieszczeniu jest inna temperatura niż ustawiona (że jest przegrzany lub niedogrzany) Zresztą badanie tej temperatury i sterowanie nim piecem w sytuacji, gdy za temperaturę odpowiada inny system (i oba systemy nic o sobie nie wiedzą) to raczej pogarsza ci sytuacje niż polepsza. Załóżmy, że ustawiasz 21stC na RC300 i na TECH. Podłoga ci podnosi temperaturę w pokoju do 21,5stC, więc TECH ją odcina. A RC300 widzi, że pokój jest przegrzany, więc obniża temperaturę dla całego (!) domu. Temperatura spada do 20,5stC, więc piec widzi, że pokój jest niedogrzany, więc podnosi temperaturę, znowu dla całego domu. Ale to nie ma żadnego wpływu na pokój. Dopiero jak TECH dojdzie do wniosku, że jest za zimno, to włączy grzanie w tym pokoju. Jak wyłączysz "Wpływ pomieszczenia", to przynajmniej woda z pieca nie będzie falować w rytm ogrzewania pokoju, którym steruje TECH.
 10. 20-30 restartów to i tak dużo.
 11. A ile masz restartów pieca dziennie? No właśnie, masz punkt początkowy 25 a końcowy 37. To lepiej niż 20 i 40 dla podłogówki. I masz duży by-pass w postaci grzejnika łazienkowego, więc piec ma szansę się nie wyłączać. A na rs300 masz ustawioną tą sama temperaturę, co na TECH wiszącym obok? PS. I tez grzejesz 6h/dobę w dwóch turach jak kolega wyżej? PS. Zamiast podwyższać krzywą grzania ręcznie, to po prostu (a) ustaw wpływ pomieszczenia na 0stC (chyba minimum to 1stC) (b) podnieś temperaturę na RC300 o kilka stopni, co w sumie będzie równoważne z podniesieniem krzywej grzania. Będzie wtedy pokrętłem zwiększać łatwo krzywą. Ustawienie na 21stC to "standardowa krzywa grzania", na 22stC to podniesiona o 1stC, 23stC o 2stC, 20stC o -1stC itd.
 12. I oprócz tego ustaw jednak w RC310: - "wpływ pomieszczenia" na 0stC - temperaturę w pokoju na dokladnie 21stC. W twojej konfiguracji RC310 nie steruję temperatura w pokoju, w którym się znajduje. Robi to Tech (tak rozumiem). Wiec pierwszym ustawieniem wylaczamy funkcje, która koryguje temperaturę wody na piecu w zależności od odstępstwa temperatury ustawionej na RC310 do temperatury zmierzonej przez RC310 w pokoju. Drugim ustawieniem wylaczamy korygowanie temperatury wody pieca w zależności od odstępstwa temperatury ustawień na RC310 od 21stC. Po prostu to urządzenie u Ciebie nie służy do badania/ustawiania temperatury w pokoju. To urządzenie teraz służy tylko za krzywą grzania. Na postawie temperatury zewnętrznej ustala temperature wody wychodzącej z pieca. A jaka ty masz temperatury zasilania na tym rozdzielaczu, z którego wychodzi woda do łazienki. (I ile w momencie twojego odczytu było na zewnątrz oraz jaka była temperatura rzeczywista kotla?) Ps. Ten układ nie jest optymalny i nigdy nie będzie. Nigdy nie został na taki zaprojektowany, tylko ważniejsza była wygoda ustawianie temperatury w każdym pomieszczeniu. Temperatura w pomieszczeniach będzie ci skakać, a piec będzie traktował. W momencie gdy wszystkie zawory się zamkna, to nikt nie będzie odbierał ciepla z pieca, temperatura wody w piecu przekroczy o 5stC temperaturę zadaną, wynikającą z krzywej grzania i piec się wyłączy. Odczeka z 10 minut (to można w parametrach zwiększyć będzie, o ile masz taki parametr) i ponownie się włączy. Woda szybko znowu zrobi się gorąca i piec się wyłączy. Będzie tak co 10 minut sprawdzać, czy któryś zawór się nie włączył, oczywiście zużywają gaz. A masz jakieś sprzęgło? Albo inny mieszacz? Bo 40stC wody przy mrozie -20stC to chyba za dużo jak na podlogowke... PS2. Jak doświadczenie z łazienką wyjdzie, to będzie można się pokusić na wprowadzenie obniżonej temperatury w nocy i może w środku dnia po kilka godzin, aby piec nie próbował testować zaworów co 10 minut. Wysłane przy użyciu Tapatalka
 13. Ok. Zapomnijmy więc o mieszaczach I pomyślę przeniesienia RC310 na piec. Zostaje zatem podstawowe pytanie: dlaczego w łazience nie masz 24stC? Wlacz piec na 23:45 godzin na dobę. Zobaczymy, czy to pomoże coś z łazienką. Wysłane przy użyciu Tapatalka
 14. Jeżeli tak jest jak opisałem wyżej, to w RC310: - ustaw "wpływ pomieszczenia" na 0stC - ustaw grzanie przez 23:45 godziny temperaturą 21stC. (ta temperatura nic nie oznacza, jest standardowa, aby tylko nie korygowała krzywej grzania) - przez 0:15 niech grzeje temperaturą dużo niższą np: 18stC (np: od 23:45 do 0:00) - chodzi o to, aby się co najmniej raz dziennie wyłączał. RC310 możesz go umieścić w dowolnym miejscu, nawet na kotle (jak jest taka możliwość). Ma on małe znaczenie. Wyrzucone pieniądze. Jedyną rzeczą, którą warto modyfikować, to krzywa grzania: - możesz podwyższać temperaturę projektowaną - "maks temp. zasilania" ustaw na 50stC (tyle co w danych kotła) Tym czym możesz dalej sterować, to temperaturą na mieszaczach. Dla reszty nie podejmuje się pomagać. PS. Temperaturą w pokoju steruj za pomocą TECH.
 15. Może po prostu podnieś temperaturę na mieszaczu przy rozdzielaczu. PS. Cos mi się wydaje, że masz nieźle nie-optymalny i nie-zintegrowany układ... Kto to wymyślił? Czy przypadkiem to, co masz, to nie działa tak: - piec sobie produkuje ciepłą wodę - woda idzie do dwóch mieszaczy, które mają ustawioną stałą temperaturę wody - woda idzie do obwodów, które są włączane on/off przez układ TECH. Więc: - piec nic nie wie o mieszaczach, najwyżej się wyłączy - mieszacze nie wpływają na piec ani nic nie widzą o obwodach - obwody robią sobie on/off na podłogówce, które długo stygnie i długo się nagrzewa (więc pokoje są na zmianę niedogrzane i przegrzane). Ostatecznie może włączają mieszacz, jeżeli co najmniej jeden obwód jest otwarty. - przy -20 masz dom niedogrzany a przy +10 przegrzany z taktującym piecem. Więc to co ustawisz w RC310 to tak naprawdę ma małe znaczenie... PS. My tu sobie wymyślamy jak precyzyjnie ustawiać piec, aby kondensował maksymalnie, spalał jak najmniej gazu, grzał równomiernie dom, a tu takie coś... Chyba jeszcze krótko żyje na tym świecie... :-)
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.