Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, darko240973 napisał:

W Skzp-02 Jaką macie ustawioną temperaturę spalin ?  Jest jakaś wartość dopuszczalna  np dla kotła  25 kw.Przedział jest duży więc tak pytam.

Ja 200 °C, ale to ma zastosowanie tylko gdy spalam palety po grochu na tzw ruszcie awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MarepP napisał:

 

 

IMG_20191211_155349.jpg

@piterr123 szkoda, miałem nadzieję że dali wreszcie poprawioną koronę jak do małej ekoenergi

Edytowane przez loko00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MarepP napisał:

Orientuje się ktoś jaki kształt kondensatora ma ta dmuchawa ? WPA 06

image.png.9e031abd206e507bbf5c5dae0cbc95d5.pngimage.thumb.png.0165b43e3bc90e847f1af7fa8e97e158.png

Niedawno wymieniałem u klienta. Ale może być i kwadrat aby rozruchowy....

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mapik napisał:

Tylko ze w kotle jest czarno co niezbyt mi się podoba.

 

2 godziny temu, FAFAŁ napisał:

Tego na wykresie nie widac :) . Wincyj tlenu cza mu dać.

Faktycznie, moduluje całkiem dobrze. Tak jak @FAFAŁ napisał, podbij powietrze. Na pewno musisz to zrobić dla 10% modulacji. A dla drugiego  końca, to zależy czy nie będzie już za mocno wiało (pisałem, że u mnie przy pewnej wartości piec po prostu przestał dogrzewać, mimo że wiało na full). Jak nie, to podnoś tak samo na obu końcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, mkwapisz napisał:

 

Faktycznie, moduluje całkiem dobrze. Tak jak @FAFAŁ napisał, podbij powietrze. Na pewno musisz to zrobić dla 10% modulacji. A dla drugiego  końca, to zależy czy nie będzie już za mocno wiało (pisałem, że u mnie przy pewnej wartości piec po prostu przestał dogrzewać, mimo że wiało na full). Jak nie, to podnoś tak samo na obu końcach.

Powietrze miałem 3-24 i podniosłem na 4-24 i zobaczymy co będzie. Kocioł nisko moduluje bo jest trochę przewymiarowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy razy podchodziłem do dmuchawy 40W z nadzieją, że będzie lepiej ale się zawiodłem.
Nikt więcej mnie nie namówi na jej montaż. Już wolę mieć spieki na palniku z dmuchawą 80W niż czyścić kocioł codziennie z dmuchawą 40W. A nawet jak powstaną spieki blokujące otwory palnika to dmuchawa 80W sobie z nimi poradzi dzięki większemu ciśnieniu sprężania.
U mnie dmuchawa 40W jest za słaba, żeby dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, przy odpowiednim ciśnieniu i w odpowiednim czasie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus @carlo no i u mnie też w ekoenergii 15-25 się nie sprawdza ta dmuchawka, widać że nawet jak niby powietrza jest ok, to za mało ciśnienia jest w palniku, pali się mocno leniwie, a co gorsza mocno sadzi i na mniejszej modulacji jest gorzej niż na dmuchawie 75w, no nic trzeba się przyzwyczaić do wąskiego zakresu pracy. Jakby co to sprzedam pol fans rms-120 40w > PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniałem sterownik na skzp-02 to czytając posty wynikało że  mniejsza tj 40w lepiej działa w modulacji.Przełozyłem zmieniając 80w z powodu małej awarii na 40w.Przy okazji będzie jedna w zapasie.Rozmawiałem ze sprzedawcą i zapewniał że nadaje się do mojego pieca.Próbowałem wszystkiego od pomocy tu na forum nawet.Filmiki z YT  itd.Może jak będzie mozliwość w skzp-02 regulacji przez czujnik halla to może wtedy mozna spróbować,ale narazie nie ma.Nie dało rady ustawić.Pewnie spiętrzenie powietrza tu grało dużą rolę.Płynniej chodziała w procentach mocy ale zauwazyłem ze skok był o 2% do modulacji, ale co z tego jak smoliło itd.Na tym samym węglu mam spowrotem 80w i wszystko wróciło do normy.Może jakbym zadzwonił do serwisu mojego pieca i zapytał się o zastoswanie mniejszej mocy oraz zakupił od nich i powiedzieli ze tak to wtedy bym załozył.Tak spedziłem kupe czasu na ustawienie które nic mi nie wniosło.Powiem tylko że tak miałem w moim przypadku.Ktoś inny może powiedzieć że u niego spoko 40w daje rady i pewnie że tak,ale u mnie nie.Nie składam broni.Jak gdzieś mi wpadnie dmuchawa 40w innej firmy to spróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mapik napisał:

Tylko ze w kotle jest czarno co niezbyt mi się podoba.

 

6 godzin temu, Mapik napisał:

Wydaje mi się ze trochę za mocna dmuchawe mam i ciężko ustawić (dm80)


Te dwie powyższe wypowiedzi są rozbieżne.
Jeśli masz czarno to na pewno nie wina mocnej dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, carlo napisał:

 


Te dwie powyższe wypowiedzi są rozbieżne.
Jeśli masz czarno to na pewno nie wina mocnej dmuchawy.

Chodziło mi o to ze między oczkiem a oczkiem jest za duża różnica, ale podniosłem oczko wyżej i chyba coś z tego będzie, narazie jest lepiej, zobaczymy co będzie rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mapik napisał:

Powietrze miałem 3-24 i podniosłem na 4-24 i zobaczymy co będzie. Kocioł nisko moduluje bo jest trochę przewymiarowany. 

Nie wiem jaka jest różnica u ciebie pomiędzy 3 i 4%, ale ta zmiana może być za mała. @Jockey na YT dobrze pokazał regulację ustawień dmuchawy. Dla ciebie szczególnie ważna jest ta dolna część, żeby nie smoliło pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie denerwuje taki dolek pomiedzy 18 a 20 % . Jak dam dolem wiecej O 1% to potrafi mi sie żar zapadac . Znów jak górę podniose to palnik po przejściu ponad 20 robi się rakietowy . Chwilowo dalem gore mocniej i liczac ze zdlawie troche jego zapędy przeslona jest przymknieta ponad polowe zakresu . Na rynnie takiego dolka nie uswiadczalem bo ona kopcila w calym zakresie :) . Retorta znow bardziej wypuklila ten dół . Kondensator jak pamiętam jest 2 uf . Myslalem właśnie o mniejszej dmuchawie ale widze ze zdania co do wymiany są różne . 

Kozystajac dziś z tego że mam jelitowke i zoladek w gardle a czasem wyzej . Dziś będę męczył wplyw czujnika spalin na prace stera . Dodatkowo moj komin ma nieprzychylne warunki i nie pomaga w paleniu . W skrócie kisi mi się opal . Zobaczymy co będzie się dzialo i odlaczylem czujnik :) jak widac sadza przybyla :))

IMG_20191218_071821.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, FAFAŁ napisał:

Jak dam dolem wiecej O 1% to potrafi mi sie żar zapadac . Znów jak górę podniose to palnik po przejściu ponad 20 robi się rakietowy .

Możesz ewentualnie zrobić minimalną korektę podawanego paliwa jeśli powietrzem nie da rady dostroić.

Fakt faktem przydałby się większy zakres regulacji dmuchawy, tzn. np. co 0.1 punktu procentowego a nie jak jest teraz co jeden punkt procentowy.
Zgłosiłem to Tomkowi, ciekawe czy jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podratowalem się zmniejszeniem czasu podawania w auto z 5na 4 . Jest znacznie lepiej hmm nawet do przyjecia teraz . Strojenie dmuchawy po 5% już było by bardzo pomocne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z kolei najlepszą opcją w ustawieniach powietrza byłaby możliwość przypisania konkretnej wartości procentowej dmuchawy dla określonego poziomu mocy. Bo tak, jak jest teraz, to jakakolwiek zmiana wartości min. czy max. dmuchawy rozjeżdża już wcześniej ustawione korekty i trzeba przeliczać ponownie poszczególne wartości na kolejnych stopniach mocy

Czyli jeśli ustawiłbym na korekcie  np. dla wartości 20% modulacji - 15% dmuchawy (w tej chwili jest to na zasadzie dodania %), to byłaby to wartość stała i nie zmieniała się wraz ze zmianą min. czy max. powietrza. Dla mnie byłby to prostszy sposób precyzyjnego ustawienia korekt dmuchawy dla poszczególnych stopni mocy, bo zmiana jednej wartości nie miałaby wpływu na drugą.

Wadą powyższego jest to, że nie jest to opcja dla początkujących. Dla "Kowalskiego" kupującego sterownik, obecne rozwiązanie jest prostsze i łatwiejsze w ustawieniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obejście braku ustawiania obrotow . No też było by fajne . Zobaczymy czy coś się zmieni czy zostanie dalej gimnastyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byloby wybrac zakres pracowny dla konkretnej dmuchawy.I ten dzielič w 100%,wlasciwie 1-99.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafał

Dmuchawa 40W wg danych technicznych przy spalaniu ekogroszku może być do kotła o mocy do 25kW

SKZP02 ma szerszy zakres jej ustawiania

Orientacyjnie dmuchawy 70-80W

DM80, WBS6a, WPa06, RMS120, RV13AM

dół obrotów ok. 5% a góra ok.25%

 

Orientacyjnie dmuchawy 40W

DM85, RMS120-40W, WPa07(nie polecam fabrycznej, za mały kondensator zamawiać tylko z 1uF), RV13AMs

dół dmuchawy 17-20%, góra dmuchawy 55%

 

Z małych dmuchaw polecam:

RV13AMs marki Ewmar-Ness z przysłoną typu X silnik EMC

lub

DM85 marka Domer typ przysłony X, silnik EMC lub EBM (produkują na Ziehl-Abegg, EMC, EBM)

 

Zwracam uwagę na przyłone typu X, lepsza regulacja

Zwracam tez uwagę na puszke przyłączeniową, nie wiem jaka musisz mieć, typowo sa od czoła dmuchawy, RV13AMs oraz DM84  można zamówić z puszka na boku

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie . Tylko wiesz nie moge sprawdzić czy to coś da . Ok mozna posłużyć się terminem zwrotu przy zakupie przez internet . A tak ogólnie to mozliwe że pale u siebie w tym mieszkaniu ostatni sezon . Wydatek tak na prawde nie wielki tylko czas jaki bym miał na test I sprawdzenie jest maly . Ogólnie tragedi nie ma , chociaż z samej ciekawości bym to sprawdzil . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywał ktoś w pracy na SKZP02 dmuchawy WPA07 i DM 85? Obie 40 W. Mam taką DM85 z przysłoną typu X, wcześniej miałem WPA07 ( z kondensatorem 1,5uF) oraz eCoalem i SPPv2. 

@Pieklorz wspomniał wyżej, że dół dmuchawy DM85 to 17-20%, lecz u mnie zaczyna ona ruszać dopiero przy 24%. Muszę chyba sprawdzić, jaki tam "kondek" siedzi.

PS: Sprawdziłem -jest  1 uF . Zmieniać na 1,5 uF?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, carlo napisał:

Fakt faktem przydałby się większy zakres regulacji dmuchawy, tzn. np. co 0.1 punktu procentowego a nie jak jest teraz co jeden punkt procentowy.
Zgłosiłem to Tomkowi, ciekawe czy jest to możliwe.

Chyba to jest jednak trochę dokładniejsze. To że wyświetla ileś tam procent, to nie znaczy, że dmuchawa nie zmienia swojej prędkości. Jestem niemal o tym przekonany, że tak jest bo już widziałem (a w zasadzie słyszałem) takie zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gmaj22 napisał:

PS: Sprawdziłem -jest  1 uF . Zmieniać na 1,5 uF?

Testowana przeze mnie DM85 oryginalnie miała 2 uF. Startowała na pewno poniżej 20%.

 

3 godziny temu, mkwapisz napisał:

To że wyświetla ileś tam procent, to nie znaczy, że dmuchawa nie zmienia swojej prędkości.

Zgadza się, to jest tylko wizualizacja a jak jest w rzeczywistości to wie tylko producent.
 

3 godziny temu, mkwapisz napisał:

Jestem niemal o tym przekonany, że tak jest bo już widziałem (a w zasadzie słyszałem) takie zachowanie.

Takie zachowanie może wynikać z niestabilnego napięcia w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.