Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dobrze pamiętam to Tomek wspominał że temp spalin nie bierze udziału w algorytmie. Tylko info temp. I obcina moc po przekroczeniu . Fafal ma rację. Kiedyś sterownik pracował bez czujnika spalin i różnicy nie zauważyłem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mogę prosić o źródła do informacji w których jest wyjaśnienie wplywu czujnika spalin na modulacje . 

Specialnie wpakowalem czujnik do zimnej wody . To powinno dac znać sterownikowi spadek temperatury spalin - reaguj . Nie wiem dodaj wegla dmuchaj /rób coś . A tu nic pyrka I ma to w d.. . Nie bede modzil z innymi czujnikami bo po co . W moim tescie ze stala temperaturą spalin (czujnik wyciagniety z kotla) sterownik osiągnął zadana . Przy zadanej 56 , sterownik poszedl o 0,3 stopnia w górę po czym zmniejszył sobie poziom modulacji . Nic nie bylo szarpane powietrze czy mofulacja , zrobil to w stsndardowy sposób I jest to widoczne na powyższych fotkach . Powtarzam jeszcze raz nie było żadnej oznaki na wplyw tego czynnika na prace sterownika . Na tak dziwne skoki spalin powinna coś się zmienic i było by to zauważalne na wykresie . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego @carlo . Szkoda że nagłe schlodzenie czujnika niczym nie zaowocowało . Nawet alarmem zanik plomienia :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alarm zanik płomienia nie wystąpił, bo i dlaczego, skoro temp. zadana była cały czas utrzymana....

„BRAK PALIWA” lub "ZANIK PŁOMIENIA" zgłoszony zostanie jeśli sterownik nie może uzyskać temperatury zadanej na kotle.
Czas jest odliczany gdy temperatura na kotle jest mniejsza o co najmniej 3 stopnie od zadanej.
Jeśli sterownik jest wyposażony w czujnik temp. spalin, to czas wygaszania jest naliczany gdy temp kotła jest o co najmniej 3 stopnie mniejsza od zadanej oraz temperatura spalin nie rośnie.
Po wystąpieniu alarmu „BRAK PALIWA” lub "ZANIK PŁOMIENIA" , sterownik przechodzi do trybu STOP."

Czas naliczania, to czas określony parametrem "Czas wygaszania"

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu bym znow polemizowal . Zalanie palnika strazakiem . Co pierwsze powinno wylapac klopoty ? No właśnie nagly spadek spalin to oznaka ze dzieje się cos zlego . 

A teraz hihi dalej czekam na wyostrzenie modulacji :) coś mi się zdaje że to jest tylko zamysl , jednak ten zamysl nic nie wnosi do stera .

15765022850014150218016315810104.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też taka sytuacja , że wartość zmian temperatury spalin jest " zbyt stroma " dla przyjętego algorytmu .

W związku z tym sterownik może ignorować ten trend i pracować niejako " w trybie awaryjnym " tzn. nie uwzględniając wartości zmian tej temperatury.

Proponuję wolniejszą , nie tak drastyczną symulację zmian - szczególnie w górę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trudno będzie . Kiepski dostep by np go zaizolowac i oszukać  .  Najlepszym rozwiazaniem było by dac stały odbiór i testowac godzinami jak to działa btw czy działa. W takim stanie nie mogę zaobserwować zadnej zmiany . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jasa napisał:

Może być też taka sytuacja , że wartość zmian temperatury spalin jest " zbyt stroma " dla przyjętego algorytmu .

W związku z tym sterownik może ignorować ten trend i pracować niejako " w trybie awaryjnym " tzn. nie uwzględniając wartości zmian tej temperatury.

Proponuję wolniejszą , nie tak drastyczną symulację zmian - szczególnie w górę.

nie jest ważna konkretna temperatura a delta, u mnie to podczepienie modulacji pod deltę spalin robi problemy teraz jakoś to uspokoiłem stabilizując przepływ, wydaje mi się że Jockey tymi swoimi przedmuchami co kilka minut oszukuje trochę ten parametr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zaraz oszukuje? Po prostu utrzymuje go w ciągłej "gotowości" :)

33 minuty temu, bercus napisał:

Najlepszy postep jest wyjsc z piwnicy i položyc sie na kanapie.

Najlepiej z kuflem piwa w dłoni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też malo interesuja . Poprawilem spalanie stabilizujac jako tako instalacje (jedna pompa ,baniak I zero polepszaczy pracy ) dziala pali, ja mu sypie  I wybieram popiół. Tylko dziś mnie naszlo a wyczyszcze sobie czujnik . No i tak poszło

 

. A ja dalej nie wiem czy ma wplyw czy nie :)  bo tego po prostu nie zauważyłem .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, dormario napisał:

Powiem Wam, że myśmy już się trochę zafiksowali. Gdyby nie byłoby wykresów to każdy siedziałby na kanapie i o kotle myślałby tylko  kiedy dosypać paliwa i wybrać popiół, a tak jest ciągła walka o prostą kreskę :)

Żeby nie było to ja też tak mam. Wydaje mi się że już wycisnąłem wszystko z paliwa (spalam bez dymu na pył) a i tak nadal spoglądam na wykres i szukam sposobu na spłaszczenie kresek. Po co? Sam się zastanawiam...

Brawo! Bardzo mądre słowa. 

Ja nie fiksuje na punkcie prostej kreski

Dla mnie skzp to przede wszystkim spokój. Bez latania bo węgiel w popielniku itp. Ster ma utrzymywać zadaną temperaturę i nie dymić a przy okazji mało spalać - to dla mnie podstawa.

Faktycznie gdyby nie było wykresów to pewnie to forum miało by kilkanaście stron :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu rzeczywiście musiałby jednoznacznie wypowiedzieć się twórca algorytmu.

Za wikipedią:

Cytat

 "Zazwyczaj przy analizowaniu bądź projektowaniu algorytmu zakłada się, że dostarczane dane wejściowe są poprawne, czasem istotną częścią algorytmu jest nie tylko przetwarzanie, ale i weryfikacja danych.

Zgodnie z założeniem o jednoznaczności – dla identycznego zestawu danych początkowych, algorytm zdefiniowany klasycznie zawsze zwróci identyczny wynik."

Koniec cytatu

Bardziej intuicja niż wiedza podpowiada mi , że przy dość prostym urządzeniu jakim jest sterownik kotła , zakłada się poprawność danych wejściowych i każde zejście ze ścieżki wiąże się z trudnościami przy wejściu na nią.

FAFAŁ   - podzielam  Twoją dociekliwość  ale musiałby tu wypowiedzieć się ktoś mądrzejszy w projektowaniu i analizowaniu algorytmów stosowanych w sterownikach kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafał , napisz mi kilka wartości dmuchawy przy różnych wartościach modulacji tak z 8 

co do czujnika to, lepiej jak jest ,jest bezpieczniej i ekonomiczniej no i fajnie wygląda

20191207_122908.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się przekonać co do czujnika spallin? 

Wyłącz strrownik z sieci na kilka monut podczas chłodnych dni . Jak spadnie temp. Wody to odpal ster z wyłączonym czujnikiem.  Później zrób to samo tylko z podłączonym czujnikiem. 

Ocenę i porównanie zostawiam do własnych przemyśleń.

Ja po zamontowaniu czujnika zauważyłem trochę niższe spalanie a czopuch zrobił się chłodny bo czujnik po pewnym czasie eyprostował modulację i nie mam strat kominowych. Ale to moje subiektywne odczucia.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dormario napisał:

Powiem Wam, że myśmy już się trochę zafiksowali. Gdyby nie byłoby wykresów to każdy siedziałby na kanapie i o kotle myślałby tylko  kiedy dosypać paliwa i wybrać popiół,

Szczęśliwcy .

Mój Iryd prowadzi spalanie i instalację nie gorzej niż SKZP ale brakuje mi właśnie grafiki .

Fakt ,  zaglądam do kotłowni tylko w celu zasypania paliwa i wybrania popiołu ale żeby popatrzeć na kreski to muszę zajrzeć do tego tematu  -  przy okazji dowiem się zawsze czegoś ciekawego.

Pozdrawiam wykresowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jasa

Jeżeli ma wplyw na modulacje to znikomy 

Bynajmniej ja nie zauważyłem by coś się dzialo . Kolejna opcja to błąd na sofcie a one też się zdazaja . Brak konkretów ktore daly by jednoznacznie jasność co się dzieje i czym objawia . Toporka nie zakopuje :) . Plan taki mam . Będę sam ustabilizuje instalacje i puszczę go na dwie godziny z wykreconym czujnikiem . no i kolejne dwie z czujnikiem . To sie sprawdzi jako tako rzetelnie czy to coś działa.

@jolo747 jak znajde chwilę to Oki .

@8010 tylko hmmm ja nie startuje z kotlem co dzień . On ma pracować caly czas . I tu nie widze nic zmiennego w jego pracy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurde, ale z tym czujnikiem jest ciekawie graficznie, fajnie to wygląda nad podajnikiem, na czerwono, ale gówno daje względem spalania, czy czyszczenia kotła. Taki gadżet, jak tepm. zewnętrzna bez siłownika. Chyba znowu ze dwa pt. od admina dostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam siłownika ani mieszacza, a czujnik zewnętrzny wykorzystuję nie tylko do odczytu temperatury na dworze, lecz do korekty pogodowej i bardzo dobrze się u mnie sprawdza, więc to, że ktoś z danej funkcji nie korzysta, nie znaczy, że nie może z niej skorzystać ktoś inny. Sterownik zapewnia różne warianty pracy, do wyboru, co kto lubi....

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.