Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@rmj jak myślisz, jeżeli jest ponad 700 stron o skzp to czy więcej niż 1% forumowiczów napisze że jest zły:)

Pytanie czego oczekujesz od sterownika. To podstawowe pytanie na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed ewentualną decyzją o wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 dlaczego dałeś mi strzałkę w dół? Przecież napisałem prawdę. 

Żaden ster nie wyręczy operatora od myślenia (np. podanie kaloryczności czy powietrza) Wszystko trzeba świadomie wprowadzić 

Co do poczty do Tomka: przecież jeżeli dostanie np. 30 sygnałów na ten sam problem to tylko plus bo jest dowód że coś jest na rzeczy. 

Teraz musiał by śledzić cały wątek żeby wyłuskać nasze uwagi. 

Osobiście mieszkam niedaleko Tomka. Po zakupie stera zapytałem telefonicznie o kilka zagadnień bez wielkiego rozpisywania się i w przeciągu kilku chwil miałem odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jockey napisał:

Jeśli chodzi o wyjście z czuwania, to nie zawsze kocioł startuje od zadanej, zależy to również od szybkości spadku temperatury kotła, ustawień dynamiki oraz wzmocnienia modulacji na spadek temperatury powrotu. Obrazuje to poniższy wykres: proszę zwrócić uwagę przy jakiej temperaturze kotła pierwszy raz startuje modulacja i kocioł wychodzi z czuwania, a przy jakiej po raz drugi

Jockey zmieniłeś minimalną temperaturę za mieszaczem?

8010 ,

2. Jak na razie to wcale nie ma wielu sensownych propozycji zmian./ nie zgadzam się 

3. Nigdy sterownik nie wyręczy od myślenia operatora./kto w waszych domach ogarnie skzp02 poza wami ?

Rysunek1fgre.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robiłem, nie mam mieszacza na zasilaniu CO

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Jako ciekawostkę co do stabilizacji kotła wrzucam fotkę. Zanik napięcia na ok. 1minutę i widać jak sterownik od nowa się uczył :-))

IMG_20191209_230340.jpg.cac1547fb2138bcfe549ee1bcbc572cd.jpg

YARO

A co sterownik ma się uczyć? Dla mnie jest to całkiem normalny wykres powrotu do stanu ustalonego, czyli tłumiona sinusoida.

http://www.asimo.pl/teoria/charakterystyka_skokowa.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Step_response

Edytowane przez mkwapisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mały eksperyment, spiszcie jakie macie wartości dmuchawy przy różnych wartościach modulacji , potem zróbcie wykres

 u mnie wygląda to tak jak poniżej, nie ma żadnych korekt powietrza ani paliwa, myślę że producent wprowadził do sterownika korektę fabryczną wydajności do obrotów dla jakiejś dmuchawy , albo jest to korekta związana ze sposobem regulacji obrotów ,

paliwo modulacja.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 8010 napisał:

@rmj jak myślisz, jeżeli jest ponad 700 stron o skzp to czy więcej niż 1% forumowiczów napisze że jest zły:)

Pytanie czego oczekujesz od sterownika. To podstawowe pytanie na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed ewentualną decyzją o wymianie.

Od sterownika oczekuję np. dobrze działającego PID , czy ten sterownik dobrze pracuje z palnikiem Technix sv200 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo747 napisał:

myślę że producent wprowadził do sterownika korektę fabryczną wydajności do obrotów dla jakiejś dmuchawy , albo jest to korekta związana ze sposobem regulacji obrotów

A ja myślę, że to jest wynikiem bardzo małego zakresu pracy dmuchawy w stosunku do zakresu modulacji.
Teoretycznie jakby dmuchawa miała ustawiony zakres 0-100% to wykres byłby liniowy, tzn. moc dmuchawy(%) = modulacja(%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spisz u siebie kilka punktów i podeślij zrobię wykres, u mnie dmuchawa ma max obroty już przy 50%

3 godziny temu, Pawel0377 napisał:

Czy temperatura spalin w skzp2 ma jakieś znaczenie na modulację kotla. Czy tylko jest do podgladu

ma znaczenie przy modulacji i wygaszaniu(brak opału)

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oknie wykres dmuchawy jest widač przy niektorych ustawach,že linia nie prosta kreska,podobna do schodow-miejscami pozioma.Tu sa te opoznienia dane widocznie malym zakresom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wplyw czujnika spalin na prace kotla = zadny .

Brak zmian w modulacji . Brak alarmu . Brak wyskakujacych dziewczyn z zasobnika. Jedynie służy do ograniczania no i pokazywania temperatury . Pechowo ze mam spadek wody . Później strzele kolejne foto .

157648847383920758890644057968.jpg

15764895529817662515765889457021.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
Dalej brak powiązań .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik spalin ma również wpływ na modulację.

Oczywiście głównym czujnikiem przewodnim jest czujnik temperatury kotła, a informacja z czujnika spalin jest jest używana do wyostrzania decyzji o zmianie modulacji, jeśli takowa zmiana jest potrzebna. Sterownik podejmuje taką decyzję co 20 sekund.

Analiza temperatury spalin nie ma przełożenia bezpośredniego, a jedynie wspomaga algorytm w podjęciu decyzji o zmianie wartości modulacji. W dłuższym okresie czasu powoduje, że wykres modulacji jest mniej "histeryczny", a staje się bardziej łagodny

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było nie sprzedawane były by dwie wersje . Sobie go wtykam ,wyciagam ,nawet go wylaczylem . Brak jakichkolwiek oznak ze on coś ma do powiedzenia.

15764916107016792015240420489465.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Kiedy kociol trzyma zadana,sterownik trzyma spaliny na poziome srednym za pomocy sterowania mocy oczko,oczko

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, FAFAŁ napisał:

Gdyby tak było nie sprzedawane były by dwie wersje .

To nie jest argument.

Czujnik powrotu też ma wymierny wpływ na modulację, a brak go w wersji podstawowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko doszedl do zadanej bez udzialu temperatury spalin . Teraz jest ustabilizowana zadana . Sam to ustabilizowal bez udzialu czujnika . No to myk do zimnej wody :)

1576492270865141408321601288367.jpg

IMG_20191216_115123.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
Wnioski . Drogi A jednak termometr .
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł trzyma zadaną, to nie będzie zmiany modulacji, bo i po co? Czujnik temp. kotła ma rolę wiodącą w procesie analizy i podjęciu decyzji o zmianie modulacji, czujnik temp. spalin nie daje przełożenia bezpośredniego na zmianę modulacji, tym bardziej, gdy temperatura zadana jest osiągnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jockey napisał:

Oczywiście głównym czujnikiem przewodnim jest czujnik temperatury kotła, a informacja z czujnika spalin jest jest używana do wyostrzania decyzji o zmianie modulacji, jeśli takowa zmiana jest potrzebna. Sterownik podejmuje taką decyzję co 20 sekund.

To kiedy on coś ostrzyl . Nawet nagle ochlodzenie nic nie wykazalo . Gdyby czujnik mial jakis wplyw na proces modulacji sterownik by mi przebil o kilka stopni . Informujac sterownik czujnik wysylajacy informacje jest mi za zimno nastąpiły wzros modulacji A za tym i przebicie zadanej . Bawilem się nim na wszelkie sposoby i nic to nie wplynelo na spadek lub wzrost temperatury zadanej . Dla tego śmiem wątpić w jakikolwiek wplyw tego czujnika na prace modulacji .poniewaz nie zaobserwowane zostaly zadne zmiany . Czy to gwałtownych wzrostów modulacji czy też ich spadkow . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy temp.kotla idzie tam,kam ma,po co by sterownik szalal...nawet przy szokowej zmianie temp.spalin wyciagniecim czujnika.Potestuj raczej przy stalej modulacii na temp. zadanej lekko powyciagnac.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ Kluczem do zrozumienia tego zagadnienia jest: informacja z czujnika spalin jest używana do wyostrzania decyzji o zmianie modulacji, jeśli takowa zmiana jest potrzebna. Jeżeli kocioł trzyma temp. zadaną, temp. powrotu nie spada, to nie ma potrzeby zmiany modulacji ze względu na spadek lub wzrost temp. spalin.

Ja napisałem tylko jak jest, nie musisz mi wierzyć 33.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też i jest w SKZP 02, ale tu nie o tym mowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.