Matejko1 Opublikowano 27 Listopada 2024 #76 Opublikowano 27 Listopada 2024 (edytowane) @tuniu77 Czy przed przeróbkami też się paliło na naturalnym ciągu w twoim MPM WOOD PLUS 6KW? A masz może grawitacyjny obieg wody? Pali się u Ciebie na naturalnym ciągu i obiegu grawitacyjnym? Edytowane 27 Listopada 2024 przez Matejko1 Cytuj
tuniu77 Opublikowano 27 Listopada 2024 #77 Opublikowano 27 Listopada 2024 Tak, paliło się, ale musiałem palić bardzo intensywnie (powyżej mocy nominalnej) aby utrzymać płomień na palniku. Teraz nawet jak opał się zawiesi to palnik nie wytraca tak szybko ciepła i jakiś tam płomień na palniku jest. Mam bufor 300l, ochronę powrotu 55 stopni od producenta. Pompą kotła steruje poprzez Home Assistant, załączą się powyżej 75 stopni i wyłącza poniżej. Pompuje cyklicznie co widać na wykresie temperatury. Dodatkowo pompa wyłącza się, kiedy na powrocie jest wyższa temperatura niż na wyjściu z kotła, aby nie wychładza bufora (po 15 już pełny bufor dlatego tak dziwnie wygląda) Z bufora pompy CO i CWU. 1 Cytuj
wojtekdomek Opublikowano 2 Grudnia 2024 #78 Opublikowano 2 Grudnia 2024 cytuje instrukcję obsługi: "Termin udzielenia gwarancji liczony jest od dnia sprzedaży kotła kupującemu i wynosi: ✓ 2 lata na szczelność wymiennika (połączeń spawanych) w przypadku stosowania się do zaleceń instrukcji obsługi ✓ 3 lata jeżeli do kotła podłączony jest układ antykondensacyjny MPM ze zbiornikiem akumulacyjnym ✓ 2 lata na podzespoły elektroniki i automatyki montowane w kotłach, a produkowane przez innych producentów" i kolejne: Paliwem do kotłów Caldo S-I jest polana drewna liściastego o obwodzie 25 - 35 cm. Zalecane przez producenta drewno to buk lub brzoza. Drewno musi być suche i sezonowane minimum dwa lata. czyli reasumując, trzeba palić najlepszym paliwem a gwarancja na całe trzy lata. 1 1 Cytuj
szpenio Opublikowano 2 Grudnia 2024 #79 Opublikowano 2 Grudnia 2024 (edytowane) A ja cytuję mojego sprzedawcę, trzy lata temu normalnie kliknąłem sobie WOODA na allegro, ale wtedy kolejka była 90 dni 😀, teraz bodaj miesiąc trzeba czekać. Edytowane 2 Grudnia 2024 przez szpenio 1 Cytuj
AO49 Opublikowano 2 Grudnia 2024 #80 Opublikowano 2 Grudnia 2024 Ładny. To już inna liga. Ja chyba jednak zostanę w okręgówce. Pozdrawiam 1 Cytuj
zaciapa Opublikowano 2 Grudnia 2024 #81 Opublikowano 2 Grudnia 2024 No no, ten nowy mpm strasznie już naszpikowany tą elektroniką i czujnikami, muszę przyznać, że ja już nie umiał bym podłączyć do tego tej swojej grawitacji. 😁 1 Cytuj
AO49 Opublikowano 2 Grudnia 2024 #82 Opublikowano 2 Grudnia 2024 Chyba ja też. To już dla Młodych i zapracowanych. A ile to kosztuje oprócz tego co P Nykiel sobie życzy bo tego sam bym już nie uruchomił. A może jakiś sponsor się trafi! Pozdrawiam Cytuj
PioBin Opublikowano 3 Grudnia 2024 #83 Opublikowano 3 Grudnia 2024 8 godzin temu, zaciapa napisał(a): No no, ten nowy mpm strasznie już naszpikowany tą elektroniką i czujnikami, muszę przyznać, że ja już nie umiał bym podłączyć do tego tej swojej grawitacji. 😁 Eee tam. Jak starym autem potrafisz jechac to nowym naszpikowanym elektronika tez pojedziesz. Poczatki jak zawsze trudniejsze i strach(niepewnosc). 1 Cytuj
zaciapa Opublikowano 3 Grudnia 2024 #84 Opublikowano 3 Grudnia 2024 Taa, jeszcze nie daj Boże nowym elektrykiem, gdy prądu zabraknie.. 😁 Tym starym gratem jak paliwa zabraknie, to pójdę na stację i kupię, a z takim coo, agregat w bagażniku wozić? 🙂 1 1 Cytuj
AO49 Opublikowano 3 Grudnia 2024 #85 Opublikowano 3 Grudnia 2024 I do niego trzeba w domu mieć agregat. Pozdrawiam 1 Cytuj
zaciapa Opublikowano 3 Grudnia 2024 #86 Opublikowano 3 Grudnia 2024 A jeszcze na takim bez elektroniki, jak będę chciał to i jajka usmażę 😁 1 1 1 Cytuj
Matejko1 Opublikowano 3 Grudnia 2024 #87 Opublikowano 3 Grudnia 2024 (edytowane) 13 godzin temu, zaciapa napisał(a): A jeszcze na takim bez elektroniki, jak będę chciał to i jajka usmażę 😁 @zaciapa czy mógłbyś podrzucić link - skąd jest to zdjęcie? Edytowane 3 Grudnia 2024 przez Ryszard Proszę nie cytować ostatniego postu Cytuj
Piecuch19 Opublikowano 3 Grudnia 2024 #88 Opublikowano 3 Grudnia 2024 @zaciapa pod blaszaną pokrywą od wymiennika będą lepsze warunki do smażenia. Blaszana pokrywa wymiennika odsłonięta do połowy ogrzewa mi całą piwnicę z kotłownią w okresie grzewczym ( rury i czopuch mam zaizolowane). 1 1 Cytuj
zaciapa Opublikowano 3 Grudnia 2024 #89 Opublikowano 3 Grudnia 2024 Godzinę temu, Matejko1 napisał(a): @zaciapa czy mógłbyś podrzucić link - skąd jest to zdjęcie? Facebooka przeglądałem i rzuciło się w oczy, screena zrobiłem, ale linka nie podam bo nie zapisywałem.. Traktuję to jako cześć humorystyczna 🙂 1 1 Cytuj
Matejko1 Opublikowano 3 Grudnia 2024 #90 Opublikowano 3 Grudnia 2024 (edytowane) W dniu 30.10.2024 o 07:43, sasz20 napisał(a): @sasz20 Przeglądałem zdjęcia, ale nie widać wyraźnie instalacji w tym czy tam nie ma obejścia z zaworem zwrotnym, więc mam pytania – czy jest tu może zrobione obejście grawitacyjne? Czy jak palisz na naturalnym ciągu kominowym i na grawitacyjnym obiegu wody to osiągasz około 80% sprawności? Jaką masz wysokość i przekrój komina? Edytowane 3 Grudnia 2024 przez Matejko1 Cytuj
carinus Opublikowano 3 Grudnia 2024 #91 Opublikowano 3 Grudnia 2024 11 godzin temu, zaciapa napisał(a): Taa, jeszcze nie daj Boże nowym elektrykiem, gdy prądu zabraknie.. 😁 Tym starym gratem jak paliwa zabraknie, to pójdę na stację i kupię, a z takim coo, agregat w bagażniku wozić? 🙂 Nie załamujcie mnie😆. Kiedyś ludzie bali się maszyny parowej i pierwszych samochodów, więc nie podzielajcie ich poglądów. Trzeba być ciekawym świata i rozwiązań technicznych. Nowe rozwiązania mogą być łatwiejsze w obsłudze, niekoniecznie tańsze, ale może oszczędniejsze. Kociołki idą soją drogą rozwoju i taka będzie kolej losu, czy tego chcemy, czy nie. @zaciapa Z tym elektrykiem to może Cię zaskoczę, ale paliwo do niego znajdziesz w każdym budynku z gniazdkiem elektrycznym. Niekoniecznie po paliwo płynne, gdyby się niespodziewanie skończyło, nie pójdziesz do pierwszego napotkanego domostwa. Tak jak dbasz o paliwo w zbiorniku, tak samo dbasz o poziom naładowania baterii. Nie taki diabeł straszny. 3 Cytuj
maronka Opublikowano 4 Grudnia 2024 #92 Opublikowano 4 Grudnia 2024 W dniu 2.12.2024 o 21:51, zaciapa napisał(a): No no, ten nowy mpm strasznie już naszpikowany tą elektroniką i czujnikami, muszę przyznać, że ja już nie umiał bym podłączyć do tego tej swojej grawitacji. 😁 A ja go będę znajomemu podłączał właśnie na grawitacji,ale wiem że to żart z twojej strony a ochronę powrotu zrobię bojler na krótkim i bajpas na jeszcze krótszym biegu plus bufor 1000l choć pewnie trochę mały ale w zimie przy odbiorze w sam raz a w lecie nie będzie raczej palił bo ma fw ale jak będzie palił to 3/4 wsadu dla bezpieczeństwa 2 Cytuj
Matejko1 Opublikowano 4 Grudnia 2024 #93 Opublikowano 4 Grudnia 2024 @maronka Tak z ciekawości się dopytam - jak duży będzie komin u znajomego (wysokość i przekrój)? Cytuj
maronka Opublikowano 5 Grudnia 2024 #94 Opublikowano 5 Grudnia 2024 @Matejko1Komin ma kiepski ale myślę że wyciąg sobie poradzi,kiepski jak na ds bez wyciągu bo pali na nim takim miałowcem a w nim drewno na dmuchawie albo nieraz bez dmuchawy od góry i jest niby ok Cytuj
Matejko1 Opublikowano 5 Grudnia 2024 #95 Opublikowano 5 Grudnia 2024 @maronka Tak podejrzewałem że tam będzie słaby komin. Czy mógłbyś jednak podać choć przybliżone wymiary tego komina? Cytuj
Piecuch19 Opublikowano 6 Grudnia 2024 #96 Opublikowano 6 Grudnia 2024 Przecież to chodzi cały czas na dmuchawie. Komin byłby istotny jak by chodził na naturalnym ciągu. 1 Cytuj
jarzymek Opublikowano 19 Grudnia 2024 #97 Opublikowano 19 Grudnia 2024 Jeszcze trochę. Sklada się. Czekam na pierwsze rozpalenie. 1 Cytuj
Tuptus Opublikowano 19 Grudnia 2024 #98 Opublikowano 19 Grudnia 2024 Widzę że już bliżej niż dalej. Jakiej pojemności bufor? Jaka instalacja, grzejniki, podłogówka? Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 19 Grudnia 2024 #99 Opublikowano 19 Grudnia 2024 46 minut temu, jarzymek napisał(a): ,,,,Czekam na pierwsze rozpalenie. Ja także czekam z wielką niecierpliwością na ponowne ukazanie przez Ciebie, czystości pyłowej w tym pomieszczeniu zwanym kotłownią, po miesięcznym okresie eksploatacji tegoż znamienitego kotła. 1 Cytuj
Tuptus Opublikowano 19 Grudnia 2024 #100 Opublikowano 19 Grudnia 2024 Oj, to już nie kotłownia, proszę nie obrażać. Od teraz to "maszynownia"🤪 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.