Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista cena 1 kWh gazu i prądu


Piecuch19

Rekomendowane odpowiedzi

@maronkaPewnie część ludków cieszy się że biznesmeni dostali większe podwyżki cen gazu niż detaliści. Jednak pewna część tych ludków nie pomyśli że tenże biznesmen przerzuci ten koszt na klienta i to on znowu dostanie po dupie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus Popatrz na to z innej strony: dotychczas cena gazu dla biznesu różniła się, ale ok 0,06zł i pewnie nadal różnice będą podobne, ale indywidualnym nie przywalą od razu tyle, tylko będą dawkować by dojść do zakładanego poziomu. Indywidualnym podwyżkę zrobili do końca grudnia. Chyba nie spodziewasz się że od stycznia będzie obniżka? ( myślę że kolejny schodek).

Ja myślę że pułap cenowy gazu został jak na razie nakreślony cenami gazu dla biznesu. Czas pokaże jak będzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dynamika zmian cen nośników energii ruszyła. 

Tu ceny gazu +200%  https://gazetawroclawska.pl/drastyczna-podwyzka-cen-gazu-demoluje-budzety-mieszkancow/ar/c1-15843383 

Szybko sobie odbiją dotacje do kotłów i "czyste powietrze" zaczyna zarabiać.

@maronka nie narzekaj, bo po swojej podwyżce i tak masz taniej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg cennika PGNIG od 1 października koszt kWh z gazu dla klienta detalicznego ogrzewającego gazem to 18 groszy (gaz, przesył, opłaty stałe).

Porównywalne jest to więc z ceną węgla 26MJ za 1000 zł tona. Przy węglu w cenie 1100 za tonę gaz na obecną chwilę wynosi taniej. I cały czas taniej jest ogrzewać gazem niż pompą ciepła nie mając fotowoltaiki.

Dla firm gaz jest obecnie dwukrotnie droższy.

Czym ogrzewać w przyszłości nie wiadomo, bo cena węgla na giełdzie w Amsterdamie w hurcie wynosi 232 dolary (120 dolarów trzy miesiące temu)

Obecnie taniej można zakupić w detalu węgiel w PGG niż w hurcie na giełdzie w Amsterdamie.

Cena gazu czy węgla na giełdach wzrosła o prawie 100% w ostatnich trzech miesiącach.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2021 o 15:43, carinus napisał:

Pewnie część ludków cieszy się że biznesmeni dostali większe podwyżki cen gazu niż detaliści

Większość ludzi nawet o tym nie wie. A cieszyć się mogą tylko nienormalni.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Workowany groch osiągnie za chwile 1500 za tonę. A zwykłego węgla poniżej tysiąca nie da się kupić. Od dawna już o tym mówię. Wbrew co niektórym co twierdzili naiwnie, że cena węgla będzie tylko już szła w dół.

Edit: A z cenami gazu mamy co mamy. I inaczej nie będzie. Jeżeli ktoś zainwestował w foto i wstawił pompę to przynajmniej teoretycznie ma na piętnaście lat wysokie rachunki z bani. No ale kto wie?

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sławek007 napisał:

Wg cennika PGNIG od 1 października koszt kWh z gazu dla klienta detalicznego ogrzewającego gazem to 18 groszy (gaz, przesył, opłaty stałe).

Porównywalne jest to więc z ceną węgla 26MJ za 1000 zł tona. Przy węglu w cenie 1100 za tonę gaz na obecną chwilę wynosi taniej. I cały czas taniej jest ogrzewać gazem niż pompą ciepła nie mając fotowoltaiki.

Dla firm gaz jest obecnie dwukrotnie droższy.

Czym ogrzewać w przyszłości nie wiadomo, bo cena węgla na giełdzie w Amsterdamie w hurcie wynosi 232 dolary (120 dolarów trzy miesiące temu)

Obecnie taniej można zakupić w detalu węgiel w PGG niż w hurcie na giełdzie w Amsterdamie.

Cena gazu czy węgla na giełdach wzrosła o prawie 100% w ostatnich trzech miesiącach.

Hipotetycznie można wszystko zakładać i pewnych rzeczy nie przewidzimy np. cen opału w 2025r. 

Realnie to 04.09.21r kupiłem węgiel orzech II Wesoła 28Mj 780zł/tona z przywozem z lokalnego składu. Czyli 0,78zł/kg : 8 kWh = 0,0975zł/kWh + 20% na sprawność kotła = 0,117 zł/kWh 

0,18 zł/kWh gazu w takim przypadku jest o 54% droższa od węgla. Jeśli ten węgiel (Wesoła 28Mj orzech II) będzie kosztował 1200zł/tona to ceny 1kWh gazu i węgla  dopiero się zrównają. Na dzień dzisiejszy uważam że gaz jest dla mnie dużo droższy jeśli chodzi o koszty 1kWh do ogrzewania.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłeś sprawność kotła 80%. Ja się bardziej skłaniam ku 75%. Większość osób u to z uzyskaniem sprawności 70% ma kłopot.
Poza tym dalem za przykład 26MJ czyli taki średni.
Inna spawa, gdyby to było 10% na korzyść gazu, to nawet bym się zastanawiał.
Tak, to siedzę drugi tydzień i dostrajam kocioł na różnych mocach, bo kupiłem 6ton Greenpala za 656 z przesyłką za 25-27MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym palić z 15% sprawnością żeby zrównać się z ceną 1kWh gazu. 0,0975zł/kWh + 85% na sprawność kotła = 0,18 zł/kWh, a z taką sprawnością to większość osób potrafi.

Edytowane przez Piecuch19
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19Wg moich wyliczeń za kg węgla płacisz 0,78 zł. 28MJ = +- 8kWh. Przy 50% sprawności z kg węgla uzyskujesz 4kWh, które kosztują Cię 0,78 zł/4 = 0,195 zł. Przy 80% sprawności uzyskujesz z kilograma 6,4kWh czyli wychodzi Cię 0,122 zł za kWh.

Także już przy sprawności kotła 50% gaz wychodzi taniej (zakładając 100% sprawność kotła kondensacyjnego, czyli bez zabawy w te dodatkowe 3 czy 6% za kondensację, no i takich "wirtualnych" kosztów typu praca przy kotle czy zajęcie pomieszczenia w piwnicy lub utylizacja popiołu).

Edit: A porównując np koszt instalacji kotła gazowego i ekogroszkowego (to już nie do Ciebie @Piecuch19) to w ogóle trzeba się obecnie poważnie zastanowić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt masz rację trochę to inaczej liczyłem, ale nawet według Twoich obliczeń przy 80% sprawności 1kWh gazu jest droższa o 50% od 1kWh z węgla ( pomyliłem się o 4%), więc rażące jest jeśli ktoś pisze że koszt 1 kWh gazu i węgla są podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupują węgiel po 1100, a po 1200zł wysokokaloryczny to koszt są identyczne.
Zobacz ile teraz kosztuje typowy węgiel np. w Częstochowie w OBI Bartex Gold 1360 zł tona. Musiałbyś uzyskać 110% sprawności z węgla by było w tej samej cenie co gaz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piecuch19 napisał:

Fakt masz rację trochę to inaczej liczyłem, ale nawet według Twoich obliczeń przy 80% sprawności 1kWh gazu jest droższa o 50% od 1kWh z węgla ( pomyliłem się o 4%), więc rażące jest jeśli ktoś pisze że koszt 1 kWh gazu i węgla są podobne.

Wszystko zależy. Jeżeli ktoś kupuje ekogroszek workowany za np. 1000 zł i spala go ze sprawnością 80% to już wychodzi prawie 16 groszy. A jak widać wyżej może niedługo kupować go za 1500 zł. No i niekoniecznie spalać go ze sprawnością 80%. Oczywiście wiadomo, że i gaz ma drożeć. Także dla mnie nie jest to aż tak rażące.

Oczywiście nawet logicznie rzecz ujmując gaz (jako dużo bardziej komfortowe paliwo) powinien być droższy. Wszystko rozbija się raczej o bezwzględną kwotę i priorytety użytkownika. Ja np. policzyłem sobie, że zapłacę średnio miesięcznie do 80 zł więcej za ogrzewanie i cwu (przy założeniu obecnych cen), w zamian brak pracy, brak pyłu w całej piwnicy, dodatkowe pomieszczenie, które mogę przeznaczyć na co chcę i stwierdziłem, że wchodzę w to.

Edit: A już okazuje się, że np. ogrzewanie cwu wychodzi identycznie nawet biorąc pod uwagę że około 1 zł dziennie wynosi abonament za gaz (tutaj jakbym się nie nagimnastykował z ustawieniami wychodzi mi, że do podgrzania wody węglem używałem 3 kg węgla, z którego teoretycznie powinienem uzyskać 21 kWh a kotłem gazowym wychodzi około 8-10kWh. Przy okazji sobie wyliczyłem z jaką mniej więcej sprawnością paliłem "na wodę" 😉

Edit2: No i jeszcze z tymi 80% to też wg mnie nie jest takie oczywiste (przynajmniej licząc średniorocznie).

Cytat

W warunkach domowych kocioł dobrany prawidłowo najczęściej pracuje na ~50% mocy nominalnej (bo takie są potrzeby domu), co daje sprawność ok. 50%.

Źródło: https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórzcie sobie jakiekolwiek świadectwo ecodesign, zobaczycie sprawność na 30%i 100%, może przestaniecie powtarzać te pierdoły domorosłego filozofa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin Jak się dobiera kocioł na -20'C to tak może być, ale jak się dobierze kocioł mocą do średniej sezonowej temperatury w danym regionie ( zwykle 0-+5'C) z uwzględnieniem realnego zapotrzebowania to nie będzie pracował z 50% sprawnością tylko dużo dużo wyższą. Grzanie tylko na cuw jest najbardziej nieekonomiczne i odnoszenie się do sprawności na podstawie grzania cuw do całego okresu grzewczego nijak ma się do realiów z jaką sprawnością pali kocioł.

Ja założyłem że mogę mieć pył węglowy w kotłowni  i zejdę 2 razy dziennie na 5minut dołożyć do kotła żeby koszt ogrzewania był dla mnie mniejszy o 50% niż na gazie. Wszystko zależy od priorytetów - każdy ma inne. 

Edytowane przez Piecuch19
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że rząd robi ograny już numer sprzed 20lat ;). Wtedy też w każdym domu ludziska instalowali kotły olejowe. Jak rynek się nasycił to weszły akcyzy i dalej wiadomo. Teraz przy pomocy uni i eko-wiadomo kogo ludziska przechodzili na gaz bo było przez chwilę "tanio" i wygodnie a kończy się jak wcześniej przytoczyłem. W PGNiG już chyba w tym roku były podwyżki rzędu 40%(?) Ale zobaczcie co się stanie jak uwolnia ceny gazu za dwa lata. Tutaj pierwsza jaskółka

https://www.money.pl/gospodarka/szokujaca-podwyzka-w-wielkopolskich-gminach-ceny-gazu-wzrosly-o-170-procent-6691974777223808a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od zeszłego roku w okresie letnim grzeję  CWU prądem z PV. I zrobiłem sobie porównanie z tym ile groszku szło wcześniej. Koszty są absolutnie porównywalne z drobną przewagą groszku, więc kocioł chodzi teraz tylko w sezonie grzewczym. Wygoda zwyciężyła.

A z gazem niestety jest problem. Nie jest wydobywany w Polsce i trzeba go importować. Jak ktoś przykręci kurek to się możemy ciężko zdziwić. Nie wiem na ile gazoport jest w stanie przeładować gazu i czy jesteśmy pod tym kątem bezpieczni, ale ceny mogą poszybować w kosmos. Po coś Ruskie z Niemcami tę rurę w Bałtyku położyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mkwapisz napisał:

Nie jest wydobywany w Polsce i

Jednak te 4-5 mld m3 rocznie się wydobywa 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem coś wydobywamy, innym razem wydobywa się samo - pozdro z okolic Wrocławia:

Podziemny magazyn gazu, Wierzchowice - zdjęcia (polska-org.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.