Skocz do zawartości

g69

Stały forumowicz
  • Postów

    566
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez g69

  1. @szpenio @zaciapa ma układ zamknięty,to może dlatrgo uzyskuje tak wysoką temperaturę. Też mam układ zamknięty,ale na pewno tak wysoko nie będę gonił bufora.Obecnie palenie po robocie wystarcza. Jak będzie chłodniej to przepale też przed robotą. .
  2. Chłopaki,czy podłączenie kotła z buforem na grubych przekrojach(6/4 cala)jest w miarę łatwe do zrobienia? Nie dawno w kotłowni na szybko spinałem bufor jeszcze z starym kotłem.Nowy kocioł wstawię po tym sezonie.Można powiedzieć,że jest to eksperyment w połączeniu. Ze względu na czas i łatwość wykonania zrobiłem to na miedzi 28mm.Obecnie pompa jest tylko na OP z zaworem 3D termostatyczny.Poddasze to grzejniki z głowicami termo.Bufor z kotłem spięty jak grzejnik bez rzadnych zaworów klapowych więc zład wody powiększył mi się o pojemność kotła.Jestem pozytywnie zaskoczony.Obwód kocioł,bufor,grzejniki i bojler działa siłami natury.
  3. @proborzcz a jak taki układ sprawdza się,gdy kocioł,bufor są wychłodzone? Długo trzeba czekać od rozpalania kotła,aż ciepła woda będzie na grzejnikach? Ty masz zasilanie z samej góry bufora,ale czytałem o takim przypadku gdzie zasilanie grzejników jest z boku bufora i ponoć trzeba czekać dwie godziny zanim ciepła woda będzie na grzejnikach. Poniżej schemat strony wtórnej tej instalacji 35000pln poszło ne tę kotłownię i są teraz szarpanki prawne.
  4. @proborzcz pisałeś,że po stronie kocioł-bufor polecasz bardziej zawór 3D. Ale czy w takim rozwiązaniu zadziała grawitacja? W jakim celu jest by pass na dole bufora?
  5. g69

    Kocioł DS MPM

    @krzych13 jak drobno masz porąbane drewno? Jakiej maksymalnej wielkości kawłki będą się dobrze spalać?
  6. g69

    Kocioł DS MPM

    @mikkei próbowałeś może spalania drewna z szamotem,ale wyłożonym także na ściankach?
  7. @tablo888 jaki kocioł chcesz kupić? Jeśli ma być zgodnie z przepisami to z buforem.Jak na przetrwanie to wpinka po stronie pierwotnej sprzęgła. Dodatkowo grupa bezpieczeństwa przy nowym kotle,jeśli może pracować w układzie zamkniętym plus pompa CO plus zawór schładzający plus jakieś zasilanie awaryjne na wypadek braku prądu.
  8. Może ktoś podpowie. Jak do tej pory spalałem 3,5tony peletu,to ile mniej więcej musiałbym zgromadzić metrów przestrzenych drewna sosnowego? Palenie,a bardziej przepalanie po pracy by było w kominku i kotle przerobionym na DS bez bufora.
  9. @PiotrNdt nie boisz się,że ta przeróbka nie spełnia wymogów uchwały antysmogowej? Ja CEEB jeszcze nie wypełniałem(czas do 1 lipca).Ale dla kontrolujących będzie oczywiste,że kocioł pozaklasowy nie ma prawa być używany,mimo,że palnik w tym kotle spala pelety bez efektów wizualnych na kominie. Więc mam dylemat w jakim kierunku dalej iść. @Kordjano w jakim kotle planujesz palić drewnem?
  10. Tryb standardowy.Odpowiedni dobór mocy minimalnej i średniej.A następnie zabawa parametrami h1 i h2.
  11. @CV6 jeśli w ustawieniach serwisowych wybierzesz termostat "uniwersalny" i wyłączenie pompy od termostatu na "Nie" to: Kocioł będzie robił ON/OFF od termostatu pokojowego,a pompa CO po wyłączeniu palnika będzie pracować aż temperatura na kotle spadnie do do temperatury startu pompy CO plus HK. Jeśli wybierzesz wyłączenie pompy na "Tak" to: Termostat będzie sterował tylko pompą CO.Palnik będzie pracował od HK.
  12. @szumik83 te spieki to domieszka kory,w której naturaranie są drobiny piasku.Jak nie będzie ich dużo to palnik powinien sobie poradzić.
  13. Ciekawa informacja.Ogólnie to jest taka opinia,że te palniki nie nadają się do pracy ciągłej na małych mocach. Napisz coś więcej o ustawieniach. Jak były duże mrozy to u siebie zmniejszyłem moc min do 3KW i palnik bujał się między 3-6-12 KW przez 24h.Ale teraz jest już cieplej to palnik pracuje od termostatu pokojowego. Rozumiem,że u Ciebie palnik pracuje non stop nawet w okresach przejściowych?
  14. Panowie odpalił ktoś z was palnik gdy uszkodzona jest zapalarka? Na razie u mnie wszystko działa,ale może warto się przygotować na taki przypadek. Mam pomysł ale jeszcze nie testowałem.
  15. Zawór 3D ma sterować temperaturą wody na grzejniki i tu się przyda też termostat pokojowy. @czarny21 sensowny wydaje się poniższy schemat.Można też zrezygnować z pompy kotłownie ale trzeba by zastosować w odpowiednim miejscu elektro zawór o którym pisałem wcześniej.
  16. @czarny21 Jaka jest ta różnica między zasilaniem a powrotem? U mnie pompa która pcha wodę na grzejniki jednocześnie chroni powrót przez bojler. Różnica między zasilaniem a powrotem wynosi 6 stopni. Na wiosnę prawdopodobnie przed bojlerem założę coś takiego z siłownikiem na 230v .Sterowanie będzie napięciem styków pompy CWU
  17. @renekm Osobiście gdybym miał kocioł podajnikowy na węgiel nie wydawałbym 5000pln na dodatkowy palnik.Raczej bym próbował ocenić jak wychodzi spalanie taniego pelletu np.z łuski słonecznika. Na YT chyba są jakieś testy z tym paliwem w ekogroszkach.
  18. No rzeczywiście jeszcze cztery imbusy. Dobrze do tych prac używać dłuższych kluczy może coś na przedłużkach na wkrętarkę. Jeśli chodzi o stopień trudności to swego czasu bardziej się namęczyłem przy wymianie żarówki w samochodzie. Najtrudniejszy pierwszy krok.Pierwszy raz.
  19. Więc dostęp jest ułatwiony. Po zdjęciu obudowy palinika(dwa imbusy) i odkręceniu jednej imbusowej śruby rurę wyciągniesz. Ta imbusowa jest ukryta w okienku i trzeba kręcić mechanizmem żeby trafiła na to okienko. No i wiadomo wtyczka 230v wyjęta z gniazda.
  20. U mnie grzejniki i bojler na jednej pompie która pracuje cały czas.Na grzejnikach głowice.
  21. Hehe ja właśnie tak katuję leciwego śmieciucha na takich ustawieniach.Palnik pracuje między 5KW-7KW/24h utrzymując temperaturę na kotle 49-51 stopni .Przeważnie jest to 5KW i 50 stopni.Obecne ustawienia: T kotła 55 stopni M maks 12KW M śr 7KW M min 5KW H2-7 H1-5 T powrotu 44
  22. Obecnie kocioł odpala się od histerezy .59 stopni zadania minus 3 stopnie histereza. Dlatego jest to nieekonomiczne gdy pompy robią stop.Grzana jest tylko kotłownia.
  23. Myślę,że ekonomiczniej będzie jak termostat odpali,wygasi kocioł,a pompy by np.zrobiły stop gdy temperatura na kotle spadnie do 50 stopni. Zmniejszyłbym też moc maksymalną palnika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.