Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie patrzę, 50cm czarna 6/4 kosztuje 40zł, a miedziana 42mm 60zł. Więc biorąc pod uwagę, że bufor będzie zaraz obok kotła to chyba wezmę miedź.

W dniu 14.08.2022 o 10:46, Panstan napisał:

Kierunek złom i można znaleźć odpowiedniej grubości blachę (3-4 mm). Przyciąć ew pomalować  😉 podłożyć.

Lepiej 4mm czy wystarczy 3mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze myślę o podłączeniu. Co myślicie o takim sposobie jak załączyłem? Wtedy grawitacja omija zawór temperaturowy 3D.

Tylko dołożę zawór zwrotny za pompą, żeby nie wyciągało ciepła z bufora przez pompę i filtr przełożę przed pompę bo niepotrzebny na grawitacji.

 

Screenshot_20220816-155543_Chrome.jpg

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Melwinek1 napisał:

Lepiej 4mm czy wystarczy 3mm ?

Jaką znajdziesz. Lepsza grubsza.Ja biorę wszelkie płyty stalowe (kawałki) jakie znajdę,nie jest tego za dużo na "moim" złomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie nadążają z produkcją i jakość pewnie spadła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie

Ostatnio pisałem na etapie jak zamawiałem kocioł 18 Wood. Trwało to jakoś 3 miesiące ale w końcu jest.

Niedługo będę przybierał się do podłączania tego kotła- zastanawiam się jednak jakimi rurami to spiąć.

Chodzi mi o to że chciałbym aby była grawitacja- wtedy im większa rura tym lepiej- skłaniam się do 6/4.

Czytałem jednak że grawitacja nie działa, lub nie może jej być jeśli układ ma być zamknięty??/ To prawda?

Dodam tylko że kocioł będzie spięty z buforem 800l który będzie ok 1m od kotła (za ścianą).

Do kotła ochrona powrotu na 60C.

Będę wdzięczny za info jak to jest z grawitacją- bo jeśli jej nie ma to wcale nie będę się spinał aby rury były jak największe i użyję 1'.

(Grawitacja mi potrzebna tylko po to aby w razie W nie rozwaliło mi instalacji- jak zabraknie prądu)

Poza tym- proszę o poradę- zbiornik przeponowy- chcę wstawić wiszący 100l . Nie będzie za mały? Lepiej 150?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to czy jest grawitacja czy nie, nie ma związku z tym czy układ jest otwarty czy zamknięty. Ja robię kocioł<->bufor na  miedzi 42.

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Melwinek1Tak zerknąłem na fotkę co dałes w poście #1777 i co tu robi ocynk? Ocynk w instalacji CO to partactwo. Jak już to ma być wszystko bez ocynku tzw. "czarne". Ocynk już przy 50 stopniach się odwarstwia. Domyślam się, że to fotka z googla, więc pamiętaj o tym. BTW, masz zamiar to 42 Cu lutować? Gruba sprawa, to już chyba wchodzi bardzo duża umiejętność, doświadczenie i tylko twardy lut.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówią fachowcy. Czemu miedź? Co to Ci da? Poprawi stan psychiczny? Rozumiem, jakby kocioł i bufor był ze stali nierdzewnej. Wtedy raczej nie wypada stosować stali węglowej. Tutaj kocioł i bufor stalowy, więc po co rury miedziane między nimi? Ja bym robił wszystko w 100% z czarnej stali. Takie połączenia przeżyją kilka kotłów i kilka buforów, które za jakiś czas i tak zgniją od środka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miedzi łatwiej z wymiarami, przynajmniej tak mi się wydaje. Dotnę tyle ile potrzebuję, a w przypadku stali muszę kupić gotowe gwintowane króćce. A widziałem je co 5cm. Bo sam gwintował raczej nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przymierzam się do instalacji MPM DS wooda 18kW. Stoi już od zimy w garażu. W ten weekend udało mi się go ustawić i podłączyć kominy. Ja to będę robił w PP 32. Nie chce mi się bawić w tą miedź i jeszcze cena tego. Tylko zasilanie do bufora ze stali. Reszta to PP

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się jeszcze nie udało wtargać klocka. Na weekend trzeba zorganizować wsparcie. Ale rozebrałem już starą instalację i wiem jedno, nigdy więcej pakuł w moim domu. Nić teflonową to się po ruszeniu kluczem odkręca ręką, a to badziewie trzyma jak głupie. Tak też myślę, że chyba już prawie namówiliście mnie na te króćce stalowe 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wtarganiem to był problem, waży tyle że tylko sposobem dziada. Ładnie pod niego pasuje taki niski lewarek samochodowy. Do góry go tym, lewarkiem a później rurki i jakoś idzie.  Dałem z nim radę sam na sam. Z nicią teflonową nie miałem okazji obcować. łatwo tym operować tak żeby nie ciekło? Z pakułami nie mam ogólnie problemu. Moja instalacja się porozkręcała. Może miałeś starą i nie dawali tej pasty i dlatego się "zrosło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-cio letnią, jeszcze hydraulik robił, jest jak pospawane, potem już wszystko robiłem ja, nicią. Nawijasz w gwint i skręcasz i tyle. Na youtube sa nawet filmiki. Tylko nić, nie taśma. Przy taśmie nie da się cofnąć obrotu, żeby skorygować. Przy nici się da jak przy pakułach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje tych nici teraz jak będę instalował ten piec. Taśma to mi zupełnie nie pochodzi. Taśma tylko do małych gwintów. 

Z pakułami nigdy nie miałem problemów, nigdy tego nie ładowałem na maxa tylko tak z głową i zawsze pasta. Rozkręciłem starą 5 letnią instalację w 20 min. Teraz do brata będę się musiał uśmiechnąć. Zaniosę mu wiaderko zaworów, kolan, mufek nypli i innych ustrojstw., Niech to wrzuci w myjkę ultradźwiękową - będzie jak nowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem w zeszłym roku u siebie na PP z włóknem szklanym.,pierwszy metr z kotła rura stalowa potem do bufora plastik,powroty też.Nie nagrzewają się przy ostrym paleniu,nie wyginają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma uwarunkowania że przy układzie zamkniętym grawitacji brak? Qrde co post w necie to inna opinia. Nie specjalnie chce się zdawać na wiedzę (lub jej brak) instalatora bo z tym też bywa różnie. Wolę takie sprawy ustalić najpierw. Jeśli grawitacja może być w układzie zamkniętym to nie ma się co szczypać. Od kotła do bufora rurki 6/4 (większych chyba nie ma sensu bo króćce są takie) w stali czarnej. Do tego bajpas z pompą i ochroną powrotu na 1" (wystarczy?) A reszta istalacji w PP. Powinno być ok? Czy ewentualnie może PEX?

Swój kocioł targałem w 5 osób - i było co robić. Cholerstwo ciężki ten 18 Wood. Mam nadzieję że to oznaka grubej blachy i trwałości...

Jeśli chodzi o pakuły to powiem tak- jak już nie raz słyszałem/czytałem. Są od lat. Te taśmy teflonowe, nici itp. -jest to jakieś ułatwienie, pomoc, ale pakuły sprawdzały się zawsze i wielu do nich wracało....

Edytowane przez dash4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie PP to wcale się tego nie boje. W moim starym domu piec podłączał hydraulik, zwalił instalacje. Przy 90st na piecu do pompki wpadała para i pompa przestawała pracować. Kilka razy w roku przegrzewałem instalacje. Sam nie wiem ile na niej było najwięcej bo termometr miałem tylko do 140stC. Było więcej - poważnie. Instalacji z PP nic nie było. Przy mega przegrzaniu zawory zaczynały puszczać. W drugą stronę jak robiłem swoją instalację to żeby sprawdzić szczelność itp. musiałem dorobić kawałek instalacji który później odciąłem. Na moje nieszczęście po jednej i drugiej stronie były zamknięte zawory 3/4". Odciąłem to i zostawiłem na zimę. Jakie było moje zdziwienie jak na następny rok chciałem te zawory wykorzystać i okazało się że obydwa strzeliły. Mróz je rozerwał. Rurka PP do której były wpięte wytrzymała i nic jej nie było. Ponadto w starym domu miałem instalację wodną puszczoną pod podłoga gdzie była pustka i temp. potrafiła spaść poniżej zera. Jak spadało do -15 to zdarzało się że mi instalacja pod podłogą zamarzała i nie miałem wody w kuchni przez kilka dni.  Nic nie cieknie, nigdy nic się nie stało. PP zgrzewane to dobra technologia. Jedynie trzeba pamiętać że te rurki pracują i się wydłużają ze zmianą temp. PP może zamarznąć i nie strzeli. W drugą stronę to nie wiem bo jak piec przegrzałem to tymi rurami nie szło wtedy. Ale 100stC bez problemu wytrzyma. W pex bym nie szedł - guma jest w tych złączkach i jestem pewien że nie wytrzyma tego co PP. PP po zgrzaniu to monolit i nawet kamień się w tym nie odkłada.

Odnośnie skręcania to próbowałem taśmy teflonowej. Dla mnie to chłam albo nie umiem tym pracować. Wolę pakuły. 

Ja będę całość skręcał na 1". Mam kupę elementów do tego ze starej instalacji. Teraz musiałbym wszystko wymieniać. Praktycznie to muszę kupić parę metrów rury PP tej włóknem, jakieś kolana itp. Nawet nie będę musiał chyba GW i GZ kupować. Podobno ta PP z aluminium jest lepsza i się mniej rozszerza ale roboty przy tym trochę więcej bo trzeba to skrobać a ja nie mam temperówki do 1". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł pracował bezproblemowo na grawitacji zarówno w układzie otwartym jak zamkniętym, różnic żadnych nie było, bo nie powinno być i tyle. Rok temu miałem czas i budowałem podłączenie kotła na rurach czarnych skręcanych, ale teraz wzorem kolegi @Robokop zrobiłbym odejścia od kotła rurą stalową, do momentu problemu z dobraniem potrzebnej długości gotowej rurki i dalej poprowadził rurą PP wzmocnioną włóknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaka średnica tego PP? Przecież PP 40 stabiglass to jest wewnątrz 29mm. A to się ma nijak do 6/4 cala 😞 Z tego co widzę by musiała być PP 50 ona ma 36,2. Co da 6/4 bez 2 milimetrów. Pod warunkiem, że przy zgrzewaniu nie powypływa zbyt wiele do wewnątrz.

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.