Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zwykly termometr do pieca/wedzarki,tylko ze długi tak zeby przeszedl przez cegłe i wyszedl w polowie kanału,na alle cos kolo 40zl.

mój ma 30cm długosci i jest do 500st.67zł kosztowal

Na temat temperatury spalin i palenia to juz bardziej doswiadczeni palacze muszą sie wypowiedziec.

Powiem ci tak,bez termometru czopuch gorący,jak go wsadzilem to wyszła mi temp.w okolicach 300st wiec wrzuciłem do srodka jeden zawirowywacz i teraz rzadko kiedy przekracza 200st,według instrukcji w Selvanie optymalna to 135-145c wiec chyba nie jest zle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi on być zamontowany w kominie czy na czopuchu pieca?   A jak długi może być ogólnie czopuch?chodzi mi o odległość pieca od komina? Przy starym piecu mam wpuszczone wyjście z pieca praktycznie w komin i było kilka razy że przy mocnym paleniu zapalały się sadze w kominie. Po przeróbkach piec nie produkuje już tyle sadzy ale ryzyko zapalenia się sadzy zawsze jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem w kominie zeby nie nagrzewał sie od czopucha.z tyłu na dole mam pompe od ochrony i powroty do kotła wiec odsunąlem go na tyle aby był w miare wygodny dostep w razie wymiany pompy i czyszczenia kanału kotła.Z drugiej strony jak otworzysz klape krótkiego obiego w tym mpm to tez mogą sie zapalic a nie odsuniesz go chyba 1.5 m od sciany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemq89 napisał:

Dokładnie.. nawet przekrój i wysokość komina ma duże znaczenie do ciągu kominowego a tym samym do właściwej pracy kotła.. zgadzam się z tym że jednak wymiennik pionowy jest mniej kłopotliwy w użytkowaniu,jego budowa chyba odbierze więcej temperatury niż wymiennik poziomy pewnie. U mnie w starym piecu to czopuch na piecu jest gorący jak diabli pewni i straty kominowe są duże.. ale do sprawdzenia tego przydałby się termometr wysokotemperaturowy na czop uchu.

Nieprawda... mam kociołek z wymiennikiem pionowym i z dwoma półkami... przy paleniu drewna zgazowanego,temp. w czopuchu nie przekracza 85 st. a przy spalaniu  pelletu  temp. w czopuchu nie przekracza 58 st. Mam kocioł dwupaliwowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście to lepsze miejsce niż na czopuchu. Myślałem chociaż z pół metra odsunąć od komina żeby mieć też lepszy dostęp przy piecu. 

Ten kociołek to pewnie znacznie droższy od zwykłego zasypowego?

@pawlopawloa czy w mpm ds wood też są te zawirowywacze? Bez niego miałbyś duże straty w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Przemq89 napisał:

Rzeczywiście to lepsze miejsce niż na czopuchu. Myślałem chociaż z pół metra odsunąć od komina żeby mieć też lepszy dostęp przy piecu. 

Ten kociołek to pewnie znacznie droższy od zwykłego zasypowego?

No taki mam... podobny do przekroju kotła szwedzkiego.

Kubatura komory spalania 0,05m3. Wg instrukcji palnik pelletowy może pracować w kubaturze minimum 0,023m3. Im większa tym lepiej do swobodnego spalania pelletu. Sterownik ma dwie tryby spalania: na pellet i na ruszta. Na trybie ruszta /drewno/ palnik pracuje jako dmuchawa... dmuchuje aż do uzyskania temp. zadaniowej, potem z przerwami, co 8 minut w czasie 20 sekund.

I co jeszcze... w kotłach szwedzkich nie widziałem pionowych wymienników.

info-kotły szwedzkie.jpg

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten szwedzki to kocioł prod Varmebaronen, producenta palników Viking Bio, sam mam taki palnik.

Do palenia drewnem demontuje się palnik na pellet

 

Kiedyś próbowałem Kolegę Przemka namówić na zrobienie takiego kotła, ale nie był w stanie wygiąć tak rur na wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, maracz napisał:

@dino49 Którędy jest podawane powietrze pierwotne w tym kotle?

 

info-dolot powietrza.jpg

@sambor przy paleniu drewna nie demontuję palnika, i to mnie zaskoczyło... W trakcie palenia drewna temperatura palnika nie przekracza 20 st, przez kratkę przechodzi zimne pierwotne powietrze. Na wysokości palnika temperatura w komorze spalania jest dwa razy niższa aniżeli w dolnej komorze. Eksperymentowałem, eksperymentowałem.... 😃 jakoś wyszło! Jest super. W przyszłym roku montuję bufor 400 l... i do tego grzałka 6 kW z fotowoltaiki... zobaczymy. Wiem o pompie ciepła COP=4, czyli na 1 kWh zużycia - 4 kWh ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam palnik Revo Mini 4-26 kW, ma krótszą rurę spalania od Kipi czy Viking Bio. U mnie rura palnika wchodzi 2 cm do środka kotła. Mało tego, odkręciłem zasłonę palnika sprawdzając stan czystości... no nieee... jest czysto!!! Byłem przekonany, że części wewnątrz będą zesmolone. Palę drewnem liściastym, broń Boże sosną... brudzi kocioł. Palnika użytkuję 5 sezon, bez awarii i nie wymieniałem zapalarkę. A wiesz, że dzięki Tobie w dyskucji z Karoką .zdecydowałem kupić palnika Revo Miini... trafiłem !!! Firma PellasX, do dobra firma !

Mój kociołek ma wysokość 1450 mm, głębokość  70 cm i ma 100 l wody, stąd ma dużą, wysoką komorę spalania.

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda gazowanie drewna na palniku z płyty szamotowej z otworem

info - gazowanie.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już to konkretne zdjęcie z płomieniem widziałem podczas poszukiwaniu informacji. To jest zdjęcie realnie pokazujące jak to u Ciebie wygląda? Jeżeli mógłbyś to nagraj króciutki filmik pokazujący płomień podczas spalania drewna.

No i jak widzę PP przez zasyp to prawie standard w kotłach typu holzgas.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widzisz płomienie w kolażu, to z drewna odpadowego po budowie. Inne są płomienie z drewna z liściastego i nie są takie długie. Liściaste są kaloryczniejsze od pelletu.

info - kolaż.jpg

Edytowane przez dino49
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 23:59, Panstan napisał:

opisz instalacje. Stara z grubymi rurami? jak się zachowuje działa bufor z duzym zładem

Mam wrażenie że ten bufor mi wogole nie działa. Góra nagrzewa się max do 60 stopni, na bieżąco ciągnie wszystko instalacja. Po ustaniu palenia kaloryfery szybko robią się zimne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale palisz chyba np 90*C na bufor? A z bufora masz jakiś mieszacz na wyjściu na kaloryfery? Czyli i tak musisz stosować palenie ciągłe czy przepalanie tyle,że już z mocą nominalną kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to teraz wygląda. Te sterowniki są beznadziejne, pompka na powrocie rusza przy 55 stopniach na kotle. Włącząm ja ręcznie jak dobije temp do 70-80 stopni ale dosyć szybko spada. Na górze bufora temp .zatrzymuje się na 60 stopniach i powoli rośnie na dole       IMG_20211110_091516.thumb.jpg.16c0d17c89a93316631b2844ebc8c1b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to już jestem chyba typowy "mocherowy beret" i nie rozumiem dlaczego ludzie tak komplikują sobie życie robiąc z kotłowni świąteczną choinkę, u mnie kocioł podłączony do bufora 2"(grawitacja) rurami, jedna pompka na zasilaniu grzejników(choć mogę również grzać na grawitacji bezpośrednio z kotła) i na tym koniec wynalazków. Co ludzie zrobią jak im prąd na parę dni wyłączą?

MPM to prosty kocioł i wystarczą tutaj proste rozwiązania, szpikujecie swoje kotłownie tymi gadżetami by się potem na forach chwalić?  

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle chwalić co później narzekać że coś źle funkcjonuje. 

@maffer Jak pompa wywali całość wody na zimną instalacje to nie dziw się ze temperatury nie utrzymasz wiekszej. Wygrzej budynek i potem podawaj spokojnie niższą temperaturę, inaczej będziesz potrzebował kocioł 50kW żeby spełnił Twoje oczekiwania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dino49 ciekawie to wszystko wygląda, ciekawe jak tak płytka zachowa się w mpm i jak będzie przebiegało palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.