Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby to była tylko podmianka samego kotła, można by się pokusić o dzień pracy i po robocie. Jednak jak piszesz masz więcej rzeczy do przeróbki, to wstrzymaj się z tym montażem, przemyśl wszystko kilka razy i zbieraj na razie materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał zrobić odcięcie bufora żeby przy jakichś przeróbkach nie trzeba było całej wody spuszczać, Dodatkowo myślałem nad jakimś bajpasem na instalacje grzejnikową bo teraz mi trochę tego brakuje. Muszę nawalić do bufora żeby grzejniki na górze uruchomić. Tak to bym mógł przepalić na same grzejniki.

Chciałem tak samo zrobić sobie jakieś wyprowadzenie chociaż, do grzania zbiornika CWU. Mam w buforze wężownice, ale dodatkowo chciałem też mieć możliwość zasilenia CWU prosto z pieca. 

Muszę dołożyć jeszcze zbiornik przeponowy, bo ten co teraz mam 80l. Trochę jest za mały. Woda 20stC - 0,7bar, Woda 80stC - ponad 2bar. Nie jest chyba czyś dobrym jak tak ciśnienie skacze. Dokupię taki drugi. Dodatkowo muszę zmienić lokalizację tych zbiorników i je podwiesić bo teraz stoi to na ziemi, miejsca szkoda. Uspawam taką ala półkę nad piecem podpartą o ziemię i tam to postawie/powieszę.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz ładować bufora żeby ciepło szło od razu na grzejniki. Jeżeli masz wyjście na samym szczycie bufora, to ciepło idzie bez mieszania się na instalację. Ja miałem zrobione 3 wyjścia z bufora- 2 na grzejniki przez zawór mieszający i jedno bezpośrednie na CWU z możliwością obejścia zaworu gdyby się zaciął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę marnie zrobioną tą instalację. Robiłem to pierwszy raz i na szybko bo jakoś w grudniu na tydzień przed świętami jak w domu miałem 7stC. Jeszcze była budowa, nikt nie mieszkał a ja chciałem robić przez zimę dom. W buforze mam 4 wejścia z boku od dołu do góry i jedno na samej górze. Podłączyłem zasilanie z pieca do górnego bocznego wejścia do bufora i analogicznie zasilanie grzejników i podłogówki z drugiej strony też na górnym bocznym wejściu bufora.

 

Powroty grzejników są na dole. Powrót pieca też jest na dole.

 

Oczywiście podłogówka ma swoją pompę i zawór mieszający. Ale zasilana jest z jednego wyjścia z bufora. Bałem się trochę że dwie pompki mogą z sobą kolidować i coś nie będzie działać poprawnie. Ale nie ma z tym problemu. Zresztą tą pompę od grzejników załączam rzadko bo grzejniki przy 40stC na buforze zaczynają chodzić grawitacyjnie. Piec ma również to standardowe obejście.

Dodatkowo jest zrobione takie zabezpieczenie powrotu pieca na zaworze 4-drogowym. Tylko to marnie działa i trzeba będzie użyć tego zaworu ATV przy nowej instalacji. 

 

Schemat poniżej. Taki uproszczony

instalacja.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż jedną pompę na powrocie zasilania i wystarczy. Kocioł też może chodzić grawitacyjnie jeżeli będziesz w stanie zapewnić większy przekrój rurek przyłącza do bufora min.5/4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam calowe i trochę grawitacja działa, ale marnie. Piec i bufor jest na tym samym poziomie. Piec się zagotuje w 15 min. Tu musi być pompa, Jak będę chciał palić na 90% mocy kotła tak żeby było jak najsprawniej grawitacja raczej nie załatwi sprawy. 

Z tą pompą to jak piszesz. Pompa i zaworów ATV na powrocie. Mam zawór 4D i tak się zastanawiam jak zrobić bajpas na instalacje grzejnikową. Jak dopracuje pomysł to zanim go wprowadzę w życie pochwale się na forum. Może ktoś wybije mi głupie pomysły z głowy.  

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu mam i Ja. Dzisiaj wieczorem będzie pierwsze rozpalanie.                                           IMG_20211102_065202.thumb.jpg.eb19bd6a36f6e392b5d43e191e371037.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. 

Ja chyba jeszcze z tydzień muszę czekać aż dojedzie.

Daj znać jak to działa i czy faktycznie ma taką dobrą sprawność.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką grubość rur zastosowałeś między kotłem a buforem? Jak rozwiązałeś wyjście spalin do komina? Przedłużałeś fabryczny czopuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maffer najpierw zrób zdjęcia komory zasypowej, palnika i wymiennika - puki czysty kocioł. Zobaczymy czym się różni od wcześniejszych modeli.

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rureczki faktycznie cienkie ale takie niby maja wystarczyć. Czopucha nie trzeba bylo przedluzac. Wrażenie robi bardzo dobre i w porównaniu do mojego starego pieca to naprawdę cudeńko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu nie było żadnego problemu. Tuba z kartonu, na to cienkie kawałki drewna i wszystko idzie w palnik.

Cos nie tak mam z miarkownikiem. Temp ustawiona na 80 a przy 60 klapka zamknięta i muszę uchylać drzwiczki. Ogólnie ciężko zrobić wysoka temp. na piecu, może dlatego ze wszystko było zimne. Bufor 850 litrów i dużo wody w instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik musisz ustawiać po rozgrzaniu kotła. Rozgrzewasz kocioł do temp. jaka Ci odpowiada i dopiero wtedy zmieniasz długość łańcuszka tak by kocioł utrzymywał tą temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardzik ,jak u mnie z 2017r tyle że pewnie szerszy

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6 tyg. Długo. Ja zamawiałem 20.10.2021 i miałem 3 tyg. oczekiwania. Jeszcze mają tydzień zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6200 za MPM DS Wood 18kw. + 210zł przesyłka.

Tak będę montował zawór ATV. Jeszcze nie wiem czy 55stC czy 65stC. Ja to będę napędzał pompą z bufora więc przez długi czas miałbym zimny powrót. Jak ktoś nie ma bufora to można chyba zaryzykować i sobie darować. Przez instalacje się przeleje i po kilku minutach masz ciepły powrót.  Przy buforze jakiś trzeba dać. Koszt zaworu to 300zł z małym hakiem. Pompę mam ze starego pieca. Nie zmieniam bo chodziła 3 sezony więc jest jeszcze w miarę nowa. 

Tylko zastanawia mnie jak to rozwiązać z tym obejściem z tym zaworem kulowym co mam go teraz na piecu. W instalacji z zaworem ATV pompę daje się na powrocie. Zupełnie inna instalacja jaką mam teraz. 

Przyjdzie piec to się zastanowię. Na pewno muszę dołożyć jeszcze zbiornik przeponowy bo na bufor 1000l i instalację ok 1150 litrów mam zamontowany 80l zbiornik i jest trochę przymało. Dołożę taki jeszcze jeden. 

 

A Ciebie ile kosztowała ta impreza?

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie coś jest chyba nie tak. Przez pierwsze trzy godz. nie da się podniesc temp. powyżej 60 stopni. Dopiero jak się bufor nagrzeje to szybko rośnie. Prawa strona kotła jest wilgotna i może mi się wydaje ale tak jakby puchnie

IMG_20211104_192219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wažna jest roznica pomiedzy temp. ktora trzyma wentyl ochrony powrotu i temp. wyjsca kotla.Jesli wentyl trzyma 45,jest wynik dobry,jesli 55,jest zly.Poki zamontowales 45,polecam zmienic w nim patron termostatu na 55 i kociol bedzie liepiej pracowac na temp.o 10° wyszej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Robokop.. Póki co 1 tys zł zaliczki a ogólnie 5800 zł plus chyba 250 zł transport od producenta do dystrybutora ale już do mnie na posesję gratis☺ Póki co zastanawiam się nad tym zestawem antykondensacyjnym bo to koszt o kolejne 1300 zł a mój stary piec dobrze sobie radził na grawitacji 9 lat a jeszcze lepiej na układzie mieszanym 3 lata bo miałem wpiętą instalację solarną 500 ltr zbiornik Galmeta z podwójną wężownicą w tym 140ltr wody użytkowej a 360 ltr do obiegu centralnego plus jedna pompka do obiegu piec Co- Bufor i druga Bufor grzejniki. Nie było nigdy z tym problemów po tym jak zamontowałem przetwornice prądu bo wcześniej przy braku prądu gotowało piec. Zdjęcia instalacji zamieszczę jutro. Miałem instalować piec Atmos 25 Kw plus bufor 2500 ltr ale po wyliczeniu przez fachowca ta impreza kosztowała by mnie  jakieś 37 tys zł z tego co mi mówili, niby dotację z programu czyste powietrze bym otrzymał 21 tys zł ale słyszałem różne opinie o tym i mi odeszło bo ten rok to ciężki jest dla portfela.  Do Maffer. Słyszałem że nowo zamontowany piec Co może przez jakiś czas się pocić i to wygląda właśnie jakby się z niego woda lała. Taką sytuację opowiadał mi znajomy u którego inny kolega wymieniał piec na jakiegoś rzemieślniczego kopciucha,znajomy jest dobrym hydraulikiem i zna się na robocie więc wykluczam błędy montażu😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.