Skocz do zawartości

dino49

Forumowicz
 • Postów

  89
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wielkopolska

Ostatnie wizyty

2600 wyświetleń profilu

dino49 Osiągnięcia

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

 • Reacting Well Unikat
 • Dedicated Unikat
 • Pierwszy post
 • Współtwórca
 • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

 1. Ludziska trzymają pieniedzy w skarpetach zamiast w Banku. Rząd znalazł sposób na opróżnienie skarpet, stąd szalejąca inflacja... najwyższa w Europie, prawie 4,5 %.
 2. Jak będziesz palił drewnem liściastym np.grabem, czy dębowym lub bukiem nie będziesz miał problemów jak pisze @maronka. drewno liściaste to nie sosna, która brudzi kocioł. Mam kociołek kombinowany, ale nie taki jak MPM-ka. Mam palnik pelletowy Revo Mini, który ma dwie opcje trybu spalania... na pellet i na pracę ruszt. Sterownik PLUM. Kociołek w przekroju podobny do Lazara Holz Master. W drzwiczku wsypowym wspomnianego Lazara można zamontować palnik pelletowy i gitara gra! Acha, na dnie komory spalania /zagazowanie/ płyta szamotowa z otworem 70 mm. Wg mnie, palniki Kipi dobre do kotłów dużej mocy. Na zasadzie kombinowanego kotła, działają kotły czeskie firmy Blaze
 3. @CIHYMUR Rozważ na podłogówkę kable grzejne połączone z instalacją fotowoltaiczną. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najtańsze. Od innych źródeł ciepła odróżnia je wiele – nie tylko kwestii finansowych. Warto poczekać na fotowoltaikę perowskitową Olgi Malinkiewicz.
 4. Kotły z półkami poziomowymi najlepiej sprzedające się, łatwe w czyszczeniu... tak słyszałem na targach
 5. 9 kW na 185 m2? Tymczasem w Szwecji zatęsknili za ogrzewaniem drewnem, widocznie poompy ciepła za malo wydajne w zimnym klimacie. Wg mnie, w niedalekiej przyszlości, ogrzewanie elektryczne akumulacyjne przewodami grzejnymi plus fotowoltaika perowskitowa.... krzemowa będzie przeżytkiem, problem z recyklingiem ! Narazie mam kociołek dwu paliwowy drewno-peletowy z buforem 400 l.. Drewno zagazowane...
 6. A za 12 czy 14 kW, gdzieś około 17 tys.zl. Cenę podali mi w czerwcu. W Czechach kosztuje około 9 tys zl, nie lepiej osobiście z Czech sprowadzić?
 7. Za 30 tys koron? W przeliczeniu na zł okolo 5400 zł
 8. Są czujniki bezprzewodowe, wchodzisz do łazienki pompa cyrkulacyjna włącza się... wychodzisz z łazienki wyłącza się.
 9. Nie wiedziałem... dzięki za uświadomienie!
 10. Sprostowanie... Średnie miesieczne wynagrodzenie w Szwecji w roku 2019 - 14 236 zł Średnie miesieczne wynagrodzenie w Polsce w roku 2019 - 4 918 zł 18 000 zł /koszt kotła CU w Szwecji/ : 14 236 zł = 126,4 % wskażnika 25 000 zł /koszt kotła CU w Polsce/ : 4 918 zł = 508,3 % wskażnika PARANOJA !!!!!
 11. Też tak myślalem ... kocioł na drewno z buforem i kocioł gazowy jako awaryjny, taka opcja w sterowniku Plum istnieje. W razie braku paliwa drzewnego przechodzi automatycznie na ogrzewanie gazem.
 12. Pisałem do fabryki Varmebaronen w Szwecji z zapytaniem o możliwościach zakupienia kotła Pellmax CU z palnikiem Viking Bio 20. Odesłano mnie do dilera w Polsce, który by kosztował okolo 25 tys.zł a w Szwecji kosztuje 18 tys zł. W cenie, oczywiście brutto. Średnie miesieczne wynagrodzenie w Szwecji w roku 2019 - 14 236 zł Średnie miesieczne wynagrodzenie w Polsce w roku 2019 - 4 918 zł 14 236 zl : 18 000 zł /koszt kotła CU/= 126,4 % wskażnika 4 918 zl : 25 000 zł /koszt kotła CU/ = 508,3 % wskażnika PARANOJA !!!!!
 13. Priorytetem jest kocioł pelletewy, a drewno... to taki do systemu zapasowego./kosztowo/ Taki kocioł mają Szwedzi, Varmebaronen Biomax. Zgrabne gabaryty.. taki mi odpowiada. Nie można polegać na jednym żródle ogrzewania, a jakby co... czym mam ratować z grzaniem? kominka nie mam, chyba, że z grzejnikami olejowymi. Albo obok kociołka Biawara, drugi kociołek Atmos lub Blaze i jeszcze do tego bufor... ja pierniczę.. ale kasa! Musialbym do Krynicy jechać... ? /żart/ To juz lepiej pompa ciepła + fotowoltaika z perowskitów Olgi Malinkiewicz. Dzięki Sambor, dałeś mi asumpt do przemyślenia.
 14. Nie mam kociołka z certyfikacją, a mam kociołek 19 lat, jest w dobrym stanie, czas na kupno nowego kociołka z klasą. Mając taryfę nocną, gaz z Odolanowa, drewna kominkowego, pelletu, nitkę ciepłociągu... doradz mnie, proszę, jaki kociołek mam kupić? Tobie wierzę ! Mam do ogrzania 187 m2 Gaz odpada, bo zdrożeje. NItka ciepłociągu odpada, za daleko... musialbym na mój koszt dokonać przebicia pod jezdnią, dotacja 6 tys zł za podłaczenie do nitki. Ponoć nie opłaca się. Fotowoltaika? Odczekam na perowskity Olgi Malinkiewicz
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.