Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.11.2021 o 11:16, maffer napisał:

Bufor 850 litrów i dużo wody w instalacji

opisz instalacje. Stara z grubymi rurami? jak się zachowuje działa bufor z duzym zładem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 23:59, Panstan napisał:

opisz instalacje. Stara z grubymi rurami? jak się zachowuje działa bufor z duzym zładem

Grube rury, grzejniki żeliwne. Teraz przerwa w paleniu. Mam jeszcze  nieocieplony bufor i ciepło szybko ucieka. Pompka się włączala przy 45 stopniach i chyba przez to nie można było zrobić temp. na piecu. Za kilka dni napisze coś więcej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 19:31, maffer napisał:

U mnie coś jest chyba nie tak. Przez pierwsze trzy godz. nie da się podniesc temp. powyżej 60 stopni. Dopiero jak się bufor nagrzeje to szybko rośnie. Prawa strona kotła jest wilgotna i może mi się wydaje ale tak jakby puchnie

IMG_20211104_192219.jpg

Zjawisko wycieku wody podczas pierwszych rozruchów kotła to tzw. pocenie się kotła (kondensacja). Aby pozbyć się tego problemu, należy podnieść temperaturę na piecu powyżej 80°C i utrzymać ją przez kilka godzin palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zwykłego od 4,5 roku i palę nim drewnem i węglem ,w tym roku z racji cen w większości drewnem,wood jest mocno przystosowany do drewna ale małe ilości węgla też spali z powodzeniem ,ta sama moc ma wiekszą komorę 70l ws 65 i szerszą 37cm ws 30 ale drzwi tylko boczne a tamten ma i górny zasyp ,wood ma lepsze powietrze wtórne bo podwójne ,reszta to podobne bo to ds ,palenie jest trochę trudniejsze niż w gs,ale czystość spalania i ilość nie do porównania ,drewna spala 2x mniej niż gs dając to samo ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka czyli jednak jakieś oszczędności będą po zmianie pieca ☺ mój piec obecnie po moich modyfikacjach spala dużo efektywniej drzewo lecz moc ogólna spadła jakoś ale po tym jak pod koniec zeszłego sezonu palenia pociekł to i tak kwalifikuje się do wymiany po 12 latach palenia.. miałem instalować piec Atmosa z buforem i innymi oprzyrządaniami lecz koszty nawet ze zwrotem mnie przerosły.. przeczytałem sporo informacji na forach i ten piecyk mpm ds wood będzie dla mnie najkorzystniejszy póki co. Każdy ma różne sytuacje w życiu ale ten rok dla każdego portfela jest ciężki a żyć jakoś trzeba. 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z kotłami ds jest tak, że albo się z nim dogadasz i polubisz, albo znienawidzisz. W moim domostwie składających się z 6 osób tylko ja się dogadałem.

Pozostaje mi tylko żałować, że przez 5 lat kiszony był opał w starym gs i mnóstwo kubików drewna zostało zutylizowane, zamiast efektywnie spalone.

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taka jest prawda. Ja swojego kopciucha dopiero po 10 latach palenia zrozumiałem i ogarnąłem po swojemu za radami przeczytanymi na forach i przestał być fabryką dymu i smoły w kominie.. ale dobrze że producenci pieców tak samo pracują nad dopracowaniem kotłów tak żeby jak najbardziej wykorzystywać opał który się posiada bo nie każdego jest stać na piec podajnikowy  (eko groszek czy pelet ) już nie wspomnę o pompach ciepła i ogrzewaniu gazowym. Także piece hg zgazowujące z całym oprzyrządowaniem to nie małe koszty. Nie każdy ma równie zasobny portfel żeby sobie pozwolić na takie wygody i tą całą ekologię za którą wszyscy płacimy coraz więcej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2021 o 22:26, Robokop napisał:

Mam trochę marnie zrobioną tą instalację. Robiłem to pierwszy raz i na szybko bo jakoś w grudniu na tydzień przed świętami jak w domu miałem 7stC. Jeszcze była budowa, nikt nie mieszkał a ja chciałem robić przez zimę dom. W buforze mam 4 wejścia z boku od dołu do góry i jedno na samej górze. Podłączyłem zasilanie z pieca do górnego bocznego wejścia do bufora i analogicznie zasilanie grzejników i podłogówki z drugiej strony też na górnym bocznym wejściu bufora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładać trzeba na żar lub mieć dobry ciąg ,otwarty krótki obieg i zamkniętą klapkę pp,uchylasz lekko drzwi zasypowe ,chwilę czekasz aż palnik wciągnie dym i podkładasz,,od 1 min 47s

 

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez chyba w kolejke wskocze po mpm ds wood 18kw, niby nastawiałem się na wersje 28kw dla komory zasypowej ale cos nie widać go na horyzoncie. Wedlug cieplo wlasciwe https://cieplo.app/wynik/jxix niby sie zmieszcze ale zimą biegania będzie sporo 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie świadczy o niczym. A jeżeli już to o potężnych brakach stali na rynku. O cenie nawet nie wspominając.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiadczy o tym ze brakuje towaru do jego wyprodukowania,na nowe samochody tez trzeba teraz czekac a nie swiadczy to o ich popularnosci.Ja za Selvana 15 dałem 2000zł mniej w kwietniu niz kosztuje teraz I trzeba na niego czekac do 2mies..Druga sprawa ze o wymianie pieca duzo osob przypomina sobie na jesieni podobnie jak z zakupem opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wiosnę orientowałem się już trochę o nowym piecu ale wiadomo względy finansowe i brak wolnego czasu przesądziły o tym że nie kupiłem go wtedy. A teraz to lepiej mieć nowy na palecie w zapasie niż brać byle co z musu jak wysiądzie stary kopciuch. Tylko wiadomo jak to wyszło że na wiosnę to 2 tys zł zostało by w kieszeni a teraz to trzeba płacić i nie narzekać. Na początku września zamówiłem 2 tony węgla w woreczkach na palecie i kosztował 1000 zł za tonę,myślałem sobie że to drogo bo sasiad w lipcu ten sam węgiel kupił po 750 a teraz kosztuje 1 350 zł za tonę. Te galopujące ceny na wszystkim wyczyszczą nasze portfele jak nigdy dotąd. Dziś biorąc kredyt trzeba sobie zadać pytanie czy jest się w stanie wogóle go spłacić bo stopy procentowe co jakiś czas idą w górę a wiadomo co to oznacza dla kredytobiorców. 

@pawlopawlo co w Twoim przypadku zdecydowało o wyborze kotła satlans selvan od mpm ds? Bo w kwietniu to mpm ds wooda jeszcze chyba nie było na rynku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim sie zdecydowalem to obserwowałem to forum i uwagi uzytkowników,a ze nie było wtedy Wooda to wybrałem Selvana.Teraz z perspektywy czasu i uzytkowania wydaje mi sie ze wymiennik pionowy ma tą przewage ze popiol opada na dol kotla,u mnie osiada na nim i raz w tygodniu trzeba go zebrac.A zeby miec pewnosc który kocioł sie sprawdzi w domu najlepiej byloby zamontowac jednego sezonu mpm,w nastepnym selvana i po 2 latach podjac decyzje;no ale kto by tak robil😁

Decydowała tez wielkosc komory zasypowej i papiery na drewno.Do selvana spokojnie wejda szczapy długosci 36cm wzdłużnie,mpm jest krótszy ale szerszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojemnosc z papierów 75L a powierzchnia wymiennika to chyba tajemnica bo nigdzie nie ma jej podanej.Co do czasu palenia i sprawnosci to trzeba byłoby postawic je obok siebie do jednego komina i sprawdzic na tym samym opale bo kazdy ma inne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.. nawet przekrój i wysokość komina ma duże znaczenie do ciągu kominowego a tym samym do właściwej pracy kotła.. zgadzam się z tym że jednak wymiennik pionowy jest mniej kłopotliwy w użytkowaniu,jego budowa chyba odbierze więcej temperatury niż wymiennik poziomy pewnie. U mnie w starym piecu to czopuch na piecu jest gorący jak diabli pewni i straty kominowe są duże.. ale do sprawdzenia tego przydałby się termometr wysokotemperaturowy na czop uchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.