Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak możesz bez znaczącej utraty  wysokości pomieszczeń zapakuj 15  albo i 20 cm styro - różnica w cenie niewielka efekt znacząco lepszy U córki na podłodze na gruncie dałem zgodnie z normą 10 cm twardego styro i jest trochę biednie wg mnie. Dzisiaj dałbym minimum 15. Tam czuć że podłoga jest chłodniejsza od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam gości co dawali 30 na podłogę i ścianę a strop 50 i są mega zadowoleni ,tak że 20 to minimum ,a jak jest możliwość to więcej ,koszty ogrzewania spadają do minimum ,np gość pali na 300m 3-3,5 tony pelletu na cały rok z wodą,a kumpel dawał 20 styro i spala na 280m 8 ton przez rok pelletu też

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No tak to szaleć nie mogę , te 10 to max , pierwsze 3 cm to będzie xps a druga warstwa 7cm eps , będzie dobrze ,w moim domu mam 10cm czyli 2x5 cm i nie narzekam .w sumie od dołu nigdy minusa nie uświadczymy bo tam zawsze jest naplusie ok 7-12 stopni więc bardziej na stropach i dachach trzeba się skupiać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Tylko poparz na logikę , kocioł 10 kw z 2016 roku ma 4 klasę a z buforem podobno nawet 5-tą a już z 2017 jest pozaklasowy nonsens goni nonsens .

Logika jest inna, jeden kocioł do badań dla reklamy,  a wtedy resztę kotłów rynek wchłonie w ciemno, tak się zarabia kasę. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega animus modrze ,, prawi ''.. teraz wielu uzytkownikow kociolkow musi uwazac jeszcze  zeby nie mylic kl sprawnosci z kl emisji spalin .. musi byc certyfikat z instytutu badan.. bufor zawsze mozna dolozyc a kl emisji nie zmienimy . teraz mysle ze dobrze ze nie kupilem piec  lat temu mpma  bo pewnie dzisiaj bylby zwyklym kopciuchem .. tylko zmodernizowalem paroma cegielkami zwyklego smieciucha  i cesze sie z tego do dzisiaj jak kiedys kolega maronka cieszyl sie z mpm a ...oj byly to czasy ...he he  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

A może daj styropian grafitowy w całości ? Ma lepsze parametry od białego, a kosztuje mniej niż styrodury.. i jest twardy. Na podłogę jak znalazł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To oczywiste że będzie grafitowy o innym nawet nie myślałem ale lambda eps czy xps jest taka sama pod warunkiem że tak się kupi , jest w miarę tani xps synthos lambda 0,31 i chciałem dać na sam dół a dopiero na nim grafitowy w sumie nie wiem po co ale tak mi się ubzdykało jakoś ale pewnie dam tylko dwie warstwy grafitu i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No nie do końca to prawda z tym styropianem coś się im pokiciało czy co ale wychodzi na to że taniej wyjdzie mnie zrobienie xps-em niż eps=em  , przeglądałem ceny i jakieś niedorzeczne ceny widzę , np styrodur XPS 3cm gr lambda 0,32 kosztuje 150 zł za paczkę 10m2 natomiast za styropian eps 3cm 0,32  10m2 trzeba dać powyżej 180 zł wzwyż ,ma to sens . dałem te same grubości dla porównania , chyba jednak styrodurem zrobię i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, wszystkim mam kupiony w tym roku MPM DS 14 (górny załadunek) z buforem ciepła 1000l, zawór termostatyczny 55 stopni na powrocie, wode na ogrzewabie dozuje zawór mieszający z siłownikiem współpracujący z pogodówką i pokojówką. Co do palenia w piecu początki są raczej trudne początkowo zbyt duzy ciąg powietrza podawanego klapką popielnika powodował kopcenie z szczeliny drzwi załadunkowych, pomogło przymknięcie otworu na drzwiach popielnikowych zasuwaną blachą. Zdjęcie blachy ograniczającej otwór palnika powoduje, że węgiel potrafi przyblokować wejście do palnika. Ponadto węgiel do tego pieca najlepszy z mała iloscia popiołu, żeby nie trzeba było rusztować. Takie obserwacje do tej pory ?

Komin ma 11 metrów wysokości murowany, kotłownie napowietrza zetka 10cm średnicy. Pali sie w kotle węglem. Ktoś na forum użytkuje mpma 5 klasę w podobnej konfiguracji co do instalacji CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja , 14 z górnym zasypem , bufor 800 l , komin  systemowy 6 m [ mały ciąg ] , zawór termostatyczny 70 stopni , na instalację zawór termostatyczny regulowany , palę drewnem [sosna , topola , brzoza  ] i zrębkami , węgla spaliłem 30 kg .Początki nie są łatwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czym miałeś największe problemy na początku i jak sobie poradziłeś albo jeszcze rozkminiasz ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe problemy ? słaby ciąg kominowy , wysokość komina od czopucha 5m z czego ponad 3m ponad dachem . Z dwoma zawirowywaczami niska temperatura spalin = słaby ciąg i biały dym z komina taki na 1-3 m [komin u wylotu mokry ] , po kilku godzinach palenia ciąg się zwiększał . Teraz z 1 jest lepszy ciąg  i brak dymu , pary . Drugi problem to wielkość kawałków drewna , mam przygotowane do poprzedniego kotła górnego spalania [ spalałem w pionie 50-60 cm] , początkowo spalałem zrębki i to jest najlepsze paliwo . Dorobiłem lej do zasypywania i sypałem wiadrem 20 l do pełna , szybko i nic się nie wiesza , drewno musi być drobne i ułożone Jestem zadowolony  , palę tanim drewnem , za utylizację gałęzi jakieś pieniądze czasem wpadną  , drewno kupowałem ostatnio z 4-5 lat temu , Czasem dostaję  za usunięcie a trochę ruchu się przyda ,no i dostałem dotację z czystego powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kowalski5m zrębka lepiej się pali na warstwie żaru z węgla. Wolniej/stabilniej odgazowuje - nie pali się tak gwałtownie. Może być warstwa żaru z drewna, ale z węgla ta warstwa jest trwalsza. U siebie zauważyłem że zrębka fajnie się pali w proporcji 4/1 czyli jedna część węgla i 4 części zrębki ( objętościowo) i następna część węgla działa obciążająco na lekką zrębkę - co wpływa na powolne osuwanie się zasypu. Sama zrębka potrafi się gwałtownie osypać i zasypać palnik. Jak jest trwala warstwa żaru jest to nie możliwe. 

Jak suszysz zrębkę?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rębak bębnowy na zasadzie sieczkarni dwa noże wirujące i przeciw nóż stały  , najpierw w bigbagu [zagrzeje się i odparuje ] apotem  sypię pod wiatę[  z podłogą] 70-80 cm i   druga podłoga i następna warstwa .Staram się aby gałęzie nie  były zbyt świeże . Nie zasypuje mi  palnika , mam nową 14 i wysokość przegrody  50 mm . Zrębka jest różnej wielkości  od trocin do 50 mm [pudełko zapałek ] w zależności od grubości gałęzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego te podłogi? Z dziurami do przewiewu? Ile tych podłóg? Możesz jakieś zdjęcia zapodać? 

Nie wystarczy samo zagrzanie i odparowanie w big-bagu?

Rębak samoróbka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy składałes wniosek ze dostałes na niego dofinansowanie?

Wniosek składałem na początku 2020r , a  umowę  15 03 20 .

Podłoga jest z desek z wagonów  , deski leżą na palecie ,  ułożone jedna obok drugiej.  Boki to deski kolejowe leżące na płasko jedna na drugiej przełożone listwami 2 cm aby był dostęp  powietrza  i podstawa na której  leży druga podłoga .Jeśli lato jest suche to i w bigbagu ładnie podeschnie gorzej gdy mokro .

Rębak samoróbka  ze strony E-konstruktor  silnik  3f 2,2 kw  2800 obr .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że są tu buforowy czy ktoś używa sterownika kepas bufor piec który obsługuje 3 pompy?

Edytowane przez bajek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pawlopawlo napisał:

Kiedy składałes wniosek ze dostałes na niego dofinansowanie?

Ja składałem i podpisałem w drugiej połowie 2019 papiery z czystego powietrza.

 

Co do sterowania u mnie kocioł działa na miarkowniku a sterowanie mam od techa + pokojowka z komunikacja rs, choć narazie korzystam tylko z sygnału dogrzane pomieszczenie / niedogrzane. Musze jeszcze troche sie pouczyc tego sterownika:)

Sterownik steruje 3 pompami oraz zaworem mieszającym.

Aktualnie najwieksza bolączką systemu jest czas wygrzewania góry bufora przy koncowce słabego węgla który musze spalić kocioł nie utrzumuje nawet stałej minimalnej temperatury 65 stopni z właczona pompką w obiegu kocioł bufor. Pompa działa na najniższejnwydajności z mocą 7W. Węgiel ma kamienie i jakieś inne badziewie które sie nie spala i blokuje ruszt zmniejszając moc kotła. Przez co pod zaworem mieszającym na przemian pojawia się ciepla oraz zimna woda wiec grzejniki są na przemian ciepłe i zimne.

Edytowane przez robzii17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robzii17 napisał:

Przez co pod zaworem mieszającym na przemian pojawia się ciepla oraz zimna woda wiec grzejniki są na przemian ciepłe i zimne.

Coś tu nie gra jak podłączony jest kocioł do instalacji i bufora  daj szkic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, bajek napisał:

Widzę że są tu buforowy czy ktoś używa sterownika kepas bufor piec który obsługuje 3 pompy?

Nie mam u siebie, ale montowałem u znajomka. Można polecić, działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz z grubsza A jak jest realizowane wyłączenie pompy na bufor po nagrzaniu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o relację kocioł – bufor, pompa chodzi dopóki temperatura na kotle przewyższa tę w buforze. Jeżeli temperatura wody w kotle spadnie poniżej tej w buforze, pompa wyłącza się. Kocioł pozbawiony odbioru nagrzewa się i kiedy osiągnie temperaturę przewyższającą tę w buforze (histereza), pompa znowu chodzi. Tak aż do wygaszenia.

Tyle na razie, bo muszę odejść na jakiś czas od komputera. Na stronie Kepasa masz instrukcję. Przejrzyj ją, a ewentualne wątpliwości z niejasnościami wyjaśnimy sobie później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.