Skocz do zawartości

MaaGdA

Stały forumowicz
 • Zawartość

  101
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O MaaGdA

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny, ok.145m2
 • Instalacja
  Grzejniki panelowe, ogrzewanie podłogowe (na większości powierzchni podłogowej), piec zasypowy + bufor ciepła 800L, sterownik kotłowni: FRISKO MR210-MULTICO
 • Kocioł
  węglowy zasypowy, MPM DS II/2016, 14kW

Ostatnie wizyty

361 wyświetleń profilu
 1. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  Co do uwag montażystów i innych fachowców - należy podchodzić z ostrożnością. Nie raz się o tym już przekonałem. Trzeba niestety dysponować własną wiedzą (tak, trochę czasu na czytaniu forów i innych miejsc trzeba spędzić). Dla fachowca zawór 3D jest prostszy w montażu niż 4D.. więc jego wybór jest bardziej przewydywalny... ale to on wykonuje usługę dla Ciebie - więc poczytaj czym różni się i co daje zawór 4D a co 3D...
 2. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  można. zamówiłem komplet włącznie z blachą (przegrodą). Przyszło kurierem. Koszt - z kurierem - coś ok. 230pln (o ile pamiętam) Może być nawet przedpłata.
 3. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  wersja 2016 jest "przytrzymywana" wezyrami. Po ich wyciągnięciu nie ma problemów większych z demontażem również. Ps. Jak tam u was z trwałością tej ceramiki ? Bo ja po jednym sezonie muszę wymienić na nową (leży sobie w paczce) ?
 4. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  a ja się zastanawiałem dlaczego przy przepalaniu u mnie nic nie kapie - przepalanie co 2 dni, ale na piecu nie spada poniżej tych 30'C ... i pewnie dlatego jest sucho.
 5. MaaGdA

  Mpm Ds 12-14Kw+Bufor+Cwu

  7dni dla cwu i 2 dni przy c.o. - no to zupełnie inna rozmowa.. A czy masz podłogówkę ?
 6. MaaGdA

  Mpm Ds 12-14Kw+Bufor+Cwu

  Ilości wody mogę podać dokładnie (do litra) .. ale to ni o to chyba chodzi... Z ciekawości popatrzę ile na taki prysznic spływa...
 7. MaaGdA

  Mpm Ds 12-14Kw+Bufor+Cwu

  A.. i jeszcze jedno. Piec MPM wg producenta to max 85'C.
 8. MaaGdA

  Mpm Ds 12-14Kw+Bufor+Cwu

  hmm.. cosik mi się w kolegi opisie nie zgadza. U mnie bufor 800L palony co drugi dzień grzeje się max 4h (od temp. 50'C do 70'C). I to wystarczy na utrzymanie 50'C w zbiorniku c.w.u. 140L przez dwa dni. U kolegi jest większy bufor (dłuższe nagrzewanie, ale i wyższe temperatury) i większy zbiornik c.w.u. Ale czas między paleniami ten sam. No chyba że zużycie c.w.u jest duuużo większe (u mnie 2+2).
 9. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  To ja z nieco innej beczki. Mam działającą instalację, ale odkąd zrobiło się ciepło - w kotłowni mam ok. 30'C (instalacja z buforem). Niby rury są izolowane - wprawdzie gotowymi łupkami z wełny mineralnej. Bufor niestety na fabrycznej izolacji (pianka poliuretanowa 10cm). Myślę, aby rury owinąć dwiema warstwami wełny folią aluminiową (czyli 2x5 cm) a bufor - dać 3 (15cm) lub 4 warstwy (20cm) tej wełny z folią (np. https://www.isover.pl/produkty/ventilam-alu-climcover-lamella-mat). Ma to sens ? Jakie macie temperatury i jaką izolację termiczną na instalacji ?
 10. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  to się zgadza - bo ciepła woda z góry poprzez cwu jest przepompowywana na dół. A ja zastanawiam się czy układ z zaworem 3D i podmieszaniem nie zmniejszy efektu "mieszania" w buforze
 11. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  No właśnie - mam to samo. Pompka cwu ewidentnie miesza za bardzo w buforze. Zastanawiam się, czy nie przerobić układu na taki jak dla c.o. - czy zawór 3-drogowy i utrzymywanie stałej temperatury z "dozowaniem" ciepłej wody z bufora. Próbował ktoś takiej kombinacji ?
 12. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  Zależy jaki masz zbiornik cwu. U mnie 140L wystarczy na jedną "sesję" domowym wielorybom... ;). Potem grzanie idzie z bufora...
 13. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  Palę węglem. Zapachów żadnych brak. cwu mam ustawione na 49'C +/- 1,5'C (o ile pamiętam). Co do temperatur - "schodzi" na bieżąco.. więc ciężko powiedzieć jaki jest spadek - ale jak nie zapomnę to zapodam wieczorem wykresy..
 14. MaaGdA

  Kocioł Ds Mpm

  W zimie palenie każdego dnia, obecnie co 2 dzień. Teraz mi schodzi ok. 100kg węgla miesięcznie (grzanie c.w.u.) dla 4 osób. Pracy tak wiele nie jest.. wbrew pozorom - choć jak wiadomo - utrzymanie porządku przy piecu zasypowym wymaga dyscypliny.
 15. MaaGdA

  Mpm Ds 12-14Kw+Bufor+Cwu

  Dzięki za info. Bardzo interesujące schematy. Ten jest bardzo podobny do tego co mam: Tak jak tu już było pisane - muszę zawór termostatyczny przerzucić z głównego obiegu. To co na rysunku jest w kółku (7) pozwoli mi wykorzystać układ który mam - z minimalną ilością przeróbek (zawór pewnie muszę kupić nowy - mniejszy przekrój i być może wyższa temperatura - bo mam na 45°C)
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.