Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W kwestii odkurzacza to brac taki co ma wyraźnie napisane że nadaje sie do pyłu szlifowania gładzi gipsowej -ważny parametr, ale taki juz kosztuje ,nawet marketowy co ja mam zdj nizej ,plus stalowa rura z odkurzacza domowego ,,i co też ważne najlepiej spisują sie worki z mikrofibry do takich odkurzaczy -tak z praktyki 

Te odkurzacze z filtrem hepa itp experymenty do kominków co maja strzepywanie pyłu z filtra itp to do niczego sie nie nadaja ,mam taki na strychu ,Maronka też ma jak pamietam ,naprawde na wyrób przypominający hobok na farbe 20l z silniczkiem na górze to dać na luz , moge swój sprzedać ,ale lepiej nie zeby kto mnie nie "pozdrawiał"  ;-)

Co do czujników to z cenami oszaleli jak za termopare typu K płacic kilkadziesiat zł ,wystarczy rurka z kwasówki cienka mała,jeden koniec zaklepać  ,w środek najtańsza termopara typu K ,ew zasypac układ drobnym piaskiem ,np taki jak był kiedys w bezpiecznikach przy liczniku pradu w domu w tzw "korkach" i działa ,tyle ze bezwładnośc duza i wolno reaguje .

Cieńka rurka nierdzewna co kiedys widziałem w sklepie AGD to słomki do picia nierdzewne jak np to , i tak w cenie jednej termopary za ok 70 zł mozna sobie zrobić kilka...

https://allegro.pl/oferta/teczowe-slomki-zestaw-6-czesci-stal-nierdzewna-bio-7792706078

DSC_0613.JPG.be82e09266da1a7fbdb10aacdd8b7579.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, sambor napisał:

Przy buforze 1000l  +  instalacja i ZB=1,5- 2 bar to trzeba przeponę min 200l 

Tak na szybko przeliczyłem że dla mojej instalacji 1400l i temp.90*,pojemnośc nadmiaru wyniesie 56l,co dla 30% napełnienia zbiorników daje ok.170l zbiornik.Dla pewności można przyjąć 2 zbiorniki po 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem gdzieś przykład z wzorami i wyliczeniem przykładowym.Jest co liczyć,bo trzeba brać pod uwagę sporo czynników,ja zrobiłem wyliczenie na szybko ,bez zagłębiania sie w szczegóły.Wniosek jest jednak taki,że nasz kolega ma dużo mniejsze naczynie niż powinien.

https://instalacjeb2b.pl/baza_wiedzy/vademecum-i-artykuly/90-urzadzenia-i-akcesoria-grzewcze/7772-dobieramy-zamkniete-naczynie-wzbiorcze

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie ciśnienie statyczne to ok. 0,4bara.. czyli moge od 0.7bara startować..

bufor 800L + instalacja.. wiec te 80L powinno być ok. obstawiam, że zostało fabryczne 1,5 bara w baniaku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że termometr ten co kiedyś mierzyłem spaliny jest ok i podaje dobrą temp. tylko zbyt płytko go włożyłem w czopuch,teraz gdy jest włożony prawie cały pokazuje temp taką jak termopara, i kotłowy termometr też jest ok ,zgodny z termoparą,termoparę teraz przyłożyłem przylgowo do rury wyjścia zaizolowałem i pokazuje 8 stopni mniej niż kocioł ale podobno to normalne w tym kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne,bo termometr najwidoczniej nie jest w strudze wody przepływającej między przyłączami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla miarkownika może to i dobrze,nie musi nerwowo wachlować ramieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaaGdA napisał:

u mnie ciśnienie statyczne to ok. 0,4bara.. czyli moge od 0.7bara startować..

bufor 800L + instalacja.. wiec te 80L powinno być ok. obstawiam, że zostało fabryczne 1,5 bara w baniaku... 

Jak policzysz grzanie do wysokich temperatur i to że zbiornik 80l nie pomieści tyle wody,gdyż jest tam jeszcze powietrze,to wyjdzie ze 27% napełnienia musisz mieć w zbiorniku min.100l.

Dodając współczynnik ciśnieniowy wychodzi grubo ponad 100l.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że przeszkadzam w dyskusji ale mam pytanie odnośnie szczelin pomiędzy rusztami w waszych kociołkach(ile cm)?Z góry Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje potraktowałem frezem 12mm a szczeliny na 2-3mm.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, carinus napisał:

Tak na szybko przeliczyłem że dla mojej instalacji 1400l i temp.90*,pojemnośc nadmiaru wyniesie 56l,co dla 30% napełnienia zbiorników daje ok.170l zbiornik.Dla pewności można przyjąć 2 zbiorniki po 100l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piecuch19 napisał:

 

Czy nie lepiej jest dostosować palenisko do potrzeb energetycznych ? i nie pchać się w koszty buforów , wielkich naczyń wyrównawczych, instalacji do bufora, dodatkowych pomp i zaworów 3-4 drogowych ( przecież najprostsze rozwiązania są najmniej awaryjne) - by mieć komfort że jak w piecu wygaśnie to 6-8 godzin nie będzie potrzeby rozpalania kotła.

Każdy wie że szybkie napełnianie w energię instalacji kosztuje więcej niż by był stały pobór zgodny z zapotrzebowaniem energetycznym budynku ( efektywne spalanie na małej powierzchni rusztu - nie kiszenie).

Nie ma też żadnych danych co do mniejszego zapotrzebowania energii budynku z powodu zainstalowania bufora.

Uważam że nie potrzebne koszty i nieadekwatne do "wygody" rozpalania ( a nie dokładania) parę godzin później.

Bilans wydatków i problemów z bardziej skomplikowaną instalacją ( więcej może się popsuć) jest nieekonomiczny.

Każdy wie ile kocioł zjada na starcie i jak to się ma ( ta ilość) -  do spokojnego palenia zawiązanego z utrzymaniem temperatury.

Jestem przeciw. ( może mniej wygodny - a bardziej ekonomiczny).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 A ja wręcz przeciwnie - uważam że bufor to zbawienie dla mojego stylu życia. Rozpalam sobie wieczorem po przyjeździe z pracy, później idę raz przerusztować, a w domu stała temperatura od września. Jak zrobię automat do rusztowania to zostanie mi tylko rozpalanie. Jakim kosztem? Zbiornik z drugiej ręki, wzbiorczy ze złomowiska, pompka, zawór 3d z siłownikiem wyszło mi oprócz kotła dodatkowe jednorazowe 4 tysiące. Strata postojowa? Marginalna. Nie straszny rozrzut właściwości opałowych. Zapotrzebowanie dostosowuję ilością węgla. Jak przeszacuję to mi się bufor naładuje do 90 a nie do 80 stopni jak zwykle. Niedoszacuję - rozpalę zaraz po przyjeździe z pracy. Elegancką sytuacją były święta na które wybrałem się do rodziny. Naładowałem bufor do maksa rano w wigilię i zamknąłem zawór 3d. Drugiego dnia świąt jak trzeba było wracać zdalnie otworzyłem zawór i przyjechałem do ciepłego domu. Twoja instalacja tak potrafi? W wypadku awarii naładowany bufor skutecznie podtrzyma temperaturę w domu na czas naprawy. Sam w sobie jest tylko zbiornikiem, któremu nie straszna korozja od CWU więc nie rozumiem co mi się dodatkowo może zepsuć. I do tego zero zmartwień że zagotuję wodę dostaję w gratisie.

Okresy przejściowe z temperaturą na zewnątrz 15 stopni? W kotłowni jestem raz na 3 dni. Chętnie się dowiem jak godzisz temperaturę powrotu a zapotrzebowanie budynku w takich momentach, o zmniejszeniu "cugu" nie wspominając.

Twój bilans ekonomiczny nie uwzględnia roboczo-godzin, ale to może dlatego że masz dużo czasu. Ja nie mam. Z politowaniem patrzę na siebie z przeszłości, gdy wstawałem rano przed pracą i na wpół śpiący pałowałem się z kotłem.

Reasumując, bufor przynosi ogromną ilość korzyści, przy śmiesznej wartości inwestycyjnej.

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić kocioł bez bufora, chociaż do pracy buforem został on dostosowany bo obecnie wg przepisów tylko tak może pracować, na mocy nominalnej, potem przez 3 miesiące płakać jak to nie da się w tym palić, żeby na końcu stwierdzić, że bufor do niczego panie nie potrzebny, trzeba się nalatać, ale oszczędziłem! Na tym forum to czy ktoś pali od góry, od dołu, w 2 razy za wielkim kotle a temperatury utrzymują się w okolicach 0 a w sezonach przejściowych to z +10 to zawsze można wyczytać, od takich ludzi, że on to spala ekonomicznie i CZYSTO, wszystko spala a i jeszcze kocioł to odpalić w październiku a potem wygasić w marcu. Zmniejszenie rusztu o ile? Juz widzę jak kocioł 18kW pali czysto i ekonomicznie na 5kW albo 4, producencie kotłów w warunkach laboratoryjnych nie mogą osiągnąć czystego spalania na innej mocy niż nominalnej a tutaj na forum co drugiemu się to udaje u siebie w kotłowni, zaiste ciekawe... Tylko, żeby się to nie skończyło tak, że zakażą całkowicie zasypowców zaraz albo będzie trzeba kupowac w komplecie z buforem, co raczej bezsensu więc prędzej zakażą.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie panowie czy ten termometr włączony cały czas szybko się wyładuje z prądu bo mój już wariuje i nie wiem czy to bateria czy ten czujnik,pokazuje LO i się wyłącza

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19

Napiszę Ci jeszcze coś o buforze, bo widzę, że nie masz pojęcia w użytkowaniu tego dobrodziejstwa..
Gdy już wiedziałem, że będę miał bufor, to celowo wziąłem dużo przewymiarowany kocioł, żeby móc palić w nim różnego typu opał (drewno, zrębka, trociny itp.) Zależało mi też na dużej komorze zaladowczej , tak żeby jednym wsadem drewna załadować bufor..
Dzięki takiemu zestawieniu w tym sezonie nie wydałem nic na opał, i mam już materiał na drugi sezon, a są to odpady z rozbiórki, stodoły, dachu z chaty..
Nie wyobrażam sobie palenia w starym kotle takim materiałem, ciąć deseczki na małe kawałki, a stalopalnsc na poziomie 2h przy komorze jaka tam była :)
Ekonomia..?
Brat ma kocioł Hajnówkę też pali drewnem, latem na cwu rozpala codziennie, i za każdym razem musi najpierw nagrzać wystudzoną wodę, żeby ta za pomocą rur nagrzać wodę w bolierze, czesem to jest mi go szkoda jak robi to w upalne dni.. A ja wyobraź sobie rozpalam raz na 8 dni, jak myślisz komu wyjdzie więcej opału?
O reszcie pozytywów nie będę się rozpisywał, bo już tu było poruszane wiele razy, koledzy wyżej też pisali.
Paliłem 19 lat bez bufora, i powiem, że jest to przepaść w użytkowaniu..

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać należy też o tym że ty masz dom 100 m,a ja 240 ,a piecuch 300,więc u nas  już bufor takim dobrodziejstwem by nie był,bo po pierwsze musiał by mieć ,by tobie dorównać  ze 3000 l ,bo mamy nieocieplone chaty ,a zagrzanie tego zajęło by trochę więc na pewno nie było by tak różowo jak u ciebie ,ewentualnie jak już bym w lecie zagrzał te 3000 l to pewnie na 3 tygodnie by stykło ,ale gdzie taki-e bufor-y zmieścić,tak że moim zdaniem bufor jak najbardziej ale do niedużego domu dobrze ocieplonego i bardziej do drewna niż węgla, u mnie teraz ,jak już się przekonałem do tego węgla to zmieniłbym kocioł na 14 kw  by  ostrzej palić bez żadnych blach i kombinacji ,a poza tym nic mi do szczęścia nie brakuje, nawet teraz w tym 17-19 kw palę prawie non stop,prócz nocy i bardzo rzadko temp spalin spada poniżej 120,więc na takie dni w okolicach 0 i poniżej jest idealny,ale takich dni jest przeważnie niedużo więc tylko dlatego mógłbym mieć ten mniejszy 14 kw

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.