Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Kijasr otóż to... Ale jak widzisz różnie to ludzie widzą i potem jest metlik w głowie u początkujących. Po coś to producent wymyślił nie po to żeby pogorszyć obsługę i dobór parametrów spalania tylko ułatwić

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@orally no to tak jak u mnie :) podawanie 4 sekundy i działa jak należy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak węgiel ma więcej popiołu lub spieka koksowo to dobrze jak się częściej rusza zlozem bo rozwala te małe jeszcze spieki

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, orally napisał:

Cześć jak jak pisałem paliłem tym Stabkiem to dawałem podawanie 3,4 sekundy żeby częściej ruszał zlozem bo wtedy mniej się mi sklejal ten dziadoski popiół. Chyba dużo lepiej to wygląda niż wcześniej;)

Nie masz odbioru ciepła, że Ci tak nisko moduluje?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

A jak ma modulować, skoro ma moc palnika ustawioną na 50 kW?? ( modulacja 10% i moc aktualna 5 kW)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, orally napisał:

A co do kaloryczności węgla to np stabek może i ma w stanie analitycznym 24 mj czyli z kg odpada 10 % i jak dołożyć 10 dkg węgla czyli 1,1 kg - stan roboczy to może mieć deklarowana wartość i tak każdy jeden węgiel. Porostu kaloryczność jest z kg węgla a nie 90 dkg węgla i 10 dkg popiołu

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Niezupełnie tak...

Deklarowana kaloryczność jest ze spalenia 1 kg WĘGLA, a efektem jego spalenia jest min. pozostałość w postaci 0,10 kg POPIOŁU. Przecież nie wsypujesz do zasobnika 90 kg węgla plus 10 kg popiołu ?

PS: pytanie do admina: Czy jest możliwość wprowadzenia automatycznego łączenia postów, jeśli pochodzą od jednego "autora"?

Wiem, że jest coś takiego jak "cytat wielokrotny", ale czasami o tym się zapomina :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent palnika wyliczył/sprawdził  że jego palnik jest w stanie sprawnie spalić 2kg węgla na godzinę, napisał na palniku 14kW ,jest to wartość zbadana i pewna , producent węgla  w certyfikacie napisał po badaniach że kaloryczność wynosi 27mJ, jest to wartość zbadana i pewna , do tego dopasowujesz powietrze żeby prawidłowo się spalało, kopiec miał właściwą wysokość i temat nawęglania i napowietrzania masz załatwiony, bo jeżeli dasz za mało powietrza to kopiec będzie rósł a jak za dużo to będzie się zapadał ,jeżeli kopci to przyczyny szukasz np w parametrze wyjście z czuwania , dynamice, wysokości modulacji ,powietrzu minimalnym ,( przykład )

w piecu jest czarno ale nie wiesz kiedy kopci ,załóżmy że kopci kiedy złoże jest rozpalone na 100% i odcina powietrze przechodząc w czuwanie, to co korygujesz paliwo bo kopci ? czy próbujesz tak ustawić np modulację maxymalną i max czas przekroczenia temp. żeby łagodnie zszedł z mocy i dopiero wtedy odciął powietrze ?

kolejny przykład , kopci , czarno znów nie wiemy kiedy, załóżmy że ustawiona min. modulacja 8% ,powietrze 6 i na niskiej mocy nie wypala opału bo powietrze jest za mało i nie dociera do retorty , na niskiej mocy przybywa opału ,przy podniesieniu modulacji kopci ,i duży kopiec , to co znów korygujesz paliwo ? , czy szukasz przyczyny gdzie indziej ?

jak ustawicie prawidłowo kaloryczność ,moc palnika i potencjał to paliwa już nie dotykacie bo na 99% przyczyna jakichkolwiek anomalii będzie poza paliwem ,a dotykając jakikolwiek z w/w zapędzacie się w kozi róg 

ogromne ma znaczenie żeby przed zerknięciem na palnik sprawdzić wykresy i zrozumieć w jakim momencie pracy jest palnik,czy się rozpedza ,czy zwalnia ,czy jest po czuwaniu,wtedy po wysokości i jakości kopczyka będziemy wiedzieć w jakim momencie pracy palnik wymaga korekty, ale nie korekty opału tylko innych parametrów mających wpływ na palnik w tym akurat momencie 

palnik może kopcić (kopiec rosnąć) przy wzroście mocy abo tylko przy obniżaniu mocy,albo tylko na max modulacji ,albo tylko przy min modulacji , korekta paliwa może pomóc w jednym miejscu ,a pogłębić problem w innym miejscu,

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanko , czy normalne sa takie skoki modulacji , jest to na piecu tłokowym , była na pewno mniejsza ale stwierdziłem ze za dużo jest powietrza miałem 15-40 dałem na 5-22 i tak zaczął modulować dodam ze uzyskuje zadana temp i nawet powiedział bym ze przebija bardziej niż wcześniej  piec obcięty z 37 kw na 18 kw , interesuje mnie ze temperatura wzrasta do nawet 57,3 jakiś czas spada i potrafi spaść nawet do 52,3 . może ktoś doradzi co zrobić aby tak mocno nie modulował żeby to było bardziej stabilne . 

Opera Zdjęcie_2020-01-13_091231_wojszym2244.usermd.net.png

Opera Zdjęcie_2020-01-13_091340_wojszym2244.usermd.net.png

Opera Zdjęcie_2020-01-13_091414_wojszym2244.usermd.net.png

Opera Zdjęcie_2020-01-13_092250_wojszym2244.usermd.net.png

Edytowane przez Natben
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki dobry instruktaż jolo747 napisał dla początkujących którzy tu zadają pytania i proszą o pomoc. Tak więc czytajcie Panowie i wyciagajcie wnioski. A jak będziecie chcieli zobaczyć jak można "trudniej" ustawić palnik to tu:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DieAYAKbF0RY&ved=2ahUKEwjmye78koDnAhVpposKHZq7BoIQwqsBMAB6BAgFEAQ&usg=AOvVaw2J5f2Tbx8bT_fJAdcqoMx0

 

Polecam wszystkie części i poczytajcie komentarze ludzi czy pomaga ten film czy nie.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź. Staram się wstrzelić w ustawienia. O spalanie pytałem z ciekawości bo mi po rozpaleniu poszło na 31kg dobowo. Teraz zeszło na 26kg przy grzaniu 140m2

 

Ja zawirowywacza nie mam. Ale mam w kotle po skosie z 5 czy 6 rur i nie wiem czy to nie pełni funkcji takiego ala zawirowywacza. Coś takiego jak na fotce niżej

 

 

big_kociol-podajnik-malina-fabryka-kotlow-piec-kotly-15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 ja to to z tym węglem tak sobie wyobrażałem jak z butelka wody do której wlewam 1 litr ale konstrukcja but. jest taka że 100 ml zostaje nie można jej wypić więc żeby uzyskać nawodnienie 1l wody muszę te 100 ml "dopić" mimo że producent na opakowaniu napisał-1l wody. Ale mogę się mylić oczywiście :))

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, orally napisał:

To taki dobry instruktaż jolo747 napisał dla początkujących którzy tu zadają pytania i proszą o pomoc. Tak więc czytajcie Panowie i wyciagajcie wnioski. A jak będziecie chcieli zobaczyć jak można "trudniej" ustawić palnik to tu:

chyba sam nie oglądałeś, autor w 47sek filmu wyraźnie mówi "  ... nie dotykamy nawęglania ,ustawiamy tylko powietrze..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o tym, że autor mówi "po ustawieniu mocy kotła, kaloryczności paliwa zostają nam dwa parametry-korekta dawki paliwa i powietrze" to nie prawda :))

Oczywiście nie wiem w której sekundzie :)))

Ty zaproponowałes swój sposób ja filmy... Niech biorą co lepsze dla nich

Zostawmy oglądający ewentualnie czy to dobry spozob czy nie

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba sam nie oglądałeś, autor w 47sek filmu wyraźnie mówi "  ... nie dotykamy nawęglania ,ustawiamy tylko powietrze..."

Naweglania... W sensie kaloryczności, potencjału, mocy kotła... Tak myślę... Gdyby jednak naweglanie ustawione za pomocą mocy, pot.,kaloryczności było nie precyzyjne to możemy korygować dawkę paliwa

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczymy o prawidłowe proporcje paliwa i powietrza by palić czysto i ekonomicznie.
Nie mamy aparatury pomiarowej ale mamy oczy i nos :-).
Producent sterownika nie przewidział jakim paliwem będziemy palić ale za to wyposażył nas w całkiem sporo możliwości by spróbować optymalnie wyregulować proces spalania dla paliwa które kupiliśmy oraz palnika i dmuchawy które posiadamy. 

Dla powietrza względem paliwa:
- zakres % dmuchawy
- korekty powietrza na kilku stopniach mocy
- dodmuch przy podawaniu
- dodatkowo można użyć funkcji czyszczenie palnika

Dla paliwa względem powietrza:
- potencjał podajnika (ale najlepiej wyliczyć i nie ruszać)
- moc kotła
- korekta podawania
- kaloryczność paliwa

Trzeba jednak poświęcić trochę czasu by zarówno proces spalania jak i zakres modulacji ustawić dobrze dla swojego palnika, dmuchawy i paliwa bo u każdego to będzie inaczej a jak się już nie da powietrzem to próbować paliwem.

Ale jak to zwykle bywa, wszystko trzeba robić z głową i wiedzieć co się robi - dotyczy to zwłaszcza regulacji paliwa.
Pół biedy jeśli ktoś ma palnik 25kW ustawiony na 15kW to zmiana mocy kotła, korekt czy kaloryczności nie ma większego znaczenia bo kilka kW w jedną czy drugą stronę różnicy nie robi (w sensie palnik i tak to przepali) a może poprawić proces.
Ale dla kogoś kto ma np. kocioł 9kW z palnikiem 9kW, a który to kocioł te swoje 9kW nie uzyska na każdym paliwie, wtedy trzeba bardziej uważać z ustawieniem mocy kotła, korekt i kaloryczności i ewentualnie wykorzystać górne ograniczenie modulacji tak by maksymalna moc rzeczywista (rzeczywista ilość paliwa o prawdziwej a nie wirtualnej kaloryczności) nie była wyższa niż moc maksymalna palnika bo palnik może zwyczajnie tego nie przepalić.

PS. Zapomniałem dopisać IMHO :-)

Edytowane przez krisgie
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale myslisz ze zamało powietrza ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dynamika 4-5, max modulacja 60%, min modulacja 15% ,czyść palnik co 120min ,kaloryczność faktycznie taka ? zmienił bym też potencjał tłoka , na duuuużo mniejszy,

 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey , sterowaniem nie jestem w stanie zmniejszyć potencjału  tłoka muszę jakoś przerobić ramie od szuflady podaje 180 gram za jednym razem i lipa z tym jest , kalorycznosc mam dlatego tak wysoka bo ja mam faktycznie ile ma opał czyli 26 to miałem duzo niedopalonego opału , a z ta modulacjo jak jest lepiej zmniejszać moc kotła czy ograniczać modulacje ? 

Na razie ograniczyłem modulacje wedle zaleceń i dynamikę i czyszczenie palnika co 120 

Edytowane przez Natben
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim tłoku wygląda to narazie tak, jeszcze tylko powietrze do regulacji. Screenshot_20200113-132513.thumb.jpg.38b08ea86598faead1d2cabfef03d003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczasz moc kotła ze masz tak małą modulacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła 30kw, modulacja 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana na ekoenergię, to żadna okazja... 23.gif

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki w największej części zależą od niewłaściwych ustawień i jakości węgla. Eco i ekoenergia moim zdaniem to trudne palniki do opanowania dla początkującego palacza, a dodatkowy kłopot, gdy kocioł jest przewymiarowany w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania budynku, te palniki raczej kiepsko sobie radzą na małych mocach, na dużych o wiele lepiej, więc moim zdaniem, jak ktoś ogrzewa poniżej 300m2, to nie powinien mieć w kotle tych palników. Ale to tylko moje zadanie, na podstawie obserwacji i problemów związanych z tymi palnikami.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.