Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Porównywał ktoś w pracy na SKZP02 dmuchawy WPA07 i DM 85? Obie 40 W. Mam taką DM85 z przysłoną typu X, wcześniej miałem WPA07 ( z kondensatorem 1,5uF) oraz eCoalem i SPPv2. 
[mention=1687]Pieklorz[/mention] wspomniał wyżej, że dół dmuchawy DM85 to 17-20%, lecz u mnie zaczyna ona ruszać dopiero przy 24%. Muszę chyba sprawdzić, jaki tam "kondek" siedzi.
PS: Sprawdziłem -jest  1 uF . Zmieniać na 1,5 uF?
Ja mam WPA 07 1.5uf i startuje niżej koło 15%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Nie mam akurat pod ręką 1,5 uF a 2uF trochę obawiam się dawać, żeby nie uwalić uzwojenia - to dwukrotnie więcej niż fabryczny.

@carlo Czy to był fabrycznie zamontowany kondensator 2 uF?

Z "mądrego" wzoru wychodzi mi 1,36 uF, czyli do 1,5 uF mógłbym bez problemu zwiększyć.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie drodzy.Wszedłem na nowy wątek załozony przez kolegę o Skzp-02 i jestem w tzw szoku.Zaledwie upłynęło kilka dosłownie dni a w naszym sterze jest tyle do poprawy lub zmian że Timel chyba do końca następnego roku nie poprawi lub przeanalizuje w celu usprawnienia stera aby nam dogodzić i skrócic czas spędzony w kotłowni.Pomyslec że ja zmieniłem ster czytając o nim tutaj i wiedząc że jaki to on jest dobry.Jest dobry al tyle mu jeszcze brakuje hm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ster przyciaga wielu ludzi , którzy bądź co bądź nie ograniczają się to prostej konfiguracji . Masz też temat w którym są dyskusje , różne pomysły jak to gryźć tą konfiguracje . Wcale się nie dziwie że temat się rozkręca . Oby był przeczytany I miał jakiś odzew od timela . Co bedzie co się da . Nie wiem moze glosowanie zrobić co w pierwszej kolejności wprowadzić .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kijasr napisał:

Próbowałem 2uf to dziwne mruczała nie polecam tej opcji

Bezpośrednio na silniku EBM Papst odczytałem 1uF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pan Tomek widząc taki "poradnik szalonej gospodyniTIMEL - SK-01, SKZP-02, SKZP-04, PS-43-01, ETH-01C, RPC-100 - propozycje, błędy w oprogramowaniu

powinien zakończyć produkcję SKZP i uruchomić np. SKZPM wraz ze wszystkimi życzeniami i zażaleniami .... w nowej lepszej cenie....

TO BY SIĘ DZIAŁO...... dopiero by wrzało......

Oczywiście żart..... choć nie do końca :-)))

YARO

Edytowane przez YaroXylen
korka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, darko240973 napisał:

Panowie drodzy.Wszedłem na nowy wątek załozony przez kolegę o Skzp-02 i jestem w tzw szoku.Zaledwie upłynęło kilka dosłownie dni a w naszym sterze jest tyle do poprawy lub zmian że Timel chyba do końca następnego roku nie poprawi lub przeanalizuje w celu usprawnienia stera aby nam dogodzić i skrócic czas spędzony w kotłowni.Pomyslec że ja zmieniłem ster czytając o nim tutaj i wiedząc że jaki to on jest dobry.Jest dobry al tyle mu jeszcze brakuje hm...

Ja może nie jestem bardzo wymagający ale dla mnie ster jest ok. Nie jestem aptekarzem ale nie mam siędo czego przyczepić. 

@TomekBrz dziękuję za dobrą robotę.

Ster wykonuje swoją pracę na 6 z plusem. Często problemem jest sama instalacja.

Po prostu jak do malucha zamontujesz inny silnik to z malucha ferrari nie zrobisz :)

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darko240973

Sory, że się zawiodłeś. Ja osobiście nie miałałem innego stera, mi akurat podpasował, zaleta wyświetlacza to: zrozumiały nawet dla mojej małżonki. Sterownik jest rozwojowy, Timel jest na bieżąco i poprawki są znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawy 40W mają czy też powinny mieć wg karty katalogowej producenta silnika EMC, EBM.. kondensator 1uF

To, że konkretna dmuchawa startuje nieco wyżej jak to co napisałem nie jest winą sterownika tylko tej konkretnej nowej dmuchawy. Kwestia jej spasowania, jak ciasno siedzi, jak jeszcze nie jest wyrobioną. Jakiś czas temu robiliśmy testy w Technix z kilkoma nowymi dmuchawami z półki.

Jak startuje od 24, to tyle ustawić, naładuje się kondzior, wyrobią ciut łożyska, to będzie wstawać niżej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, darko240973 napisał:

Panowie drodzy. Wszedłem na nowy wątek załozony przez kolegę o Skzp-02 i jestem w tzw szoku. Pomyslec że ja zmieniłem ster czytając o nim tutaj i wiedząc że jaki to on jest dobry.Jest dobry ale tyle mu jeszcze brakuje hm...

Po pierwsze: "jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził"...

Po drugie: za chwilę zacznie się tam zagorzała dyskusja i też zrobi się śmietnik.

Po trzecie: technologia musi postępować i nie wolno od razu wszystkiego "pokazać". :)

Każda aktualizacja SKZP-ta, to taka interakcja Timela z nami. No i na forum można pogadać z fajnymi ludźmi, nawet z trudnymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też ustawiłem-min. na 30%. Zauważyłem, że jak z "martwego" położenia w zakładce "DIAGNOSTYKA/WENTYLATOR" startuje od 24 %, to w modulacji schodzi nawet kilka oczek niżej, jeśli tak ustawione jest minimum. Wybudzanie z podtrzymania tez jest z reguły sporo wyższe, więc nie ma problemu.

Jakoś lepiej mi idzie z problemami instalacyjnymi niż doborem parametrów dmuchawy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pieklorz napisał:

Dmuchawy 40W mają czy też powinny mieć wg karty katalogowej producenta silnika EMC, EBM.. kondensator 1uF

To, że konkretna dmuchawa startuje nieco wyżej jak to co napisałem nie jest winą sterownika tylko tej konkretnej nowej dmuchawy. Kwestia jej spasowania, jak ciasno siedzi, jak jeszcze nie jest wyrobioną. Jakiś czas temu robiliśmy testy w Technix z kilkoma nowymi dmuchawami z półki.

Jak startuje od 24, to tyle ustawić, naładuje się kondzior, wyrobią ciut łożyska, to będzie wstawać niżej

 

Do poczytania, o sterowaniu prędkością obrotową wentylatora AC i DC

https://elektronikab2b.pl/technika/17223-wentylatory-w-urzadzeniach-elektronicznych-i-regulacja-obrotow

Ciekawe jak to się odbywa w SKZP

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem początek, dalej mi się już nie chce, zbyt ogólnikowo, nie nt typowych dmuchaw o których tu rozmawiamy

90%sterowników na rynku ma sterowanie fazowe, tak jak SKZP02, tu problemem sa same mapy pod dany silnik.

Zobacz Iryd PID ponad 10map dmuchaw wgranych i można w szerszym zakresie.....

Tu brakuje chociaż czegoś takiego pod te 40W i 70W, aby więcej kroków było, to co jest to rodzaj kompromisu.

Dane silniki dmuchaw (strzelam z sufitu, nie chce mi się grzebać w antykach, bo bawię się typ ponad 10lat... jeden wentyl będzie sterowalny od 110V do 140V a drugi od 140 do 210V kwestia silnika, kondensatora.... tu przy sterowaniu fazowym kondziory dostaja po dupie, szczególnie na tych niższych obrotach, bo silniki zaczynają buczeć i wydawać charakterystyczne dźwięki zwarcia grzejąc silnik)

 

Cobra2, Skorpion, Talos, Ognik PID-II, Argos PID, Minister-PID to sterowanie grupowe. One startuje od niższych obrotów w przypadku omawianych dmuchaw i daje znacznie szerszy zakres regulacji, kondzior może byc praktycznie martwy i dmuchawa będzie chodzić.. Ale... niskie moce słychac charakterystyczne "pukanie" i ten sposób regulacji na dłuższa metę potrafi uwalić łożysko w dmuchawie jak jest gorzej spasowana

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak właśnie, że sterownik obcina fragmenty sinusoidy z przebiegu, jak pokazano w artykule?

Na starym sterowniku mam podane wartości obrotów od 200 do 2800, chociaż specyfikacja tej dmuchawy to max 2500. Jeżeli przeliczyć by to na %, to wyjdzie min 8%. Tylko czy ona na takim poziomie ma użyteczny dla pieca ciąg, to już zupełnie inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Pieklorz napisał:

Dane silniki dmuchaw (strzelam z sufitu, nie chce mi się grzebać w antykach, bo bawię się typ ponad 10lat... jeden wentyl będzie sterowalny od 110V do 140V a drugi od 140 do 210V kwestia silnika, kondensatora....

obrotami silników na prąd zmienny sterujemy impulsowo (podając krótkie impulsy zasilania ,im dłuższy impuls tym wyższe obroty), lub poprzez zmianę częstotliwości prądu (falownik),

zmiana napięcia o której  piszesz ma jedynie wpływ na moc i ewentualnie dynamikę rozruchu, nie zmienia obrotów

 nie ma obawy że wstawienie kondensatora o 30% większego spowoduje przegrzanie silnika.(kondensatory rzadko mają pojemność jak jest na nich napisana)

ponieważ w trybie impulsowym silnik cały czas pracuje niejako w rozruchu, więc czym mocniejszy będziemy mieć kondensator (w granicach rozsądku)  tym niżej dmuchawa powinna wstawać ,precyzyjniej dać się regulować,niestety będzie też głośniejsza

 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o obcięcie amplitudy,  tzn. napięcia. Chodzi mi o to co pokazano na rysunku 2 w tym artykule.

Może i można to nazwać impulsami, ale PWM to w silnikach DC i to wiem jak się robi. Faktycznie można to porównać do PWM dla AC, gdzie zeruje się część sinusoidy.

Falownika w tych wentylatorach nie ma na 100%. To są zbyt małe i tanie urządzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem nie chce mi się grzebać w antykach. Pamiętam że część silników jest sterowalna w węższym zakresie coś mi się tam kołata to 110-150, ale nie mam zamiaru kopii o to kruszyć.

 

Wywalanie tego do góry nogami jest bez sensu. Na forum czynny udział ma może ze 20osob na wątku, ze 4-5 by chciało cuda-widy, a ten sterownik trafia do paru producentów ,gdzie to trafia na masę domów. Tam mieszkają ludzie,którzy najczęściej nie przesiadują na forach. Pomyśl teraz ile sterowników poszło w skali roku i spróbuj wywalić teraz do góry nogami dystrybucję powietrza... Serwis zginie w telefonach.

 

Tak istotnych spraw się nie wywraca do góry nogami. Można się pokusić o gotowy wybór pod małe i duże dmuchawy, ale w jakiś sposób nie rujnujący serwisu.

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, carlo napisał:

Zobacz tutaj na dane techniczne.

Bzdury są skopiowane, w tekście jest mowa o dm80. To ktoś na szybko skopiował z dużej.

Powtarzam, że silniki EBM, EMC 40W to kondensatory 1uF. Napisz czy zadzwoń do producenta silnika (nie dmuchawy) jak masz jeszcze jakieś wątpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja tylko chciałem wyjaśnić wątpliwości  DM80 kondensator firmowy 2,5uF włożyłem 3uF i startuje od 2% w/g wskazań SKZP wcześniej od około 8%, dodam  że z silnikiem ZIEHL -a i to też może mieć znaczenie.

image.thumb.jpeg.8a6f61183b20d13652f72e4f95c8af17.jpeg

Pozdrawiam kolegę @Pieklorz(kopalnia wiedzy:-)) oraz resztę palaczy. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie np dmuchawa wybudowana z kotła startuje bardziej mulowato ale jak ręką zasłonie wylot to przyszpiesza odrazu. I według mnie do końca ona małych mocach dobrze nie pracuje. Jak np słabszy ciąg kominowy to musi pchać i robi się taki efekt jakbym ręką przytkal obroty idą w górę i wzrasta spręż i wtedy jest dupa. Sterownik nie pilnuje obrotów musiał być mieć halotron lub falownik. Ten efekt zauważyłem przy wpa07 sterownik z sterowaniem grupowym Chyba lepiej radzi sobie na małych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pieklorz napisał:

Bzdury są skopiowane, w tekście jest mowa o dm80. To ktoś na szybko skopiował z dużej.

Powtarzam, że silniki EBM, EMC 40W to kondensatory 1uF. Napisz czy zadzwoń do producenta silnika (nie dmuchawy) jak masz jeszcze jakieś wątpliwości

Sprawdziłem... dmuchawa, którą wskazałem w linku ma zamontowany przez producenta dmuchawy kondensator 2uF.

36 minut temu, YaroXylen napisał:

Ja tylko chciałem wyjaśnić wątpliwości  DM80 kondensator firmowy 2,5uF

Potwierdzam, u mnie w DM80 też jest 2,5uF. Startuje od 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, carlo napisał:

Zobacz tutaj na dane techniczne.

U mnie jest TAKA czarna, z przesłona typu X ale bez "klapki". W opisie - o dziwo -też 2 uF, ale wewnątrz siedzi zgodnie z opisem na silniku ebmpapst 1 uF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak,že iny kondensator nadaje sie do roznych obrotow? I dla tego jest iny wpisany i iny stosowany? Pewne polaczenie w siec ws. sterowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.