Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Obniżyłem moc kotła do 12kw jest różnica, zwiększyłem też zadaną temperaturę do 60 a na dom puściłem 38 stopni, ochrona powrotu wyłączona. Inaczej to teraz śmiga, moduluje 10 12 procent nie odstawia się. Dzięki za podpowiedź przetestuję ten sposób, dopiero zaczyna przygodę z takim sprzętem dotychczas był zwykły zasyp. Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misiu napisał:

Zmniejszyłem moc max ze 100 procent na 80 nic nie dało, wychodzi na że trzeba dołożyć pompę. Jutro jadę po pompkę ściągam kumpla  żeby mi podłączył i dam znac jaki efekt.

Koledzy mieli na myśli zmniejszenie mocy kotła w ustawieniach a nie ograniczanie modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że u siebie mam ten sterownik od 5 lat, zawór 4D obieg kotłowy zrobiony przez CWU, działa idealnie. Ten z którym problem to kocioł wstawiony kilka dni temu u mojej żony dziadków. Obiegi grzewcze parter na rozdzielaczu 6 grzejników. Drugi obieg poddasze.narazie 2 grzejniki+ jedna peęta podłogówki( na chwilę obecną nieużywana) docelowo poddasze będzie na ok 5-7 grzejnikach + 2 pętle podłogówki. Oba obiegi grzewcze wpięte w sprzęgło hydrauliczne. Obieg kotłowy pompa 25/40 ,obieg parter pompa 25/40 obieg poddasze pompa taka sama, zasobnik 200 podłączony pod.kolektory oraz bezpośrednio w kocioł, nie przez sprzęgło. Ochrona powrotu jak.najbardziej zapewniona, obieg parter zawór 3D z siłownikiem sterowany Timelem. Temp w grzejniki na parter ok 26-28 st, tyle zapodaje sterownik jest ok, w domu ok 23 st. Wydaje mi się że że nie ma jeszcze odpowiedniego odbioru ciepła stąd problem, ale jest jeszcze jedna rzecz prawdopodobnie błędny potencjał podajnika. A faktycznie palnik trochę kopci bo jest sadza.18f638eefafb7ff04a5ef3fdaf000284.jpg&key=a6408be0e9c5df6d6ce762af82d1299a2047719442be158927ee41abddf29eade17b55a93fe085aea023e5e5f2ef1cbf.jpg&key=ceb8008ce8153028363b77b224f79f6a231d01b0a5c2b9ab08ae4a8bbba68dab88c528f92fa69c221c7434835736472f.jpg&key=9fc334662684647637489ebaa017645384641a02f41c45918f9d148ef9841a032462434b74a7a791bd2bef6def7d6002.jpg&key=941b2500f4ee9ec89232cba72a5ae80fe597e9cc7f1b94d3b285e6000699964f

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Obieg kotłowy pompa 25/40 ,obieg parter pompa 25/40 obieg poddasze pompa taka sama, zasobnik 200 podłączony pod.kolektory oraz bezpośrednio w kocioł, nie przez sprzęgło. Ochrona powrotu jak.najbardziej zapewniona,

Ochronę powrotu można również realizować przez sprzęgło. Latem, dla samego CWU, ochrona niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem i zimą też jak się włączy pompa od CWU to pompa kotłowa się wyłącza, jest obieg kotłowy przez cwu

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszko125, wg mnie patrząc na wykresy bedzie kopcić bo szybko ucieka z mocą w dół i nie zdąży dopalić i się odstawia - choć mogę się mylić bo to tylko na podstawie wykresu.

Z tych ustawień mogę powiedzieć:

9% z 12kW na tym palniku i dmuchawie chyba 80W wg mnie nie do zrobienia w pracy ciągłej i małym odbiorze choć mam inny mocowo palnik i może zbyt tendencyjnie piszę. Ale wg mnie w pracy ciągłej na minimaxh mocy będzie wypalało palnik, paliło się na ślimaku, potem dymiło z rury a efekt będzie potęgowany przez "dodmuch" który jeszcze bardziej będzie wypalał palnik na minimach. A potem będzie musiał wchodzić wyżej niż powinien przez to że nie ma już węgla na palniku i nie ma z czego wystartować.

Proponowałbym ustawienie mocy min na ok 3kW i próby stopniowego schodzenia w dół tak by nie zgubić płomienia przy dłuższej pracy i ogólnie by nie przykapcało i nie dymiło. 

Ale przy tych temperaturach będzie jeszcze ciężko o pracę ciągłą, z pewnymi niedogodnościami trzeba się pogodzić...

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, że wyciągnięcie 1kw z tego palnika to bzdura. Choć u siebie mam 15kw i na 1.5 kw nawet nie ma tragedii . Chyba jeszcze spróbuję na dwustanie zanim za oknem zrobi się sporo poniżej 0

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł malina 19 kw palnik SV 200 wpa6 67 w. Po zmniejszeniu mocy nie odstawiał się, chodził na 10 procentachodulacji foto. Ogrzewam tylko dom bez cwu.

IMG_20190926_061116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

Też tak myślałem, że wyciągnięcie 1kw z tego palnika to bzdura. Choć u siebie mam 15kw i na 1.5 kw nawet nie ma tragedii . Chyba jeszcze spróbuję na dwustanie zanim za oknem zrobi się sporo poniżej 0

Zejście do określonego poziomu mocy minimalnej, oprócz rodzaju palnika, w dużym stopniu uzależnione też jest od rodzaju i kaloryczności węgla. Opał o mniejszej kaloryczności łatwiej uprowadzić na palniku z mocą minimalną. Na opale wysokokalorycznym jest to trudniejsze i zazwyczaj trzeba podnosić moc minimalną, aby był właściwy płomień. Bez odpowiedniego płomienia nie ma ekonomicznego palenia

10 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

A faktycznie palnik trochę kopci bo jest sadza.

Musisz trochę czasu poświęcić na dostrojenie powietrza skoro jest dym.

@Misiu Z tego zdjęcia, co ostatnio pokazałeś, to mi wygląda na zbyt mały przepływ wody przez kocioł i dlatego tak buja temperaturą kotła, a to się przekłada na wzrosty i spadki modulacji, a skoro jest duża amplituda mocy w połączeniu z jej małą częstotliwością, bo średnio co pół godziny masz zjazd i skok mocy, to tylko pogłębia problem braku stabilnej temperatury na kotle. Zwiększ przepływ wody przez kocioł, aby go ustabilizować. Jeśli nie masz pompy na powrocie do kotła od 4D, to konieczny jest jej montaż i zapomnisz o problemie.

Tymczasowo możesz się ratować zmniejszeniem parametru Dynamiki modulacji

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o tym, eko to Karlik deklarowany nie mniej jak 26 Mj . U siebie paliłem 23-25 Mj i sobie latał na 1.5kw. Quźwa nie mam na co dzień dostępu do tego kotła,jedynie przez apke.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obserwacji płomienia, to jest trudno odpowiednio dostroić dawkę paliwo/powietrze - wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko 125
Jaki kocioł, jaki model palnika, jaka dmuchawa?
Malina 12kw palnik Technixa SV dmuchawa ? Jasny gwint nawet nie zerknolem jak zakładałem, ale chyba coś ok 80W przysłona na ok 2 cm otwarta.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obserwacji płomienia, to jest trudno odpowiednio dostroić dawkę paliwo/powietrze - wiadomo
Właśnie Jockey, a nie mam jak podejść do kotła co kilka godzin.ostatnio byłem w poniedziałek,będę chyba w sobotę,może jutro.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może jeszcze zwiększyć przepływ wody przez kocioł, bo u Ciebie też buja temperaturą zadaną, ok. 8 stopni to duuużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Jockey napisał:

Zejście do określonego poziomu mocy minimalnej, oprócz rodzaju palnika, w dużym stopniu uzależnione też jest od rodzaju i kaloryczności węgla. Opał o mniejszej kaloryczności łatwiej uprowadzić na palniku z mocą minimalną. Na opale wysokokalorycznym jest to trudniejsze i zazwyczaj trzeba podnosić moc minimalną, aby był właściwy płomień. Bez odpowiedniego płomienia nie ma ekonomicznego palenia

Musisz trochę czasu poświęcić na dostrojenie powietrza skoro jest dym.

@Misiu Z tego zdjęcia, co ostatnio pokazałeś, to mi wygląda na zbyt mały przepływ wody przez kocioł i dlatego tak buja temperaturą kotła, a to się przekłada na wzrosty i spadki modulacji, a skoro jest duża amplituda mocy w połączeniu z jej małą częstotliwością, bo średnio co pół godziny masz zjazd i skok mocy, to tylko pogłębia problem braku stabilnej temperatury na kotle. Zwiększ przepływ wody przez kocioł, aby go ustabilizować. Jeśli nie masz pompy na powrocie do kotła od 4D, to konieczny jest jej montaż i zapomnisz o problemie.

Tymczasowo możesz się ratować zmniejszeniem parametru Dynamiki modulacji

Podjąłem decyzję , montuje pompę, chce rozwiązać problem przed sezonem. Obawiam się że trochę kocioł mam przewymiarowane, a chcieli mi wcisnąć 24 kw. Palnik na nastawach 12 kw i 10 procentach modulacji bardzo się męczył. Uważam że u mnie nie zda to egzaminu. Z moich obserwacji wnioskuję że będę musiał w okresie jesień wiosna mieć słabszy opal. Zobaczymy co wyjdzie po montażu pompy. Odezwę się . Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też ograniczyć maksymalna modulacje . To spowoduje wolniejsze dochodzenie do zadanej a to w połączeniu z wolnym przeplywem powinno bardziej złagodzić te górki . Druga opcja to podbicie minimalnej modulacji tak by sterownik nie musial podskakiwac za dużo w górę. Te 10% to jest zdecydowanie za malo . Spróbuj dać 15 i poczekaj niech się zrobi kilka przepływów przez kocioł . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misiu napisał:

Podjąłem decyzję , montuje pompę, chce rozwiązać problem przed sezonem. Obawiam się że trochę kocioł mam przewymiarowane, a chcieli mi wcisnąć 24 kw. Palnik na nastawach 12 kw i 10 procentach modulacji bardzo się męczył. Uważam że u mnie nie zda to egzaminu. Z moich obserwacji wnioskuję że będę musiał w okresie jesień wiosna mieć słabszy opal. Zobaczymy co wyjdzie po montażu pompy. Odezwę się . Dzięki.

Dynamika ustawiona na 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednia moc jest 28,ustawial bym maximalnu na 45,minimalnu 15.Bez pompki bedzie ciažko sa ladnič.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, mam stara pompkę od poprzedniego pieca eksperymentalnie wmontuje ja w obieg kotłowy ,trochę roboty ale wykorzystam ja i zobaczę jaki efekt , trochę roboty ale inwestycja finansowa niewielka .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zbyszko125 napisał:

Malina 12kw palnik Technixa SV dmuchawa ? Jasny gwint nawet nie zerknolem jak zakładałem, ale chyba coś ok 80W przysłona na ok 2 cm otwarta.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

To najbardziej irytujące. Masz SV200-9 na ten mały palnik jest dedykowana dmuchawa albo RMS120-40W albo RV13AMS 40W albo DM85 EMC 40W

 

Oni tam uparcie walą WPax6 z silnikiem 67W już im technix zwracał uwagę. 

Ta dmuchawa jest za wielka do tego palnika a zakres jej sterowania na tym małym jest malutki. Albo spiek i praca odrzutowca albo przykapca.

Ja rozumiem, że to w hurcie 20zl taniej, na 10szt 200zl a na 100szt 2000zl ale to bez sensu.

Tu ma siedzieć wentyl 40W pod sterownik SKZP02

Dasz sobie wówczas dół 18, góra max.50 i tak można działać.

Przesyp tego małego palnika to ok 4,7 pod 5kg/h

 

Ja bym ten wentyl zdjął, zostawił na zapas i kupił właściwy do tego małego palnika na sterownik Timel

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Zamiast 06 daj 07 o polowej mocy,jak ja tež zrobilem i kociol 25KW.-moc ustawiona 15KW,dmucham przy 15kw 70%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie jeśli dali tam taka dmuchawę, to się popisali. Znalazłem taką WP07 34 W będzie ok. Przesyp ok 5 kg. A to skur..e piszą 9 kg. Dałem 8. Muszę tam podjechać i oblukac wszystko bo mi się to nie podoba. Dzięki panowie Pieklorz i bercus.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.