Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wilczOr991 napisał:

A co w przypadku pompy kotlowej gdy piec ma dwa wyjscia zasilania i dwa powroty gdzie na jednym układzie jest CO a na drugim CWU? Gdy zamontujemy na ukladzie CO pompę kotlowa to i tak od CWU bedzie musiala być stale wlaczona zeby praca pieca byla stabilna??

 

Znam ten przypadek z użytkowania. Wystarczy jedna pompa włączona na stałe, kotłowa lub cwu. Ja preferuję kotłową, a cwu z doskoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, raxx napisał:

Bo się siłownik pozycjonował. Tak ma być.

 Ale to bylo po pozycjonowaniu sterownik wskazywal 0% wiec chcialem go otworzyc i nie reaguje sprawdz u  siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Kijasr napisał:

... a jak bojler jest oddalony od kotła to będzie więcej palił.
 

Jedno z mądrzejszych zdań, na tych 609.stronach. "Stara szkoła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aikon91 napisał:

Nie wiem jaką ma sprawnośc przy 50 stopniach. Delta powrotu 5 stopni. Na podłoge więcej jak te 25 nie potrzeba. Co do instalacji jest ok bo 2 zime ładnie grzeje i jest bardzo prosta. Chcę teraz tylko optymalnie ustawic nowy sterownik nic więcej. 14 kg spalał mi w dwustanie przy mrozach dlatego myślę że coś jeszcze jest tu niedograne

Jak przy w miarę stałym odbiorze ciepła ustawi się dobrze i optymalnie spalanie w dwustanie nawet tak aby ster pracował w trybie pracy ciągłej to to spalanie będzie oszczędniejsze niż spalanie w tych samych warunkach w trybie pid czy adaptacyjnym czy grupowym. No ale spalanie w jakimś algorytmie automatycznym (niech będzie jakiś pid ) jest wygodniejsze bo ster moduluje moc, utrzyma zadaną itp. itd. ale coś za coś albo wygoda albo oszczędności.

(w Twoim sterze  nazwano  dwustan jakoś inaczej ale z tego co się zorientowałem to dalej jest dwustan a inna nazwa to tylko taki chwyt marketingowy ) w każdym razie dobre ustawienie spalania w trybie dwustanowym jest jak najbardziej możliwe ale wymaga godzin obserwacji i wielu poprawek zanim się to optimum znajdzie.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Oldek napisał:

 

Znam ten przypadek z użytkowania. Wystarczy jedna pompa włączona na stałe, kotłowa lub cwu. Ja preferuję kotłową, a cwu z doskoku.

Na chwilę obecna: 

- Zadana na piecu 53 st

- Czujnik powrotu podlaczony pod powrot CWU 50,5 st (pompa CWU włączona na stale)

- Powrót CO do pieca za zaworem 4D 43 st.

Temp za mieszaczem 36 st, w domu 22,5 st na zewnątrz +10, spalanie 15kg/doba dom 180m2 stare budownictwo ocieplony styropianem 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MarekDabrowski napisał:

Co by tu jeszcze poprawić bo nie mogę spać?????:-):-):-):-):-)14859524345dbf13f44e807b22e83b93.jpg

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Marek powiem niezłe a jak grzejesz ciepła wode ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2019 o 10:50, Michaelkw napisał:

Witaj,

zdjęcia palnika podeśle popołudniu-teraz w pracy:)

Co do potencjału to wyliczony zgodnie z instrukcją Pana Kamila Miernika. 10 min podawania -2,358 kg x 6 =14 148 kg/h

Mam nadzieje że dobrze..:) dodam ze na grzenikach mam głowice Kloster. 

 

W dniu 28.02.2019 o 10:10, Michaelkw napisał:

Dzień dobry szanownym forumowiczom:

Na  dziękuję wszystkim że dzielą się wiedzą ,
spostrzeżeniami i radami. Przywraca to wiarę w ludzi:)
W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla mojej kotłowni zakupiłem tydzień temu steronik SKZP-02 i
trafiłem tutaj.
Podstawowe dane mojej instalacji i domu:
1) dom (stary budynek z 1850 r)- 210 m plus 165 m piwnicy nie ogrzewanej.Połowa domu ma b. wysokie
stropy (3,80 m). Nie ocieplony, okna wymienione (24 sztuki :))

2) grzejniki:sztuk 19 z czego 14 grzeje na full cały czas:specyfikacja poniżej:

Grzejnik Purmo Compact C22 600x800 (2 szt )Wysokość 600 Długość 800 Moc w W dla temp 75/65/20 1367
Moc w W dla temp 70/55/20 1090 Ilość płyt 2

Grzejnik Purmo Compact C22 600x900 (2 szt)Wysokość 600 Długość 900 Moc w W dla temp 75/65/20 1538
Moc w W dla temp 70/55/20 1226 Ilość płyt 2

Grzejnik Purmo Compact C22 600x1000  (2 szt) Wysokość 600 Długość 1000 Moc w W dla temp 75/65/20
1709 Moc w W dla temp 70/55/20 1362 Ilość płyt 2

Grzejnik Purmo Compact C22 600x1200 (sztuk 4) Wysokość 600 Długość 1200 Moc w W dla temp 75/65/20
2051 Moc w W dla temp 70/55/20 1635 Ilość płyt 2

Grzejnik Purmo Compact C22 600x1400 (sztuk 5) Wysokość 600 Długość 1400 Moc w W dla temp 75/65/20
2393 Moc w W dla temp 70/55/20 1907 Ilość płyt 2

Grzejnik Purmo Compact C22 600x1600 (sztuk 4) Wysokość 600 Długość 1600 Moc w W dla temp 75/65/20
2734 Moc w W dla temp 70/55/20 2180 Ilość płyt 2

3) Piec:
-50 kw
-wymiennik plytowy ciepla
-pompa obiegowa kotłowa
-2x pompy CO sterowane regulatorami pokojowymi auraton 2025
-pompa CWU, 120 L

-dmuchawa 90W
Poniżej fotki instalacji i trzy zdj. z wykresu. Obecnie mam ustawione na 40 KW, modulacja 10%-85%. Zdjęcie ostawień powietrza poniżej również. Spalanie teraz przy obecnej temp. to ok. 31-33 kg. Głównym celem zmiany sterownika było jednak spróbowanie ograniczenie spalania. Poprzednio miałem sterownik Kom ster , Tigra, praca w interwale i spalanie bylo w mroźne dni na poziomie 50 kg, w w cieplejsze ok 37 kg (1,5 worka)

Czytając komentarze i ogladajac zdjecia uzytkownicy dążą do uzyskania wykresu jak najbardziej zbliżonego do liniowego co odzwierciedla poprawne dzialanie PID

Za sugestie ktore by spowodwaly zeby moj wykres wygladał podobnie z gory dziekuje.

 

 

IMG_20190228_222047.jpg

IMG_20190228_222102.jpg

IMG_20190228_222038.jpg

IMG_20190228_180308.jpg

IMG_20190228_180258.jpg

IMG_20190228_185904.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarekDabrowski napisał:

Co by tu jeszcze poprawić bo nie mogę spać?????:-):-):-):-):-)14859524345dbf13f44e807b22e83b93.jpg

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Czyli jednak przy stałym odbiorze bez "zakłócaczy" da się prowadzić palnik z tak równą mocą w tak długim czasie pomimo że to tylko węgiel. Bo się zacząłem zastanawiać czy czujniki mi nie świrują ;) 

U mnie max to 6h  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim przewymierowaniu raczej polecam dynamike 1 i pograč z powietrzem,ograniczyc moc na pare godzin  w dol i potem gore i szukac do tego powietrze.Dla wiekszej i mniejszej mocy.Nastepnie z danych eksperymentalnych test modulacie 10-100 i dostrajanie.

P.s. czujnik temp.kotla jest baaardzo dobro instalowany?Najlepiej na rurze wyjscia z kotla...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MarekDabrowski napisał:

Co by tu jeszcze poprawić bo nie mogę spać?????:-):-):-):-):-)

Wziąć piwko i spokojnie odpoczywać bo chyba okres spania w kotłowni to już za Panem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak przy stałym odbiorze bez "zakłócaczy" da się prowadzić palnik z tak równą mocą w tak długim czasie pomimo że to tylko węgiel. Bo się zacząłem zastanawiać czy czujniki mi nie świrują ;) 
U mnie max to 6h  ;) .
U mnie też są skoki ale w różnych odstępach czasowych ale ogólnie jestem zadowolony

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek to wiadomo teraz ze jest taki wykres . Nawet pompa kotlowa nie obroni kotła jak pompa cwu się załączy  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no się zgadza ale muszę powiedzieć że to tak od niedawna ma bo przestałem zmieniać groszki co chwila i zmieniać ustawienia

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Dopiero od niedawna mam taki wykres bo co chwila sypiałem inny groszek i zmieniałem ustawienia a teraz nic nie przestawiam to i spalanie poszło w dół na tą chwilę 9.3kg/doba przy metrażu 180 m2 i nieocieplonym domu to klaskam uszami z radosci

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bercus napisał:

Przy takim przewymierowaniu raczej polecam dynamike 1 i pograč z powietrzem,ograniczyc moc na pare godzin  w dol i potem gore i szukac do tego powietrze.Dla wiekszej i mniejszej mocy.Nastepnie z danych eksperymentalnych test modulacie 10-100 i dostrajanie.

P.s. czujnik temp.kotla jest baaardzo dobro instalowany?Najlepiej na rurze wyjscia z kotla...

hmm..wszystko to skomplikowane..co do czujnika kotła to tak umiesiłem go wczoraj na rurze i okleiłem otuliną-gąbką.

swoją drogą jak to jet możliwe żeby wykres mocy kotłą nie skakał skoro jeśli spadnie temp. z zadanej o kilka stopni (przy tej temp. na zew nie mam ciągłego odbioru ciepła) to kociął rusze 100% mocą żeby dobić po czym pomoduluje troche na min (czyli wykres w dół) i się odstawi. Nie wiem jak Panowie z forum uzyskują takie regularne wykresy- impossible..:)

 

13 godzin temu, konopka napisał:

Zmień dynamikę na 4

dobrze, spróbuje i tego

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..wszystko to skomplikowane..co do czujnika kotła to tak umiesiłem go wczoraj na rurze i okleiłem otuliną-gąbką.
swoją drogą jak to jet możliwe żeby wykres mocy kotłą nie skakał skoro jeśli spadnie temp. z zadanej o kilka stopni (przy tej temp. na zew nie mam ciągłego odbioru ciepła) to kociął rusze 100% mocą żeby dobić po czym pomoduluje troche na min (czyli wykres w dół) i się odstawi. Nie wiem jak Panowie z forum uzyskują takie regularne wykresy- impossible..:)
To jest prosta sprawa stały odbiór ciepła i dobrze dobrane ustawienia sterownika a w szczególności zakres modulacji bo naprzyklad u mnie jak dam 5-100 to wykres będzie pofalowany a jak ustawie 7-100 to będzie prosta linia i raz na dwie godziny będzie mały wzrost modulacji co zapewni mi że kocioł nie będzie się odstawiał po przekroczeniu czasu pracy w przekroczonej temperaturze ważne żeby instalacja pracowała stabilnie oczywiście pompa kotłowa pracuje cały czas .Nie mam cwu co poprawia jeszcze stabilność modulacji

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MarekDabrowski napisał:

To jest prosta sprawa stały odbiór ciepła i dobrze dobrane ustawienia sterownika a w szczególności zakres modulacji bo naprzyklad u mnie jak dam 5-100 to wykres będzie pofalowany a jak ustawie 7-100 to będzie prosta linia i raz na dwie godziny będzie mały wzrost modulacji co zapewni mi że kocioł nie będzie się odstawiał po przekroczeniu czasu pracy w przekroczonej temperaturze ważne żeby instalacja pracowała stabilnie oczywiście pompa kotłowa pracuje cały czas .Nie mam cwu co poprawia jeszcze stabilność modulacji

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

no tak, tylko jak zapewnić stały odbior ciepla skoro czujnik pokojowy uzyskawszy zadana temp.wylacza pompe i odbioru nie ma. Mam dwa auratony 2025 (dwa piony) (szczegolnie przy dodatnich temp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, MarekDabrowski napisał:

spalanie poszło w dół na tą chwilę 9.3kg/doba przy metrażu 180 m2

Powoli i u mnie coś drgnęło w ustawieniach, co do spalania to masz znakomite. U mnie wskazuje na 14,2 przy 100m dobrego ocieplania

IMG_20190301_213335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.