Skocz do zawartości

czp01

Stały forumowicz
  • Postów

    484
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Domek 308 m2 z porothermu, ściany 38 cm plus 10 cm styropianu, poddasze 25 cm wełny.
    Ogrzewane 240 m2 (razem z kotłownią)
  • Instalacja
    Grzejniki aluminiowe - plus podłogówki w kuchni, 2 łazienkach i garderobie
  • Kocioł
    Kielar Eco2 35/25 kw

Metody kontaktu

  • Adres strony www
    http://www.czp.pl

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Rybnik-Kamień

Ostatnie wizyty

4 512 wyświetleń profilu

Osiągnięcia czp01

Kompetentny

Kompetentny (10/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Moim zdaniem rzeczy trzeba nazywać po "imieniu" i wprost i im prościej tym lepiej - tak aby zwykły użytkownik mógł pojąć - skoro jak widać na forum nawet starzy wyjadacze z czasem podawania w trybie pracy automatycznej mają problem. No ale spoko jak kiedyś zakupię sobie ten ster do testów to najpierw z pomocą doświadczonych użytkowników przetłumaczę sobie te ustawienia i zależności na prostszy język. Najważniejsze, że ster się ciągle rozwija i w tym jest jego siła. Jak się przestanie rozwijać to będzie znaczyć, że to koniec. :)
  2. Programista - chyba sobie "żarciki" porobił z tymi nazwami nie lepiej było w trybie automatycznym nazwać częstotliwość podawania "częstotliwością podawania" a nie czasem podawania.
  3. Z tą wysokością temperatury zadanej CO a spalaniem to różnie bywa. Koledze np. efektywniej i oszczędniej pali jak ma ustawione na 56 a nie jak wcześniej na 50. Przestaw sobie wyżej na jedną dobę i po prostu sobie sprawdź jaka jest różnica na wyższej zadanej. Ja parę lat paliłem na zadanej 43 st C a ostatnio wykombinowałem, że najlepiej to jest u mnie na zadanej 51 st C i tego się trzymam :)
  4. Ustaw na stałe zadaną kotła wyżej np 53 st C i wtedy nie musisz włączać priorytetu.. Tez się kiedyś bawiłem w priorytet CWU ale w sumie doszedłem do wniosku, że lepiej bez i pompa CWU chodzi na stałe ale na zaworze do CWU ustawiłem jedynie mały przepływ i spoko.
  5. Dobry (już doświadczony) operator sterownika i kotła jest w stanie zaoszczędzić góra do 10 % ekogroszku (przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego) albowiem niestety ile dom ciepła potrzebuje to tyle mu trzeba dostarczyć !
  6. W moim sterowniku ie42 jest taka funkcja "przewidywana data zasypu" i ster ją na bieżąco koryguje i wówczas wiem, kiedy muszę zabawić się w górnika i dosypać opał ( i przesyła też maila ), że kończy się opał a na sterze włącza się, sygnał dźwiękowy (i napisem) alarm. Napis to bym wywalił a reszta funkcji jest użyteczna bo wiem, że nie zapomnę o tankowaniu. Zawsze tankuje do pełna swoje 180 kg i w międzyczasie nie dosypuję. W poprzednim sterze brulim tez miałem podobna funkcję.
  7. Czy zdjąć to nie wiem. Już z 10 lat temu jak zrezygnowaliśmy z zasłon (zmieniliśmy modę) - pozostały w oknach jedynie firanki, które zwyczajowo są do parapetów, a jedynie w oknach balkonowych są do parkietu no ale w oknach balkonowych akurat grzejników nie mam. Sama firana przeszkadzać zapewne nie będzie ( ewentualnie termostat ustawisz oczko wyżej). Natomiast zasłony moim zdaniem powinny być odsłonięte na boki i będzie spoko.
  8. Najprościej jest najlepiej - tak się przekonałem u siebie. Pompa CO chodzi non stop, na grzejnikach termostaty ( jeden grzejnik bez termostatu aby przepływ ciągle był). Na kotle stale ta sama zadana temperatura ( u mnie 51 st C) - zawór 3D otwarty na full czyli nieczynny, pompa CWU co do zasady cały czas włączona na stale. Tym sposobem mam spokój - sterownik kotła moduluje moc i pracuje w trybie pracy ciągłej, owszem jak jest cieplej to ster się czasem odstawi ale niczemu to nie przeszkadza ( pompa CO cały czas pracuje. Temperaturę w domu regulują termostaty i tak jest ok, każdy użytkownik w swoim pokoju ustawia jak sobie chce czyli ma swój komfort cieplny. Połączyłem dwa lata temu dwa oddzielne piony CO w jeden i dałem im do zasilania jedną pompę Alpha2 zamiast dwóch pomp. Myślę jeszcze wyrzucić pompę CWU i obskoczyć CWU tą od CO - ale muszę do tego jeszcze dojrzeć. Jak pompa CO chodzi non stop to praktycznie inna ochrona powrotu jest zbędna - a jak nie wystarcza to można jako ochronę włączyć taką funkcję pompie CWU i po co jeszcze jedna pompa kotłowa czy też zawór n. drogowy.
  9. Co sezon mam nową partie ekogroszku z KWK Chwałowice - prosto z kopalni i zawsze różni się trochę granulacją. Dlatego zawsze co sezon od nowa kalibruję wskazania ilości ekogroszku podawanego przez podajnik w określonej jednostce czasu. Jak ekogroszek w zasobniku schodzi do końca tak, że zaczyna już widać ślimak to zasypuję do zasobnika odważone 180 kg ekogroszku bo tyle wchodzi mi do pełna i jak ekogroszek się wypali i zejdzie do tego samego miejsca to odczytuję ile minut zajęło mu wypalenie tych 180 kg i wyliczam ile to jest gram na 1 s bo takie dane muszę wpisać do sterownika. W tym roku zrobiłem pod rząd 3 takie próby i każda się trochę różniła - wyciągnąłem więc z tych 3 prób średnią, która w tym sezonie wynosi u mnie 4,66 grama ekogroszku na 1 sekundę. Czyli inaczej to jest 16,776 kg na 1h. Dla porównania w ubiegłym roku mój podajnik podawał 4,16 gr/ 1s, a w tym 4,66 gr/1s tak więc niby ten sam ekogroszek a różnice jednak są. W moim sterze ilość podawania ekogroszku przez ster na 1s jest jednak tylko i wyłącznie potrzebna do określania godzinowego czy też dobowego spalania. Z ciekawości jak jest w sterowniku SKZP czy te dane podawania przez ślimak ekogroszku w określonej jednostce czasu są też potrzebne tylko i wyłącznie do wyliczania poziomu (wielkości) spalania czy też algorytm sterownika używa tych danych także w procesie adaptacji ustawień procesu spalania ???
  10. Powyższa fotka była z 1 minutę i zniknęła. =================================== Znowu się pojawiła.
  11. Jak przy w miarę stałym odbiorze ciepła ustawi się dobrze i optymalnie spalanie w dwustanie nawet tak aby ster pracował w trybie pracy ciągłej to to spalanie będzie oszczędniejsze niż spalanie w tych samych warunkach w trybie pid czy adaptacyjnym czy grupowym. No ale spalanie w jakimś algorytmie automatycznym (niech będzie jakiś pid ) jest wygodniejsze bo ster moduluje moc, utrzyma zadaną itp. itd. ale coś za coś albo wygoda albo oszczędności. (w Twoim sterze nazwano dwustan jakoś inaczej ale z tego co się zorientowałem to dalej jest dwustan a inna nazwa to tylko taki chwyt marketingowy ) w każdym razie dobre ustawienie spalania w trybie dwustanowym jest jak najbardziej możliwe ale wymaga godzin obserwacji i wielu poprawek zanim się to optimum znajdzie.
  12. - spróbuj ustawić mniejszą moc maksymalną ze 20 % mniej (nie wiem jaką teraz masz) ale wtedy kocioł będzie dłużej dochodził do zadanej i mniej się odstawiał, - co do ochrony powrotu - jak Ci to koniecznie potrzebne - to najprostsza ( i najtańsza) wersja, po prostu za pompą ładującą CO dajesz bajpas czyli trójnik i rurka do powrotu a po drodze na tej rurce montujesz zwykły zawór kulowy (odcinający). Zawór popuszczasz z 10% (metodą kolejnych prób) aż powrót będzie miał satysfakcjonującą Cię temperaturę. Jak na kotle trzymasz stałą zadaną to wyregulujesz ten zawór raz i załatwione.
  13. Do aikon91 Wróć do poprzednich ustawień skoro paliło Ci jak pisałeś 7,5 - a odstawianie się niczemu nie przeszkadza
  14. To jak na 100 m2 masz sporo te 15 kg na dobę - akurat u mnie w tej chwile sterownik pokazuje 15,0 kg na dobę co za zbieg okoliczności - tylko, że grzeję trochę większą powierzchnię bo 240 m2 licząc z kotłownią.
  15. W IE42 mam funkcję czasowego obniżenia temperatury - w kalendarzu można sobie nastawić godziny w jakich temp. ma być obniżona ale aktualnie nie korzystam z tej funkcji. Kiedyś w innym sterze też miałem taką funkcję i gdzieś przez dwa lata z niej korzystałem plus centralne sterowanie temperaturą w domu czyli z funkcją termostatu pokojowego. No jednak po paru latach dojrzałem do założenia na grzejniki termostatów gazowych o takich termostaty gazowe i aktualnie mój pogląd jest taki, że tak w moim domu i dla mnie jest najlepiej czyli ekonomicznie i stabilnie. Praca pompy CO na stałe, zadana na kotle stała 51 st C (co do zasady praca ciągła kotła), zawór 3D wyłączony i nic nie miesza a termostaty robią swoje i spoko ( plus jeden grzejnik z przyduszonym stałym przepływem) a domownicy ustawiają sobie temperatury w domu jakie chcą :) ( Wiadomo każdy uprawia w swoim domu swoją politykę grzewczą i ustawia wszystkie jej elementy pod swoje potrzeby) :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.