Skocz do zawartości

czp01

Stały forumowicz
  • Postów

    484
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czp01

  1. Moim zdaniem rzeczy trzeba nazywać po "imieniu" i wprost i im prościej tym lepiej - tak aby zwykły użytkownik mógł pojąć - skoro jak widać na forum nawet starzy wyjadacze z czasem podawania w trybie pracy automatycznej mają problem. No ale spoko jak kiedyś zakupię sobie ten ster do testów to najpierw z pomocą doświadczonych użytkowników przetłumaczę sobie te ustawienia i zależności na prostszy język. Najważniejsze, że ster się ciągle rozwija i w tym jest jego siła. Jak się przestanie rozwijać to będzie znaczyć, że to koniec. :)
  2. Programista - chyba sobie "żarciki" porobił z tymi nazwami nie lepiej było w trybie automatycznym nazwać częstotliwość podawania "częstotliwością podawania" a nie czasem podawania.
  3. Z tą wysokością temperatury zadanej CO a spalaniem to różnie bywa. Koledze np. efektywniej i oszczędniej pali jak ma ustawione na 56 a nie jak wcześniej na 50. Przestaw sobie wyżej na jedną dobę i po prostu sobie sprawdź jaka jest różnica na wyższej zadanej. Ja parę lat paliłem na zadanej 43 st C a ostatnio wykombinowałem, że najlepiej to jest u mnie na zadanej 51 st C i tego się trzymam :)
  4. Ustaw na stałe zadaną kotła wyżej np 53 st C i wtedy nie musisz włączać priorytetu.. Tez się kiedyś bawiłem w priorytet CWU ale w sumie doszedłem do wniosku, że lepiej bez i pompa CWU chodzi na stałe ale na zaworze do CWU ustawiłem jedynie mały przepływ i spoko.
  5. Dobry (już doświadczony) operator sterownika i kotła jest w stanie zaoszczędzić góra do 10 % ekogroszku (przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego) albowiem niestety ile dom ciepła potrzebuje to tyle mu trzeba dostarczyć !
  6. W moim sterowniku ie42 jest taka funkcja "przewidywana data zasypu" i ster ją na bieżąco koryguje i wówczas wiem, kiedy muszę zabawić się w górnika i dosypać opał ( i przesyła też maila ), że kończy się opał a na sterze włącza się, sygnał dźwiękowy (i napisem) alarm. Napis to bym wywalił a reszta funkcji jest użyteczna bo wiem, że nie zapomnę o tankowaniu. Zawsze tankuje do pełna swoje 180 kg i w międzyczasie nie dosypuję. W poprzednim sterze brulim tez miałem podobna funkcję.
  7. Czy zdjąć to nie wiem. Już z 10 lat temu jak zrezygnowaliśmy z zasłon (zmieniliśmy modę) - pozostały w oknach jedynie firanki, które zwyczajowo są do parapetów, a jedynie w oknach balkonowych są do parkietu no ale w oknach balkonowych akurat grzejników nie mam. Sama firana przeszkadzać zapewne nie będzie ( ewentualnie termostat ustawisz oczko wyżej). Natomiast zasłony moim zdaniem powinny być odsłonięte na boki i będzie spoko.
  8. Najprościej jest najlepiej - tak się przekonałem u siebie. Pompa CO chodzi non stop, na grzejnikach termostaty ( jeden grzejnik bez termostatu aby przepływ ciągle był). Na kotle stale ta sama zadana temperatura ( u mnie 51 st C) - zawór 3D otwarty na full czyli nieczynny, pompa CWU co do zasady cały czas włączona na stale. Tym sposobem mam spokój - sterownik kotła moduluje moc i pracuje w trybie pracy ciągłej, owszem jak jest cieplej to ster się czasem odstawi ale niczemu to nie przeszkadza ( pompa CO cały czas pracuje. Temperaturę w domu regulują termostaty i tak jest ok, każdy użytkownik w swoim pokoju ustawia jak sobie chce czyli ma swój komfort cieplny. Połączyłem dwa lata temu dwa oddzielne piony CO w jeden i dałem im do zasilania jedną pompę Alpha2 zamiast dwóch pomp. Myślę jeszcze wyrzucić pompę CWU i obskoczyć CWU tą od CO - ale muszę do tego jeszcze dojrzeć. Jak pompa CO chodzi non stop to praktycznie inna ochrona powrotu jest zbędna - a jak nie wystarcza to można jako ochronę włączyć taką funkcję pompie CWU i po co jeszcze jedna pompa kotłowa czy też zawór n. drogowy.
  9. Co sezon mam nową partie ekogroszku z KWK Chwałowice - prosto z kopalni i zawsze różni się trochę granulacją. Dlatego zawsze co sezon od nowa kalibruję wskazania ilości ekogroszku podawanego przez podajnik w określonej jednostce czasu. Jak ekogroszek w zasobniku schodzi do końca tak, że zaczyna już widać ślimak to zasypuję do zasobnika odważone 180 kg ekogroszku bo tyle wchodzi mi do pełna i jak ekogroszek się wypali i zejdzie do tego samego miejsca to odczytuję ile minut zajęło mu wypalenie tych 180 kg i wyliczam ile to jest gram na 1 s bo takie dane muszę wpisać do sterownika. W tym roku zrobiłem pod rząd 3 takie próby i każda się trochę różniła - wyciągnąłem więc z tych 3 prób średnią, która w tym sezonie wynosi u mnie 4,66 grama ekogroszku na 1 sekundę. Czyli inaczej to jest 16,776 kg na 1h. Dla porównania w ubiegłym roku mój podajnik podawał 4,16 gr/ 1s, a w tym 4,66 gr/1s tak więc niby ten sam ekogroszek a różnice jednak są. W moim sterze ilość podawania ekogroszku przez ster na 1s jest jednak tylko i wyłącznie potrzebna do określania godzinowego czy też dobowego spalania. Z ciekawości jak jest w sterowniku SKZP czy te dane podawania przez ślimak ekogroszku w określonej jednostce czasu są też potrzebne tylko i wyłącznie do wyliczania poziomu (wielkości) spalania czy też algorytm sterownika używa tych danych także w procesie adaptacji ustawień procesu spalania ???
  10. Powyższa fotka była z 1 minutę i zniknęła. =================================== Znowu się pojawiła.
  11. Jak przy w miarę stałym odbiorze ciepła ustawi się dobrze i optymalnie spalanie w dwustanie nawet tak aby ster pracował w trybie pracy ciągłej to to spalanie będzie oszczędniejsze niż spalanie w tych samych warunkach w trybie pid czy adaptacyjnym czy grupowym. No ale spalanie w jakimś algorytmie automatycznym (niech będzie jakiś pid ) jest wygodniejsze bo ster moduluje moc, utrzyma zadaną itp. itd. ale coś za coś albo wygoda albo oszczędności. (w Twoim sterze nazwano dwustan jakoś inaczej ale z tego co się zorientowałem to dalej jest dwustan a inna nazwa to tylko taki chwyt marketingowy ) w każdym razie dobre ustawienie spalania w trybie dwustanowym jest jak najbardziej możliwe ale wymaga godzin obserwacji i wielu poprawek zanim się to optimum znajdzie.
  12. - spróbuj ustawić mniejszą moc maksymalną ze 20 % mniej (nie wiem jaką teraz masz) ale wtedy kocioł będzie dłużej dochodził do zadanej i mniej się odstawiał, - co do ochrony powrotu - jak Ci to koniecznie potrzebne - to najprostsza ( i najtańsza) wersja, po prostu za pompą ładującą CO dajesz bajpas czyli trójnik i rurka do powrotu a po drodze na tej rurce montujesz zwykły zawór kulowy (odcinający). Zawór popuszczasz z 10% (metodą kolejnych prób) aż powrót będzie miał satysfakcjonującą Cię temperaturę. Jak na kotle trzymasz stałą zadaną to wyregulujesz ten zawór raz i załatwione.
  13. Do aikon91 Wróć do poprzednich ustawień skoro paliło Ci jak pisałeś 7,5 - a odstawianie się niczemu nie przeszkadza
  14. To jak na 100 m2 masz sporo te 15 kg na dobę - akurat u mnie w tej chwile sterownik pokazuje 15,0 kg na dobę co za zbieg okoliczności - tylko, że grzeję trochę większą powierzchnię bo 240 m2 licząc z kotłownią.
  15. W IE42 mam funkcję czasowego obniżenia temperatury - w kalendarzu można sobie nastawić godziny w jakich temp. ma być obniżona ale aktualnie nie korzystam z tej funkcji. Kiedyś w innym sterze też miałem taką funkcję i gdzieś przez dwa lata z niej korzystałem plus centralne sterowanie temperaturą w domu czyli z funkcją termostatu pokojowego. No jednak po paru latach dojrzałem do założenia na grzejniki termostatów gazowych o takich termostaty gazowe i aktualnie mój pogląd jest taki, że tak w moim domu i dla mnie jest najlepiej czyli ekonomicznie i stabilnie. Praca pompy CO na stałe, zadana na kotle stała 51 st C (co do zasady praca ciągła kotła), zawór 3D wyłączony i nic nie miesza a termostaty robią swoje i spoko ( plus jeden grzejnik z przyduszonym stałym przepływem) a domownicy ustawiają sobie temperatury w domu jakie chcą :) ( Wiadomo każdy uprawia w swoim domu swoją politykę grzewczą i ustawia wszystkie jej elementy pod swoje potrzeby) :)
  16. Moim skromnym zdaniem nie - ale zimny powrót świadczy o tym, że przepływ czynnika grzewczego jest słaby bo nie ma co grzać i dlatego powrót jest zimny. Zimny powrót może jedynie przy zbiegu kilku czynników spowodować powstanie punktu rosy i korozje niskotemperaturową ale to prawie jak wygrana w totolotka. Możesz przeciwdziałać ziemnemu powrotowi np. 1. stosując zawór 3D, 2. włączyć dla pompy CWU funkcję ochrony powrotu np na 40 st C - wada taka, że CWU też się nagrzeje wyżej, 3. włączyć pompę CWU na stałe - wtedy powrót będzie wyższy a i CWU też wyższe ale można dopasować zadaną kotła np. na 53 st C i będzie ok. 4. możesz w łazienkach zlikwidować na drabinkach termostaty i odkręcić zawór grzejnika trochę więcej - będzie lepszy przepływ, cieplej w łazience i cieplejszy powrót. Zużycie 7,5 kg na dobę to prawie jak grzanie samego CWU w lecie - to się ciesz a kocioł niech Ci cały czas będzie w odstawieniu (podtrzymaniu)
  17. Ogrzewasz tylko 100 m2 --- to strasznie mało jak na kocioł na ekogroszek i dlatego się odstawia bo nie ma co grzać. Jakie masz zużycie dobowe ekogroszku ? Kocioł masz 14 kw a wystarczyło by Ci zapewne 4 kw . Wypełnij sobie dane na http://cieplowlasciwie.pl/ i podaj nam co Ci wyszło.
  18. Ja mam inny ster - i mam akurat ustawione przekroczenie o plus 3 st C (nie mam czasowego przekroczenia) - można dać więcej ale to też bez celu aby kocioł bez zapotrzebowania na ciepło produkował sobie wysoką temperaturę sam dla siebie bo to ewidentna strata skoro dom tyle ciepła nie potrzebuje (takie jest moje zdanie odrębne).
  19. No u mnie dobiło do 13,5 st C to też swoje robi. Jak wyłączasz pompę CWU to automatycznie kocioł ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i się odstawia - u mnie tak samo. No ale tak jak dzisiaj to i tak się odstawia (a mam na stałe załączoną pompę CO i CWU)
  20. aikon91 - to odstawianie to objaw wiosny a w lato to już w ogóle się grzać w trybie ciągłym kotłem nie da :)
  21. Mam ten sam problem na palniku 25 kw Pancerpola. Masz w sterowniku funkcję "czyszczenia palnika" to jej użyj (rozsądnie) a na pewno pomoże. Na początek co 10 minut jakieś 5 s dmuchawy na jej 100% mocy. Jak się poprawi to ten czas tą przerwę wydłuż z co 10 minut na 15 a później na 20.
  22. Witam. Jest podgląd na stronę internetową sterownika http://wojszym2244.usermd.net/ i jak rozumiem tam się użytkownicy logują i maja dostęp do swojego stera. Czy można jednak uzyskać dostęp (sam podgląd) do pracującego czyjegoś stera tak aby widzieć jak konkretny kocioł pracuje razem z wykresami ( coś na wzór jak ma ecoal i bruli lub z ograniczeniami ie42). Ewentualnie czy jest gdzieś mapa sterowników aby można je w pracy podejrzeć. ???
  23. Ciekawie z tym bajpasem. Mój grzejnik w garażu zamknięty na zero i jeszcze nigdy nie był odkręcany - garaż w bryle budynku obok kotłowni to nie ma potrzeby go specjalnie grzać.
  24. No wiem idea - jest ok - algorytm w moim sterze też tak kombinuje aby trzymać się w okolicy zadanej i się trzyma , no poza momentami, jak jest za ciepło czyli nie ma odbioru ciepła to się odstawi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.