Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

to fakt ze sie lepiej spala ja zeszedlem juz do 11kw z 22kw....

Spalanie masz ladne przy tej powierzchni ogrzewanej...jedyne co mozna to sprobowac jescze zmniejszyc moc  zeby wyplaszczyc troche wykres....odrazu zaznaczam ze to tylko moje zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 25kW dla kotła 25kW i +30 korekcji paliwa i działam w zakresie 10-30% modulacji.

To 30% jest ze sporym boostem do nadmuchu. Po prostu wq**mnie czekanie aż modulacja wejdzie na 100% a temp kotła spadła już 15C. Czekam na oficjalną wersje oprogramowania z dynamiką modulacji. Bo obecnie wzrost modulacji o 1-2% to śmiech dla kotła z dużą ilością wody.

Jak widać u każdego jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Pan @TomekBrz powie jak prace nad nowym softem się mają i poda ewentualny z grubsza biorąc termin udostępnienia chodźby wersji testowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dayan napisał:

A ja mam 25kW dla kotła 25kW i +30 korekcji paliwa i działam w zakresie 10-30% modulacji.

To 30% jest ze sporym boostem do nadmuchu. Po prostu wq**mnie czekanie aż modulacja wejdzie na 100% a temp kotła spadła już 15C.

Nie mogę załapać w czym rzecz. "działam w zakresie modulacji 10-30% i czekam aż modulacja wejdzie na 100%"

To co teraz napiszę powinno być wypisane grubą czcionką na 1-szej stronie instrukcji do sterownika skzp, jak również na stronie firmy Timel.

Ten sterownik pracuje w funkcji PID jeśli jest spełniony jeden z dwóch warunków. 

1. Ochrona powrotu kotła przez CWU ( Pompa Wł)

2. Ochrona powrotu krótkim obiegiem

Bez spełnienia któregoś z tych dwóch wymogów, sterownik pracuje jak najprostszy sterownik dostępny na rynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek, pewnie zaraz odezwie się ktoś kto obali tą tezę ;) 

Ja widzę to tak.

Praca każdego automatu jest reakcją na pracę instalacji (odczyt czujników) wiec od tej instalacji zależy jak ster będzie modulował i nie ma w tym nic dziwnego ;) . On nie przewiduje co się wydarzy tylko reaguje na to co się dzieje.

Przy niestabilnej instalacji każdy (lub większość) automaów polegnie.

Pompa CWU na stałe czy pompa kotłowa oszukują te odczyty powodując że nie całe wytworzone ciepło idzie w instalację. Stabilizuje to odczyty, zmniejsza wahania temperatur na kotle więc i szerokość modulacji, i w tym też nie ma nic dziwnego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę załapać w czym rzecz. "działam w zakresie modulacji 10-30% i czekam aż modulacja wejdzie na 100%"
To co teraz napiszę powinno być wypisane grubą czcionką na 1-szej stronie instrukcji do sterownika skzp, jak również na stronie firmy Timel.
Ten sterownik pracuje w funkcji PID jeśli jest spełniony jeden z dwóch warunków. 
1. Ochrona powrotu kotła przez CWU ( Pompa Wł)
2. Ochrona powrotu krótkim obiegiem
Bez spełnienia któregoś z tych dwóch wymogów, sterownik pracuje jak najprostszy sterownik dostępny na rynku.
 
Bez spinki proszę. W chyba każdej instrukcji pieca są schematy podłączenia do instalacji CO i CWU. Jasno wynika z nich że piece powinny mieć zawory 3 lub 4 drożne. Zabezpiecza to kocioł przed zalewaniem zimnym zładem oraz kontrolą nad temperaturą dostarczonego czynnika do elementów grzewczych. Na dzień dzisiejszy brak takowych zaworów lub zabezpieczenia w postaci obiegu kołowego ( nawet wpiętej instalacji CO na stałe) świadczy na niekorzyść instalatora. Sterownik mam już kilka sezonów i dzięki niemu mam spokój z paleniem. Raz na tydzień czyszczenie pieca i oczywiście dokładnie do zasobnika. Mimo że nie jestem zwolennikiem prostych kresek na dzień dziejszy takowe wyświetlane są u mnie. Kwestia regulacji całego układu.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w tym roku zamontowałem piec na ekogroszek. To ze byłem świeży w temacie nie zdawałem sobie sprawy jak ważny w użytkowaniu pieca jest dobór sterownika. Zdecydowałem sie na wymiane sterownika z Tech ST40 na sterownik Time SKZP 02. Poki co w 100% używam rusztu zapasowego bo zostało mi ok 4 ton węgla kamiennego z poprzedniego roku i ok 40 m3 drzewa (pracuje w tartaku, drzewa pod dostatkiem). Chce to wszytsko wypalic i dopiero zacząc zabawe z groszkiem. Instalacje przerabiałem pod piec i kupiłem go z zapasem mocy bo w nastepnym roku bede remontował poddasze i 1 piętro (układ 1 piętro i poddasze nie uruchomiony, bede miał po remoncie do ogrzania ok 260m2 wszystkiego + bojler 250l). W instalacji sa 3 niezależne od siebie układy gdzie kazdy sterowany jest osobna pompka gdzie, 1 układ bedzie grzał mi pierwsze piętro i podasze (zawor 4d i chce dokupic do niego siłownik do sterowania zaworem) 2 układ grzeje mi parter (zawór 4d sterowany recznie) noi 3 układ ogrzewanie bojlera. Dwa zawory 4d z tego wzgledu ze mam duza roznice w wysokosciach pomiedzy poddasze I 1 pietro (ok 2,3) a parterem (ok 2 m) dodam ze dom jest z lat 80 tych na parterze rury sa na zewnatrz a podasze i parter gdy bede remontował bede chciał wszystko pochowac w sciany badz posadzkach. Przechodzac do mojego pytania po konsultacji ze sprzedawca pieca mam mozliwość wymiany/oddania sterownika i czy w sterowniku SKZP-02 jest mozliwość dostosowania ustawien (w miare optymalnych) do  palenia weglem kamiennym i drewnem?

Dla zainteresowanych dodam kilka zdjęć z instalacji pieca. 

 

Pozdrawiam :)

IMG_20181123_164440.jpg

IMG_20181123_164448.jpg

IMG_20181123_164506.jpg

IMG_20181123_173546.jpg

IMG_20181123_173608.jpg

IMG_20181123_173626.jpg

Edytowane przez wilczOr991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisgie, ja nie mam jakiejś wyszukanej instalacji, najprostsza (podobno najskuteczniejsza) jaką hydraulik zrobił 40 lat temu I żeby było bez niedomówień, mam na wyjściu kotła 4D ( różnica miedzy zasileniem a powrotem to minimum 18°C , mam również CWU, ale podłączenie ponad 10 mb. ( prąd wychodzi mnie taniej niż groch) i oto starałem się ustawić kocioł w PID bez CWU. Nie mogę tego zrobić, wypiłem ze 3-8 skrzynk piwa i nie mogę opanować (oczywiście bez ochrony z CWU). Sterownik bez ochrony powrotu idąc z "góry" przechodzi przez temp. zadaną (strzelam) z modulacją 60%, przebija zadaną ponad 2-3 °C, a wracając przy temp. zadanej ma najmniejszą modulację jaką zaprogramowałem, np 5%. To wcześniej wspomniane 60% modulacji sterownik osiąga przy tempetaturze mniejszej od zadanej o ok. 3°C . Więc kocioł pracuje jak w interwale z tą różnicą że kocioł się nie odstawia, a ma minimum które zadeklaruję. Oczywiście obecnie u mnie pracuje pompa CWU i kocioł pracuje stabilnie (ale chciałbym aby kocioł bez tej pompy pracował również stabilnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak nie ma zaworu to nie trzeba pompy kotłowej w myśl zasady albo montujemy wszystko co powinno być albo nic. nie ma półśrodków. A wiem że tak jest z własnego doświadczenia

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek,nie za dužo powietrza na niskej mocy?Groch sa spalač przy niskej i nastepnie niema z czeho zaczač rozgrzewač i modulacia wzrasta,wzrasta niž dodaje grochu,no juž maje na przyklad 60%,za dužo i przekroczyč zadana,nastepnie znowu niska,i tak dalej okraglo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, abcde napisał:

mi doskonale dziala bez zadnych zaworow....mam krotki obieg na cwu ktory mi pelni role ochrony powrotu....im wiecej udziwnien tym wiecej klopotu:)

To kolego podejmij próbę zapanowania nad kotłem bez włączonej pompy CWU, będę wdzięczny za wskazówki. Nie wszyscy mają lub nie chcą korzystać , jak to nazwałeś z krótkiego obiegu przez CWU i tez by chcieli aby sterownik pracował w tzw PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam cwu ciepłą wodę mam z przeplywowki gazowej ale mam zawór 4d +siłownik + pompa kotłowa .najpierw miałem tylko4d była lipa zamontowałem pompę kotłowa dozą poprawa i niedawno zamontowałem siłownik i dopiero teraz jest czego oczekiwałem

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MarekDabrowski napisał:

Bo jak nie ma zaworu to nie trzeba pompy kotłowej w myśl zasady albo montujemy wszystko co powinno być albo nic. nie ma półśrodków. A wiem że tak jest z własnego doświadczenia

 

A jakie jest to doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Oldek napisał:

@krisgie...przebija zadaną ponad 2-3 °C, a wracając przy temp. zadanej ma najmniejszą modulację jaką zaprogramowałem, np 5%. 

nie wiem czy 5% min to najlepsze wyjście. Im niżej zejdzie to tym wyżej wyjedzie i z powrotem i kółko się zamyka. Ja bym odczytał z wykresu średnią moc kotła i minimum ustawił z 10% niżej + odpowiedni czas przekroczenia. Ale to trzeba sprawdzić jak to zadziała i nie jest to stałe ustawienie bo zależy od temperatur (średnich mocy).

Oczywiście nie mówię o parametrach spalania bo to jak rozumiem masz już dopracowane.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samym zaworze 4d zimny powrót skoki modulacji dozę spadki temperatury kotła nie wspominając że przy każdej zmianie temperatury na dworze musiałem latać i zmieniać ustawienia 4d

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak zakrece calkiem zawor od cwu ....to bez tego mam max 5 stopni roznicy.....wyjscie-powrot
Ale to normalne wystarczy dobrze dobrać prędkość pompy co

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej nic więcej nie potrzeba u ciebie .notując zawór 4d już tak różowo nie jest minimum pompa kotłowa musi byc

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia pompa kotlowa na 1.biegu,brak cwu.Delta kotla 5-9° i roznica kotlowej +- 1°.

Szalona modulacia dzialal mnie dužy wiatr w niskej modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.