Skocz do zawartości

Dayan

Stały forumowicz
  • Postów

    226
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez Dayan

  1. Do sprzedania sprawny sterownik kotła SKZP-02F. W zestawie wszystkie czujniki jakie były dołączone przez producenta: - czujnik spalin - czujnik podajnika - czujnik kotła - czujnik mieszacza - czujnik CWU - czujnik pokojowy - czujnik pogodowy - czujnik powrotu Do tego kabel USB do aktualizacji oprogramowania Unitek, instrukcja obsługi oraz kabel zasilający. Wysyłka paczkomatem lub odbiór osobisty. Cena 750zł + przesyłka.
  2. Akurat tu gdzie mieszkam już ponad 10 lat to wyłączenia prądu można policzyć na palcach jednej ręki. Jedyne co może martwić to ile będą kosić za kWh. Na razie ratują mnie panele i na pewno w planach będzie rozbudowa gdzie się da, ile się da. Powoli zagospodarowujemy piwnice, gdzie do tej pory stały worki z węglem i był wszędobylski pył. W razie apokalipsy cenowej prądu, komin ceramiczny dalej jest, jest też gaz więc 'na szybko' można się poratować jakimś piecykiem. Ta zima kosztowała mnie 2600zł, tyle do zapłaty za FV w lipcu (okres 01-06.2023). W magazynie będzie mniej niż przed założeniem pompy ale jeśli rachunek za zime 23-24 wzrośnie x3 to i tak 'sie opłaca'.
  3. No to małe podsumowanie bo praktycznie mija pełny rok z pompą rotenso 12kW. Podlicznik pokazał nieco ponad 7500kWh CO+CWU. Grzane 2+1 (strych na pół gwizdka) kondygnacje. Temperatura w domu oscylowała w granicach 21C. CWU 300l grzane do 45C raz dziennie. Wydajność/opłacalność: Jeśli przyjme spalenie 5 ton węgla gdzie z 1 kg mam 7kWh to wyjdzie 35k kWh. Licząc 7500 kWh * 3 COP to wyjdzie 22,5k kWh zużytego przez dom. Przystawiając to do kotła i węgla wychodzi, że podajnikowiec miał wydajność roczną na poziomie 65%. Wyliczenia oczywiście obarczone błędem ale mniej więcej zapotrzebowanie na ciepło pokrywa się z tym co wyliczało cieplo.app (22-23k kWh). Koszt: 5 ton węgla * 1500 = 7500zł (tyle bym musiał wydać w zeszłym roku). 7500kWh * 0,8zł/kWh = 6000zł (teoretyczna ilość do zapłaty bez PV). FV za to półrocze dostane w lipcu i wtedy będe wiedział ile mnie wyniesie prąd. Dokładnie tego pewnie nie policzy bo są panele no i zużycie bytowe + autokonsumpcja. Troche było w magazynie uzbierane, 3k kWh w niższej cenie. Zobaczymy jak bardzo będzie nas władza okradała na prądzie po wyborach i jakie będą ceny węgla jesienią. Raczej rozbudowa PV mnie nie ominie. Roczne zużycie całego domu szacuje na 8-9k kWh.
  4. @Sławek007 Żona ma działalność a ja UOP. Jak liczyliśmy sami i w urzędzie miasta z urzędniczką to wyszło rzutem na taśme najwyższe dofinansowanie. Nawet zwlekaliśmy z wnioskiem aby pod uwagę brany był inny rok. Niestety już w wioś policzyli to jakoś 'jak trzeba' i coś tam doliczyli się u żonki więcej. Ale w końcu w kwietniu przyszedł przelew, troche to trwało od września.
  5. U nas w końcu dotacja dotarła na konto po 6 miesiącach od złożenia wniosku (po drodze korekta zmniejszająca poziom dofinansowania) 😆
  6. W jednej z instrukcji Midea są nieco inne, bardzie normalne krzywe. Może masz tą wersje softu lub wersje urządzenia.
  7. U mnie działają krzywe jak w tabelkach (niskie i wysokie), pomijam już ich totalną bezsensowność w różnicy na zasilaniu dla +20 i -20C. Najlepiej zrobić swoją krzywą 9.
  8. I jeszcze jak chcesz wynająć komuś. Tylko nie wiem czy dopiero jak będzie nowa umowa czy od razu trzeba w zębach zanieść papierek lokatorowi jak przepisy wejdą w życie.
  9. Sorki za niedopatrzenie. Co do ponownego załączenia pompy w przypadku przekroczenia zadanej dla CO (przy włączonym czujniku tbt1), to u mnie pompa uruchomi się ponownie gdy spadnie temp wyjścia wody z pompy T1 a nie na buforze. Jest to nieco problematyczne. Np teraz mam uruchomiony tryb eco na noc, gdzie spada mi zasilanie instalacji z 40 na 30C. Delte mam ustawioną na 3C. Pompa staje, pompa obiegowa pompy staje, pompka za buforem ciągle mieli wode powoli się wychładzając. I nie ważne, że za buforem może być już 25C, pompa nie zacznie pracować dopóki sama nie ostygnie do 27C czyli zadanej delty od 30C. Troche to głupie ale tak działa.
  10. Pompa obiegowa zwalnia bo twój zbiornik cwu nie odbiera ciepła. Mam rotenso 12kW i przy grzaniu cwu 300l na starcie jest większy odbiór to i pompka obiegowa kręci wyżej. Pytanie do ilu stopni chcesz grzać wode i jaką masz delte dla grzania cwu.
  11. W buforze nie mam miejsca na czujnik więc dałem go na rurkę wychodzącą na instalacje. Pomimo dobrego zaizolowania to pokazuje ok 2C mniej niż termometr zegarowy wpięty kawałek dalej.
  12. U siebie wrzuciłem ten czujnik. Nawet wpiąłem tbt2 ale okazało się, że działa tylko w kaskadzie. Co do tbt1 to pompa inaczej działa w zależności czy pracowała wg minutnika (pilnowała temperatury tbt1) czy też jak teraz mam wg krzywej grzewczej (pilnuje temperatury wylotu wody z pompy).
  13. 1. Czy masz zamontowany czujnik bufora tbt1? 2. Pompa reguluje szybkością przepływu aby delta wody wychodzącej-wchodzącej była w okolicach 5C. Info z fejsa ale patrząc na to co robi pompa to faktycznie tak jest. Jeśli delta ta jest większa to pompa nie wchodzi na wyższą moc, to też info z fejsa. 3. Jaką masz ustawioną krzywą (nr)? Temperatura wody wychodzącej, którą pokazuje sterownik się nie zmienia przy krzywej grzewczej (błąd oprogramowania). Rzeczywistą temperaturę zadaną masz w parametrach pracy -> krzywa temp. klim 1 (jak masz uruchomiony jeden obieg).
  14. Pomysł dobry ale... kto szuka i chce znaleźć to znajdzie. A reszta ludzi, patrząc na grupy na fejsie, to szuka informacji gdy pompa już w kotłowni, i jak zawsze instrukcja obsługi parzy w ręce. A co do tej tabeli to fajnie jakby jeszcze był podany pobór mocy.
  15. Można szybciej włączyć grzanie CWU bo akurat słonko wyszło i panele działają 😉 A co do pytania to na chwilę obecną tylko ComfortHome działa. Próbowałem jeszcze z NetHome Plus oraz MSmartHome, bez powodzenia. PS: można się wczepić do sterownika poprzez modbus ale to już nieco wyższa szkoła jazdy.
  16. @Tomek15 wygląda to na Home Assistant.
  17. @luceomoim skromnym zdaniem jak musisz zasilać instalacje temperaturą powyżej 50C (nie mam tu na myśli ekstremalnych mrozów) to nad PC bym się mocno zastanowił. Przeszedłem z węgla na PC m.in. dlatego, że nie przekraczałem tego parametru.
  18. Na fejsie najbardziej aktualny problem z grupą midea to błąd przepływu u sporej ilości osób. Ponoć najbardziej dotyka wersje 8kW i gdy w środku hydroboxu jest pompa shmige (czy jakoś tak) a nie wilo. U mnie jest rotenso 12kW i poza niedopracowanym oprogramowaniem (wg mnie) to radzi sobie bardzo dobrze.
  19. Dorobiłem za jakieś 10zł. Czujnik temperatury midea itp to NTC47K. Da się włączyć jedynie czujnik bufora góra, dolny czujnik gdy jest kaskada. W takim przypadku pompa pilnuje temperatury z tego czujnika. Jak temperatura jest osiągnięta to wyłącza się pompa obiegowa hydroboxa a działa jedynie pompa CO. Czujnik mam przy rurze w grubej otulinie i zaniża o 1-2C.
  20. Nie masz energii w zapasie, bo jak masz instalacje od niedawna, to prąd sprzedajesz. Bieżące zużycie już masz wyjaśnione wyżej. Prąd w wirtualnym magazynie mają ci na starych zasadach.
  21. Ten sezon jakoś oblece. W magazynie ok 3300kWh. Do tego gdybym miał kocioł podajnikowy to i tak bym musiał kupić 5 ton w cenie... 1,5-2tys za tone, czyli sporo. Przyjdzie dołożyć 5tys za prąd to będzie OK. Na przyszły rok planuje dopchać paneli do 10kWp.
  22. Pierwsze dni z ogrzewaniem za mną. Jak na razie jest bardzo dobrze. Zasilanie 35-40C, temperatury na zewnątrz 5-15C, COP w przedziale 4-6, gdzie 6 to chwilowo jak pompa moduluje i zmienia przepływ. Większość czasu jest 4,5-5. Dla CWU 45C COP wychodzi w okolicach 3 (grzane w środku dnia gdy jest najcieplej). Zużycie dzienne od 3kWh dla dogrzewania popołudniowego po 14kWh dla całego dnia z wykorzystaniem fotowoltaiki bo słoneczny dzień. Temp w domu ok 20C, przy grzaniu ciągłym jest bardziej komfortowo. Na razie żonka mnie hamuje bo chyba się boi co będzie z prądem i nie chce drenować magazynu już na starcie. Oceniam, że węgla by mi szło do 15kg na dobe (grzanie cały dzień bez nocy, razem z cwu). Zobaczymy jak będzie gdy temperatury zejdą w okolice 0C.
  23. @daromega Pare dni temu podłączyłem licznik pod PCta. Nie najnowszy komp bo i54460, grafika rx470, do tego z 8 dysków (mieszanina hdd i ssd), win7. W spoczynku pobiera 90-100W, podczas grania 200-230W. Sam się zdziwiłem, że tak mało. Zasilacz mam OCZ 700W.
  24. Jak masz instalacje grawitacyjnie to może mieć wpływ. Przy pompce obiegowej miałem w sporo kolanek i nic się nie działo, zarówno w kotle jak i teraz przy pompie ciepła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.