Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zbrageryzowałem SKZP02. Sterownik kupiony z Timela, przyszedł pod niego skonfigurowany. I tutaj czekała mnie drobna niespodzianka, bo wszystko podłączyłem, ale chciałem zobaczyć jakie są poziomy tlenu bez sterowania ze strony skzp. I nie mogłem włączyć Bragera. Zrobiłem jego reset do ustawień fabrycznych, pyk i bez problemu się włącza. Ustawiłem komunikację po modbusie i znowu kicha. Okazuje się, że jak aktywna jest komunikacja modbus, to brager się nie włączy jeżeli nie nawiąże komunikacji z SKZP02. Dopiero jak po stronie SKZP ją włączyłem, to udało mi się uruchomić bragera. 

@przemo79 Biorąc pod uwagę mój dzisiejszy scenariusz, to na 100% nie masz skonfigurowanego bragera pod komunikację z szkz02. On nie chce się uruchomić jeżeli nie dogada się ze sterownikiem. Sprawdź parametry:

AL - 3

A1 - 1

A2 - 2

A3 i A4 mają być 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mkwapisz napisał:

Mam takie ustawienia. Nie nawiązuje komunikacji. Sprawdzane ze sto razy. Pobielilem nawet cyną końcówki kabli. Nie działa. Nie wiem jak sprawdzić czy złącze rj11 działa prawidłowo. Nie mam panelu.

@przemo79

 

Edytowane przez przemo79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj wlaczenie do zielonej kostki.

Hm,jest potrzebne troche wiecej myslec przy ustawianiu powietrza i  poziomu tlenu,obserwowac w jaki poziom i kiedy sa korekta sprawdza na - i + i kilka roboty ma sterownik z utrzymaniem ustawionego poziomu tlenu.Sterownik faktycznie steruje moc kotla dla ustawienia powietrza i ustawienia poziomu O2.Dzisz na mocach niskich juž troche problemow,by wszystko gralo.Podniosilem min.nadmuch,pomimo tego,že wszystko pokazywalo na odwrot(tak nawet nie pomoglo,tylko w krotkim okresie jednej amplitudy)i jest liepiej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemo79 Spróbuj reset bragera do fabrycznych i konfiguracja jeszcze raz. On u mnie się nie włącza jak aktywuję modbus (pali się pomarańczowa dioda statusu i nic nie pokazuje). Soft w wersji 1.03.

Po pierwszej dobie z bragerem w piecu zrobiło się trochę ciemno, ale warstwa jest bardzo cienka i gładka. Temperatura spalin zmalała o jakieś 10C, wyrównała się modulacja (na 2.46).

Start palnika przy grzaniu CWU zadziwiająco szybki (podbite dodatkowo przez ochronę powrotu), temperatura spalin osiągnęła 140C, wcześniej nie przekraczała 130C. I teraz pytanie, czy zwiększanie ilości tlenu poprzez podniesienie nadmuchu i zmianę maksymalnego tlenu trochę by pomogło? Sterownik koryguje nawęglaniem i nie bardzo wiem na ile można sobie pozwolić w tej manipulacji, żeby kopiec się nie zapadł (chociaż nie sądzę, aby sterownik na to pozwolił.

I zacząłem szukać materiałów dotyczących spalania w kotłach co: https://www.merserwis.pl/m-blog/319-spalanie-analiza-spalin-artykul.html

Jak macie coś ciekawego to się podzielcie tym.

IMG_20210228_195943.thumb.jpg.8f91c125a323853e2a15f835c84d89e5.jpgIMG_20210301_074648.thumb.jpg.0913ea5bcf97611eff5cf18a46171913.jpgIMG_20210301_074615.thumb.jpg.d01df0a56940707120c594f9c3b7a8b9.jpg

 

 

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dotyka grzania cwu,trzeba obserwowac co sa w tym momencje dzieje na palniku i jak dziala korekta(+ - ?) paliwa poprzed,za i na grotu modulacji(lekko po grotu mialaby sa przeklopic,na dole tež) w.s. poziom o2 przy wzrastu i spadku podobno odchylony od zadanych i dla tego podniosic,lub obnižac O2.I zaraz wyciagac wynioski,jesli powietrze max.dobro dobrane.Jesli powietrze ok,juž z poprzednych ustawien,potym steruj najpierw O2 na idealny poziom.

Može masz tylko powietrze max.za wysoko i sterownik nie martwi sia dopchac za pomoca lambda sterowania do niego wegla i stad lecia te spaliny.Jest tego sterowania wielu zaraz. :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=84619]przemo79[/mention] Spróbuj reset bragera do fabrycznych i konfiguracja jeszcze raz. On u mnie się nie włącza jak aktywuję modbus (pali się pomarańczowa dioda statusu i nic nie pokazuje). Soft w wersji 1.03.
Po pierwszej dobie z bragerem w piecu zrobiło się trochę ciemno, ale warstwa jest bardzo cienka i gładka. Temperatura spalin zmalała o jakieś 10C, wyrównała się modulacja (na 2.46).
Start palnika przy grzaniu CWU zadziwiająco szybki (podbite dodatkowo przez ochronę powrotu), temperatura spalin osiągnęła 140C, wcześniej nie przekraczała 130C. I teraz pytanie, czy zwiększanie ilości tlenu poprzez podniesienie nadmuchu i zmianę maksymalnego tlenu trochę by pomogło? Sterownik koryguje nawęglaniem i nie bardzo wiem na ile można sobie pozwolić w tej manipulacji, żeby kopiec się nie zapadł (chociaż nie sądzę, aby sterownik na to pozwolił.
I zacząłem szukać materiałów dotyczących spalania w kotłach co: https://www.merserwis.pl/m-blog/319-spalanie-analiza-spalin-artykul.html
Jak macie coś ciekawego to się podzielcie tym.
IMG_20210228_195943.thumb.jpg.8f91c125a323853e2a15f835c84d89e5.jpgIMG_20210301_074648.thumb.jpg.0913ea5bcf97611eff5cf18a46171913.jpgIMG_20210301_074615.thumb.jpg.d01df0a56940707120c594f9c3b7a8b9.jpg
 
 
Możesz obniżyć powietrze w max mocy, a żeby. Podnieś kopiec lub obniżyć to regulacja tylko tlenem+/-

Wyłącz wszystkie ulepszenia powietrza typu korekty dla danej mocy, dodmuch gdy podaje, cxysczenie palnkia i opóźnienie powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bercus napisał:

Može masz tylko powietrze max.za wysoko

Lub za nisko O2 max.Jesli 8,to tylko sen palacza :-). U mnia 25KW ustawiony na 15KW,dla wyliczenia z mocy,ktora užywam w.s. nominalna palnika mialo by byc 13-17,mam ustawione 10-13/14 i jakos sa da,w minimum jescze nie jestem pewnym.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia na 11-15. Piec 25KW ustawiony na 17. Wszystkie korekty mam powyłączane. Zobaczymy. Dużo kopci przy gwałtownym zejściu modulacji po dogrzaniu CWU. Mam wrażenie, że w ogóle mocno schodzi z modulacją i nie przestrzeliwuje tak bardzo wtedy temperatury. Ale jak dla mnie to modulacja powinna być sprowadzana do niższego poziomu powoli, zanim skończy się proces dogrzewania CWU. Np. ustawienie by np. na 3C od zadanej redukowana była modulacja.

@Kijasr regulacja powietrza nic nie da, bo sterownik skompensuje to nawęglaniem. Wersja 2.46 nie modyfikuje nadmuchu tylko koryguje podawanie opału. Zobacz film Timela na YT. Dodam więcej powietrza, to teoretycznie powinienem dostać ostatecznie więcej węgla na retorcie. Jedyna teraz modyfikacja jaką można zrobić, to w konfiguracji sondy zmieniać ilość %tlenu w spalinach.

Chyba że ktoś ma inne przemyślenia na ten temat i się chętnie nimi podzieli.

W tym nowym sofcie, to mnóstwo parametrów staje się zbędne. Potencjał podajnika potrzebny jest tylko do licznika paliwa, kaloryczność tak pi razy drzwi, bo sterownik i tak dobierze podawanie, dmuchawa tak żeby jakoś działała i ładowała do pieca powietrze. Oczywiście korekta podawania ma limit, ale jeżeli sterownik zacznie sam wprowadzać zmiany do swoich ustawień na podstawie sondy, to będzie to wtedy zestaw typu plug&pray.

A jak przymocowaliście sondę do rury spalinowej. Przyznam się, że nawierciłem otworki pod wkręty w tej podkładce montażowej (jak radzono w instrukcji). Spawać nie miałem zamiaru. Ale wstępnie zastanawiałem się czy nie użyć silikonu wysokotemperaturowego żeby ją przykleić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest.Powietrzem tylko možemy + - "dopasowac" odpowiednej mocy.Montaž lambdy zrobilem srubikmi i wszystko komplet usczelnilem silikonom silnikowym 300°.Kociol-rure,rure-komin,podkladka lambde.100% sczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj puściłem sterownik "luzem", żeby zobaczyć jak piec działa bez korekt pochodzących od bragera. Zasadniczo tlen mam na poziomie 12-16 i tak chyba ustawię sterownik. 16 to trochę dużo, na małej mocy ciężko zejść z tlenem przy tak przewymiarowanym piecu.

Testy robiłem sobie na różnych poziomach modulacji przy grzaniu CWU. Trwa to z jakąś godzinę, ale jasno mogłem stwierdzić, że przy zablokowaniu na konkretnym poziomie modulacji ilość tlenu rosła. Co by chyba znaczyło, że węgiel się wypalał szybciej niż był podawany i że dawałem za dużo powietrza do tej pory.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 18:12, mkwapisz napisał:

 

@Kijasr

A jak przymocowaliście sondę do rury spalinowej. Przyznam się, że nawierciłem otworki pod wkręty w tej podkładce montażowej (jak radzono w instrukcji). Spawać nie miałem zamiaru. Ale wstępnie zastanawiałem się czy nie użyć silikonu wysokotemperaturowego żeby ją przykleić

Ja mam jeden z pierwszych seryjnych BCA-02 na swoim kotle. Sondę dawałem na silikon 350st.C . Siedzi od paru miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem bragera. Trochę pajac ze mnie, wpinałem do niewłaściwej wtyczki RJ11, mam w sterowniku dwie. Jakos nie zauważałem czarnej, wpychałem do szarej.

Ktos pisał, że 8 dla mocy maksymalnej to sen palacza..

U mnie jest 7-8, dobrze czy źle. Okragła retorta.

Edytowane przez przemo79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa zaczyna się na małych mocach, max moc to nie problem. Na Youtube byli tacy co pokazywali swoje wyniki ale też na mocy max hehe..... Ile czasu w sezonie i na dobę kocioł pracuje pełną mocą?

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max 5% lub wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problemom palič na 5-8% O2 w pelnej mocy.Tylko czysto tak palic i potym schodzic w dol z moca bez kopczenia jest trudne. ?

Przydal by sia wskaznik srednej korekty za 2/6/12 godz.do ustawienia powietrza odpowiednego mocy przy danych O2.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy efekt zauważyłem. Z moich wcześniejszych obliczeń wynikało, że piec podgrzewa CWU w tempie 0,4C na minutę. Ostatnie moje rezultaty to 0,5 na minutę. Tutaj wpływ może mieć też mniejszy odbiór ciepła przez dom. Na modulację już nie patrzę, bo to teraz wartość w zasadzie wirtualna, bardziej powiązana z wentylatorem niż ilością węgla która idzie na palnik (tylko że u mnie powietrze nie jest prostą, na wysokiej modulacji zredukowałem napowietrzanie). Ale jak przyglądałem się pracy podczas grzania to było to stałe 60% praktycznie z zerową korektą. Więc mocy kociołkowi raczej nie brakuje.

@przemo79 Nie przeginaj z tak małą ilością O2 bo ci nawęgli bardzo retortę. Zobacz jak piec ci reaguje gdy wychodzi z dużej mocy, np. kończy grzanie CWU. U mnie maksymalna korekta na -70 przez długi czas była i potem kopciło. Ze wstępnych moich obserwacji różnica w o2 w dolnym i górnym zakresie nie powinna być za duża. Tak mniej więcej 3-4%. Także jak potrafisz wyciągnąć 8, to sprawdź czy na małej mocy dasz radę 12 i zobacz jaką masz korektę.

Na razie w piecu czarno, ale ta sadza jakaś taka bardzo cienka jest, jakby wymalowało ścianki. Zobaczę teraz ile tego się nazbiera przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem O2 max.z 11 do 10.Przy 11 bylo troche widac przepalone,stopione na retorcie i zbytne rakietowe palenie.Min.zostalo na 14 i  spoko tak utrzymuje,roznica 4 bez problemu,na starym sofcie wiecej niž 3 nie bylo do dogonienia.Wczesniej mialem na wiekszych mocach tež wiecej czarnej sadzy,teraz jak piszesz po tygodniu nie szaro,ale temne cienko,sa osadki w miejscach drzwi,itp.,na powierzchniach nie dužo co szkrobac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że przy pomocy bragera można sobie dostroić ustawienie powietrza?

Załóżmy, ze tak jak w moim przypadku - okrągłej retorcie dół powinien wynosic 15-16%, góra zaś 11-12.

Blokując modulację na jakiś czas, tak dobierac powietrze, by uzyskać taki wynik.

Jeśli jestem w błędzie, wyprowadźcie mnie z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzialbym,že jest odwrotno.Zablokowac moc,obserwowac palnik,ustawic powietrze,by sa fajnie palilo i kiedy tak mamy,ta wartosc O2 ktora pokazuje lambde wpisac w ustawienie braggera.Nikt ci nie powie,jaka jest sprawna wartosc do twojego palnika,kotla,wegla,bo nikt to nie wie.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyregulujesz,tylko musisz znac odpowiedny poziom O2,inaczej,niž obserwacja pracy swojego palnika nie znalazniesz.Dzisz cieplo,teraz zagladalem w kociol i na retorcie w srodku kopczyk nie spalonego,znaczy mnie,že 14% O2 w mocy 30% jest za malo,srednia moc 6 godz mam 38.Ustawilem 15 i dalem ponownie kaganiec 30% i troche wiekszy min.nadmuch,bo korekta extra wegla nie wali.Bedzie co chwile obserwowac w piwnicy jak teraz ma sia palnik,korekta i O2 i palic tam papieroski,až stane sie zielonym,potym wlaczam pelna moc,ta tež chwile poobserwujem i odpalam dalsza papierosa,piwka,winka nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupiłem taki wysokotemperaturowy silikon i wkleiłem tę podkładkę mocującą. Wygląda dobrze. Przy okazji zakleiłem także w dolnych drzwiczkach klapkę do miarkownika ciągu - piec klasy III, więc taki patent ma. Po rozpaleniu pieca , brager świecił do mnie na niebiesko, bo tlen był na poziomie 6%. Teraz już się wyrównało do zadanego poziomu, ale zajrzę do kotłowni wieczorem jak będzie grzał CWU.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.