Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Na to pytanie nikt ci nie odpowie, bo to głównie od kotła zależy i szczelności. KGM29 niestety trochę kopci i będziesz miał w piecu raczej czarno. Poeksperymentuj trochę. Chyba że będzie tu ktoś z identycznym kotłem

Ja w tej chwili testuję ustawienia dla Pieklorza i pierwszy raz mam ustawiony stały tlen, czyli min i max na tę samą wartość. Zobaczymy jakie będą efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie bragera zależy od szczelności kotła i rodzaju paliwa. Jak tylko zainstalowałem to nastawy miałem 12/16, po uszczelnieniu retorty sznurem (mam podajnik żeliwny) zszedłem do 8/12, a może 8/11 na ekogroszku 29. Teraz palę VARMO (pelet z węgła 30MJ/k) i musiałem zwiększać ilość tlenu, bo stożek robił się bardzo wysoki i palnik nie dopalał paliwa. Teraz ustawiłem 12/15 i jest ok. nawet spieki wydają się mniejsze. Dodam, że zmniejszanie ilości paliwa na podajniku nic nie dawało, bo brager wprowadzał korektę i stożek rósł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2022 o 10:41, KBR69 napisał:

 Dodam, że zmniejszanie ilości paliwa na podajniku nic nie dawało, bo brager wprowadzał korektę i stożek rósł.

Można zmniejszyć stosowaną aplikowaną korektę. Normalnie jest 70, ja mam 25. Ilość węgla na retorcie trzeba teraz modyfikować tlenem. Zmniejszasz tlen, masz więcej węgla, zwiększasz to powinno go być mniej. Palę teraz pieklorzem i tle nam ustawiony 15-16, a dzisiaj zmieniłem na 14-16. Tylko ten węgiel dla mnie pali się dość specyficznie, bo się wypala, ale nie rozpada w pył. Więc na palniku są wypalone grudy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež do dorownania nadmuch-tlen užywam porownanie sredniej mocy z zužycjem wegla w 24 godz(lub dla licznika czasow pracy podajnika w oknie I).Tak widac jesli korekta w wiekszosci pracuje na plus,czy minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak koledzy moduluję ilość węgla Bragerem. Również zacząłem się zastanawiać czy mam korektę na plus czy na minus. Szkoda że na wykresach nie ma korekty. Spróbowałem policzyć jak się ma moc do modulacji i wychodzi mi, że 73% w ostatnich dniach podwyższyłem powietrze  i wychodzi 77%.

Jedno mnie zdziwiło mam ustawioną moc kotła jak w 15kW (wg producenta) sprawdziłem dzisiaj na wykresie i z rana kiedy piec się rozpala i tlen jest powyżej 18%, więc korekta nie działa, to moc przy stałej modulacji 90%(taką ma ustawioną jako maks.) wynosi 11,98 i jest tak codziennie, a powinno być  przecież 13,5kW. Czy ktoś z was wie dlaczego sterownik ustawia sobie moc mniejszą niż wynika z modulacji i mocy kotła? Czy to obowiązuje dla całego zakresu modulacji? Wychodzi, że moc jest mniejsza o ok 10% niż nominalna. Będę musiał sprawdzić to przy ustawionej korekcie na 0 i przy różnych modulacjach.

Zrzut ekranu 2022-02-08 12.19.11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo sprawdziłem kiedy Brager działa.

Moc z wykresu wynosi 11,18 a średnia 11,98 w inne dni jest podobnie na wykresie jest zawsze 11,18kW

Sprawdziłem kiedy Brager już działa to maks. moc po korekcie jest 16,77 czyli 50% więcej w stosunku do 11,18kW., min. 5,59 też się zgadza czyli jakby kocioł miał moc ustawioną na 12,4kW. Na wykresie jest 6,83 ale w innym miejscu było 5,59

Przy modulacji 25% min. to 1,52, maks. 4,62 moc kotła wychodzi 12,16kW.

Co wy o tym sądzicie?

Zrzut ekranu 2022-02-08 13.16.40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawdopodobnie wiem dlaczego moc kotła jest zmniejszona. Wpływa na to korekta paliwa. Dzisiaj miałem korektę zmniejszoną o 1% i moc kotła przy modulacji 90% 11,32, czyli moc kotła 12,58kW. Wynika z tego, że jeżeli wprowadzamy korektę paliwa to sterownik koryguje moc kotła. Jak się wprowadzi paliwo 30MJ, to moc kotła spadnie z 15 na 12,58kW.

Moim zdanie to jest błąd sterownika. Moc kotła wynika z mocy palnik i powierzchni czynnej "wymiennika", z tym że palnik z reguły ma potencjalnie większą moc niż kocioł, u mnie np. 25kW. Kaloryczność paliwa nie ma wpływu przynajmniej w moim przypadku na moc kotła.

Edytowane przez KBR69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego niezaobserwowalem i to mam opal 17MJ.To musialby pokazywac o 1/3 mniejsza moc.Sterownik wowczas glupieje,kiedy ostana niepotwierdzone niektore zmiany ustawien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zaobserwowalem kiedy mialem 2s-9s podawanie o troche to swidra,kiedy niepasuja wyliczania sterownikowi czasy podawania i przerwy,ale to o minimum.Przy 2-7 nic.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to wiadomo, że w sterowniku będzie ok.?  Ani na sterowniku, ani w aplikacji Timela nie ma możliwości odczytania średniej mocy?

Jedynie można ze sterownika odczytać moc chwilową. Musze to sprawdzić ustawiając korektę Bragera na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia kiedy korekta zerowa,moc pasuje.Na sterowniku oczywiscze internetu do sterownika nieužywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakie zadanie ma ta stalowa "półka"? nad sv200, którą można wyciągnąć? Po jej wyjeciu mam wrażenie że brager lepiej reaguje na zmiany poziomu tlenu w spalinach.  Kocioł technix 19kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Co prawda temat skzp02 oraz BCA 

 

Ale to chyba najlepsze miejsce,  aby prosić o głosy na BCA-02

 

Wspierasz ekologiczne rozwiązania? Wesprzyj również nasz produkt w walce o Złoty Medal Wybór Konsumentów 2022! 

Zachęcamy do głosowania na stronie: 

https://zaglosuj.mtp.pl/pl/wybor_konsumentow-glosowanie/361/

Głosowanie trwa do dnia 20 kwietnia.   Ogłoszenie laureata plebiscytu odbędzie się w pierwszym dniu Targi Instalacje 2022 (MTP).

Dziękujemy za Wasze wsparcie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pytanie do oblatanych z bca-02 i palnikiem sv200:
Jaką macie ustawioną wartość tlenu na 30% i 100%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.