Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, janosh napisał:

@Animus tyle że pomimo dużej ilości popiołu koszt grzania jest niższy niż droższymi węglami. Przynajmniej  u mnie.

10,7% popiołu.

A może inaczej, jak masz dajmy na to, dodatkowe 5% popiołu/kamienia w opale, to jest to  materia, z której nie wytworzyłeś energii tylko była balastem przy wnoszeniu, wrzucaniu i wynoszeniu, a kosztowała dodatkowe pieniądze 40-50zł na tonie i prądzie oraz szybszemu wycieraniu podajnika.

Taki niższy koszt grzania  może być złudzeniem.

Tak samo jest z wodą bardziej wilgotny opal, to mniej opalu w worku a więcej wody, a gdy zmuszeni jesteśmy palić takim węglem bez możliwości podsuszenia, to tracimy jeszcze energię przy odparowaniu wody.    

Jak węgiel 6-8% wilgotny to masz już 3 worki 25kg w plecy, jak jest 15% wody to 6 worów 25kg mniej w tonie.

5% dodatkowego popiołu- to 2 worki kamienia.

7,5% dodatkowej wilgotności-  to 3 worki wody 

5 woreczków "dodatków" w tonie, to ze 100zl szajsu.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak węgiel ma w laboratorium 24 MJ/kg  to tyle ma, nie ważne, czy popiołu jest 1 % czy 10% i nie ważne, jaka wilgotność - bo bada się węgiel w stanie roboczym, a nie analitycznym. Nie ma żadnych materii, szajsów i innych bredni. Tu @janoshma całkowitą rację. Tak samo zresztą kupują ciepłownie - płacą za GJ, a nie tony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2021 o 15:35, FAFAŁ napisał:

Jako że gosciulka z mojego skladu lekko ponioslo i chce 150 zeta więcej na tonie . Znalazlem 5 worków czarnej perly na olx za 60 . Kurczę jestem miło zaskoczony tym opalem . Na razie dwa dni idzie to w kotle jednak jest spoko . Patrząc na te ceny aż kusi mnie kupic koksu i testnac to na palniku . Tylko co to za test latem .Coś ktoś miał takie pokusy i sprawdzał .

Wczoraj koło 21 skończył mi się mój pierwszy zakop perly .  Z takich nie dokladnych obliczeń wychodzi około 2,6 kg na dobe . Trójka lub czwórka dorosłych + malutka + gary . Tak więc źle raczej nie jest .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle nie jest ale 50% straty jest. To zeby ogarnąć... Mi idzue 3 kg na dobe. Wczesniej palac co 2 dni na 70 szlo 3kg co 2 dni. Podtrzymamie plus dogrzewanie swoje dziabie. No ale tak czy siak cwu za 70 zeta miesiecznie mozna przeboleć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku jak grzalo slonko mocno i z komina mi dmuchalo zamiast ciągnąć to rozpalalem . I faktycznie może być z połowa straty . Tylko chodzenie co dzień i rozpalanie było wkurzacace .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego u siebie zamówiłem SV200 z zapalarką. Aktualnie wraz z podtrzymaniem idzie jakieś 2,8 kg na dobę Czarnej Perły i nie bawię się w rozpalanie co chwila, choć zdaję sobie sprawę, że podtrzymanie swoje wciąga jakieś 1-1,5 kg. Sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądać przy nowym kotle w innym domu i 2,5 raza większym boilerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 23:17, MrWolf napisał:

Nie wygląda źle. Ciekawe czy realnie pójdzie go mniej, niż Stabka lub Czarnej Perły. Niby nieco wyższa wartość opałowa.

Dziś zasypałem Huskiego, uruchomiłem kocioł i chyba wygaszę na noc, nie mogę go okiełznać tak skacze temperatura, na grzaniu samej wody do CWU. W węglu jest niewiele miału, w zasadzie go nie widać, może trzeba by na jakieś sito worek wysypać.

Latem to wuj nie testowanie węgla.  

 

W dniu 20.08.2021 o 00:42, HarryH napisał:

Jak węgiel ma w laboratorium 24 MJ/kg  to tyle ma, nie ważne, czy popiołu jest 1 % czy 10% i nie ważne, jaka wilgotność.

W laboratorium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Animus napisał:

 

W laboratorium. 

A węgle co mają 3%popiolu to gdzie są badane...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Animus napisał:

Dziś zasypałem Huskiego, uruchomiłem kocioł i chyba wygaszę na noc, nie mogę go okiełznać tak skacze temperatura, na grzaniu samej wody do CWU

Patrząc na Twój staż na forum nie posądzam Cię o brak umiejętności palenia na samo CWU. Czy ten problem jest związany ze stosunkiem mocy kotła (jest spory w Twoim wypadku) do pojemności wodnej boilera? Nie pomaga obcięcie mocy na palniku? Jak duży jest boiler?

Wiadomo latem to taka popierdółka jest. Prawdziwy test zacznie się jak wejdzie minus na zewnątrz. 

Jeśli chodzi o popiół to podzielam zdanie @HarryH. Kupując nośnik energii, kupuje się np. 24 MJ/kg. Nieważne czy tego popiołu jest 10% czy też 5%. Inna sprawa że większy popiół nie zawsze jest wadą. Właśnie grzejąc w lato można dzięki temu pobawić się podtrzymaniem i ograniczyć podawanie, ponieważ generalnie węgle z większym popiołem mają tendencję do lepszego trzymania żaru. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MrWolf napisał:

Patrząc na Twój staż na forum nie posądzam Cię o brak umiejętności palenia na samo CWU. Czy ten problem jest związany ze stosunkiem mocy kotła (jest spory w Twoim wypadku) do pojemności wodnej boilera? Nie pomaga obcięcie mocy na palniku? Jak duży jest boiler?

Wiadomo latem to taka popierdółka jest. Prawdziwy test zacznie się jak wejdzie minus na zewnątrz.

Nie wiem jestem po wymianie ślimaka na stalowy i przy okazji remoncie całego palnika, uszczelnieniu.

Pierwsze trzy dni zawsze po takim czyszczeniu mam problemy z mocą, potem już się to stabilizuje.

Często grzałem wodę latem i nie skakała tak temperatura na zasilaniu na 80*C

Wszystkie nastawy trzeba zmieć, wyłączyłem kocioł a i tak ciąg kominowy podtrzymywał spalanie, otworzyłem drzwiczki wyczystki, troczę przyhamował, dziś rano podniosłem trochę kopiec i palnik się rozpalił praktycznie od zaraz.

AnNNVfV.png

Tak się podnosiła temperatura w trakcie rozpalania palnika 

 

uZpxFOA.png

Widać, że o pierwszej w nocy  jeszcze się próbował rozpalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży ciąg kominowy w połączeniu z dużym złożem na palniku i dzieje się jak się dzieje. Warto pomyśleć o RCK, skoro otwarcie drzwiczek od wyczystki trochę pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie rozpalania zawsze palnik idzie z większą mocą, wtedy widać, czy robi się szlaka, czy będzie przytapiać popiół, czy będą problemy.  

2 minuty temu, MrWolf napisał:

Duży ciąg kominowy w połączeniu z dużym złożem na palniku i dzieje się jak się dzieje. Warto pomyśleć o RCK, skoro otwarcie drzwiczek od wyczystki trochę pomogło.

Miałem terminatora na wentylu, zdjąłem, nie podobał mi się wymiennik kotła. 

Przy wysokiej temperaturze spalin kominy stalowe tak mają, że zaciągają jeszcze przez pewien czas ze zwieszonym ciągiem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem huskim na samo cwu baniak 300 litrów , spalanie 5 kilo doba nie było problemu tylko że na rynnie , popiół pyłek ,z wad to że podajnik grzał się do 50 stopni,teraz ogrzewam prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrWolf napisał:

Jeśli chodzi o popiół to podzielam zdanie @HarryH. Kupując nośnik energii, kupuje się np. 24 MJ/kg. N

A jak na woreczku jest napisane  22-24 MJ/kg. 

DNlad1M.png

7 minut temu, segal21 napisał:

Paliłem huskim na samo cwu baniak 300 litrów , spalanie 5 kilo doba nie było problemu tylko że na rynnie , popiół pyłek ,z wad to że podajnik grzał się do 50 stopni,teraz ogrzewam prądem.

Ja mam baniak 300l, popiół też pyłek, ale wiem, że  popiół latem przy spalaniu różnej maści węgli,  jest w większości taki.

Dopiero zimą będzie pewność.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy należy informację z worka taktować jako wskazówkę i sprawdzić co jest na certyfikacie, który powinieneś otrzymać wraz z węglem. Niestety czasem te certyfikaty to kpina i pokazują tam po prostu wartości minimalne z normy dla danego paliwa. 

W kule mocno lecieć nie mogą, bo jak ktoś się zaweźmie i zrobi badanie w labie to będzie podstawą do reklamacji i zwrotu kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem ekogroszek-ekobran-27mj-hit-transport-op

półtora sezonu i cale lato i już teraz wiem że ten jest mocniejszy od ekobrana.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huskiego spaliłem ponad 3tony zimą, nie miałem z nim problemu, parę małych chrupek było , bardzo kruche, w kotle tylko pyłek który zmiatalem piorniakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten parametr ciepła spalania to bym zakazał umieszczania na workach. Wprowadza ludzi w błąd. 

Wychodzi na to, że wszystko jest w normie. Poprzedni rusek miał około 24 MJ, teraz masz ruska około 25 MJ. Duża różnica mocy między nimi według Ciebie tak organoleptycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi ocenić teraz tak za 2-3 miesiące będę wiedział więcej, wydaje się 1,5- 1,8 MJ/kg mocniejszy, na razie nie stwarza nawet takich spieków jak Ekobran, który produkował mi czasami kulkę  ze szlaki, a palnik przecież z obrotem.

Jest jeszcze jedna sprawa, którą wytykał HarryH.   

Ten ekogroszek Ekobrana co 2 sezony temu  kopiowałem to miał  wartość opałową 24-25 MJ/kg, musiałem aż przejść do kotłowni i poszukać worka, miałem rację,  tamto zdjęcie na tych dechach było z neta.

Dgkbb9E.jpeg

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na sezon 3 tony Stabka po 799 zł/t. Wiem czego się spodziewać, bo właśnie w obecnym mieszkaniu kończę drugą tonę Perły. Za miesiąc przyjeżdża kocioł, potem montaż w docelowym budynku, gdzie będę mieszkał. Powinno wystarczyć. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. Obecne mieszkanie, a raczej kocioł też będę miał pod opieką, więc niewykluczone, że i tutaj zawita Stabek. Zobaczymy co zdecyduje brat. 

Tak poza tematem, kto już rozpoczął sezon grzewczy? Właśnie teraz uruchomiłem grzanie, bo temperatura w niektórych pomieszczeniach zaczyna spadać poniżej 22 stopni i się robi lekko niekomfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze dzień-dwa takich temperatur i brak słońca, to też pompa CO ruszy.
Rano miałem 22,1, teraz 22,9. W południe wyszło trochę słońca.
Wiec ma styku wszystko.
Sezon skończyłem 3 czerwca. Myślałem, że chociaż 3 miesiące będzie bez grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Pomorzu nad ranem 25 sierpnia temperatura na zewnątrz spadła do 4 stopni. Sterownik uruchomił pompę CO i uchylił zawór 4-D.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wredny rok mamy w tym roku ;-)). Jestem w tej chwili nad morzem (naszym oczywiście) i się zastanawiam czy  wcześniej nie wrócić. Mam dosyć tej pogody.

Kocioł i tak zmierzałem odpalić we wrześniu, ale do grzania cwu a nie co, ale jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie grzać chałupę. I niestety dokupić węgla, czyli ceny na 100% w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nad morzem paskudnie,bardziej to przypomina sezon dla kuracjuszy niż dla turystów.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wynalazek kupiłem wczoraj w Bricomanie. Parametry z worka całkiem przyzwoite patrząc na koszt za worek 20 kg (niecałe 17 zł). Wypalę ostatni zasobnik Czarnej Perły, wyczyszczę palnik po sezonie letnim i odpalę ten towar. Otworzyłem worki i węgiel jest lekko wilgotny, frakcja dość drobna. Na pewno drobniejsza niż Perła. Jest lekka domieszka miału. Dam znać o swoich odczuciach z samego jarania. 

IMG_20210828_140627.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.