Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Puławiak napisał:

Typowa polska instalacja to

Podawałem na początku co rozumiem przez to kreślenie - : obieg CO,+ obieg podłogówki ( lub sama podłogówka, ostatnio przesadnie modna) + grzanie CW.rb1.thumb.jpg.bfc200a41afae3b9040040e37ad85574.jpg

Teoretycznie mógłby być to w/w schemat, ale ponoć nie ma sterowania czujnikiem temp zewn i sam zaw 3-D podłogówki nie działa płynnie,  więc na dobrą sprawę nie ma prawidłowej obsługi obiegu podłogi.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w opcjach korektę w temperaturze odczuwalnej w pomieszczeniach i czas zczytywania temperatury dlatego można minimalnie dopieścić .

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Rtb i Blackstar potrzebują siłowników o małym czasie otwarcia u nich w Danii jest to 45s. W Polsce niestety zmuszeni jesteśmy montować 60s. Zauważyłem że potrzebne jest to do szybkich wrzutek czynnika i zamykaniu w celu grzania innych stref. Bardzo fajnie to działa i mała pojemność wodna nie jest problemem a raczej zaletą. 

Może tu leży problem. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki ESBE do zaw przełączających mają czasy zadziałania 15-60s, a do regulacji 3- punktowej (linowej) mają czasy otwarcia  od 30s wzwyż.

Tu raczej idzie o "filozofię" takiego sterownika - który wpuszcza - nie ważne ile , nie ważne o jakiej temp czynnika, tylko aby nie przekroczyło się temp zadanej pomieszczenia.

Takie działanie jest OK dla grzejników, ale wpuszczenie zbyt ciepłej wody np 45C w podłogę jest niewłaściwe i stąd moje pytania w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę kontroluje i nie przekracza tych 45* tylko robi to cyklicznie i miesza zładem i dopuszcza do uzyskania zadanej. Ja widzę to tak, że w związku z małymi zmianami temperatury zewnętrznej mieszacz po uzyskaniu zadanej generuje brak zmian przymkniecia co powoduje ciągła pracę i brak oszczędności. W momencie zastosowania styku on of pompa będzie pracować i wychladzac zlad powodując wiele odpaleń kotła. Kotły RTB wyrzucają alarm powyżej 10 rozpaleń na dobę i informują użytkownika że potrzebna jest zmiana ustawień. Trzeba by tutaj manewrować mocą kotła żeby pracując na niskiej mocy wychladzał zlad ale nie powodował wygaszania i odpalenia on off mieszcząc się w tych 10 razach. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie co podawałem kilka postów wstecz jest wstawione sprzęgło i zaw 3D ochrony powrotu - wg instrukcji 55C i to one nie pozwalają na rzekome straty i wiele rozpaleń - ale z twojego postu wynika że że moc kotła należy ustawić, wg mnie powinna być ustawiana automatyczne wg zapotrzebowania mocy grzewczej- a tu psikus trzeba ręcznie ustawić parametry pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba chodzi o 1 krok. Zresztą to jak z biegami w samochodzie na 1 chcesz żeby jechał do 20km/h a na 2 do 40.Jeszcze lepiej, masz prawo wyboru, zabraknie mu to przerzuci na 3 automatycznie. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wg tego co podajesz większa moc jest równoznaczna ze skokowo ustawianą wyższą temp na odbiorach a tak nie powinno być!

Z tego co podałeś w poście #550 mamy przy 100% mocy temp 55C a przy 46% - 42C - to są nastawy typowe dla grzejników i to niskotemperaturowych.

Ja chciałem aby 100% mocy było przy 38-40C i  50% przy  33C,  a tego w tym kotle nie ustawisz.

Na ten moment nie będę nikomu polecał tego kotła, na forum jest wielu klakierów tego modelu, więc ja będę siedział cicho 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie rozumiem dlaczego negujesz coś co jest tak banalnie proste jak ustawisz dla podłogowki za duża moc np. 50% a będzie potrzebował 20% mocy to i tak będzie pracował na  tej modulacji. To ustawienie to jest górna granica kroku. Przykro mi że tak uważasz i ze szkoda dla użytkowników kotłów NBE że nie będziesz w stanie przekazać obiektywnej opinii już z użytkowania kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pospisz napisał:

dlaczego negujesz coś co jest tak banalnie proste

To jest pokrętne i nieprawdziwe.

Ponadto w kotle brak czujnika temp zewnętrznej i sterowanie temp na odbiory tym czujnikiem.

Sterowanie przez dane z neta w naszych warunkach jest fikcją

8 minut temu, pospisz napisał:

Przykro mi że tak uważasz i ze szkoda dla użytkowników kotłów NBE że nie będziesz w stanie przekazać obiektywnej opinii już z użytkowania kotła. 

Moje poglądy - moja sprawa, opinia moja jest jak najbardziej obiektywna, kotła nie kupowałbym dla siebie, więc i tak nie byłoby mojej opinii z użytkowania.

Natomiast chciałem się zabezpieczyć przed niewłaściwym wyborem kotła dla potencjalnych klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Ja chciałem aby 100% mocy było przy 38-40C i  50% przy  33C,  a tego w tym kotle nie ustawisz.

Ustawię ale on i tak dostosuje się automatycznie do zapotrzebowania. W innych sterownikach to zrobisz ale nadmiar energii wyrzucisz kominem i tyle będzie satysfakcji. 

4 godziny temu, sambor napisał:

Ponadto w kotle brak czujnika temp zewnętrznej i sterowanie temp na odbiory tym czujnikiem.

Stwierdzenie nieprawdziwe można zastosować czujnik temperatury zewnętrznej. 

Aż nie wierzę że Ty takie rzeczy piszesz. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak tak. Drugie rozwiązanie nie było praktykowane chcesz możesz spróbować. Wybierz inna opcje T zamiast www, tam gdzie będziesz miał podpięty czujnik. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuje kocioł RTB trzeci sezon Kocioł zostal zainstalowany w miejsce kotła na węgiel Nie posiadam ogrzewania podłogowego ale kocioł ma 2 obieg wiec by nie bylo problemu Jedyne założyłem zawory termostatyczne do grzejników Instalacja w plastiku Czujnik temp bezprzewodowy I to wszystko Wiec jak ktoś mysli o wymianie kotla do starej inst to polecam RTB lub BS 

Do Puławiak  Swieta racja Ludzie lubią  sobie komplikowac pewne sprawy Mnie jako inwestora interesowala prostota montażu  i obsługi a nie wydawanie kasy na jakis fanaberie instalatorów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pospisz napisał:

Stwierdzenie nieprawdziwe można zastosować czujnik temperatury zewnętrznej

To chyba się nie zgadaliście wcześniej bo mówione było że opcji zwykłej pogodowki brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury zewnętrznej można podpiąć z tego co wiem i jak wlazłem do znajomego na konto w opcji Pogodowka jest coś takiego

Screenshot_20200805-211244~2.png

 

Ale do rozmowy się nie mieszam, nie moja bajka. Ustawiasz WWW jak ma ciągnąc ze stacji albo T jak ma brać temperaturę z czujnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bicia piany. Ja twierdzę że jest tylko działa to mało oszczędnie w stosunku do czujnika wewnętrznego. Ale kto bogatemu zabroni. Mnie też to już rozbraja w innych sterownikach są 3 moce a reszta kominem i jest ok. Szaleństwo. Brak płynnej modulacji mocy.

PS. Może dlatego mam takie zdanie bo zawsze chodziło to na www. Na czujniku nie robiliśmy prób. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Teraz już rozumiem z tym postem #550 to że w tabelce jest wewnętrzna nie ma znaczenia możemy to zmienić na zewnętrzna. Pola do wypełnienia są uniwersalne w zależności co wpiszemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.