Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widziałem od dawna takiej ilości wyciętego lasu, jak wycina się od 2-3 ostatnich lat. Dużo kilometrów robię po okolicach rowerem i motocyklem, widać co kawałek wycięte obszary leśne. Lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem, ale niedługo będzie pusto. Co z tego ze robią nasadzenia, skoro trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt lat na kolejną wycinkę. Najlepsze jest to, że drewna też nie można bezproblemowo kupić, są kolejki ok.200 osób na sosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego tylu chętnych, bo jest tak dużo lasów i większość ukierunkowana jest na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo - do niedawna było gęsto, a teraz opierdzielil lasy w koło jak stado narwanych bobrów.. No i z automatu zwierzyny już mniej - sarny straciły lokum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tną cały rok, jedynie leśniczy tłumaczył że na terenach Natura 2000 jest sezon ochrony legowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślicie, że w innych województwach jest inaczej. Mieszkam na wsi w kujawko-pomorskim i tną tak samo. Od 2 lub 3 lat na okrągło, aż sarny na polach są cały czas i rolnicy mają wkur.... Władza się nie patyczkuję bo wie, że to następcy będą się martwić nie oni tu i teraz. Liczy się kasa kasa i tylko to - pytanie gdzie te wycięte drewno ląduje (bo w Polsce to chyba nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tytułowe szaleństwo cenowe odchodzi do historii. Ceny wciąż spadają i nie widać stabilizacji 🙂 Ciekawe na jakim poziomie i kiedy będzie minimum.

Przy okazji pytanie: czy zdarzyło Wam się naciąć się na pellet od producenta z certyfikatem? W sensie słabej jakości od mniejszych, mniej znanych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Certyfikat tylko na worku, a w formie papieru to tylko wyniki badań (ale nigdy nie były one aktualne) - generalnie o kant d. to wszystko. Najlepszy pellet jaki miałem i tak był z kategorii no name.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy kupić jeden worek i sprawdzić w słoiku z wodą jak pęcznieje i jak się pali.

Co do jakości to kupowałem kilka różnych peletów, od tych z certyfikatem  po tych markowych/marketowych i najlepszy jaki mam to no name od małego producenta, czysta trocina, piec nie zasmolony a dla oszczędności mieszam go 60/40 z owsem i pali się genialnie. Tylko popiół codziennie wybierać muszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście tylko jeden sprzedawca, ma tylko Olczyka i to drożej niż gdziekolwiek (nawet w mieście dwa razy dalej od tego producenta sprzedają go taniej o 200 zł :). W promieniu 80 km jest kilku mniejszych producentów z certyfikatami (Ekorafit, Komax, Energia Eko, Varmil), ale trochę ryzyko kupić kilka ton w ciemno. Trzeba by się przejechać najpierw po próbki, a wydaje się, że po coś te certyfikaty są 🙂

A jeśli chodzi o wzrost cen drewna w Polsce (w kontekście trocin) ciekawe światło na rzuca właściciel Poltarexu: https://biznes24.pl/kryzys-na-rynku-drewna-poglebia-sie-rozmowa/

Czy w naszym kraju zawsze wszystko musi być na odwrót, głupio czy w oderwaniu od rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BST napisał(a):

W promieniu 80 km jest kilku mniejszych producentów z certyfikatami (Ekorafit, Komax, Energia Eko, Varmil), ale trochę ryzyko kupić kilka ton w ciemno.

Kup pare worków na próbe.

6 godzin temu, BST napisał(a):

a wydaje się, że po coś te certyfikaty są 🙂

worki zawsze można mnabyć osobno i zapakować co się chce.

6 godzin temu, BST napisał(a):

(Ekorafit, Komax, Energia Eko, Varmi

Wszystkie mają aktywne certyfikaty.

https://www.enplus-pellets.eu/en-in/certifications-en-in/producer-en-in.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 https://enplus-pellets.eu/en-in/blacklist.html#tab-01 czarna lista powinna być trochę dłuższa - wiadomo, że worek przyjmie każdy nadruk.

 

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tam nie zauważyłem dalszych spadków , raczej staneło na okolicach 1400 ,1500 zł .

Nie długo ludzie zaczną kupować na kolejny sezon , więc popyt wzrośnie .

Poza tym jak węgiel nie będzie taniał to i z ceny peletu nie będą schodzić bo po co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuje na stronie z zrzutu ekranu to ze dwa tygodnie stało w okolicach 1500 a teraz nastąpiło przebicie i kolejni producenci schodzą niżej. Najwidoczniej ich możliwości produkcyjne przewyższają popyt i nadal opłaca się im schodzić z ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też obserwuje regularnie ceny i też zauważam, że po lutowym zastoju, ceny znów spadają.

Co będzie dalej? Moim zdaniem na dwoje babka wróżyła bo rok zupełnie wyjątkowy. Zawirowania na rynku, skoki popytu i cen.

Albo nie będzie spadać bo ludzie w tym roku nauczeni poprzednim zaczną kupować wcześniej, może już na wiosnę. Albo będzie spadać bo popyt będzie mniejszy, a podaż większa niż rok temu: część w tamtym roku zrobiła większe zapasy, część odeszła od pelletu, a nowych przybyło bardzo niewiele. Do tego skuszeni dużym zyskiem w tamtym roku pojawili się nowi producenci, a i ceny trocin ponoć mocno spadły ostatnio.

Podsumowując, IMHO, będzie taniej albo nie będzie 😄

 

5 godzin temu, kult5 napisał(a):

 

5 godzin temu, kult5 napisał(a):

 

ceny.png

Odnośnie sklepu internetowego z powyższego screena to mógłby mocno namieszać na rynku, w sensie konkurencyjności. Mają duży wybór, ceny dobre, tylko transport moim zdaniem ich wyklucza. Za każdą(!) tonę (nie licząc odbioru bezpośrednio z magazynu) trzeba doliczyć 260 zł za dostarczenie. Jeśli udałoby im się obniżyć znacząco ceny transportu to skończyłoby się w wielu miejscach zdzierstwo wynikajace z braku konkurencji.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem ostatnio historię w nadleśnictwie że LP mają umowy na dostawy drewna na zachód w takich cenach że wycinka przez prywatne firmy kosztuje więcej niż drewno które sprzedają bo umowy podpisane kilka lat temu.

Więc ciekawe jak to jest naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kult5 napisał(a):

Opcja dostawy lokalnej występuje gdy oferuje ja sprzedający, oraz wtedy gdy znajdujesz się w bliskiej lokalizacji.

Ja do Kraszewic mam niespełna 30 kilometrów

No to masz szczęście. Strzelam, że 90-95% nabywców go nie ma, więc to taka opcja właściwie prawie nic niezmieniająca. Ja miałem na myśli zejście z tych 260 zł/t. Jeśli potrzebuję 6 ton to transport wyniesienie mnie ponad 1500 zł, a sam wspominasz o TIRze za 1000. Jest, więc z czego schodzić.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dalsze obniżki cen.

Na lokalnym składzie opału tona 1400zł

Przez internet 1500zł paleta z dostawą gratis ( czyli około 1250 paleta + 250zł transport)

 

Ja podaje zawsze niższe ceny ale po krótkim czasie pozostali sprzedawcy się dostosowują i są zmuszeni zejść z ceny do podobnego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal dużo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć Lasy Państwowe mają też zacząć produkować pellet. Może wtedy coś mocniej z cenami drgnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radik81 oblicz jaka jest cena ciepla.

ja z 1t peletu mam ~ 4000kwh

1 minutę temu, miklo napisał(a):

Ponoć Lasy Państwowe mają też zacząć produkować pellet

Hmmm no to beda kolejne „dotacje” tak jak do gornictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.