Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ja rozumiem wasze rozgoryczenie na temat cen trocin i energii odnawialnej jaką jest pellet, ale musimy zrozumieć że nie będzie taniego pelletu przy drogim węglu. Przez chwilę jak pellet stał w miejscu a węgiel podrożał to u nas już na retortach leciał właśnie pellet. 

 

I proszę o dyskusję na temat, a nie o polityce mimo zrozumiałych powiązań. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak węgiel stanieje o połowę, to właściciele pelletowców nie kupią drugiego kotła na węgiel. Jest popyt na pellet i cena będzie się trzymać dopóki będą ludzie przywiązani do tego paliwa. Po drugie nikt nie przewidzi czy nawet zmieniając paliwo, za kilka dni znowu nie zmieni sie sytuacja.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, eliks napisał:

nie będzie taniego pelletu przy drogim węglu.

To sedno tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, carinus napisał:

Nawet jak węgiel stanieje o połowę, to właściciele pelletowców nie kupią drugiego kotła na węgiel. 

Kupią i to szybciutko. Jestem tego żywym przykładem. To samo było z kotłami na olej opałowy. Dzisiaj te kotły na portalach chodzą po cenie złomu - śmieć do huty. Kiedyś ludzie płacili za nie kilka razy tyle co za kotły na węgiel. pocieszyli się dwa - trzy lata i wjechały retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromegaMyślisz że popełnią ten sam błąd po raz któryś? Za szybko potrafią iść zmiany żeby tak żywiołowo reagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać już jakieś obniżki na horyzoncie?

Muszę jeszcze dokupić 1-2 tony i nie wiem czy już czy poczekać - jeszcze się mogę wstrzymać ok. 5-6 tygodni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj zaraz Ci odpowiem tylko .....cholera gdzie ta szklana kula znowu się zapodziała.....no nic jak znajdę to się odezwę.....;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz może być chyba nieco taniej, sezon na półmetku, mrozami nie straszą a zapasy trzeba sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierzecie pod uwagę że rosnące ceny mediów, podatków, płac(szczególnie dla firm) nie bardzo dają prognozę na obniżki ?

ps

u mnie lokalnie Barlinek  1460zł 

Edytowane przez Emilien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KarolBl napisał:

Widać już jakieś obniżki na horyzoncie?

Muszę jeszcze dokupić 1-2 tony i nie wiem czy już czy poczekać - jeszcze się mogę wstrzymać ok. 5-6 tygodni

Na razie horyzont za mgłą ,stałego lądu nie słychać nie widać , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

Teraz to trzeba w miarę uniwersalny kocioł 5 klasy do którego nikt się nie dowali, a który to pochłonie i groch i pellet, a palić czym taniej i wydajniej. Tak ja uważam. Po tym co kolega @Emilien napisał Barlinek 1460 i widzimy w koło od dawna, nie można się na coś nastawić. W tej chwili pellet nawet najdroższa Karolina przebija na łeb na szyję wszystkim od a do z. Patrząc na jej wartość energetyczną + cenę + dodatki czyli mało popiołu mało syfu, to ja nie widzę ani jednego argumentu za paleniem trocinami po 1500.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na ta chwilę masz rację - chrzanić węgiel 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega Widziałem na YouTube że w podajniku palą samymi trocinami lub w proporcjach: 1 łopata groszku/ 6 łopat trocin, ale tymi za 30zł/M3 , a nie pelletem po 1500. Gość pokazuje jak usprawnić zasobnik by się trociny nie zawieszały. 

W takim przypadku cena 1kWh/zł jest nie do pobicia.  kWh z pompy ciepła wychodzi dużo drożej - no chyba że z dużym PV, ale koszt inwestycji za duży i klimat ustawowy nie pewny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19

Oglądam różne rozwiązania. Mam pod sufitem dość dobrze poukładane co i jak. Tutaj masz mega proste i tanie rozwiązanie na nie sprasowaną trocinę i jej nie zawieszanie.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trocina spoko cenowo. Moje drewno lepsze.

Pelet zasypalem w pazdzierniku i drugi raz w grudniu pod koniec, trzeci raz wyjdzie gdzies marcu-kwietniu ale to sie zobaczy.

Nie rozpalam, kociol i tak czyszcze bo sprawnosc spada.

Wegiel byl ok cenowo ale przy obecnych cenach jednego i drugiego tylko pelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał:

@carinus

Teraz to trzeba w miarę uniwersalny kocioł 5 klasy do którego nikt się nie dowali, a który to pochłonie i groch i pellet, a palić czym taniej i wydajniej. Tak ja uważam. Po tym co kolega @Emilien napisał Barlinek 1460 i widzimy w koło od dawna, nie można się na coś nastawić. ...  

Dlatego już rozglądam się powoli za nowym MPM-em, albo z drugiej ręki, byle już w 5 klasie i mam wywalone na wszystko. Pompa zostanie na cieplejsze okresy zimy, reszta sezonu i sytuacje awaryjne mogą być wspomagane kociołkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriss12 

Nie słyszałem za wiele o takich ucieczkach. Dla mnie tak po prostu, jak jest porównywalnie kosztowo to pali się czym czyściej mi wygodniej. Typowe pelletowe kotły mają tą wadę, że w drugą stronę się nie da. Dlatego ja zamówiłem taki kocioł, w którym spalę jedno i drugie. Zależy co będzie bardziej ekonomiczne dla mnie w danym momencie. Bez żadnego sentymetu do sprasowanej trociny czy grochu. U mnie wartością nadrzędną jest ekonomia.

@carinus

Ja zacznę od kotła. Takiego dobrze skrojonego w końcu pod moje potrzeby i chatę. Oczywiście automat bo okres 30 lat kotła zasypowego odchodzi właśnie u mnie do lamusa. Jeszcze tej zimy (luty) wjedzie nowy. A później zobaczę czy cokolwiek innego jeszcze mi potrzeba czy luzuję stringi.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wybrałeś za kociołek, jeśli można wiedzieć.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej do stałego użytkowania kociołka nie wrócę, na razie takiej wizji nie mam, choć nie można wykluczyć ze sytuacja zmusi nas do ratowania tyłka zimą tylko kociołkiem. Miałem taki plan awaryjny dołożenia podajnika na zrębkę lub w ostateczności pellet. Najwygodniej jak na razie wychodzi węgiel z zasypem jednorazowym raz na dobę. Ale czy bedzie długo opłacalny i dostępny, tego nie wiem. Na razie stawiam na prąd, reszta wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@buska3 

Po dogłębnej lekturze 10KW wymiennik z retortą. Miał być SV200 ale po wczytaniu w zagadnienie odpuściłem. 

@carinus 

Żeby nie było z tym prądem szybko jak z gazem i takie porady 🙂  

https://nczas.com/2022/01/11/rosnace-ceny-gazu-dostawca-doradza-przytulanie-zwierzat-by-nie-marznac-zima/

U mnie ze 4 dzikie dachowce latają. Trzeba może jakiego oswoić 🙂   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na wszystko przygotowany, nie straszne mi braki prądu, mam częściowo swoje źródełka. Gdyby nie szaleństwa cenowe pelletu, wolałbym zamontować palnik do obecnego kociołka niż ładować węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzcie jaki kociołek jest w miarę uniwersalny tak aby był duo (na ekogroszek i pellet) ewentualnie jaki palnik na pellet warto się zainteresować. Bo w ekogroszek z podajnikiem mogę zmienić palnik, w drugą stronę to chyba gorzej jak się kupi piec na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp-PV 15 Pell kocioł dwupaliwowy, o szczegóły pytaj @Pieklorz.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.