Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.11.2022 o 22:41, MrWolf napisał(a):

U mnie aktualnie jakieś 6-6,5 kg na dobę Ziemowita 26 MJ. Wcześniej wychodziło jakieś 5-5,5 kg. Generalnie 20.10 zasypałem 100 kg i w zasobniku zostało jeszcze na jakąś dobę lub dwie palenia. Nie jest źle. 

Ostatnio jak było ciepło zanim wyłączyłem i pracował całą dobę grzejąc samego zużywał na to około 5kg / dobę nic nie grzejąc tak naprawdę. To ja nie wiem jak wy grzejecie, że ponad te 5kg wystarczy 1,5 kg na dobę do grzania chałupy 🙂. Tylko czekam jak ktoś napisze jeszcze że mu z 3-4 pali i wymiękam 🙂 . Przy spalaniu takich mikro ilości to ja bym w życiu podajnika nie zamontował. Moja średnia z wcześniej jak było cieplej 9-10 teraz 14. I na chałupę idzie 34 stopnie wcześniej i 37 obecnie.

@o6483256

Napisz jaki masz czas podawania i przerwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50s przerwy, czas podawania 5s.

 

Ostatnia doba:

image.png.9a333243202debe16741c1aa8409c7a8.png

 

Z racji kalibracji mojego systemu zliczania opału w podajniku mogą być niewielkie różnice. Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że korekcja pójdzie w dół (minimalnie mniejsze spalanie niż pokazuje)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

To skąd się bierze te 2,5KW mocy kotła w takim razie. Co Ty masz za sterownik kotła ?. Skąd tą wartość odczytujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego brata ostatnio szło jakieś 5-6 kg. Aktualnie wyjechał na poligon, więc zakręciłem termostaty na 2 oraz odłączyłem boiler. Pierwszą dobę nic nie poszło na instalację, bo była zgromadzona temperatura. Piec spalił w samym podtrzymaniu 2 kg węgla 24 MJ. Kociołek niewielki 50 litrów wody w sobie.

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego u mnie pali relatywnie nieduże ilości, mimo niezbyt dobrego aktualnie ocieplenia. Średnia moc z tego ostatnich 12 godzin wychodzi jakieś 16%. Spalanie około 6,5 kg Ziemowita 26 MJ. Muszę zaktualizować lekko opis, bo w połowie pomieszczeń wymieniłem stare okna PVC na nowe 2 oraz 3 szybowe, dodatkowo ociepliłem kauczukiem 9 mm w kotłowni stalowe rury 28 mm których mam jakieś 7 mb, od rozdzielacza mam już tylko pex, ale nieocieplony, bo nie da rady. Nie ma odpowiedniej dylatacji by wcisnąć otulinę między rurkę a ścianę. Jest wyczuwalna różnica w kotłowni. Wcześniej miałem tam dużo cieplej niż w domu. Teraz jest podobna temperatura. Grzejniki mam przewymiarowane. Teraz do utrzymania w salonie temperatury 23 stopni, gdzie jest czujnik pokojowy potrzeba 30-31 stopni na grzejniki. Pod koniec tamtego roku gdy przywaliło przez kilka dni po -15 za dnia i -25 w nocy, szło na grzejniki nie więcej niż 45-50 stopni. Kocioł pracował wtedy na jakieś 55% procent swoich możliwości. 

Jest jeszcze dużo do zrobienia i będzie lepiej. Dojdzie poddasze z opisu, które wyremontuję i ocieplę, zarówno strop jak i dach. Na ściany będę własnymi siłami dokładał do istniejących 5 cm białego styropianu, 10 cm grafitu. Nie chcę nikogo na siłę przekonywać, nie mam również potrzeby zakłamywać rzeczywistości. Jest jak jest, mnie pasuje, jeśli natomiast ktoś nie wierzy to nie mam zamiaru wyprowadzać go z tego stanu. 

Jakbym włączył teraz zapalarkę w tryb auto to bym miał szansę mieć aktualnie te 3-4 kg. Świeci słońce, więc budynek otrzymuje dodatkową energię. Zysk bytowy z ludzi oraz urządzeń w niedużym domu też robi swoje. Niestety komfort cieplny by ucierpiał. 

IMG_20221108_105700511_HDR.jpg

IMG_20221108_105648957_HDR.jpg

IMG_20221108_105620202_HDR.jpg

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, daromega napisał(a):

@o6483256

To skąd się bierze te 2,5KW mocy kotła w takim razie. Co Ty masz za sterownik kotła ?. Skąd tą wartość odczytujesz ?

Wartości są przeliczane za pomocą automatyki domowej.

2,5kW to średnia z ostatnich 6h, przy założeniu kaloryczności na poziomie 26MJ

 

Sterownik to Argos:

image.png.51bea6709deb4470b4b3da03d3e5b7e7.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 miałem ten wynalazek. Nie masz kłopotu, że schodzi turbo nisko z modulacją do idiotycznych wartości typu 5-10%? To był główny powód dlaczego u brata wyrzuciłem to z kotłowni. Produkował tylko syf w ciepłe dni. Wtedy pomagało tylko przejście w dwustan.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sterownik ARGOS bez PID, on ma tylko dwustan i jestem z niego zadowolony. Na moje potrzeby wystarcza.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, o6483256 napisał(a):

To jest sterownik ARGOS bez PID, on ma tylko dwustan i jestem z niego zadowolony. Na moje potrzeby wystarcza.

Wpisz sobie parametry które podałeś 

https://kamilmiernik.pl/kalkulator/

Zobacz jaka wychodzi moc kotła. Jeśli sterownik bez pid to co nim steruje na 2,5KW oto jest pytanie ?

@MrWolf

Z tego wykresu wynika jak dobrze widzę, że kocioł się odstawia co chwila. Jak dobrze zrozumiałem setki postów tego forum ma być tak ustawiony żeby się nie odstawiał. Ja przynajmniej do tego dążyłem i tak mam ustawione. Więc nic z tego już nie rozumiem. Po co sterownik za tysiaka który chodzi w dwustanie praktycznie ?. To może mam też tak ustawić i będzie palił 7 zamiast 14 ?. No naprawdę nic z tego nie rozumiem.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega jak jest ciepło to się będzie odstawiał i nie ma na to bata. Jest to swoisty dwustan, choć palnik nie rozpędza się bez sensu do dużych mocy, tylko sobie lawiruje w okolicy zadanej minimalnej czyli 30%. Testowałem polecane tutaj utrzymanie ciągłej pracy kotła. Dawało wyższe spalania i to sporo. Dochodziło do 9-9,5 kg. Dużo zależy od konkretnego budynku i instalacji, ponieważ u mojego brata znów lepiej jest wymusić jak najdłuższą pracę. Moim zdaniem zasada jest taka, że odstawianie się palnika na 10-15 minut nie ma sensu. Natomiast u mnie gdy palnik stoi ponad godzinę i często dłużej, daje rezultaty w wymiarze niższego spalania. Sterownik za tysiaka przydaje się bo mam czujniki i pełną władzę nad instalacją oraz kotłem. Dołożę jeszcze pogodynkę i będę miał finalny setup na tym kotle. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MrWolf napisał(a):

@daromega jak jest ciepło to się będzie odstawiał 

No jak będzie, jak się nie odstawia u mnie. Tak długo ustawiałem żeby nie było odstawiania aż się nie odstawia. Jest to do zrobienia. Ale ja widzę, że to całe gadanie o odstawianiu to o kant ..... potłuc można. Każdy pisze jak w książce napisane, a życie swoje i książka swoje. Jakie Ty masz czasy podanie pauza. W następnym etapie eksperymentu przestawię jak macie potestuję odstawianie i też chyba na dobre to wyjdzie zużyciu coś czuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak działa kalkulator i wiem jak liczę moją moc kotła. Po co mi to linkujesz ? Znowu wiesz lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc oświeć wiedzą szanownych forumowiczów jak to wyliczyłeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się. Sam się zastanów jak to mogłem zrobić. Wszystkie dane podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma się co boksować. Wyliczenie teoretycznej mocy bez ciepłomierza a jedynie ze zużycia z opału o deklarowanej znanej kaloryczności jest proste. Podałem wyżej moje wyliczenia z opału z lat poprzednich i z ciepłomierza obecnie.

Z kg 25MJ opału jest około 6,8kWh ciepła.

Przy 100% sprawności i zużyciu 7kg na dobę daje to średnio 2kWh ciepła na godzinę.

A to, czy ono idzie w wodę, powietrze czy komin, to już insza inszość. Ile poszło w obieg pokaże tylko pomiar przepływu i delty We/Wy. Lub też po prostu montaż ciepłomierza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega ja mam SKZP-02 i w nim nie ustalam stosunku czasu podawania do pauzy. Podaje moc kotła 10KW, potencjał podajnika 12,5 kg/h, kaloryczność paliwa 26 MJ. Ze względu na mały palnik i szybką jak na to przekładnię, mam ustawione by przy niskiej modulacji palnik robił krótkie podania od 2 sekund, a przy większym zapotrzebowaniu wydłuża podawanie do maksimum czyli 5 sekund. Sterownik na bieżąco wylicza potrzebną pauzę. Ja weźmiesz kalkulator upadłego węglowego barona to dzięki tym danym wyliczysz jak to wygląda przy sztywnych nastawach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych którzy ciepłomierza nie posiadają, ale mają miernik przepływu lub też pompę obiegową z pomiarem przepływu. Do wyliczenia chwilowej mocy grzewczej wystarczy montaż dwóch czujników temperatury na zasilaniu i powrocie do kotła (nawet takie NTC przylgowo za 20-40zł, byle by owinąć tasmą aluminiową i jakoś izolacją by nie studziły się), przed wszystkimi zaworami mieszającymi etc.

Idealnie liczy się dla wody o temp~40 stopni i przepływu 870l/h. Wtedy delta jest po prostu mocą oddawaną przez kocioł w kW. Natomiast przy niższym/wyższym przepływie należy tę deltę pomnożyć przez stosunek zmierzonego przepływu do tego 870l/h. W przypadku pomp ciepła na tej samej zasadzie wyliczyć można uzyskany COP.

Przykład:

Moja pompa ciepła, przeróbka z klimy Ma obecnie deltę wody 2,5 stopnia przy przepływie 630l. Pobiera przy tym 410W.
620/870=0,72 2,5x0,72=1,8kW mocy. Na ciepłomierzu mam wskazanie 1,81kW  COP chwilowy 1,81/0,41=4,41 Temperatura zewnętrzna 12,5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der @MrWolf Dzięki za garść info. 

Przestawiłem mój sterownik na bardziej agresywną pracę i będzie się odstawiał podobnie jak u @MrWolf.  Zobaczę za dobę - dwie jak to będzie wyglądało ze zużyciem opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować. Będziesz miał świadomość co u Ciebie wychodzi lepiej. U mnie jest dobrze, ponieważ w SV200 jest na raz rozpalone mało towaru, więc nawet odstawianie się nie brudzi bardzo mocno kotła. W przypadku retorty złoże jest dużo większe i tutaj już różnie może być. U siebie w sterowniku mam ustawiony czas przekroczenia na 15 minut. Czyli po 15 minutach pracy powyżej temperatury zadanej odstawia się. U brata ustawiłem natomiast 600 minut, żeby pracował jak najdłużej. W przypadku braku odbioru odstawi się po przekroczeniu 5 stopni powyżej temperatury zadanej kotła. Wtedy też ten palnik trochę stoi. Przy krótkim czasie przekroczenia bardzo często odstawiał się na 10 minut i znów jazda. To nie miało sensu. U mnie jest 4D z siłownikiem, więc w takie dni jak teraz wali na instalację 30-31 stopni. Zgromadzone ciepło w kotle starcza na dłużej, niż by miał podawać tyle co na kotle (tak ma mój brat, instalacja została po kopciuchu). Tam ile ma kotle, tyle na grzejniki. Ratuje się termostatami i jako tako to pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MrWolf

Ja mogę ustawić to w pracy PID. Mam w tej chwili 2 stopnie i tyle przebije zadaną i się odstawi. Radzisz żeby więcej ustawić ? Max mogę 5 stopni.

A jeszcze co to mój palnik jest mały. Sam wylot grochu ma może z fi 8 cm. Reszta na około to obrót i obudowa.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już musisz na podstawie obserwacji ustalić. Wszystko zależy od tego ile potem kocioł w podtrzymaniu stoi. U mnie aktualnie przez te 15 minut pracy ponad zadaną przeciągnie temperaturę maksymalnie 2-3 stopnie. U siebie mogę ustawić tylko czas przekroczenia. Mój sterownik ma na sztywno w algorytmie ustawione, że 5 stopni powyżej zadanej odstawia się automatycznie. Obserwuj, wyciągaj wnioski i koryguj. Nie brnij w to jednak za daleko, być może u Ciebie wymuszenie pracy ciągłej będzie lepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót do parametrów sprzed korekty to parę kliknięć nastaw. Dla testów można zrobić tak czy tak i obserwować. Doba dwie i będzie coś wiadomo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć, że większość palników przy mocy niższej niż 30% leci mocno ze sprawnością i wtedy rzeczywiście lepiej odstawić kocioł niż ma pracować na 10% mocy. Pamiętaj też, że często w kotłach 18-20kW są montowane palniki 25kW i dla nich te 30% to ok7kw, a nie jak by się wydawało  6 dla kotła 18kW.

Poza tym możesz ustawić kocioł w kagańcu moc min i max na 30% lub w widełkach 30-50 jak będzie taka potrzeba. Kocioł mam ustawiony na 65stopni, odstawia się przy 70 i ponownie załącza się przy 65 i spada jeszcze do 62-63 stopni. Na dom leci w miarę równa temperatura, bo zawór 4D kręci nim obecnie w zakresie 22-27%. Na grzejniki puszczam 32 stopnie przy plus 10. Teraz jest +5, więc leci 34,5 stopnia

Ja obecnie mam kocioł ustawiony na ok. 4kW mocy z palnika 15kW. Taką mam moc min i max. Na tych ustawieniach odstawiał się tydzień temu 10-12 razy na dobę. Obecnie tak 6-8 razy. Jak zobaczę, że mocy mu zacznie brakować, to podkręcę moc zostawiając te 30% czyli jako min.

Obecnie spalam 14,5 kg za ostatnie 24h. Dom ok. 230-240m w 75% temp. 22 stopni w w pozostałej części 20 i 18 stopni. Przy czym dom w trakcie ocieplenia styropianem 15 Knauf lambda 32. Zobaczymy jak będzie dalej. Jednak zauważalnie jest lepiej choć 50% ścian ocieplone do dzisiaj.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek pisze, że palnik poniżej 30% leci ze sprawnością. Ja mam Ogniwo 10 kW i w papierach napisane, że moc min to 3kW, ale miałem kiedyś bardzo żużlujący opał, zadzwoniłem na serwis z jaką mocą tak naprawdę mogę zejść i tu niespodzianka "nie mniej niż 6 kW bo potem panie sprawność mocno leci". Aktualnie palnik mam ustawiony na ok. 8 kW, średnio  na dobę kocioł pracuje z mocą 1,65kW, temperatura spalin ok. 110 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławek007

Ja mam dokładnie ten palnik

https://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-retorta-do-kotla-pieca-5-klasa-i-ecodesign-obrotowy-15-kw-domer-przelacznik-p-l.html

Natomiast ciekawe to co napisałeś. Być może tak jest, że przy małej mocy leci mu sprawność. To wyjdzie po testach i wtedy będzie wiadomo jak go lepiej ustawić. Ja się opierałem na tym co jest niemal przykazaniem czyli ma się nie odstawiać. Cały czas właśnie do tego dążyłem zjeżdżając z parametrami, aż go tak ustawiłem. Niech popracuje mocniej. Zobaczymy efekty.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia na dwustanowym sterowniku spalanie bylo wieksze i kociol zabrudzony.Teraz na pracy ciaglej mniej pali,czysczenie bajka i wowczas.Chodzi tež w mocach niskich,zapowiedzonych temu palniku...Može jak w ktorej instalacji tak,czy siak spalanie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.