Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś palił groszkiem z kwk staszic-wujek? Jeśli tak, to co może o nim powiedzieć? Czy nada się do retorty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@klaudiuszd, @luceo, @katze750 co do dylematów w kwestii granulacji węgla (kostka czy orzech?) - proponuje zrobić doświadczenie co powinno rozwiać wasze wątpliwości: rozpalić na dworze ognisko drobnym drewnem,  wsadzić na to ognisko porąbany  pniaczek i obserwować jak się pali, a następnie wsadzić cały nie porąbany pniaczek i obserwować jak się pali.

Z węglem orzech/ kostka będzie tak samo jak z porąbanym i nie porąbanym pniaczkiem drewna w ognisku.

Obserwacja jak się pali?  czy efektywnie? oraz ilość dymu w obu przypadkach powinno rozwiać wątpliwości: orzech czy kostka? 

Użycie młotka do rozdrobnienia kostki powinno pomóc w spalaniu - tylko po co? - jeśli od razu można kupić orzech.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 nie jestem zwolennikiem kostki, pisałem stronę wcześniej, że nie rozumiem ludzi którzy kupują na pgg kostkę mając dostępny w tej samej cenie orzech

kostkę w poprzednich latach miałem raz a w ubiegłym sezonie z racji kryzysu dokupiłem tonę bo trafiła mi się za dobre pieniądze wiedząc, że mieszając to z orzechem(piast) i drewnem jestem to wstanie spalić w miarę bezproblemowo, nie pomyliłem się. Jedyne co zauważyłem(post #1567 w tym temacie) to to, że ta z Jankowic miała mniejszą granulację od Marcela(którego wziąłem od znajomego na próbę 50kg)

a co do drewna to u mnie na wsi sporo przerabia się buka 9/10 delikwentów przygotowuje duże klocki myśląc, że jak wrzuci taki do kotła to dłużej się pali, niestety u mnie dalej taka mentalność ludzi, myślą, że pali się objętość... stąd może też zainteresowanie tą kostką

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu myślą że im kaloryczniejszy i grubszy , tym jest lepszy.

Nic bardziej mylnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, luceo napisał(a):

@Piecuch19 nie jestem zwolennikiem kostki, pisałem stronę wcześniej, że nie rozumiem ludzi którzy kupują na pgg kostkę mając dostępny w tej samej cenie orzech

kostkę w poprzednich latach miałem raz a w ubiegłym sezonie z racji kryzysu dokupiłem tonę bo trafiła mi się za dobre pieniądze wiedząc, że mieszając to z orzechem(piast) i drewnem jestem to wstanie spalić w miarę bezproblemowo, nie pomyliłem się. Jedyne co zauważyłem(post #1567 w tym temacie) to to, że ta z Jankowic miała mniejszą granulację od Marcela(którego wziąłem od znajomego na próbę 50kg)

a co do drewna to u mnie na wsi sporo przerabia się buka 9/10 delikwentów przygotowuje duże klocki myśląc, że jak wrzuci taki do kotła to dłużej się pali, niestety u mnie dalej taka mentalność ludzi, myślą, że pali się objętość... stąd może też zainteresowanie tą kostką

 

Kostka jest tańsza od ekogroszku a znam ludzi którzy najnormalniej mielą czy to kostkę czy to orzecha na ekogroszek zawsze to kilka stówek na tonie ,drewno też wymaga roboty to i węglem można się pobawić jak komuś to nie wadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostka tańsza od ekogroszku, ale w tej samej cenie co orzech, więc lepiej chyba zmielić orzecha niż kostkę, czyż nie?

Edytowane przez luceo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień dobry wszystkim! 

Mam pytanie do Was - doświadczonych. Kupiłem kostkę z Sośnicy i orzech ze Staszica. Kostkę zawsze nieco rozbijam i zarzucam na noc.

Węgiel co prawda już u mnie, ale czego się spodziewać po tych węglach? Do tej pory kupowałem na lokalnym składzie, nie interesując się raczej co to za węgiel, z jakiej kopalni, aby rodzaj odpowiadał. No w tym roku już szaleństwo z ceną (2000 zł na ww. składzie) skierowało mnie do pgg. Coś mnie tknęło, aby poszukać informacji o tych węglach a tu całe elaboraty - widać, że wielu z Was wie dużo na temat węgla. 

Mam piec DS, bez żadnych podajników, po prostu dorzucam co jakiś czas porcję. Pale węglem i drewnem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego współczuje z kostką sośnicy będą męczarnie aby to spalić i to jeszcze w dolniaku......

PS dorób sobie palik ceramiczny do twojego dolniaka aby nie smrodzić i dopalać dym. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zamówiłem kostke z piasta z dostawą przez KDW. Po rozładunku zabrałem się za wrzucanie tego do piwnicy i zauważyłem, że po zdjęciu górnej warstwy węgla jest strasznie dużo miału. Co o tym sądzicie? Rok temu zamawiałem tą samą kostke i nie było takiego problemu. Składać reklamacje do KDW czy co powinienem zrobić Waszym zdaniem? Załączam foto

 

PXL_20230915_154837178 (1) (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dawniej brałem od lokalnego dostawcy węgla to w orzechu z Piasta zdarzało mi się mieć tyle miału, ale w moim niebieskim dinozaurze to nie był problem bo wszystko spalę bez względu na granulację 😀 

inne czasy i inna cena, nie przeszkadzało mi to

Edytowane przez luceo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miału nie można sprzedawać to nie przesiewaja i nic nie zrobisz. Niektórzy sprzedawcy na certyfikacie podają że podziarna może być i 10%.... Pupa blada. 

U mnie to szło, warunkiem był sterownik z nadmuchem i nie więcej niż 2 łopatki na jeden zasyp palony od góry. Będziesz musiał potestowac ile można wsypać na jeden zasyp.

Takie teraz czasy że nie ma co liczyć na przesianie podczas zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ariso111 napisał(a):

Cześć, zamówiłem kostke z piasta z dostawą przez KDW. Po rozładunku zabrałem się za wrzucanie tego do piwnicy i zauważyłem, że po zdjęciu górnej warstwy węgla jest strasznie dużo miału. Co o tym sądzicie? Rok temu zamawiałem tą samą kostke i nie było takiego problemu. Składać reklamacje do KDW czy co powinienem zrobić Waszym zdaniem? Załączam foto

 

PXL_20230915_154837178 (1) (1).jpg

Ciekawa ta kostka - KDW muszą z czegoś żyć, więc mieszają urocze mieszanki. Jeśli to miał to się spali, ale jak piach czy drobne kruszywo pomieszane z miałem to nie.  

Reklamuj  do PGG, wyślij zdjęcia jak wygląda kostka od nich na miejscu - pogonią wtedy ten skład, a może dowiozą Ci węgla? Jak nic nie zrobisz to następna dostawa też taka będzie. Jak coś zrobisz to następna dostawa będzie lepsza,  bo klient nie w krawacie i awanturujący się, więc miału nie będą dosypywać w środek. 

Ja zapobiegliwie jak pani z KDW dzwoniła w sprawie odbioru powiedziałem że chcę być przy załadunku i żeby zadzwoniła pół godziny wcześniej - trochę się dziwiła, ale nie było potem takich jaj jak u Ciebie, bo widziałem co, i ile ładują ? ( odbierałem orzech). 

W poprzednim sezonie brałem bezpośrednio z kopalni to węgiel był jednorodny sypany z przesiewacza i 0 miału czy kamieni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2023 o 13:42, Piecuch19 napisał(a):

Ciekawa ta kostka - KDW muszą z czegoś żyć, więc mieszają urocze mieszanki. Jeśli to miał to się spali, ale jak piach czy drobne kruszywo pomieszane z miałem to nie.  

Reklamuj  do PGG, wyślij zdjęcia jak wygląda kostka od nich na miejscu - pogonią wtedy ten skład, a może dowiozą Ci węgla? Jak nic nie zrobisz to następna dostawa też taka będzie. Jak coś zrobisz to następna dostawa będzie lepsza,  bo klient nie w krawacie i awanturujący się, więc miału nie będą dosypywać w środek. 

Ja zapobiegliwie jak pani z KDW dzwoniła w sprawie odbioru powiedziałem że chcę być przy załadunku i żeby zadzwoniła pół godziny wcześniej - trochę się dziwiła, ale nie było potem takich jaj jak u Ciebie, bo widziałem co, i ile ładują ? ( odbierałem orzech). 

W poprzednim sezonie brałem bezpośrednio z kopalni to węgiel był jednorodny sypany z przesiewacza i 0 miału czy kamieni. 

Pisałem do PGG, skomentowali tylko że jeśli mam wątpliwości co do jakości węgla powinienem złożyć reklamacje bezpośrednio w KDW i zamknęli temat, także średnio ich to przejęło. Chyba pozostaje mi kontaktować się z KDW, zobaczymy co powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ariso111 przecież Ty nie kupowałeś kostki w KDW tylko w PGG i reklamujesz towar, a nie cenę dostawy z KDW (pisemna reklamacja w ciągu 14 dni - nie na telefon). 

27 minut temu, ariso111 napisał(a):

wątpliwości co do jakości węgla powinienem złożyć reklamacje bezpośrednio w KDW i zamknęli temat,

KDW odpowie Ci że taki dostali z PGG i oni go nie wydobywają tylko rozwożą. 

To jak byś miał pretensje do kuriera że dostarczył w paczce coś innego niż zamawiałeś. 

Zamówiłeś kostkę, a dostałeś kostkę z przewagą miału - niezgodne z zamówieniem.

Nie przegap terminu reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

@ariso111 przecież Ty nie kupowałeś kostki w KDW tylko w PGG i reklamujesz towar, a nie cenę dostawy z KDW (pisemna reklamacja w ciągu 14 dni - nie na telefon). 

KDW odpowie Ci że taki dostali z PGG i oni go nie wydobywają tylko rozwożą. 

To jak byś miał pretensje do kuriera że dostarczył w paczce coś innego niż zamawiałeś. 

Zamówiłeś kostkę, a dostałeś kostkę z przewagą miału - niezgodne z zamówieniem.

Nie przegap terminu reklamacji.

Ok rozumiem ze masz na mysli ta pisemna reklamacje opisana tutaj: https://www.pgg.pl/storage/articles/859/files/zasady-reklamacji-2022-10-19.pdf

To zrobię to w takim razie w ten sposób, dzięki za pomoc!

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ariso111 kiedyś miałem podobnie. Zamówiłem Wesoła orzech 2 w workach od Broda-trans netem. Przysłali jakiś papierowy węgiel z kupą kamieni ( nie była to wesoła - spaliłem 3 worki). Po telefonach przestali odbierać ode mnie. Jak odebrali pisemną reklamacje za potwierdzeniem odbioru to sami zaczęli dzwonić do mnie z tekstami: czy ma pan ekspertyzę? Nasz pracownik przyjedzie sprawdzić jakość węgla itp. bzdety. A Ja: że mam prawo do odstąpienia od umowy i proszę zabrać mi ten węgiel i oddać kasę. Trochę przeciągali temat, ale w końcu kurier zabrał węgiel i zwrócili kasę w ciągu 2 tygodni. Męka ze spaleniem tego mnie ominęła. 

Dlatego lepiej być przy załadunku w KDW - bo możesz zareagować - nie biorę tego miału itp. Z drugiej strony jak jesteś i widzisz to nie będą Ci sypać miału i walić Cię na wadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Zamówiłem Wesoła orzech 2 w workach od Broda-trans netem.

A to by było nie głupie puścić węgiel światłowodem. Ale puki co nikomu nie udało się teleportować zaledwie jednej pomarańczy, więc pozostaje tylko nadzieja, że może kiedyś w niedalekiej, aczkolwiek dla nas odległej przyszłości ktoś tego dokona. 😝 Sorki, nie mogłem się powstrzymać.

 

@Animus, rozbawiłeś mnie do łez. 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy możesz się śmiać, ale przy zamówieniach przez internet masz więcej praw jeśli chodzi o odstąpienie od umowy niż przy zamówieniu bezpośrednim na składzie.

Zgodnie z art. 27 Pr. Kons, konsument który zawarł umowę przez Internet może od niej odstąpić w terminie 14 dni. Bieg terminu rozpoczyna się z dniem: objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2023 o 09:46, ariso111 napisał(a):

Cześć, zamówiłem kostke z piasta z dostawą przez KDW. Po rozładunku zabrałem się za wrzucanie tego do piwnicy i zauważyłem, że po zdjęciu górnej warstwy węgla jest strasznie dużo miału. Co o tym sądzicie? Rok temu zamawiałem tą samą kostke i nie było takiego problemu. Składać reklamacje do KDW czy co powinienem zrobić Waszym zdaniem? Załączam foto

 

PXL_20230915_154837178 (1) (1).jpg

Do mnie ostatnio przyjechała 1 tona orzecha z Ziemowita. Też jest sporo miału, ale nie tak jak na wyżej wstawionym zdjęciu.

Poprzednie 2 tony z kopalni Jankowice to praktycznie tak jak na zdjęciu @luceo. Miału coś tam jest, ale nie ma tragedii. Natomiast z Ziemowitem jest trochę gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

@Dozy możesz się śmiać, ale przy zamówieniach przez internet masz więcej praw (...)

Zgadzam się, ale mój żart dotyczył samego sposobu w jakim napisałeś o tym zamawianiu. 🙂

Wracając do meritum, ja już sam nie wiem co zamówić. Mam odpowiednią przestrzeń magazynową na węgiel luzem i jestem skłonny "odrobić łopatą" za oszczędności przy zakupie węgla luzem.

Do tej pory udało mi się zamówić orzecha i byłem gotów "ulepić" jakąś kruszarkę. I gdy opłaciłem zamówienie, to następnego dnia, gdy udało mi się złożyć zamówienie na groszek z wesołej, doszedłem do wniosku, że za 260zł różnicy w cenie to konstruowanie kruszarki jest nieopłacalne, nie licząc już czasu i pracy przy samym kruszeniu. 

Więc napisałem do nich prośbę o anulowanie zamówienia orzecha i udało się - pieniądze wróciły na konto. A jak teraz jak widzę i czytam o tym przywiezionym piachu z kostką, to już sam nie wiem czy zamawiać groszek luzem i potem mieszać to 50/50 z posiadanym pułkownikiem czy przełknąć cenę kolejnych ton workowanego i mieć spokój. 😖

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy oprócz różnicy w cenie eko/orzech - koszty dostawy na palecie z PGG, a orzecha luzem z KDW też są różne. Jest też większa dostępność orzecha niż ekogroszku i kupisz łatwiej taki węgiel jaki chcesz, a nie to co jest, więc ta kruszarka w dalszej perspektywie ma sens - mniej nerwów z spaleniem tego co się nie chce spalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie temat za mało chodliwy dla producentów ale podejrzewam że przy odrobinie wysiłku można by zrobić podajnik do węgla z funkcją kruszenia większych kawałków. Nie mówię o bryłach wielkości lodówki ale o jakichś tam 'orzechach' czy tym podobnych sortach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.