Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Taki podajnik istnieje. Firma Brastal swego czasu miała go w ofercie.

Firma mała ale rozwiązanie było skuteczne. To był podajnik dwuslimakowy, piszę był bo słyszałem że się przebranżowili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nightwatch napisał(a):

Pewnie temat za mało chodliwy dla producentów ale podejrzewam że przy odrobinie wysiłku można by zrobić podajnik do węgla z funkcją kruszenia większych kawałków. Nie mówię o bryłach wielkości lodówki ale o jakichś tam 'orzechach' czy tym podobnych sortach

Pancerpol oferuje taki cudo:   

ekogroszek-banner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

U mnie przy wesołej 1 tona to samo ,ale przy tej cenie olewam bo szkoda mi nerwów,spala się wzorowo,mało popiołu i zero kamieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy staszicu zdecydowanie mniej podziarna, jest trochę bardziej dymiący przy rozpalaniu i trochę bardziej spiekający ale w sumie podobny do wesołej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC_0101.thumb.JPG.886bec20aef453ae51e2f05998f4dce8.JPG

 2T groszku Mysłowice-Wesoła.

Węgiel jest wilgotny, więc ziarno jest obtoczone miałem, ale w znikomej ilości. Wszystko już zworkowałem i zwiozłem do kotłowni, i nie zauważyłem luzem nawet zaledwie jednej garści tzw. "piachu".

Koszt: 2×1320zł + 136zł dowóz, tj. 1388zł za tonę z transportem. W porównaniu do węgla konfekcjonowanego zaoszczędziłem 1200zł. ☺️ Ale nie ma nic za darmo. Musiałem popracować łopatą. Chociaż przy takiej stawce, gdyby mi ktoś płacił, nie pogardziłbym tą pracą. 😁

Zacząłem to spalać po zmieszaniu 50/50 (wagowo) z pułkownikiem. Puki co nie mam z tym żadnych problemów. Oczywiście ustawienie powietrza poszło w górę, natomiast korekta dawki z -8 na -13%, co odpowiada 7.9kWh/kg (28 600 000J/kg).

Przy następnym zasypie zaryzykuję z wesołą w solo. 🙂

cdn...

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 11:04, maronka napisał(a):

Przy staszicu zdecydowanie mniej podziarna, jest trochę bardziej dymiący przy rozpalaniu i trochę bardziej spiekający ale w sumie podobny do wesołej

Ja dwie tony mam Staszica do MPM-a i pali się owszem prawie do końca ale życia w nim nie ma ot spokojnie bez animuszu ale kupowałem po 1 tys za tonę w promocji więc niech leży bo prawdopodobnie leżał będzie kilka lat to taka żelazna rezerwa w razie W.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mna 3 palenia 50/50 orzechem z Jankowice i Ziemowitem. Może lacznie spaliłem około 60 kg, może mniej, ale ciężko stwierdzić bo wieksze bryly inaczej się rozkładają w piecu niż ekogroszek.

No i wg mnie popiołu jest więcej niż z karlika kupionego w 2022 roku. Po tych 3 zasypach wyciągnąłem ponad wiadro takie stalowe na mleko. Popiół lekki to się trochę ubił. Do tego jeszcze trochę niedopalonego węgla zawsze zostawało na dnie pieca w tym popiele.

IMG_20231023_182858_tigr.thumb.jpg.b41a97678a21f037ebf6bb269124b020.jpgIMG_20231023_182906_tigr.thumb.jpg.b4019054f3b88af7df3fb8d3ac98b144.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w PGG 2tony orzecha Piast-Ziemowit. Wcześniej miałem jeszcze groszek z Wesołej z tamtego roku. Teraz zacząłem palić tym piastem. Palę od góry i co? W groszku z wesolej 48-50 na piecu bez problemu. Tutaj 42... 38... żarzy się ten węgiel a nie pali...  coś robię źle? Tak kiepski jest ten węgiel? Czy mnie oszukali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lriuqs napisał(a):

Za mna 3 palenia 50/50 orzechem z Jankowice i Ziemowitem. Może lacznie spaliłem około 60 kg, może mniej, ale ciężko stwierdzić bo wieksze bryly inaczej się rozkładają w piecu niż ekogroszek.

No i wg mnie popiołu jest więcej niż z karlika kupionego w 2022 roku. Po tych 3 zasypach wyciągnąłem ponad wiadro takie stalowe na mleko. Popiół lekki to się trochę ubił. Do tego jeszcze trochę niedopalonego węgla zawsze zostawało na dnie pieca w tym popiele.

Masz retorte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, fakas86 napisał(a):

Kupiłem w PGG 2tony orzecha Piast-Ziemowit. Wcześniej miałem jeszcze groszek z Wesołej z tamtego roku. Teraz zacząłem palić tym piastem. Palę od góry i co? W groszku z wesolej 48-50 na piecu bez problemu. Tutaj 42... 38... żarzy się ten węgiel a nie pali...  coś robię źle? Tak kiepski jest ten węgiel? Czy mnie oszukali?

W PGG raczej nie oszukali. 

To jest bdb węgiel do palenia od góry. Ale z racji tego że to węgiel płomienny , zapalając od góry, potrzeba dłużej poczekać aż wytworzy się odpowiedniej grubości żar. Orzech to grubsza frakcja i wolniej się rozpala bo ma mniejszą powierzchnię  od groszku. Inna przyczyna to za duża wilgotność albo stosunkowo dużo miału. Na jeden zasyp komory, mała szufelka objętościowo miału to już deko za dużo. Jeśli tak jest, doradzam przesiewac.

@lriuqs, Jankowice też mają sporo popiołu. Z Ziemowitem, niezły duet😉

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lriuqs zawartość wiaderka podobnie jak u mnie z mieszanki: orzech Jankowice + drobne kawałki buka i zrzyny jodłowe efekt jak na foto poniżej

20231024_194712.thumb.jpg.f66b41d11090942e585ae5238882a072.jpg

niedopał z Jankowic zawsze będzie, ale to akurat u mnie do przełknięcia za pieniądze w jakich nabyliśmy ten węgiel

swoją drogą jesteśmy tutaj na forum jednymi z nielicznych(czyt. ostatnich) z zasypowcami 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś wielkim kłopotem ten popiół nie jest, trochę dłużej powiosłuję czyszcząc piec przed kolejnym paleniem, ale jakoś spodziewałem się go mniej. O niedopale nie miałem na myśli tych małych czarnych resztek widocznych na zdjęciu. W piecu zostają większe bryłki, które nie przechodzą przez ruszt. Ogólnie po pozbyciu się popiołu idą dalej do spalenia.

Podsumowując to nie jest źle jak za te pieniądze, zimę się przetrwa :).

 

18 godzin temu, luceo napisał(a):

swoją drogą jesteśmy tutaj na forum jednymi z nielicznych(czyt. ostatnich) z zasypowcami 😁

Na forum może tak, ale w rzeczywistości to zasypowce są jeszcze dość liczne. U mnie na ulicy to wciąż jeszcze ludzie jadą na zasypowcach, co widać po dymie z komina, inni przerzucili się na gaz. Mi się już nie spieszy, do 2027 mam czas na wymianę. Pewnie też skończy się na jakimś piecu gazowym z delikatną przeróbką w kotłowni, ale to czas pokarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2026r chcą wprowadzić zakaz montażu kotłów gazowych, więc będziesz sie musiał pospieszyć 😁😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lriuqs napisał(a):

O niedopale nie miałem na myśli tych małych czarnych resztek widocznych na zdjęciu. W piecu zostają większe bryłki, które nie przechodzą przez ruszt. Ogólnie po pozbyciu się popiołu idą dalej do spalenia.

mam to samo, taki urok Jankowic

Dziś wyciągnąłem to wszystko z kotła bo czyściłem komin. Słaba jakość zdjęcia, ale na ruszcie zostaje mi taki niedopał, nie jest duży, ale jest.

20231025_155851.thumb.jpg.2ecf35a85437f056c0949a024ced6e9e.jpg

u mnie na wsi pewnie z 90% ludzi jedzie w starych zasypowcach, ale głównie temu, że mają własne lasy to nic, że palą źle i ze słabą sprawnością grunt, że opał "za darmo"

czas na wymianę mam do końca kwietnia 2024r., ale pożyjemy zobaczymy co to będzie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Od 2026r chcą wprowadzić zakaz montażu kotłów gazowych, więc będziesz sie musiał pospieszyć 😁😉

Zakaz montowania od 2027 roku dotyczy nowych domów. 

Od 2030 roku będzie zakaz montowania kotłów gazowych w domach starszych, zmodernizowanych.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze się pomp, klimatyzacji i gazów używanych w nich czepiają. To już w ogóle, zostanie chyba wyprowadzka do ciepłych krajów.

W dniu 25.10.2023 o 17:57, luceo napisał(a):

taki niedopał, nie jest duży, ale jest.

A to u mnie nawet i większe bryły się trafiają, ale nie wyciągam ich, zostają do kolejnego spalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zawartość miału i innych dodatków ( piach wymieszany też będzie czarny)  zależy od uczciwości KDW. Lepiej być obecnym przy załadunku - będziesz widział co ładują i powiesz że kostkę zamawiałeś, a nie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z wesołej orzech też miałem z kupą miału, a z staszica prawie zero, tak że nie wiem czy przypadek  czy kdw kombinuje czy wesoła tak ma,z innej beczki do 8.12 węgiel w pgg jest w promocji,orzech 900zł ,trzeba wpisać kod PGG112023

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła tona orzecha z wesołej PGG za 900zł +70 przywóz i ta tona jest idealna ,zero miału

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska Grupa Górnicza S.A. ogłasza w sklepie internetowym ofertę specjalną na wybrane sortymenty węgla opałowego. Oferta pod hasłem 'Świąteczne okazje' potrwa od wtorku 12 grudnia 2023 r. do niedzieli 31 grudnia 2023 r. Obejmie wybrane sortymenty, głównie typu orzech" - czytamy w komunikacie PGG.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kod to PGG122023 cena za wesołą 900zł

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.