Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzeję trochę temat. Padł mi sterownik do grzania wody offgrid, więc teraz kombinuję. Ciekawa sprawa wyszła z moich wykresów. Mam trzy dni do porównania z podobnym nasłonecznieniem.

Grzanie off-grid ze sprawnym sterownikiem.

13.08.2023 Temperatura max 38,12st

image.png.1895af672fe3bef4c6bb50d790b0f5a7.png

Grzanie on-grid gdy produkcja przekraczała 2,5kW

26.09.2023 Temperatura max 64,25st

image.png.04167e43948a87a8c249c9498e3a0fae.png

Grzanie off-grid bez sterownika (grzałka podpięta bezpośredni pod PV. Żadnej kontroli nad temperaturą i mocą)

27.09.2023 Temperatura max 38,81st

image.png.816bcbc070e994e0d13e5253e225a018.png

Z tego wynika że sterownik MPPT z małym buforem energii, to pic na wodę, fotomontaż.

Wydawać by się mogło, że najbardziej efektywne jest użycie grzałki która grzaje cały czas w momencie jak była produkcja na tyle wysoka, żeby nic nie pobierać od dostawcy (czyli autokonsumpcja). Jednak grzałkę tą mam na 2/3 wysokości bufora, a grzałka off-grid jest na dole bufora i grzeje cały bufor, a nie tylko górę. Przy grzaniu on-grid dół jest delikatnie niedogrzany, a środek na podobnym poziomie. Z drugiej strony zawór 3D jest na początku grzania on-grid o wiele mniej otwarty niż przy off-grid i na następny zostaje jednak trochę więcej energii w buforze.

Przy on-grid o 4:00 było 22,81st na następny dzień, a przy off-grid o 4:00 było 21,75st

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz uruchamiaj tą na dole bufora w on-grid, a tą u góry w off-grid i zobacz różnicę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Grzanie off-grid ze sprawnym sterownikiem
13.08.2023 Temperatura max 38,12st

Grzalka grzeje od 10 do 14 a po tem co sie stalo ze nie grzala?

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Grzanie off-grid bez sterownika (grzałka podpięta bezpośredni pod PV.
27.09.2023 Temperatura max 38,81st

Grzalka grzala od 10 do 17 uzyskujac taka sama temperature ale pracujac 3h dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał(a):

Jak grzałka jest włączona bez sterownika, to jej nie wyłączasz po osiągnięciu jakiejś zadanej temp?

Można sterować tylko trzeba kupić odpowiedni stycznik do załączenia lub rozłączania prądu stałego pod PV. Termostat do sterowania stycznikiem może być analogowy chociażby Afriso TC2 z kapilarą czy też znacznie tańszy  Emos T80F także z kapilarą. Kapilarę wsuwasz pod ocieplenie w okolicach połowy wysokości bojlera.

U mnie Emos właśnie jest zabezpieczeniem na wypadek gdyby stycznik się skleił czy też gdy grzeje z PV to ma mi rozłączyć grzałki.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Teraz uruchamiaj tą na dole bufora w on-grid, a tą u góry w off-grid i zobacz różnicę.

Raczej nie sprawdzę, bo grzałka on-grid, to 3x2kW.

 

11 godzin temu, sambor napisał(a):

Jak grzałka jest włączona bez sterownika, to jej nie wyłączasz po osiągnięciu jakiejś zadanej temp?

Zgadza się. Nie ma jak się wyłączyć po osiągnięciu temperatury wrzenia. Z danych historycznych nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie.

11 godzin temu, PioBin napisał(a):

Grzalka grzeje od 10 do 14 a po tem co sie stalo ze nie grzala?

Nie pomyślałem o tym, jak wrzucałem wykres. To jest właśnie moment awarii sterownika. Poniżej wykres z dnia wcześniejszego.

12.09.1023 Temperatura max 43,25st

Cały mój wcześniejszy wywód można wrzucić do kosza. 🙂 Sprawny sterownik jest w stanie więcej wyciągnąć od bezpośredniego podłączenia. 

image.png.122fe8cd7c5e22567a510bd6c0c79a06.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Sprawny sterownik jest w stanie więcej wyciągnąć od bezpośredniego podłączenia. 

Tak mi sie caly czas wydaje. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak to jest z doborem grzałki do paneli, korzystając właśnie z takiego sterownika od El-car?

U nich czytam że moc paneli i napięcie powinno być zbliżone do zastosowanej grzałki, a w innym miejscu że grzałka musi być dużo mocniejsza (np. 3500 w przy 230VAc i będzie na panelach o mocy 1300W pracować z mocą 1000W), gdzie tu sens gdzie logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moc a rezystancja jest kluczowa.
U mnie chociażby jedna grzałka 2kw to całe 26ohm. Natomiast 2 grzałki połączone równolegle to już 13ohm.
Z 4 paneli po 410W różnica w produkcji energii jest znaczna. Przy jednej grzałce to max 600W, przy dwóch to już ok 1200W.
Zobacz tą stronę https://ogarniaminternety.pl/jak-dobrac-grzalke-do-paneli-fotowoltaicznych/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu się prawo Ohma się kłania.
Jeżeli grzałka jest robiona i liczona na 230V, to ma 26 Om i grzałka 2000W da tyle wat jak dostarczymy jej przy tym napięciu odpowiednio prąd (natężenie).
Jak napięcie spadnie dwukrotnie, to z prawa Ohma wychodzi, że prąd też spadnie dwukrotnie. Co za tym idzie moc spadnie czterokrotnie.
Aby sobie z tym poradzić, to można zakupić grzałkę z odpowiednią rezystancją.
Można też połączyć grzałki rownolegle obniżając tym samym rezystancję, którą liczymy ze wzoru:

R=(R1*R2)/(R1+R2)

Przy dwóch takich samych rezystancja spadnie o połowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Mam PV na dachu o mocy 5,2KW (na starych zasadach) i wykorzystuję ja w całości. Latem chłodzę a zima grzeję klimą. Przydało by się jeszcze trochę żeby grzać latem wodę użytkową ale rozbudować się tego już nie da. Mam 7m balkonu idealnie na południe i dylemat czy wstawić tam 1500W paneli, pociągnąć kable po ścianie do kotłowni i wstawić dodatkowo bojler z grzałką czy może lepiej jakiś mikroinwerter i wpiąć to do gniazdka a bojler zwyczajnie podłączyć do sieci. Co będzie tańsze i prostsze ? Z jednej strony pewnie mikroinwerter droższy ale z drugiej strony grzałka podłączona do paneli jak zagrzeje wodę to się wyłączy i panele pracują bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lecie przy dobrym słońcu 160 litrów jest zagrzane do godziny 12:00. Potem cos z tym naddatkiem trzeba zrobić.

Ja mam przełącznik grzałka / falownik. Na chwilę obecną manualny, ale jak będę grzał CWU to zrobię automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia nie wiedzą z kąd idzie prąd. Zasilanie ma iść tylko z jednego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fifipl Przy typowym falowniku podłączonym do sieci jest tak jak piszesz. Przy falowniku tylko do grzałki nie ma potrzeby generowania 230V z 4-5paneli. Tu na grzałkę z 4 paneli idzie ok 130V i 9-10A.
Przy falowniku typowym gdy nie ma prądu w sieci możesz zapomnieć o naładowaniu bojlera pomimo że jest pełne słońce. Chyba że masz falownik offgrid.

@fifipl odnośnie twojego posta #186. Mikro inwerter podpięty do sieci sobie odpuść gdyż można sobie problemów narobić głównie ze strony elektrowni.
W roku 2021 i 2022 grzałem bojler tylko w czasie przewidywanej największej produkcji prądu z paneli czyli w godzinach 11-14:00. Gdzie miałem zainstalowany zwykły włącznik czasowy na listwie DIN jak i prosty regulator temperatury który odczytywał ją na górze zbiornika. Co by nie mówić pochłaniało to miesięcznie 150-180kWh którą mógłbym spożytkować na inne cele chociażby grzewcze w okresie przejściowym (bufor z grzałkami). Może kiedyś założę przerobiony klimatyzator by to on zużywał mi nadmiar energii na cele grzewcze.
W roku 2023 zakupiłem 4 panele, stelaż na grunt i inwerter do grzałki. Od uruchomieniu instalacji z początkiem maja do połowy września z sieci pobrałem dosłownie kilka kWh energii. Reszta z własnej offgridowej instalacji. W pozostałych miesiącach musiałem dobierać tylko tyle ile brakuje do min zadanej. Wszystko mam spisane w domowym laptopie.

Żeby nie mieć problemów z zagotowaniem wody to przy nastawach ok 60* zimą i 80* latem następuję automatyczne rozłączenie grzałki (mam zainstalowany zawór mieszający by dzieci się nie poparzyły). Nadmiar energii mogę skierować chociażby na grzałkę bufora, lub inny zbiornik.
Zabezpieczenie zapewniłem z pomocą 1 prostego manualnego regulatora temperatury z kapilarą który mierzy temperaturę bojlera w 1/4 wysokości i on wpływa na pracę 3 przekaźników (jeden (1xNO, 1x NZ) rozłącza grzanie z sieci, drugi i trzeci (1xNO, 1x NZ) rozłącza grzanie bojlera a załącza np bufor.
Gdy nie ma prądu ciepła woda będzie dalej. Jedynie co trzeba to dobrze przemyśleć to zabezpieczenia by nie zagotować wody a o to nie problem w czasie małego zużycia wody.
Ojciec ma z kolei solary i na ilość ciepłej wody także nie narzeka, ale w razie braku prądu musi używać ups.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mikro inwerter podpięty do sieci sobie odpuść gdyż można sobie problemów narobić głównie ze strony elektrowni.

mam już instalację PV i licznik dwukierunkowy. Jakie mogą być problemy jak "wpuszczę" do sieci dodatkowe 1500W ? Ponoć trzeba tylko zgłosić że się ma teraz więcej i wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zażywać jak najwięcej bez wpuszczenie w sieć i pobierania z niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Masz zażywać jak najwięcej bez wpuszczenie w sieć i pobierania z niej.

jak wpuszczam w sieć a jednocześnie z niej pobieram w tym samym czasie to nic nie płacę. To autokonsumpcja. jak wpuszczę w dzień a pobiorę w nocy to już tracę bo dostanę tylko 80% tego co oddałem. tak działają stare zasady. Przynajmniej tak twierdziła elektrownia jak kilka lat temu zakładałem panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał(a):

Masz zażywać jak najwięcej bez wpuszczenie w sieć i pobierania z niej.

Tak jest najlepiej, ale nie zawsze jest to możliwe.

Godzinę temu, fifipl napisał(a):

mam już instalację PV i licznik dwukierunkowy. Jakie mogą być problemy jak "wpuszczę" do sieci dodatkowe 1500W ? Ponoć trzeba tylko zgłosić że się ma teraz więcej i wszystko.

 

Nie ponoć a trzeba. Chyba, że te dodatkowe panele będą służyły do czegoś innego np do grzania wody czy też do ładowania akumulatorów by nie zużywać energii np w nocy z sieci lub też dużego zachmurzenia.

Grunt to by nie oddawać im więcej niż to wynika z kwitu jaki otrzymałeś z energetyki.

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba po prostu ponadnormatywną połać paneli aktywować w niesprzyjających warunkach nasłonecznienia. Zysk energetyczny większy a pików mocy większych niż na papierze nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego nie chcecie zgłosić tych dołożonych paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zgłaszałem 8,4kw bo mam 21 paneli 400 watt a falownik tylko 8 kw.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle. Moc szczytowa paneli powinna być przewymiarowana względem mocy nominalnej inwertera o 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki mit związany z historyczną wydajnością falowników. Obecne pracują z bardzo zbliżoną sprawnością (pomijalnie małe różnice) w dużo większych zakresach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Tutaj nie chodzi o mity tylko o wydajność pameli, a raczej ich mniejszą wydajność niż deklarowane z racji braku warunków pracy z tymi które panowały podczas testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.