Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele fotowoltaiczne off-grid do CWU i Klimatyzatora


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,  będę montował panele 3kw offgrid do grzania cwu. 

Grzałka będzie podłączona do przetwornicy solarnej, w której jest drugie gniazdo na wypadek braku poboru przez grzałkę. Czy da się podpiąć klimatyzator naścienny 230v, czy to wystarczy na jego rozruch, czy bez akumulatora nie ma opcji?

Tu przykładowy zestaw który mnie zainteresował

 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-solarny-do-grzania-wody-green-boost-3000-2400wvolt-polska-15224655799?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=high-asp&utm_term=branding&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365662&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw88yxBhBWEiwA7cm6pfjlvmnzM_oUmxSIKNCUWWlm8lj3PpFYBbWgi7Xil9g22rPbb9zdeRoCPQMQAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bufora w postaci akumulatora szybko zarżniesz klimatyzator.

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Bolczaczko napisał(a):

Czy da się podpiąć klimatyzator naścienny 230v, 

W opisie jest wyraźnie podane - tylko do zasilania urządzeń grzejnych - taka przetwornica nie daje sinusoidy 50Hz , tylko jakieś poszatkowane piki.

Po podłączeniu innego  odbiornika niż grzałka po prostu zniszczysz ten odbiornik.

  • Zgadzam się 3
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podpiecia klimy offgrid jest potrzebny falownik z sinusoida i magazyn do zrobienia zapasu energii dla przebiegow chmurek.Grzalke zwyklej nie przeskadza ni brak sinusa,ni falowanie napiecia z powodu chmurki i slonca.Žadne inne uzardzienie nie w stanie tak dzialac bez uszkodzienia.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenia działa jak UPS do komputera. Jak PV produkują prąd, to na wyjściu masz jakieś tam napięcie z kwadratowym sinusem. Najlepiej to widać na miernikach z Biedronki. Pokazuje napięcie 170V, a w rzeczywistości jest 230V. Nawet miernik z tym sobie nie radzi. 🙂 Do grzałki jak najbardziej. Grzałka ma w głębokim poważaniu Hz i inne sinusy. Działa jak ma napięcie i prąd. 🙂  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech autor tematu szuka czegoś co ma napisane "PURE SINE" Wtedy może próbować podłączyć coś innego niż grzałki.

 

Jeśli chodzi o komputery i inne urządzenia zasilane zasilaczami impulsowymi, to czysty sinus nie jest potrzebny.

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chciał bym aby to było przyszłościowe, ta mini elektrownia, z tego co się orientowałem to w słoneczne dni 300L bojler o godzinie 10 już jest nagrzany, więc trochę tego prądu można będzie jeszcze wykorzystać. 

Polecacie jakieś urządzenie, w miarę budżetowe. Takie do którego podłącze grzałkę, będzie rownież magazyn w postaci akumulatora/rów ( jaka pojemność do Klimki?) I możliwość zasilania klimatyzacji naściennej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie bojlera 300l od 20 do 60*C to prawie 7h grzałką 2kW, ta instalacja jest zbyt mała, aby skutecznie podgrzewać codziennie wodę w takim baniaku.

 

https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator

 

Do klimatyzatora musisz mieć jakiś magazyn (akumulator), inaczej nie dasz rady normalnie z niego korzystać, a ciągła utrata zasilania szybko go zniszczy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 4 tygodnie temu założyłem instalacje PV z przeznaczeniem na grzanie wody. Mam 6 paneli 550w na dachu i inwerter Volt Polska 4000 W  z czystym sinusem. Zasila to grzałkę 2KW z wbudowanym termostatem w bojlerze 120L. 

Generalnie grzeje wodę bez problemu.

Niedawno założyłem do inwertera gniazdo wifi z licznikiem poboru prądu, napięcia.

Z danych które odczytuje widzę że nie miałem na wyjściu z inwertera napięcia większego niż 190 volt a grzałka jeszcze nie przekroczyła podczas pracy mocy 1400 Watt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, 600 napisał(a):

Jakieś 4 tygodnie temu założyłem instalacje PV z przeznaczeniem na grzanie wody. Mam 6 paneli 550w na dachu i inwerter Volt Polska 4000 W  z czystym sinusem. Zasila to grzałkę 2KW z wbudowanym termostatem w bojlerze 120L. 

Generalnie grzeje wodę bez problemu.

Niedawno założyłem do inwertera gniazdo wifi z licznikiem poboru prądu, napięcia.

Z danych które odczytuje widzę że nie miałem na wyjściu z inwertera napięcia większego niż 190 volt a grzałka jeszcze nie przekroczyła podczas pracy mocy 1400 Watt. 

Jak ustawienie względem słońca? U mnie jest na południe, płaski dach, latem cały dzień w słońcu,  także pomijając dni niesprzyjające to instalacją będzie ciągle nasłoneczniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 600 napisał(a):

Z danych które odczytuje widzę że nie miałem na wyjściu z inwertera napięcia większego niż 190 volt a grzałka jeszcze nie przekroczyła podczas pracy mocy 1400 Watt. 

Może warto dołożyć jeszcze jeden panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6x550 W i nie wyciagles jescze ponad 1400 W? To szukaj problem w skopanym polaczeniu i nie w ilosci panelow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał(a):

6x550 W i nie wyciagles jescze ponad 1400 W? To szukaj problem w skopanym polaczeniu i nie w ilosci panelow....

Te 550W to raczej teoria, taki panel daje ok 420W w warunkach NOCT, ale problemem jest też napięcie podawane z tego zestawu, jest trochę za niskie, grzałka jest na 230V.

Poniżej przykładowe dane panela PV 550W

image.thumb.jpeg.ebf2b0e247502d3607c96d50a01fec98.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie jak grzałka się wyłączy napięcie wyjściowe z inwertera jest 210V.  Podczas pracy grzałki max to 190 V.

Rozumiem że 550 W z panela się nie osiągnie, ale licząc napięcie po najniższej wartości z danych technicznych powinni być około 240V. 

Tym też się sugerowałem zakładając 6 paneli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz obecnie skuteczne napięcie wyjściowe ok 190V, a napięcie znamionowe grzałki jest 230V, czyli brakuje tych 40V.

Ponadto orientacja zamontowanych paneli nie jest super optymalna, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby dostawić jeszcze jeden panel.(oczywiście taki sam, jak zamontowane obecnie)

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2024 o 19:12, 600 napisał(a):

Jakieś 4 tygodnie temu założyłem instalacje PV z przeznaczeniem na grzanie wody. Mam 6 paneli 550w na dachu i inwerter Volt Polska 4000 W  z czystym sinusem. Zasila to grzałkę 2KW z wbudowanym termostatem w bojlerze 120L. 

Generalnie grzeje wodę bez problemu.

Niedawno założyłem do inwertera gniazdo wifi z licznikiem poboru prądu, napięcia.

Z danych które odczytuje widzę że nie miałem na wyjściu z inwertera napięcia większego niż 190 volt a grzałka jeszcze nie przekroczyła podczas pracy mocy 1400 Watt. 

W jakim czasie słonecznego dnia nagrzeje Ci 120l do 60' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, nie mierzyłem tego w żaden sposób. Mam grzałkę na stałe wpięta w inwerter i po prostu jak pojawia się napięcie zaczyna grzać. Termostat mam ustawiony na maxa i tak grzałka pracuje cały dzień z przerwami. Myślę że tak z 2-4 h pracy  potrzebuje do wyłączenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz gniazdko z pomiarem prądu, możesz sprawdzić ile pobrał energii do zagrzania bojlera.
 

To są moje dane ze smart gniazda (bojler 100l)

image.thumb.png.9d4eceaad5de7498d6cc8e77acd2e628.png

W 3h to ja grzeję bojler 100l od 20*C do 65*C

image.thumb.png.e53b33ec3cd966e978a10979bb369c47.png

Grzalka 1,4kW

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdko mam od trzech dni. W tym czasie dzienne zużycie było od 6.5 kw do 10.5 kw. 

Ogólnie te gniazdko się nie sprawdza. Jak nie ma napięcia gniazdko się wyłączy, jak się napięcie pojawi to już się samo nie włączy. Trzeba je wystartować przez aplikację. 

Jest jakiś inny sposób na monitoring zużycia energii który nie będzie potrzebował manualnego włączania.

A może jest licznik na prąd stały, który można podpiąć przed inwerterem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie gniazdko shelly, to można ustawić, co ma robić po wyłączeniu, albo gniazda na zigbee z bramką zigbee. To są najprostsze opcje dla laika 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Kup sobie gniazdko shelly, to można ustawić, co ma robić po wyłączeniu, albo gniazda na zigbee z bramką zigbee. To są najprostsze opcje dla laika 👍

To gniazdko Shelly ma funkcję automatycznego wyłączenia po zaniku zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.