Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Jeżeli tylko backup, odpuść sobie hybrydę

Ale dlaczego mam odpuścić?

Mam częste zaniki prądu, a to byłoby zabezpieczenie na takie sytuacje.

Zamiast 5-6 UPS-ów, które mają po 15-20 lat. Niby oryginalne APC, ale w każdej chwili mogą paść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak naprawdę tylko w 5-6 miejscach potrzebujesz backup.

 

Dlatego kupisz sobie chiński falownik 2-4kW (popularne to easun, ale nazwa nieistotna, wszystko to jeden pies) za ok 1000-1700zł do tego dwa kwasowe aku powiedzmy 120Ah, wydzielasz kilka obwodów w domu i masz backup lepszy i tańszy w używaniu od istniejącego.

Oddawać energii tym g.. nie będziesz, ale backup realizuje doskonale, a wiem to z własnego doświadczenia. Ty oczywiście rób jak chcesz.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy piszesz np ja myślałem że posiadanego magazynu zasilam tylko swój dom, a tu taka informacja.

Ale może uda się to obejść i podczas pracy z aku odcinać stycznikami sieć energetyczną.

Dodatkowo - ten easun jest off gird i ma być zamiast zasilania podstawowego z PV?  

Czy dostawiam dodatkową , ale wydzieloną instalację do planowanej instalacji PV on gird 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor analizowałem temat falownika hybrydowego przez dłuższy czas.

Analizując wszystkie za i przeciw wychodzi, że na obecną chwilę magazynowanie energii w akumulatorach, by później ją odebrać nie opłaca się. Można wykorzystać prosty chiński falownik z wydzielonym obwodem plus zwykłe aku nawet z auta. Chociaż sam bardzo chciałbym mieć taki magazyn, to jest nie opłacalne za bardzo.

Jeśli nie wiesz, to że nie każdy falownik który współpracuje z baterią będzie pracował jako UPS i zasili dom. Bardzo dużo jest takich co nie działa jak nie ma głównego zasilania. Ich praca z baterii polega na dobieraniu energii z baterii gdy panele PV nie dają rady. Duża część markowych falowników wymaga baterii dedykowanych, które są bardzo drogie.

  Jedna z najciekawszych falowników hybrydowych produkuje Sofar. Bez większych problemów współpracują nawet z bateriami budowanymi samodzielnie. Niestety wersje na niskonapięciowe baterie do 48V są tylko jednofazowe. Największy jaki możesz zastosować do Sofar HYD3600 (koszt ok 5500zł). Teoretycznie można większe, ważne aby pomiędzy fazami nie było większej różnicy niż 3,68kW. Jednak musiałbyś kupić wtedy trzy falowniki i to się nie kalkuluje. Poza tym przy falownikach jednofazowych nie możesz ubiegać się o bilansowanie międzyfazowe, które obecnie jest bardzo opłacalne.

Falowniki trójfazowe Sofara hybrydowe 8-10kW to koszt 10-11 tys obecnie. Falowniki te współpracują z bateriami wysokonapięciowymi o ile pamiętam 200-800V. Koszt takich baterii jest dużo większy, ale może może wliczając dotację najgorzej nie wychodzi. Swego czasu można było kupić niedrogo baterię z BMW i3 i dostosować do pracy z takim magazynem. Fajny filmik jest na kanale Na prąd po Polsce. Jednak gościu, trochę się zna na elektronice i połączył by elektronika z baterii BMW komunikowała się z elektroniką Sofara.

Plusem tego falownika jest to, że działa jako duży UPS dla całago domu na wszystkich trzech fazach.

Link do filmu: 

 

 

29 minut temu, sambor napisał(a):

Ale może uda się to obejść i podczas pracy z aku odcinać stycznikami sieć energetyczną.

Dodatkowo - ten easun jest off gird i ma być zamiast zasilania podstawowego z PV?  

Czy dostawiam dodatkową , ale wydzieloną instalację do planowanej instalacji PV on gird 

To działa jak UPS. Możesz zasilać go z sieci, podłączyć do niego akumulatory bez paneli PV i masz UPS-a.

Możesz dołożyć panele PV i wtedy energią z paneli zasila dom a jak mu trochę brakuje, to resztę dobiera z sieci.

Jeżeli jest nadwyżka z paneli PV, to doładowuje akumulatory.

Jeśli akumulatory są doładowane i jest nadwyżka z paneli PV - energia ta przepada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment magazyn wysokonapięciowy to naprawdę spory koszt, a żywotność baterii rzędu 5000- 6000 rozładowań jest tylko przy kompletnie firmowym magazynie, wiadomo że można zrobić go samemu za 1/3 ceny , ale nie będzie miał takiej żywotności.

Na ten moment jak policzyliśmy koszty to w grę wchodzi "normalny" inwerter + ok 6,5kW panela na dachu, a zamiast magazynu chcę kupić jakiegoś monobloka do grzania domu w okresach przejściowych.

Do CWU grzałka i zobaczymy jak to się będzie użytkować.

PS

Macie kontakt do chińskich monobloków  na propan ?

Coś co możecie polecić na "szybkiej ali "?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał(a):

Ciekawe rzeczy piszesz np ja myślałem że posiadanego magazynu zasilam tylko swój dom, a tu taka informacja.

Ale może uda się to obejść i podczas pracy z aku odcinać stycznikami sieć energetyczną.

Dodatkowo - ten easun jest off gird i ma być zamiast zasilania podstawowego z PV?  

Czy dostawiam dodatkową , ale wydzieloną instalację do planowanej instalacji PV on gird 

Nie zrozumiałeś.

 

Kupujesz zwykły falownik do paneli PV które podłączasz on-grid do sieci i drugi falownik tzw hybrydowy (chiński z ali) który nie ma żadnych certyfikatów, ale generuje czysty sinus (pure sinus). Do niego podłączasz zwykłe aku, a całość do wydzielonych obwodów w domu. W przypadku braku prądu masz automatyczny backup, bez dodatkowych urządzeń.

Ten drugi tani traktujesz tylko jako UPS`a zbiorczego do kilku urządzeń, czy oświetlenia domu (on "nie cofa" napięcia do sieci, bo działa jak zwykły UPS)

 

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Do CWU grzałka i zobaczymy jak to się będzie użytkować.

PS

Macie kontakt do chińskich monobloków  na propan ?

Coś co możecie polecić na "szybkiej ali "?

CWU będziesz grzał prądem z paneli PV (od maja do końca września spokojnie powinno Ci się udać to zrealizować, przy tej mocy PV)

 

Z ali, czy alibaby nie warto teraz kupować, bo wysyłka ok 800$ "kasuje" wszelkie oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zapomnij", w tej chwili nie opłaca się nic ściągać z Chin. Opowiastki w stylu kupna PC za 5tyś to bajki z "jutuba".

 

Kup coś w PL. Może być jak to mówisz wyrób pompo-podobny marki Haier. Działa, jest wsparcie użytkowników i jest poniżej 10tys zł.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał(a):

 

Na ten moment jak policzyliśmy koszty to w grę wchodzi "normalny" inwerter + ok 6,5kW panela na dachu, a zamiast magazynu chcę kupić jakiegoś monobloka do grzania domu w okresach przejściowych.

Do CWU grzałka i zobaczymy jak to się będzie użytkować.

PS

Macie kontakt do chińskich monobloków  na propan ?

Coś co możecie polecić na "szybkiej ali "?

Tak trochu nie bardzo nadążam , po co Ci jakiś nie pewny chińczyk ? 

Nie lepiej coś sprawdzonego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem po co, to wymysł syna, może trochę do nauki co i jak, albo aby było w domu weselej.

Kolejność jest taka - najpierw panele na dach - 1 string to za mało, więc będą 2, dach niby duży ale nieustawny, dopiero dalej - jak zostanie miejsce to dod mały na potrzeby off-gird do grzania CWU/bufora i dopiero dalej inwerter i liczymy ile drobnych zostało - jak zostanie na PC to będę stawiał.

Jak nie to kupię za resztę pelletu, a za rok zobaczę znowu.

Mnie się aż tak nie spieszy - przez ostanie 2 lata na samo paliwo wydałem  0zł, tak ZERO zł.

Jedyne koszty to trochę prądu do 3 pomp i sterownika oraz rozpałka grilowa do rozpalania w kotle.

Dopłatę do paliwa wziełem w wysokości 3000zł.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skompletujcie instalację on-grid. Z niej będziecie grzać CWU, np poprzez gotowy sterownik pv-monitor

 

Off-grid nie jest Wam do niczego potrzebny i nie ma finansowego uzasadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2023 o 21:48, o6483256 napisał(a):

Kup coś w PL. Może być jak to mówisz wyrób pompo-podobny marki Haier. Działa, jest wsparcie użytkowników i jest poniżej 10tys zł.

Kolega chyba szuka coś na R 290 a to inna liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marcus312 napisał(a):

to inna liga.

Niestety masz rację, abo trzeba będzie poczekać, albo zmienić założenia na R32 + wyższy punkt biwalentny  + pellet lub DS.

Z uwagi na ewentualne kontrole nie bardzo chcę brać dotacje.

A widzę że sytuacja na rynku się zmienia i coraz więcej jest pomp na R290, gdyż R32 zaczyna w UE być już BE i powoli od niego zaczynają odchodzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że posiadasz tzw własną wiedzę w różnych kierunkach jest ona w obecnych czasach coraz bardziej przydatna w podejmowaniu różnych decyzji i to takich zupełnie nie planowanych przez nas samych a wymuszonych przez ustawy nakazy i temu podobne  .R 32 faktycznie odchodzi w niełaskę ale to żadna nowość poprzednie f-gazy kończyły podobnie teraz na czasie jest R 290 ma swoje zalety ale też wady wydaję się że na obecną chwilę  to jest dobry kierunek.Jeżeli chodzi o inwerter sieciowy nie wiem czy był to wspominany oprócz sofara inwerter hybrydowy deye ostatnio zachwyca się jego możliwościami   sporo osób .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Kolega chyba szuka coś na R 290 a to inna liga.

W szczególności tani model z alibaby...

 

Może z tego chaosu pomysłów i zapytań "wykluje" się coś sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba firma kołton w PL jest dość takim mocnym  liderem w pompach na R 290 tanio pewnie nie będzie ale ponoć serwis ma być dobry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tam nie na invertera w Koltonie. Pompy sa ON/OFF - do sprawdzenia jeszcze bo na 100% nie jestem pewny.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z rok temu na pewno mówili, że mają tylko pompy on/off. Może teraz jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, marcus312 napisał(a):

Chyba firma kołton w PL jest dość takim mocnym  liderem w pompach na R 290 tanio pewnie nie będzie ale ponoć serwis ma być dobry .

Sambor raczej myślał o chińskim "wynalazku":

image.png.c9812b8315d247f4926862a4f45fd970.png

, jednocześnie w swoich postach jakiś czas temu nazywając Haiera wyrobem "pompopodobnym". 

 

Więc ten Kotłon z twojej strony, to raczej chybiona propozycja 👍 😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby był Panas na R290 w cenie kołtonia czy galmeta to bym się nad nim zastanawiał.

Ponoć ma być taki monoblok i to by była rzecz do zastanowienia się, jednocześnie inni producenci chcąc nadal istnieć na rynku muszą dać lepsze ceny na swoje wyroby.

Na ten moment jak patrzę to galmety na R290 split leżą w hurtowniach w cenach nawet przyzwoitych np 12kW ok 32tys netto ale do tego zasobnik 300l+bufor, a w specyfikacji : inwerter z szeroką modulacją.

Obok tego galmeta leży nibe monoblok w podobnej cenie - to świadczy że trzeba zacząć walczyć o klienta , najlepiej obniżkami cen 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu kupiłem  Kaisai KHX-09PY1 na R 290 z 8% vatem z dostawą pod dom i montażem własnym za  18.000 zł.

Teraz można go dostać z 23 % Vatem  poniżej 20.000 zł ( dolar w dół)

A  Foxair 9kw R290 ( to chyba to samo co kaisai) za niedużo powyżej 18.000 zł.

Wszystkie te pompy (łącznie z galmetowskimi) i tak produkuje Midea, zmieniając nieco obudowę i naklejki.

Edytowane przez bobbuilder
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Alibabie można zamówić "kontener" pomp z naklejką firmy jaką sobie zażyczymy. 

 

Potem można dopisać w ofercie "produkt polski" 😂

 

Przykład:

image.png.eda80f908d5a3f33e2af8e530a9ec3b6.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał(a):

Jakby był Panas na R290

Chyba coś tam się znajdzie jest z  ali, sprężarka panasonic , inwerter,  cena też przyjazna z gwarancją może nie najlepiej ale ponoć części dostępne nawet na polskim rynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz jednego z widzów, po miesiącu od opublikowania filmu:

Szanowni Państwo w dniu wczorajszym rozpocząłem rozmowy o zakupie pompy ciepła w firmie u której Pan Michał kupił swoją. Niestety jednej sztuki kupić się nie da. Pani w firmie w ogóle nie jest zainteresowana rozmową. Poza tym koszt wysyłki na dzień dzisiejszy to około 1200 dolarów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przerabiałem temat. Pompa może i w miarę tanio, ale wysyłka 800$

 

Do tego należy doliczyć cło i VAT. 

 

Ludzie coś tam obejrzą, cos usłyszą, a prawda jest nieco inna i bardziej skomplikowana.

Kolejna sprawa, to wyegzekwowanie jakieś gwarancji, czy serwisu w razie czego.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.