Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

Jestes pewien? Jesli nie ma to lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z warunków jest podłączenie do sieci. ZE musi to potwierdzić.

 

PS Lipa to jest instalacja off-grid, kiedy można mieć on-grid.

 

Różnica w cenie między instalacją on i off grid może być jedynie w certyfikowanym falowniku. Zamiast kupować "chinola" bez kwitów za 2,5tyś kupujemy "chinola" z certyfikatem za 4-5tyś zł.

Oba nowe.

 

Wydajemy 2,5tyś więcej dostajemy zwrotu ~8-10tyś.

Gdzie logika instalacji off-grid?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty piszesz o Moj prad a pozostałe rowniez?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, nie interesowałem się pozostałymi programami 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez dlatego pytam czy tak jest napewno… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie kilka firm które wyliczą ci koszt instalacji. Takie które przyjadą na miejsce i takie które zrobią to zdalnie. Porównasz sobie, dowiesz się, że niektóre firmy do ceny wliczają już sobie "twoją" dotację 😂.

 

Pomysł nad instalacją on-grid, a za dofinasowanie kupisz sobie chiński falownik i jakieś baterie akumulatorów robiących za domowy UPS.

 

Do instalacji dokupisz sobie pv monitor, albo inne urządzenie które będzie sterowało pracą grzałek.

Ja grzeję CWU tylko wtedy gdy chwilowa moc instalacji jest większa niż 1,6kW.

Wczoraj zagrzałem do oporu bojler nie pobierając nic z sieci, a nadmiar oddałem do sieci.

W off-grid to niemożliwe.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5kwp (8 sztuk) za 5k netto, system montażu (800-1000zl), chiński inwerter offgrid do 5,5kW 2,1k, bezpieczniki, kable (500-700zl). Wpinam to w fazę i to działa. Oczywiście obecnie bez akumulatorów ale falownik sprytnie dobiera braki energii z sieci. Do tego trzeba doliczyć 2dni robocze na instalację i podłączeni. I na co komu te dotacje i sztuczne podbijanie cen?

 

Nadmiar energii jest,pralki chodzą kiedy potrzeba, ciepłej wody aż nadto.

Jedyny problem to muszę się zastanowić nad montaż klimatyzatorów ;)).

Oczywiście system jest gotowy na kolejne 3,5kwp ale to już będzie mnie kosztować "tylko". 6kpln...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka, zmywarka, grzanie wody i prądu aż nadto z 3,5kW?

Jeszcze klimatyzatory, na tym 3,5kW będą działać? Cuda na kiju.

Ciekawe, ciekawe...

 

PS W pełnym słońcu, to może się sprawdzi (z naciskiem na MOŻE).

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Do instalacji dokupisz sobie pv monitor, albo inne urządzenie które będzie sterowało pracą grzałek.

Ja grzeję CWU tylko wtedy gdy chwilowa moc instalacji jest większa niż 1,6kW.

Jak dokupisz takie urządzenie i napiszą, że do zarządzania energią, to otrzymasz dodatkowe 1000zł do zwrotu z dotacji Mojego prądu.

Aha PV Monitor sprzedaje takie urządzenia za ok.1000 zł zgodnie w wymogami Mojego prądu. Czyli jest gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiedziałem, stąd ta absurdalna cena. Sam to rozwiązałem za ułamek tej kwoty 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywał system EMS. System ten umożliwia Inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem urządzeń korzystających
 z energii elektrycznej, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła. A Magazynem ciepła jest boiler z grzałkami lub pompa ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem na potrzeby CWU.

Nabór MójPrąd 4.0 się zakończył.

W tym miesiącu pojawią się oficjalne kwoty, ale z tego ca można usłyszeć, to dofinansowanie w Moim Prądzie 5.0 wyniesie do 50% kosztów i nie więcej niż:

Zgodnie z propozycją NFOŚiGW dopłaty mają wynieść na:
same panele fotowoltaiczne - do 6 tys. zł,
panele fotowoltaiczne plus komponenty - do 7 tys. zł,
panele fotowoltaiczne plus magazyn energii - do 16 tys. zł,
magazyn ciepła - do 5 tys. zł,
system zarządzania energią - do 3 tys. zł.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Pralka, zmywarka, grzanie wody i prądu aż nadto z 3,5kW?

Jeszcze klimatyzatory, na tym 3,5kW będą działać? Cuda na kiju.

Ciekawe, ciekawe...

 

PS W pełnym słońcu, to może się sprawdzi (z naciskiem na MOŻE).

Grzanie wody to 3-5kwh dziennie czyli 2-3h pracy grzałki. Pralka 1kwh, reszta w domu to laptop, lodówki ale to są małe obciążenia i pracują cyklicznie. Jak pisałem przy niedoborze z FV reszta idzie z elektrowni więc tak to się spina.

Co do klimy to pobór przy max.mocy to ok 1kw. Tyle mi już instalacja w słoneczny dzień produkuje o 8rano.... I to kwietniu.

Co do pracy to trzeba to sprytnie zgrać, żeby to działało po kolei s nie naraz.

Ps. Żeby nie było że się chwałę takie rozwiązanie też.ma.swoje minusy. W sensie wspomaganie się z sieci a nie aku. A mianowicie inwerter nawet przy niedużych obciążeniach pobiera ok 100w z sieci. Np przy obciążeniu na wyjściu 2,5kw bierze z sieci 400w a resztę z FV. Oczywiście można pracować z samej FV ale toa sens przy grzaniu wody albo drutów w podłodze.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, sambor napisał(a):

Możesz podać na forum to rozwiązanie.

Może inni z niego też skorzystają.

Tak.

 

System automatyki domowej np HA + smart wtyczka którą sterujemy za pomocą algorytmu wł/wył w zależności od produkcji.

Do tego potrzebujemy jeszcze odbierać dane na bieżąco z falownika za pomocą portu rs485 (i tutaj tanie chińskie falowniki mają ogromną przewagę nad falownikami certyfikowanymi, pozyskiwanie danych jest naprawdę banalne, za pomocą portu szeregowego) .

 

Automatykę domową można postawić na starym komputerze stacjonarnym, laptopie, albo RPI.

 

Działa to tak:

image.thumb.png.3d3c0d13849eacb715ab1b2aaabf18f8.png

To są dane z wczoraj załączania grzałki i wyłączania (zasilania grzałki, bo ona sterowana jest dodatkowo termostatem)

Tam gdzie są białe linie, albo "dziury" to są przerwy w zasilaniu, bo moc była zbyt mała.

Tutaj parę logów włącz/wyłącz grzałkę (warto zwrócić uwagę ile ich jest, spadki poniżej 1,6kW powodują wyłączenie zasilania):

image.png.8a4686ee8761bcdf32a8e010e2887573.png

 

 

20 minut temu, piastun napisał(a):

Grzanie wody to 3-5kwh

 

U mnie to ok 7kWh. Może dłużej się myję... 

 

 

Jeszcze jedna sprawa. 

Pomijając on, czy off grid. 

Pytanie, czy PV się opłaca?

 

Chyba tak.

Załóżmy, że grzejemy wodę prądem od kwietnia do września (6 miesięcy). Miesięcznie zużywamy na to ok 200kWh, czyli 1200kWh rocznie, to jest powiedzmy 1500zł.

10 lat i mamy 15000zł.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Smart wtyczki latwo sie steruje z tego HA?

Używam tego ale tylko z Androida.

Co do ogrzewania wody to mam grzałkę w połowie 200l zbiornika. Czyli formalnie grzeje tylko 100l prądem. Bawił się ktoś z was w zaginanie grzałki? 200l nie uda się grzać w ten sposób ale może 120-130l vs 100

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do HA jest dużo gotowych rozwiązań stworzonych przez użytkowników.

PS Shelly wtyczka jest droga, ale dobrze konfigurowalna.

 

Chciałbyś wygiąć grzałkę? 

Połamiesz ją. W środku jest ceramika i nie lubi wyginania.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam smart sterowanie,ale juž widze na licznikoch,že sa oplaca,powrotu inwestycji oczakawam bližej,niž 7 lat.Przy zmianie umowy po dwuch latach bedzie to juž isto 5.Smart sterownikom jest moja žonka i wlacza tu pralke,tu zmywarke.Ale baterie mimo dwuch olowek sa teraz wlasnie darmowe,nie wiem,jak dlugo požyja.W tym czase naosczedniam na "naprawdowe",troche sa oddaluja,bo dentysta rodzinny teraz dužo odsysawa z budžeta,3 dzieci pubertalne to dužo zebkow do naprawienia.Chodze do roboty tylko dla wrožki zebuszki.I pozwoli mam plany rozszerzac plant foto,pierwsze do wpiecia/wypiecia z sieci sa teraz dwa bojlery i z nimi moglo by byc oswietlenie wpiete.Wszystko polowyspowo,bez wysilky.

 

W každej grzalke jest ceramika do izolacji winiecia.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grzałkach takich jak pokazałeś - jest spirala grzejna, w otulinie drobnego piasku z szamotu lub innego podobnego.

Podczas wygięcia osłona może się przesunąć i spirala dostanie kontaktu z metalową obudową i wtedy jest problem ( przebicie, zwarcie)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piastun napisał(a):

Czyli z tym bojlerem co mam nic więcej nie ukręce?

 

Niektórzy montują pompę od cyrkulacji CWU miedzy wyjściem i wejściem bojlera, która miesza wodę w baniaku, ale ma to sens tylko dla pionowych zasobników.

Tylko trzeba pamiętać o montażu ZZ na obiegu takiej pompy.

Nie wiem jak to ma być sterowane, może jakoś czasowo.

Edytowane przez sambor
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sambor napisał(a):

Niektórzy montują pompę od cyrkulacji CWU

Co prawda nie cwu ale bufor mieszam pompa, grzalka mam w srodku wysokosci.

16 minut temu, sambor napisał(a):

Nie wiem jak to ma być sterowane, może jakoś czasowo.


Poniewaz mam tez cwu w buforze to sterownik zalacza pompe na podstawie odczytu temperatury na gorze. Gdy zimna trafi do gory i schlodzi ponizej 42 (nastawe moge zmieniac) to pompa stop. Jak temperatura przekroczy 45 to start. Grzalka pracuje caly czas az do osiagniecia zadanej temperatury na gorze np. do 70C (obecnie wykorzystuje pogodowke do zmyany wartosci) - wszystko w automacie bez utraty dostepu do cieplej CWU. Pompa nie jest aktywowana latem gdyz wystarcza polowa bufora na cele cwu.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Sambor podsunął BDB, przerób sobie instalację, wstaw jakąś pompkę i grzej tak wysoko jak się da z paneli.

 

PS Nie da się od dołu gdzieś tej grzałki lub innej założyć? Nie ma jakiejś rewizji, flanszy etc?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.