Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, piastun napisał(a):

Jednak chyba sobe odpuszczę, najwyżej wodę będę mocniej grzał zasobnik. Jest pionowy to woda się ładnie warstwowo układa.

Pionowe zasobniki mają przeważnie otwory rewizyjne albo anoda od dołu i w tych miejscach można pokombinować z grzałką .Trakcyjne akumulatory są ok mają płyty pancerne  ale więcej z nimi roboty bo to jednak płynny elektrolit trzeba pilnować i uzupełniać wodę ,gazowanie wodór , od czasu do czasu trzeba podgotować przemieszać elektrolit  żeby się nie rozwarstwił jest to o tyle trudne że ładowarki solarne DC tego nie potrafią trzeba to zrobić na ładowarce AC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwignę trochę temat.

Tak wygląda dzień dzisiejszy. W nocy dwie godziny bufor szedł na podtrzymaniu ciepła na grzałce on-grid. Z rana od 8:00 "obudziła się" grzałka off-grid i zaczęła robić swoją robotę. Jakby to było do CWU, to o 10:00 bufor byłby naładowany.

image.thumb.png.e8260a1d1bffee88791c6dde7e38d754.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam następne spostrzeżenie. Wraz z grzałką off-grid cały czas pracowała pompa cyrkulacyjna. Wczoraj wyłączyłem grzałkę off-grid. Energia z PV leci na falownik i do Taurona. Wraz z grzałką wyłączyłem pompę cyrkulacyjną i zrobił się poważny problem. Grzałka on-grid zaczęła non stop grzać i nagrzewa tylko górną część bufora. Zużycie masakra. Przy obecnej temperaturze na zewnątrz i produkcji z PV, to nie problem, ale wygląda na to że kombinacja grzałka off-grid + pompa cyrkulacyjna oszczędzała 27kWh. Bufor do wysokości 2/3 ma temperaturę zbliżoną do powrotu z instalacji.

image.thumb.png.1a1c7155fe366ebd6df327a050d2854e.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mała niespodzianka w Mój Prąd 5.0

 

tweet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że wziąłem dofinasowanie w programie mój prąd 4.0. Czy mogę rozbudować instalację i zgłosić się w programie mój prąd 5.0 po nową dotację?

 

Pewnie pytanie głupie, ale co tam 😁

 

EDIT:

image.thumb.png.fe8c40df4d6a32f07183cb52247554b2.png

???

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz czarno na białym.

Możesz się ubiegać, pod warunkiem że jesteś w net-biling, lub na takie rozliczenie przejdziesz i nie brałeś wcześniej dotacji na PV z innego programu.

To samo dotyczy innych źródeł energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem, na nową cześć instalacji, czy na całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie brałeś, to na cokolwiek na co będziesz miał na fakturze, to będzie się kwalifikowało.

Pamiętaj o tym, że jak masz net-metering, to stracisz ten sposób rozliczenia przy dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie możesz mieć kotła na paliwo stałe (chyba, że podwyższony próg pelletu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewny jesteś?
Ja dwa tygodnie temu składałem wniosek do Czystego Powietrza na docieplenie domu wg nowych wytycznych z 2023 roku.
Tam było tylko oświadczenie, że posiadam kocioł min 5klasy.
Gdzieś to w regulaminie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste Powietrze i Mój Prąd, to dwa różne programy. W MP jest ten warunek. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że dzięki Mój Prąd będzie można uzyskać dopłatę do wymiany kotła na paliwo stałe na pompę ciepła, jeśli nie łapiesz się na Czyste Powietrze (obojętnie, czy przez próg finansowy, czy dlatego, że Twój kocioł spełnia wymagania ekoprojektu), a tu niespodzianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to różne programy. Chodziło mi o to, że w zasadzie w tym samym czasie wchodzą. Różnica kilku tygodni. Wytyczne co do wymagań często są bardzo podobne.

Poza tym doczytałem w regulaminie, że kocioł na paliwo stałe musisz zlikwidować jak ubiegasz się o dotację na pompę ciepła na potrzeby grzewcze. Przy czym likwidacja ma nastąpić po uruchomieniu nowej instalacji przed wypłatą dofinasowania.

Jak chcesz fotowoltaikę, magazyn ciepła czy magazyn energii to kocioł na paliwo stałe mozesz zachować.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niekoniecznie. Jutro ponoć ma być webinar, na którym to i wiele innych spraw wyjaśnią.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś regulamin MP5.0?

Ja tak na szybko przeczytałem i znalazłem tylko te zastrzeżenia co publikujesz wymienione są w pkt.20, która dotyczy instalacji pompy ciepła na cele grzewcze. Są to podpunkty a i b tego punktu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem dyskusję na twitterze z wiceszefem tego zamieszania i wynikł z tego chaos 🙂 Jeśli masz rację, to bardzo dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, miklo napisał(a):

No właśnie niekoniecznie. Jutro ponoć ma być webinar, na którym to i wiele innych spraw wyjaśnią.

 

 

Oświadczam, iż po wypłacie dofinansowania w ramach Programu Mój Prąd, w budynku mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła na paliwa stałe”

Co ma fotowoltaika - dofinansowanie (moj prad) do ogrzewania w zimie, kto mi to wytlumaczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zakupić pompę ciepła do ogrzewania i wtedy musisz podpisać takie oświadczenie. Punkt 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajduje okreslenia dla ich pomyslow. O ile to fakt a nie fejk.

Fotowoltaika ma np. pokryc zapotrzebowanie na biezaca energie elektryczna w domu - co to ma wspolnego z ogrzewaniem CO lub CWU?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kogo to obchodzi. Masz nie mieć kotła na paliwo stałe!

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2023 o 17:31, sambor napisał(a):

A co z grzaniem awaryjnym, jak prądu braknie i będzie -15C lub mniej!

Ja wiem - jak będą mieli trochę szczęścia to się pochorujesz i wpiszą ci Covid - a jak będą mieć więcej szczęścia to wpadniesz w statystyki jako śmiertelny przypadek.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2023 o 17:31, sambor napisał(a):

A co z grzaniem awaryjnym, jak prądu braknie i będzie -15C lub mniej!

Nic.

Pytałem o to samo w Warszawie czy można w przypadku instalacji PC używać.kominkow w razie zerwania sieci/awarii. Odpowiedź była krótka, nie bo wtedy trzeba zwrócić dotacje.

W co bystrzejszychneko gminach warunkowało murowanie kominów ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są celowe warunki do spełnienia , po to by zniechęcić do brania dotacji , chcesz mieć kilka źródeł ciepła  chcesz być przezorny to finansuj się sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.