Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz do wody użytkowej z cyrkulacją .!


tomekb

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.12.2020 o 19:39, tommyp2 napisał:

Te trzy zawory na powrocie z nitek cyrkulacji to tylko do regulacji, czy one są termostatyczne?

Jeśli tylko do regulacji (wyrównanie hydrauliczne pętli cyrkulacji), to jakie proste zawory polecacie zastosować?

Będą jak gdyby trzy obiegi cyrkulacji: najkrótszy w piwnicy, dłuższy na parter i najdłuższy na poddasze).

Czy potrzebuję aż 3 zawory, którymi ustawię wyrównanie każdej z tych pętli?

Przedstawiam przykładowy szkic cyrkulacji. Kropkami zaznaczyłem proponowane miejsca lokalizacji tych zaworów do ustawienia wyrównania (dodam, że u mnie cyrkulacja będzie tylko do rozdzielaczy, a nie aż do punktów czerpalnych).

 

Cyrkulacja.jpg

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Bardzo mnie zainteresował rozdzielacz CWU z cyrkulacją. Będę wdzięczny za udzielenie kilku odpowiedzi. Na poniższym rysunku rozdzielacz byłby w centralnym punkcie domu (parterówka), tuż przy bojlerze.

1) Czy w takim rozmieszczeniu punktów wystarczy jak z rozdzielacza poprowadzę pex 16 do każdego punktu ? (bez punktu zmywarki i pralki).

2) Czy ewentualnie do wanny i pryszniców lepiej dać pex 20 ?

3) Czy zawór zwrotny, który jest na schemacie jest częścią rozdzielacza? Jeśli nie, to czy można go zamówić razem z nim ?

 

CWU_Stodoła.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak 16 pex wystarczy , ewentualnie do prysznica i wanny można dać 20 pex  , Tak zawór jest częścią rozdzielacza jeśli jest zamawiany z pompą . Bo można taki rozdzielacz zamówić też bez pompy i bez zaworu .

IMG_1145 kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich po długiej nieobecności. 

Witam. Stoję przed zakupem rozdzielacza do CWU. Na wstępie zaznaczę że nie jestem hydraulikiem lecz instalacje od rozdzielacza do punktów poboru chce wykonać samodzielnie.

Mam dom z poddaszem użytkowym. Na parterze mam 4 punkty poboru ciepłej wody i na górze 3. Zimnej - na dole 5 lub 6 (zastanawiam się czy robić oddzielny punkt do zmywarki??) i na górze również 5 lub 6. cyrkulację poprowadziłbym tylko do najdalej oddalonych punktów od rozdzielacza oraz do wanny i prysznica. 

Moje pytanie brzmi, czy mogę zamieścić tylko jeden rozdzielacz który będzie się znajdował na dole, w niedalekiej odległości od zasobnika CWU (okoiło 2-3metrów) umiejscowiony prawie bezpośrednio pod punktami poboru z góry, i wystarczy na cała instalacje (góra dół) czy muszę robić 2 oddzielne rozdzielacze na dole i górze.......

punkty poboru zimnej wody do kranów na zewnątrz chciałbym poprowadzić z miejsca bezpośrednio za wodomierzem ale przed filtracją wstępną.

Za pomoc z góry serdecznie dziękuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podłączam się do zapytania powyżej, bo za chwilę będę stał przed podobnym wyzwaniem. Łazienka nad łazienką + kuchnia w bok na parterze jakieś 7m od zasobnika cwu. Ogólnie zastanawiam od ilu mb rury jest sensowna cyrkulacja. Jeśli ktoś ma jakieś przemyślenia to chętnie się z nimi zapoznam. Jeśli potrzebne są osobne rozdzielacze to rozumiem, że wychodzimy trójnikiem i doprowadzamy wodę do rozdzielaczy parter i piętro, a z nich do punktów poboru wody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2021 o 11:59, pire221 napisał:

czy mogę zamieścić tylko jeden rozdzielacz który będzie się znajdował na dole, w niedalekiej odległości od zasobnika CWU (okoiło 2-3metrów) umiejscowiony prawie bezpośrednio pod punktami poboru z góry, i wystarczy na cała instalacje (góra dół) czy muszę robić 2 oddzielne rozdzielacze na dole i górze.......

Oczywiście

4 godziny temu, Jaro2106 napisał:

Ogólnie zastanawiam od ilu mb rury jest sensowna cyrkulacja.

Zgodnie z przepisami, to bodajże 3m. Średnio 1m rury pex16, to około 100ml wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wykonywałem u brata w domku jednorodzinnym instalacje wodną , na rozdzielaczu 3 lazienki , mała pralnia , kibelek i swiadomie zrezygnowaliśmy z cyrkulacji  , do łazienek od rozdzielacza max 4m rury pex 16 , do kuchni jest juz około 8m , ale również bez cyrkulacji 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.