Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem, to ta firma robi na zamówienie.

Tylko czy to się będzie opłacać? Może lepiej dwie grzałki i dwa sterowniki, lub zwykły falownik i przełącznik, który przy generacji będzie włączał grzałkę, a jak się zagrzeje to nadprodukcja pójdzie do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby przez sensowny czas w ciągu dnia (kwiecień) wykorzystać 5kW mocy grzałek (i wyjść na zero z poborem z sieci) trzeba by mieć instalację w granicach 12-15kW

 

Bilans z wczoraj, grzałka 1,4kW Grzanie CWU z przerwami (grzeje gdy przekraczam 1,6kW mocy instalacji). Instalacja 6kW

image.png.443178b512a718e24242a18113e3eb3f.png

Dzień pochmurny, nie byłem pewny czy nagrzeję wystarczająco wodę.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, sambor napisał(a):

Na ten moment najtańszą opcją są 2 takie jak Ty masz , tylko do tego trzeba min 14 szt panela(2x7szt)

A to już są koszty spore.

To ma sens nawet ekonomicznie. Tylko pytanie co zrobic z ~4,5kW latem gdzie to wykorzystac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być instalacja on, czy off grid?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 KW tylko do grzalek,to letne marnotratstwo :-) Takich uzardzien jescze možne z tym nakarmic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, sambor napisał(a):

A muszę to wykorzystać w 100%, może postać bez obciążenia, ponadto w podwyższonej temp spada sprawność paneli.

Nie trzeba oczywiscie. Mnie ogolnie to sie podoba do podgrzewania CO - ile bedzie to bedzie nawet zima. A wiosna-jesien to CWU gratis. Ja „grzeje”  np. podlogowke na gruncie (budynek parterowy) w lazienkach nawet latem wiec mnie by to pasowalo a do tej pory bylo to wszystko z nocnej taryfy.

To duzo lepsze niz solary, pompki, glikol i inne z tym problemy. Jak tak na to popatrzymy to warto.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sambor napisał(a):

A muszę to wykorzystać w 100%

Nie ma takiego obowiązku. 🙂 

Tylko czy ma to sens? PV + konstrukcja + sterowniki + grzałki + instalacja i zabezpieczenia zamknie się w cenie 10000 zł. To tak optymistycznie. Kiedy to się zwróci ? Zależy ile używasz CWU. W miesiącach grudzień styczeń i luty będą bardzo małe uzyski. Jak dodatkowo PV zamontujesz prawidłowo, to uzyski w zimie jeszcze mniejsze (śnieg i słońce pod złym kątem)

Patrząc na to z drugiej strony, to do każdej instalacji trzeba podchodzić indywidualnie. Każdy ma inne potrzeby. To co dla mnie nie ma sensu, dla innych będzie idealnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Kiedy to się zwróci ?

Czasem to nie jest argument. Bo jak wycenic komfort?

Robie reku - wlasne. Od podstaw czyli rury, kucie, zabudowa, przepustnice, wymiennik, sterowanie itd. To sie „nigdy” nie zwroci a jak bym chcial za to zaplacic komus i kupic… Panie nie dozyje… 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Kiedy to się zwróci ?

Pewnie kiedyś się zwróci, np ja szacuję taką inwestycję jako zamiennik 1,5-2 ton pelletu w skali rocznej

Nie wiem ile będzie kosztowało, na razie wiem że praktycznie do końca maja powinienem grzać posadzki , przy grzaniu drewnem to kłopot, a pelletem z zasady nie chcę.

Dopłatę do zakupu pelletu potraktowałem jak początek inwestycji w PV, czyli już coś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce gdzie operuje słońce od rana do np 15 i wolne środki to inwestuj póki można. Pakuj wszystko w grzałki.
Z tego co pamiętam [mention=18578]sambor[/mention] ty masz u siebie pokaźny magazyn energii jaki zbudowałeś z UPS APC. I on ci starczał na kilkanaście godzin pracy lodówki czy też TV przy braku prądu.
Jak dobrze zaplanujesz to akumulatory będziesz sobie lądował w okresie letnim z PV a w nocy z tego korzystał np do oświetlenia czy koparki CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym nie naladujesz akumulatorow. To znaczy mozna by ale nie tymi sterownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zostanie zakupiony odpowiednie urządzenie to naładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jedno zastanawia , jak były korzystne warunki do zakładania PV to ludzie pluli na to , jak się skończyło to nagle zaczęły się kombinacje ,magazyny ,akumulatory , grzałki i cuda na kiju .

Z jednego trzeba se zdać sprawę , jak przyjdzie tydzień pochmurny to nie pomoże i 10 kw paneli ,wody nie zagrzejesz i kocioł trzeba odpalić , nie pomoże dzień długi , nie ma luxuw nie ma energii .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że wcześniej prąd był tani, a teraz po przekroczeniu limitu zaczyna naprawdę boleć 🙂 Stąd kombinacje. Zresztą tanie było wszystko - węgiel, pellet itp.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie wody z paneli PV  można zrobić na wiele sposobów tych całkiem legalnych tzw off-gridowych i np bez zgłoszenia  mniej legalnych z udziałem np inwertera sieciowego on-grid i SM {strażnik mocy czy inaczej wattrouter}zrzut do grzałki CWU ale mamy w tym  układzie inna lepszą zaletę najpierw możemy zrobić zasilanie całego domu z produkcji paneli PV a nadmiar który chciałby wyskoczyć poza licznik łapiemy SM i zasilamy grzałkę CWU potem można dalej pokombinować jak przegrzejemy CWU z rozproszeniem energii cieplnej na grzejniki i podłogówkę np do łazienki .Tu oczywiście wszystko zależy od tego co tak naprawdę chcemy potrzebujemy i jak wielką instalację PV chcemy zbudować .

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, miklo napisał(a):

Tyle, że wcześniej prąd był tani, a teraz po przekroczeniu limitu zaczyna naprawdę boleć 🙂 Stąd kombinacje. Zresztą tanie było wszystko - węgiel, pellet itp.

Czyli zgodnie z przysłowiem ,Mądry Polak po szkodzie.☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rozważania są o instalacji on, czy off grid?

 

Jeżeli off-grid, to jestem ciekaw jakie może być uzasadnienie posiadania takiej instalacji, jeżeli mamy dostęp do sieci elektroenergetycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offgrid. Uzasadnienie tak jak w innych mniej placic/pobierac pradu z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie ma ekonomicznego uzasadnienia, skoro można podłączyć się do sieci i sprzedać nadwyżkę, nawet za marne pieniądze, ale zawsze. 

Do tego weźmiemy dofinasowanie 6tyś i zwrot z podatku. 

 

Niech ktoś spróbuje mi logicznie wytłumaczyć, co go nadal skłania do off-grid?

 

 

PS Argument Tak, bo TAK! To też argument 😄

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy offgrid nie ma zwrotu podatku i dofinansowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie jest z jakiego programu? Na przykład w Czyste Powietrze są progi dochodowe i można się nie załapać. Ulgę termomodernizacyjną już ktoś też mógł wykorzystać wcześniej (a chyba nie można kilka razy?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Prąd.

 

W edycji 4 dawali 6tyś zł niezależnie od dochodu. Do tego odliczenie od podatku jako ulga termomodernizacyjna.

No i można zaoszczędzić kilkanaście tysięcy.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.