Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Patrol,

Rekomendowane odpowiedzi

Instalację mam zbudowaną podobnie jak Patrol. Sambor mógłbyś popatrzeć na mój pseudo schemat.
Teraz układ pracuje na wymienniku płytowym(obieg otwarty) zamontowanym przed zaworem trójdrożnym sterującym temperaturą na grzejniki (obieg zamkniety) . Naczyń wzbiorczych nie rysowałem.

Wymiennik wywalam  zamykam całość i docelowo układ miałby wyglądać jak na rysunku. Pytanie mam tylko czy zawory zwrotne ZZ są w dobrych miejscach, czy coś byś przerobił?

 

 

IMG_20220501_200109.jpg

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak puścisz wprost PC na grzejniki to pomyśl co będzie jak się zawory na nich pozamykają?

Tam dodatkowo potrzeba zaworu nadmiarowo upustowego różnicy ciśnień aby wyregulować działanie pompy z PC w całej instalacji.

Albo bufor włączony równolegle a za buforem w stronę instalacji osobna pompka na grzejniki

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie zawór nadmiarowo upustowy to chyba i tak jakiś mały buforek jest niezbędny, tyle że na powrocie, szeregowo? bo sama objętość tego co w rurach najczęściej nie wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w ogóle zaworów termostatycznych na grzejnikach. więc zamknięcia obiegu się nie obawiam.   Zawór trójdrożny sterował temperaturą na grzejniki (pogodówka) a temperatury w domu pilnował sterownik z termostatem.  Całość do tej pory się sprawdzała w całym domu.

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nachodzi mnie pewna rozterka, odnośnie sztywnego podłączenia hydraulicznego z maszyną delikatnie wibrującą ?. 
Może łączniki elastyczne? Coś jak przy gazowych kotłach Auer Pulsator (czy jak im tam). Te kotły brzęczą i wibrują, dlatego łączy się je z instalacją w ten właśnie sposób (bo inaczej grałaby cała instalacja).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Nachodzi mnie pewna rozterka, odnośnie sztywnego podłączenia hydraulicznego z maszyną delikatnie wibrującą ?. 

Są dostępne węże antywibracyjne o zwiększonym przepływie (takie jak do nagrzewnic) -  oglądałem ostatnio w hurtowni

34 minuty temu, sambor napisał:

Na rys jest bufor w szeregu, ale zawór nadmiarowy swoją drogą będzie potrzebny.

Nawet jak nie ma termostatów? Myślałem że stosuje się go tylko przy zamontowanych termostatach.

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten bufor to nie kojarzę czy już masz czy dopiero kupisz? Bo jak termostatów nie ma to może bez niego się obejdzie (wtedy też bez zaworu nadm.) o ile zład jest zbliżony do minimalnego. Ja z kolei termostaty mam i je zostawiam, dlatego chcę wsadzić 50 do max 100L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol bufor już mam 140L. W samej instalacji mam jakieś 70 max 100L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie idzie o to czy są termostaty czy ich nie ma.

Pompa w PC gania wodę z wydatkiem 2-3x większym niż jest potrzebna do prawidłowej pracy instalacji.

Jak puścicie taki wydatek wody w instalację to mogą być problemy z głośną praca, a ponadto przy mniejszym zładzie będzie łatwiej PC taktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wpięty taki zawór nadmiarowo ciśnieniowy za buforem który jest w szeregu na powrocie , nawet jakby wszystkie grzejniki się pozamykały to zawór po otwarciu robi tak jakby bufor był wpięty równolegle zawór ustawiony jest na najniższa wartość a i tak szumy słychać .Można jeszcze zrobić bypass dodatkowo na jakimś zaworze żeby to dodatkowo wyregulować chodzi o redukcję szumów albo szukamy innych rozwiązań drabinki w łazience, podłogówka ,albo przez kocioł coś co jest cały czas otwarte lub można tym regulować tak żeby ustabilizować cały układ CO według naszych potrzeb i  bez szumów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum przepływu będzie słychać jak rury do i z PC są zbyt małej średnicy i na to nie pomoże zawór upustowy ani bufor.

Taki szum jest dość upierdliwy, gdyż roznosi się po całej instalacji a jedyna rada to zmniejszyć przepływ w pompie jednostki zewnętrznej PC, lub wymienić rury na większe średnice.

Podawane w instrukcjach średnice rur często są tzw na styk i dotyczą konkretnego materiału,

a wykonawcy instalacji potrafią zrobić i mniejsze przekroje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Większa średnica rury nigdy nie będzie szkodzić dla PC czy instalacji. Mniejsza będzie hałaśliwa lub co gorsza nie będzie w stanie przesłać wymaganej mocy cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może dlatego wiele firm proponuje bufor równolegle, bo nawet jak funkcja sprzęgła jest zbędna to wiadomo, że działać i tak będzie, a daje montującemu spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry buforek równoległy nigdy nie jest zły. Można wpinać przeróżne źródła ciepła i rozprowadzać dowolną ilość wody po instalacji, niezależnie od pracującej PC lub kotła. Jednakże mam w planach prowadzić wodę kotłową z pominięciem tegoż bufora, w zależności od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Uwzględnij to, że pompa ciepła wymaga przepływu 35 litrów na minutę a instalacja CO potrzebuje np nie więcej niż 10 litrów na minutę. Bez chociażby małego sprzęgła nie zrównoważysz przepływów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie chodzi cały czas na takich dużych przepływach. Dużo zależy od nastaw delty temperatur we/wy, wtedy pompa dostosuje przepływy do potrzeb wymiany. Głupotą jest walić max. przepływy z niską deltą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest głupota, ale możliwości konstrukcyjne samej PC - przecież idzie aby COP był jak największy a to jest przy niskiej temperaturze wyjściowej z urządzenia.

W obecnych PC przepływy są ustawiane ręcznie a delta temp wynika z odbioru ciepła ( mocy) przez instalację.

Pamiętam, że ktoś z tego forum zamówił projekt podłogówki z zasilaniem 33C co nie było praktycznie możliwe do realizacji, a przepływy były bardzo duże - rzędu 1800l/h, do rozdzielaczy rura 5/4".

Ostatecznie stanęło na zasilaniu 35C przy temp zewnętrznej -20C - wg inwestora i tak za wysokiej.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie Kopa jak przepływ w instalacji będzie za mały. Nie będzie odbioru, nie będzie niskiego skraplania, tylko taktowanie. Większość normalnych pomp ma logikę pracy z utrzymaniem stałej delty 5K na skraplaczu i dlatego nieraz jest wymagany bufor/sprzęgło by przepływ w instalacji nie spadał nadmiernie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja grzejnikowa starej daty była wykonywana z zapasem , często jako grawitacyjna , więc duże przepływy jej nie straszne, a większe przepływy mogą ją "ładnie wyczyścić", tylko trzeba zadbać o regularne czyszczenie filtrów w takiej instalacji.

Największy kłopot może być z instalacjami z ostatnich 10-15 lat, liczonych dla delty 15-20C - wykonanych na rozdzielaczach z zasilaniem grzejników PEX16 - tam dużo się nie poprawi z przepływami co może być konieczne do prawidłowego grzania grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na parter i piętro rozejścia są na Cu fi 22. Musiałbym zajrzeć do 'archiwum' czy potem nie ma gdzieś redukcji na fi18. Bezpośrednio przed grzejnikami są już podejścia fi15. Da się to określić co będzie korzystniejsze bufor równolegle czy na powrocie w szereg? Pod kątem szumów wymiennik by tu wygrał, bo po str. wtórnej brak zmian ;), ale z wiadomych względów jest niemile widziany. Wcześniej już wspominałem, że jedna z ofert w ogóle nie uwzględniała u mnie bufora (taka nietypowa cecha wycen na Daikinach), a druga 300L równolegle. Mam jeszcze czas na podjęcie bardziej świadomej decyzji i z tego co czytam to wychodzi takie niepełne, wstępne podsumowanie:

Bufor równolegle:

Plusy:

+można dodać kolejne źródło ciepła 😉

+przy PC jako jedynym źródle ciepła dopełni wymagany zład i zapewni min.przepływ (jak się dobrze dobierze)

+ w roli sprzęgła wyeliminuje szumy? czy z uwagi na konieczność wstawienia mocniejszej obiegówki na odbiory niewiele się tu poprawi?

Minusy:

-przy PC jako jedynym źródle niższa sprawność? układu w stosunku do opcji montażu na powrocie, szeregowo

- wymaga drugiej pompy

Bufor szeregowo na powrocie

Plusy:

+min.zład wody i przepływ

+wyższa sprawność? układu

+brak dodatkowej pompy obiegowej

+ możliwe (nie zawsze?) wyeliminowanie szumów przy zastosowaniu zaworu upustowego

Minusy:

-brak możliwości podłączenia kolejnego źródła

-możliwe szumy?

Cenowych kwestii tu nie ujmuje, żeby nie gmatwać bardziej, ale jak ktoś by się podjął korekty wad i zalet to może poza mną jeszcze niejeden skorzysta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.