Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na PC powietrze/woda - wybór urządzenia, zmiany w instalacji


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Co druga instalacja  trafiająca na forum to wytwór dewelopera.

Kolega @Digitraxma rację, sprzęgło i to o odpowiedniej pojemności lub mały bufor(50l).

Inaczej pompa w PC trafi na takie Yeti jak kawitacja, która w tym przypadku może zaistnieć w realu, a sama pompa w PC tania nie jest i na pewno takie uszkodzenie pod gwarancję nie podlega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sobie PC z wymaganym minimalnym zładem wody wynoszącym 10L, która z przepływem może zejść w okolice 10L/min. Z kolei gdyby przepływ utrzymywał się dłużej na najniższym poziomie to przerzuci się na ładowanie zasobnika cwu, nie wchodząc w stan awarii. Przy defroście algorytm uwzględnia załączenie rezerwowej grzałki. Tyle teoria, a od strony praktycznej czy w takim przypadku pomijać bufor (otwierając na stałe kilka grzejników) czy lepiej od razu iść w zbiornik 50-100L dla "świętego spokoju" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Patrol napisał:

czy w takim przypadku pomijać bufor (otwierając na stałe kilka grzejników) czy lepiej od razu iść w zbiornik 50-100L dla "świętego spokoju" ?

Instaluj chociaż mały bufor i nie baw się w półśrodki zaradcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie "druga szkoła" z jaką się spotkałem to bufor min300L i nawet przewymiarowana PC czy też dobierana na -18 /-20C, ale bez dodatkowego źródła ciepła (np.kominek), które mogłoby dobijać taki bufor to same straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza stratami finansowymi to mając tylko PC musiałbym te 300L dobijać wyższym parametrem niż wymaga sama instalacja, no i postojowe też się jakieś pojawią (jakbym miał kocioł czy kominek z płaszczem to by zmieniło trochę podejście);

dla wybranej przeze mnie PC wrzucam wykres w odniesieniu do mojego zapotrzebowania - w teorii do -15C mógłbym ciągnąć na 55C (kosztem trochę większego poboru mocy)

 

Daikin wykres.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol Dlaczego wymyślasz sobie niepotrzebne problemy? Zrób najprostszą instalację ze sprzęgłem lub małym buforkiem do wpięcia kominka i pompę dobraną na styk. Po co chcesz ładować bufor wyższą temperaturą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka nie wepnę (nie ma płaszcza). Przez to, że dwie oferty dostałem bez bufora to zacząłem drążyć czy to w ogóle zagra - producent określa min. zład na poziomie 10L (poza tym co w urządzeniu, a nie na każdy kW mocy PC tylko po prostu 10L). Przepływ min podaje na poziomie 12l/min, ale wiem, że realnie schodzi jeszcze poniżej 8l/min i jest stabilnie. Od 0st na zewnątrz w dół i tak na grzejniki poleci te 37st i nie ma opcji, żeby wszystko się pozamykało. Wyższa temp. była wskazana jako opcja wydłużenia postoju PC, ale to nie ma sensu. Jak do defrostu może być odpalona grzałka to niech się odpala (przy PV może). Jak mam dorzucić te dodatkowe $ na bufor to wolę mieć pewność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy rodzaj pompy bedzie potrzebować ciepła do defrostu i to ciepło jeżeli nie zostanie pobrane z instalacji, to wygeneruje się z grzałki. Dlatego założyłem mały zbiornik dla zwiększenia zładu zaraz za wyjściem z PC, zamiast na powrocie, żeby gromadzić nieco wyższą temp wody i grzałka nie zostaje odpalona. Zawór różnicowy podaje wodę z tego zbiorniczka na powrót i sprawa się zamyka, grzałki stoją.

@PatrolNie dopatrzyłem się że kominek nie ma płaszcza, więc jeżeli instalacja bedzie miała zbyt małą pojemność to dołożyć nieco w jakimś zbiorniczku 50-80l i będzie grać. Nie kombinować z obiegami, woda pójdzie nawet na niskich przepływach z pompy, gdyż im większa delta, tym lepsza sprawność odbioru. Moc max. może nie jest wtedy osiągana, ale można to w razie potrzeby korygować w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Jak splita kupujesz to jest  trochę inaczej a przy monobloku jest większy wymóg ze zładem, przepływem i pojemnością wodną.

Dokładnie, to dot. splita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol

Moja propozycja to Hewalex PCCO MONO 6 kw lub MONO 9 kw z grzałką 3 lub 6 kw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Podasz coś więcej - wady/zalety tego produktu? Spotkałem się z opiniami, że to czajna z pudrowanymi osiągami. Z drugiej strony Ci co mają piszą, że zadowleni.. Jak tu wygląda kwestia zabezp. przed zamarzaniem pod kątem gwarancji? Wiem, że serwis jest 'zdalny', a potem trzeba wykupić usługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dot. nieszczęsnego bufora, bo może tu będzie jakiś dodatkowy argument do jego montażu.

Konkretnie chodzi o ewentualne szumy w instalacji grzejnikowej z uwagi na wydajność pompki obiegowej w PC (aktualnie po stronie wtórnej mam pompę Alpha2, więc różnica w wydajności będzie spora, stąd jak rozumiem hałas też się znacznie zwiększy). Czy bufor w układzie równoległym i tym samym dodatkowa pompka to będzie recepta na obniżenie poziomu hałasu? (zakładając, że pozostawiłbym za buforem moją obecną pompkę na instalację)

W moim przypadku i tak pewnie bardziej zalecany jest bufor szeregowo na powrocie, ale chciałbym rozwiać wątpliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego pisałem o opcji równoległej pod kątem samego hałasu/szumu (innego źródła i tak nie planuję) - czy warto to w ogóle rozważać ? Gdyby nie ta nietypowa kwestia to zostałaby tylko opcja bufora w szeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PatrolSzumy przepływów pojawiają się przeważnie przy defrostach. Sama pompa pracuje tak jak nakazuje sterownik, a ustawienia delty grzania wymuszają określone wielkości przepływu. Średnio przepływy na samej PC były niewiele większe niż na pompie Alpha2 pracującej na mocy 5-6W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Ale ten zawór jest na wyposażeniu PC czy luzem

Jest dołączony luzem, w manuału tez go opisują. Niby taki: https://www.caleffi.com/poland/pl/catalogue/zawor-roznicowo-upustowy-519500

@carinusto ok, na autoadapt mam najczęściej 4-5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a żeby nie był za blisko PC to na powrocie w szeregu i tak muszę buforek mały wstawić i się koło zamyka (w temacie bufora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.